b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-16_19-51-48.jpgاولکامیز - بخش سوم گفتگوی شفاف، صریح و تفصیلی اولکامیز را با فعالترین تحلیلگر سیاسی مذهبی و یادداشت نویس ترکمن صحرا که مدرک سیکل دارد ولی سطح بالای مطالب متنوع و عمیقش بهت و حیرت بسیاری از مخاطبان و علاقمندان را در پی داشته و از چند منظر میتوان او را در دنیای رسانه در سطح ترکمن صحرا و شاید فراتر به عنوان یک " پدیده " معرفی کنیم. مواضع ، دیدگاه ها، تحلیل و یادداشت های مشفقانه و روشنگرانه اش طرفداران زیادی را همراه ساخته است  دارد. این بخش از گفتگو را با هم می خوانیم : 

 

سئوال: آقای خوجملی شما اهل مباحثه و مناظره هستید آیا تا به حال با کسی مباحثه و مناظره کرده اید؟

پاسخ: بله مباحثه داشتم. مباحثه ی حضوری و کتبی. مباحثه کتبی با محمد جان آخوند بهلکه در مورد حلال یا حرام بودن موسیقی در سایت اولکامیز حدود 5 سال پیش بود. مباحثه حضوری با احمد آخوند قربانپور در مورد کثرت حقایق بود که چهار جلسه بود که هر جلسه 2.5 ساعت طول کشید.

❇️سئوال: آیا حاضرید در مورد مسائل چالشی با صاحب نظران مناظره و مباحثه داشته باشید؟
پاسخ: بله. در مورد مسائل سیاسی روز به صورت کتبی باشد بهتر است. اولاً در مناظره ی شفاهی و حضوری، حضور ذهنی قوی لازم است. دوماً مناظره حضوری و شفاهی خیلی مؤثر نیست. چون کشف حقیقتی صورت نمی گیرد و هر دو طرف می خواهند طرف دیگر را شکست دهند. اما در مناظره و مباحثه کتبی از راه دوراین نقص کمی تقلیل می یابد وهیجان و احساسات هم کاهش پیدا می کند و این برای کشف حقیقت خوب است. در مسائل دینی هم در خصوص موارد مشخص مانند حجاب و موسیقی و ربا می شود وارد بحث شد.

❇️سئوال: سال 96 را چگونه دیدید؟
پاسخ: سال 96 هم مثل سالهای دیگربود و چندان تفاوتی با دیگر سالها نداشت. اما در این سال در اثر اعتراضات جوانان روحانی یک حقیقت بسیار بزرگ را برای ملت گفت: ((از 360 هزار میلیارد تومان بودجه ی سالانه ی کشور 200 هزاز میلیارد تومانش در اختیار دولت نیست)). یعنی حدود 60 درصد بودجه. این کشف حقیقت بزرگی بود که روحانی انجام داد. به خاطر همین یک جمله از روحانی راضی هستم که رای ام به هدر نرفته است.

❇️سئوال: مهمترین اتفاقات و رویدادهای تلخ و شیرین سال 96 چه بود؟
پاسخ: مهمترین روی داد شیرین سال 96 پیروزی حسن روحانی بود. اما رویدادهای تلخ کم نبود چون ایران یکی از ده کشور حادثه خیز جهان است. بعضی هایش طبیعی بود که خیلی نمی شد جلوی وقوعش را گرفت اما با تدبیر می توانستیم خساراتش را کمتر کنیم. زمین لرزه ی کرمانشاه که تعداد زیادی از هموطنان مان کشته شدند یکی از آنهاست. حادثه معدن یورت آزاد شهر، حادثه ی کشتی سانچی که گفته می شد تصادف کرده است ولی از تلفات کشتی روبرویی یا از حضور آن در صحنه تصادف هیچ خبری نبود. سانحه سقوط هواپیمای تهران یاسوچ هم بسیار تلخ و ناگوار بود. این حادثه ثابت کرد مخالفان خرید هواپیمای نو چقدر یاوه می گفتند. حادثه برای دراویش هم تلخ و ناگوار بود. اعتراضات دی ماه هم بسیار تلخ اما بیدار کننده بود اگر خود را به خواب نزنیم.

❇️سئوال: تلگرام انحصار فضای رسانه ای را شکست. این اتفاق شگفت انگیز چه تاثیری در فضای سیاسی اجتماعی ایران داشت ؟
پاسخ: هرچه انحصارات کمترباشد بهتر است. انحصار در هر زمینه ای چه در سیاست چه در اقتصاد چه در فرهنک و اجتماع چه در خبر و تحلیل... باشد فساد ایجاد می کند. فضای رقابتی به گسترش خلاقیتها و نوآوریها کمک می کند. حالا شنیده می شود مسئولان تلاش دارند تلگرام را هم فیلتر کنند. ولی این کار هم مانند جمع آوری دیشهای ماهواره شکست خواهد خورد. چون شنا برخلاف جهت جریان آب است که شنا گر را خسته و از پای در می آورد. امیدوارم به این کار عبث و بی هوده دست نزنند.

❇️سئوال: از مهمترین مشکلات امروز ایران صحبت کنید و راههای برون رفت آن چیست؟
پاسخ: مهمترین مشکل امروز ایران عدم حاکمیت قانون است. وقتی خودِ مسئولان حکومتی پایبند به قانون نباشند چکار باید کرد. بخشی از قانون اساسی در فصل حقوق ملت تعطیل است. برخی استانها بصورت ملوک الطوایفی اداره می شود. معلوم نیست چه کسی آنجا حاکم است؟ استاندار یا امام جمعه؟ وقتی قانون شکنی قُبحش از بین برود دیگر مملکت آباد نمی شود اگر هم آباد شود از جای دیگر خراب می شود.

❇️سئوال: از مهمترین مشکلات ترکمن صحرا بگویید و راه برون رفت آن چیست؟
پاسخ: مشکلات ترکمن صحرا هم به تبع از مشکلات ایران جدا نیست. ولی مهمتریم مشکل ترکمن صحرا بی کاری جوانان است. اگر این مشکل حل نشود نصف جوانان ما در مهاجرت خواهند بود و تلخی آوارگی و دوری از خانواده و زن و بچه را زیر زبان خواهند چشید. بله، مهاجرت خاموش ترین اعتراض فقرا و جوانان است. راههای برون رفت آنهم ایجاد اشتغال در منطقه ی خودمان است. ما در منطقه خودمان ظرفیتهای زیادی داریم اگر از قوه به فعل درآید می تواند مشکلات را حل بکند.

❇️ سئوال: شما انسانی حق طلب ، اهل منطق و با جسارت هستید. آیا از اینکه بخاطر حرف ها و نوشته هایتان زندانی یا تبعید شوید نمی ترسید؟

پاسخ: ببینید بنده نزدیک 60 سالم هستم. ما دیگر عمرمان را کرده ایم. در زندان باشم یا بیرون چندان تفاوتی ندارد. وانگهی من معتقدم یک درهزارافراد جامعه برای رسیدن به اهدافشان باید هزینه دهند و سد شکنی کنند. این یک در هزار را باید جامعه تامین کند و گرنه همه گرفتار خواهیم شد. بعضی ها به من می گویند دیوانه که شعور ترس ندارد. من ام می گویم جامعه به دیوانه هم نیاز دارد. همه که نمی توانند عاقل و محاسبه گر باشند.

❇️سئوال: تا اکنون در عرصه سیاسی چه هزینه هایی داده اید؟ آیا تا بحال از طرف صاحبان زر و زور تهدید شده اید؟
پاسخ: نه تهدید نشدم. چندان هزینه ای هم ندادم. در مقایسه با بعضی از اصلاح طلبان که هر کدام شش هفت سال زندان کشیدند یا بعضی از حقوقدانان و روشنفکران که به پانزده شانزده سال زندان محکوم شده اند. یا بعضی ها که به جرم ابراز عقید از وطن آواره شدند و قصد بازگشت به کشور را دارند و نمی توانند. در مقابل آنها هزینه های من در حد صفر است.

❇️سئوال: آقای خوجملی یک سئوال فلسفی. حق و حقیقت واحد است یا متعدد؟ تعریف شما از خدا چیست؟
پاسخ: حقیقت واحد نیست ما میلیارد ها حقیقت در جهان داریم. ولی همه آنها در دین نیامده است. به قول یکی از روشنفکران دینی 2 + 2 = 4 می باشد ولی این در قرآن نیامده است. چون در قرآن نیامده است آیا ما می توانیم این حقیقت را انکار کنیم؟ آنچه که در قرآن آمده حق است ولی تمام حقایق در قرآن نیامده است. در قرآن نیامدن به معنای باطل بودن همه چیز نیست. ما کثرت حقایق داریم و باید آنرا برسمیت بشناسیم. پلورالیسم به این معنی نیست که هیچ حق و باطلی وجود نداشته باشد. حق و باطل وجود دارد ولی مرزهای آن مشخص نیست. حضرت علی علیه السلام می گوید: پهلوی باطل را شکافت تا حقیقت را بدست آورد. معنی این سخن این است که حق و باطل با هم قاطی هستند. پلورالیسم نوعی آتش بس است که می گوید: بس است دیگر دعوا نکنید. دیگر همدیگر را نکشید . هیچکدام شما نماینده ی خدا در روی زمین نیستید. درعین داشتن اختلاف با هم زندگی کنید. قرآن هم یکیست ولی صد تا تفسیر داریم.

❇️سئوال: تعریف شما از خداوند چیست؟
پاسخ: من به خدا اعتقاد دارم. جهان خالق دارد بدون خالق نمی شود. خداوند جمع اضداد است. هم فرشته را خلق کرده و هم شیطان را هر دو هم به دستور خداوند کار می کنند. خداوند هم ظالم است هم مهربان. دلیلش هم این است گاهی یک زمین لرزه می آید هزاران انسان حتی کودکان را هم می کشد اینجا خداوند ظالم است. همین خداوند هزاران نعمت را در مقابل انسانها گسترده است. به قول یکی از اصحاب پیامبر انسان دوچشم خود را با کل دنیا هم نمی تواند تعویض بکند. انسان فقیر هم باشد باید صابر باشد چون نعمت سلامتی را با هیچ چیز نمی شود عوض کرد. اگر انسان میلیاردها ثروت داشته باشد ولی بر اثر بیماری نتواند بخورد چه فایده دارد. وضع فقیر تندرست از میلیاردر بیمار بهتر است. ما به داشته هایمان شکر کنیم همیشه شاد زندگی خواهیم کرد و این کم دستاوردی نیست.

❇️سئوال: بیماری جامعه چیست؟ و راه درمان آن چیست؟
پاسخ: فکر می کنم به این سئوال در بالا پاسخ دادم.

❇️سئوال: چه سخنی با مردم و حاکمان دارید؟
پاسخ: از مردم و جوانان می خواهم که بیشتر مطالعه کنند و به آگاهی خود بیفزایند. و در مقابل رویداد های سیاسی و اجتماعی بی تفاوت نباشند. مایوس و ناامید نباشند. یاس و نا امیدی خطرناکترین آفت است. از حاکمان هم می خواهم دیگر فرصت را از دست ندهند اصلاحات و تغییرات را هر چه زودتر شروع کنند این به نفع همه است.

❇️سئوال: عملکرد نمایندگان ترکمن در مجلس دهم را چگونه ارزیابی می کنید؟ کدام موفقتر بوده است؟
پاسخ: من چون عملکرد نمایندگان را خیلی پیگیری نکرده ام نمی توانم جواب دهم.

❇️سئوال: عملکرد رییس جمهور را چگونه ارزیابی می کنید ؟
پاسخ: من از عملکرد رییس جمهور راضی هستم. ولی ساختار سیاسی ایران پیچیده و تو بر تو است میزان خالص تقصیرها را نمی شود دقیق ارزیابی کرد. رییس جمهور خیلی کارها می خواهد بکند ولی از اختیاراتش خارج است و موانع ساختاری نمی گذارد انجام دهد. گاهی انسان توان ندارد این یک چیز است. گاهی توان دارد موانع ساختاری اجازه نمی دهد. گاهی اجرای برنامه ها توافق عمومی در مجموعه قوا لازم است که حاصل نمی شود. به هرحال بدون اشراف به تمام موانع حاکمیتی قضاوت کردن کار آسانی نیست.

✅ لطیف ایزدی
این گفتگو ادامه دارد @ ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - آخوند بهلکه

    با سلام

    به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی در گروه تلگرامی فراغی در کانال خودم " دین برای ما ، ما برای دین " ذخیره کرده ام .

    برای اینکه مناظره به نتیجه برسد و یکی از طرفین از موضع خود کوتاه بیاید ، اگر داور تعیین شود می تواند کمک رسان باشد. یکی از موضوعات خطیر، موضوع تکفیر است و تکفیر کننده یا تکفیر شونده یکی از طرفین کافر است و سرانجام کافر جهنم ابدی است . معاذ الله

    جناب خوجملی در این متن گفته است خدا ظالم است! باید ظلم تعریف شود ، آنگاه باید دید که در خدا - خدایی که از هر عیب و نقص پاک و منزْه است - صدق می کند یا خیر . پیشنهاد می کنم خوانندگان مطلب (1) " آیا خدا جبّار و دیکتاتور است ؟! " و (2) " ذبح پسر توسط پدر ، مظهر دیکتاتوری خدا " در کانال ما بخوانند.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.