b_150_100_16777215_00_images_984.jpgکانال تلگرامی برلشیک نوشت : نمایندگان ترکمن در مجلس توجه و علاقه ای به علائق و خواستهای روشنفکران و فعالین ترکمن که در انتخاب اجباری آنها نقش بسزایی داشته اند ندارند. فعالین ترکمن تلاش بسیاری برای انتصاب یکی از معاونین استاندار از فعالین و مدیران و متخصصان ترکمن داشتند که متاسفانه موفق نبودند. در تعطیلات نوروزی ۹۷ با تلاشهای برخی فعالین اجتماعی و سیاسی ترکمن و با هماهنگی و میزبانی آقای دکتر کوچکی، رئیس مجمع تدبیر و امید در ترکمن صحرا، سه نماینده ترکمن در مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار نشست مشترکی را انجام دادند.

بنا به نوشته آقای آنه محمد بیات، ژورنالیست و فعال ترکمن، این نشست حاصل آنچنانی نداشته و شاید آخرین نشست آنها نیز باشد.

به چند نکته قابل توجه در این نشست میتوان اشاره کرد:

بنظر می رسد که این سه نماینده ترکمن در مجلس هیچ هماهنگی و نشستی حول مسائل و مشکلات ترکمن صحرا نداشته اند. آنها هیچ دغدغه مشکلات مردم ترکمن را نداشته اند، اگر می داشتند در طی این دو سال بارها حول مسائل ترکمن صحرا نشست، همفکری و تبادل نظر می داشتند. زمانی که آقای بیات پیشنهاد دبیرخانه مشترکی را میدهد یکی از نمایندگان بشدت مخالفت می کند. دیگری سکوت و سومی موافقت خود را اعلام می کند. در مجموع آنها همفکری، تبادل نظر و هماهنگی در مورد مسائل و مشکلات ترکمن صحرا را نمی پذیرند.

همچنین بنظر میرسد که به علائق و خواستهای روشنفکران و فعالین ترکمن که در انتخاب اجباری آنها نقش بسزایی داشته اند اصلا توجه و علاقه ای ندارند. فعالین ترکمن تلاش بسیاری برای انتصاب یکی از معاونین استاندار از فعالین و مدیران و متخصصان ترکمن داشتند که متاسفانه موفق نبودند.

زمانی که از این سه نماینده سئوال میشود که شما سه نفر چرا در گماشتن یک معاون ترکمن برای استانداری موفق نبودید جواب میدهند که ما در میان ترکمن ها همچین کسی را برای پست معاونت استانداری سراغ نداریم، اگر شما کسی را سراغ دارید به ما بگوئید.

بسیار عذر میخواهم اما این احمقانه ترین سخنی است که نماینده مردمی همانند ترکمن در مجلس میتواند گفته باشد. به سه دلیل عمده: یک، آنها خود نیک میدانند که تاکنون حکومت جمهوری اسلامی هیچ پست مدیریتی بالایی را به ترکمنها نداده است که در روزمه آنها وجود داشته باشد. دو، آنها هیچ شناختی از فعالین اجتماعی و متخصصین در ترکمن صحرا ندارند و نیک میدانند که بسیار تواناتر از این نمایندگان در جامعه ترکمن حضور دارند اما تحت شرایط خاص نظارت استصوابی آنها تایید شده و در انتخاب میان بد و بدتر انتخاب شده اند. سه، فعالین ترکمن و از جمله همین مجمع امید و تدبیر در ترکمن صحرا افراد بسیاری را علنا برای پست معاونت معرفی کردند که افراد توانایی نیز بودند، اما این آقایان نمایندگان هیچ اطلاعی نداشتند یا نمی خواستند داشته باشند.

یک نکته قابل توجه در سخنان آقای بیات این است که این نمایندگان ترکمن در مجلس اعتقاد کمتری به مطبوعات و اطلاع رسانی دارند. مخفی کاری و فرار از انتقاد شیوه افراد ضعیف و باندباز برای لاپوشانی ضعف ها و ندانم کاری همیشه بوده است. در تمام دنیای توسعه یافته نشریات آزاد و مطبوعات بعنوان رکن اساسی دمکراسی هستند. اگر در ایران نیز مطبوعات را تعطیل و دهان خبرنگاران را نبسته و قلم ژورنالیست های مستقل را نمی شکستند شاهد این همه فساد نبودیم. این نمایندگان نیز نشان دادند که جزئی از همین سیستم هستند با ترس از همین مطبوعات نیمه آزاد. اگر ریگی در کفش نداشتند و اگر ناتوان نبوده و اعتماد به نفس میداستند و اگر به وظایف نمایندگی خود به درستی عمل کرده بودند و حتی اگر علیرغم آن بنا به موانعی موفق نیز نبودند میتوانستند کارنامه خود را عیان بیان کنند.

این نشست مشترک حاصلی جز نومیدی بیشتر فعالین منطقه را در پی نداشته و بقول آقای بیات دیگر نیازی به چنین نشست مشترک نمایندگان نیست، چون نشان دادند که در پی درمان دردی نیستند.

و کلام آخر اینکه این نمایندگان با رای مردم ترکمن و با فعالیت فعالین و روشنفکران ترکمن انتخاب شده اند. آنها در واقع نماینده مردم ترکمن در درون حاکمیت هستند، مردم ترکمنی که محروم و مورد تبعیض واقع شده اند. اما بنظر میرسد که آنها خود را نماینده حاکمیت درون مردم میدانند، بسیار متکبرانه و با چندین ساعت تاخیر به نشست می آیند. آنها نماینده مردم هستند نه “بزرگواران ” مردم. بسیار خوب خواهد بود که آنها حداقل جایگاه واقعی خود را درک کنند.

خدایقلی

منبع: تورکمنصحرا مدیا


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالجلیل

    باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای انگشت شمار همشون از مردم خبر ندارند . بعدشم اینها بدوره بعدهم چشم دوختند اگر اینجا اصرار کنند معاونت استانداری را ترکمن انتصاب کنند حتما دوره بعد رد صلاحیت خودشان می ترسند ولی نباید این دیدگاه را داشته باشند چون یکدوره چهارساله قسم خوردید از حق وحقوق مردم حوزه خود دفاع کنی نه جایی برای خود در دوره بعد بازکنی !!!تا وقتی با وجدان خودت حرف زدی حرفی برای گفتن داشته باشی.

  • مهمان - دوست و برادر شما : علیرضا

    بنده یک فارس و از اهالی روستای تلور شهرستان بندرگز هستم ولی در دل و ذهنم بر این باورم که انتخاب مدیران باید بر اساس شایسته سالاری باشد نه قومیت محض . نکته اول اینکه بسیار ناپسند است که شما بزرگواران اینچنین به نمایندگان ترکمن بیرحمانه و فقط از روی احساسات توهین میکنید ( احمقانه ترین سخن !!! ) .نکته دوم در حال حاضر بهترین راه برای تصمیم گیری و تصمیم سازی در سطح کشور و استان و شهرستان کمک گرفتن از ظرفیت جناحهای سیاسی است نه کوبیدن بر طبل قوم گرایی . با کمک و همگرائی و تشریک مسائی با جناحهای سیاسی میتوانید به بهترین نحو و شکل و با کمترین هزینه به جامعه و مردم ترکمن خدمت کنید . آقایون و خانمهای محترم ترکمن : به نظر بنده یک نماینده حتما نباید ترکمن باشد بلکه باید با حمایت مردم ترکمن به مجلس برود و بر حسب وطیفه ذاتی نمایندگی در خدمت مردم ترکمن بعنوان یکی از اقوام با اصالت و پر ریشه ایرانی باشد .

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.