b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-04-05_12-38-27.jpgاولکامیز - لطیف ایزدی : آیین نکوداشت استاد موسی جرجانی نویسنده و فعال فرهنگی ترکمن با حضور شاعران ، هنرمندان ، خبرنگاران ، اصحاب فرهنگ و هنر و سایر علاقمندان نهم فروردین ۹۷ در شهر آق قلا برگزار گردید. محتوای سخنان سخنرانان این مراسم از جمله ( هوشنگ جاوید ، احسان مکتبی ، ارازمحمد سارلی و رحمت الله رجایی ) از کیفیت و سطح بالایی برخوردار بود . در کنار همه محاسن و نقطه قوت ها، حاشیه هایی هم در این مراسم دیده میشد که در ذیل به برخی از آنها اشاره میشود :

✅ شاعران و هنرمندان شاخص شهرستان اق قلا به مانند ستار سوقی، عیدی اونق ، عیدی وکیلی ، دردی طریک از غایبین بزرگ مراسم بودند .

✅ انجمن ادبی آینا حضور بسیار کمرنگی داشت قرار بود پیام انجمن قرائت شود ولی انجام نشد . از اعضای این انجمن قدیمی که فقط اسم و رسمی از آن به جای مانده است رحمانقلی توماج حضور فعالی داشت.

✅سوتی های مکرر مجری مراسم مهمترین نقطه ضعف مراسم نکوداشت موسی جرجانی بود. از جمله اشتباهات عاشور محمد رئوفی مجری و شاعر نام آشنای ترکمن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
اعلام گنبد بعنوان زادگاه موسی جرجانی که البته بعدا اصلاح کرد .
تلفظ نادرست نام خانوادگی فرماندار اق قلا.
تبلیغ فروش کتابهای موسی جرجانی در مراسم از پشت تریبون .
تبلیغ فروش تقویم ایل آمان که خود مجری گرد آورنده آن است .
اعلام پیام تبریک رئیس اداره یکی از شهرهای کوچک که به مراسم نیامده بود و . . .

✅ هیچ کدام از هنرمندان موسیقی شهرستان آق قلا به مراسم نیامده بودند حتی ابراهیم عدلی که برایش برنامه در نظر گرفته بودند.

✅ مهندس نبی هزارجریبی نماینده مردم گرگان و آق قلا ۴۰ کتاب از دفتر دوم ترجمه اشعار مختومقلی را خریداری نمود که مجری مراسم دو بار با آب و تاب اعلام کرد .

✅ مراسم حدودا با یک ساعت تاخیر شروع شد .

✅هوشنگ جاوید نویسنده و پژوهشگر موسیقی نواحی کشور پس از اتمام‌ سخنرانی اش یکی از آثارش را به موسی جرجانی هدیه داد.

✅مجری مراسم برای رونمایی از سه اثر استاد موسی جرجانی در اقدامی حیرت انگیز بیش از ۲۰ نفر را به سن دعوت کرد.

✅ امانگلدی ضمیر فرماندار اق قلا از مجری مراسم بخاطر تلفظ ناصحیح نام خانوادگی اش گلایه کرد و گفت عاشور دایی فامیل ما را با کسره غلیظ تلفظ می کند.

✅ ایده تشکیل بنیاد تجلیل از نخبگان ترکمن‌صحرا که توسط امانقلیچ شادمهر مطرح شده بود ضمیر فرماندار اق قلا آنرا در این مراسم به اطلاع اصحاب فرهنگ و هنر د ادب رساند.

✅حضور پر رنگ سیاسیون جالب توجه بود .نازمحمد ولی پور ، حکیم فیروزی ، عبدالسلام مهیمنی ، سلیمان هاشمی ، غفار رادمهر ، بگ دوردی سوداگر ، طاهر سارلی و . . به مراسم امده بودند .

✅حضور اصحاب رسانه از صدا و سیما تا رسانه های مکتوب و مجازی در این مراسم برجسته بود.

✅شعرخوانی دختران توی محمد ایازی شاعر گنبدی به زبان ترکمنی در مراسم .

✅ اعلام تشکر مجری مراسم از رئیس جمهور حسن روحانی بخاطر آزادی زندانیان ایرانی از زندان های مخوف کشور ترکمنستان که با تشویق حاضرین مواجه شد.

❇️ سخنان مشهد قلی قزل باعث خنده حاضرین شد. این شاعر بندرترکمنی وقتی جلوی تریبون قرار گرفت اعلام کرد چون همسرم بخاطر بیماری اش نتوانست به مراسم بیاید در باره زن شعر میخوانم . در این هنگام مجید ارخی شاعر طنز پرداز سیمین شهری که در بین حاضرین نشسته بود گفت از همسرتان می ترسید مشهد قلی قزل هم جواب داد کسی که از زنش نترسد دستش را بلند کند .

✅سخنان آغازین مدیر کل ارشاد هم تبسم را بر لبان حاصرین نشاند وقتی گفت برای من فرقی ندارد فارسی صحبت کنم یا ترکمنی ؟ ولی کسی اگر ترکمنی صحبت کنم کسی حرفهایم را متوجه نمی شود .

✅در ستاد بزرگداشت موسی جرجانی ادارات و ارگانهای دولتی حضور پربار داشتند. در واقع مراسم دولتی برگزار شد. حضور تشکلهای مردمی بسیار کمرنگ بود .

✅رئیس ستاد فرماندار آق قلا بود و ادارات دیگر نظیر اداره کل ارشاد ، اداره ارشاد آق قلا ، شورای شهر و شهرداری اق قلا ، دانشگاه ازاد اق قلا، انجمن اثار مفاخر ، اداره گردشگری اق قلا و موسسه ترکمنهای گرگان زمین عضو ستاد بودند.

✅ دوستان موسی جرجانی از جمله اعضای مترجمین اشعار مختومقلی در این مراسم زحمات زیادی کشیدند و هسته اصلی مراسم بودند.

✅هیچ کلیپی مبنی بر فعالیتها و اثار موسی جرجانی در مراسم پخش نشد.

مهندس احمد گرگانی تنها بازمانده از فرزندان محمد اخوند جرجانی نیز در این مراسم که از کتاب زندگینامه پدرش رونمایی شده بود حضور نیافت.  


@ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.