b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-03-22_23-55-40.jpgاولکامیز- گفتاری از وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : پیشرفت در هر بعدی تعاریف مخصوص به خود دارد، یعنی در کشورهای توسعه یافته به گونه ای تعریف می شود که در کشورهای در حال توسعه نمی تواند آن معانی را برساند.پس پیشرفت را در ۳ بخش می توان مورد بررسی قرار داد و تعریف کرد:

⭕️_ کشورهای توسعه نیافته
⭕️_ کشورهای در حال توسعه
⭕️_ کشور های توسعه یافته

✅ کشور های توسعه نیافته :

در این کشور ها عموما مبارزه با فقر ،گرسنگی، بی عدالتی اجتماعی ، قومیت گرایی ، مذهب گرایی ،آزادی ، بیماری ، مرگ و میر کودکان ، بی سوادی ، وسعت حق انتخاب و .... که نیاز های اولیه انسانی را در بر می گیرد (خوراک ، پوشاک، مسکن و ....) که دست یابی به آنها، نوعی پیشرفت محسوب می شود.

✅ کشورهای در حال توسعه :

کشورهای در حال توسعه عمدتا مشکلات کشورهای فوق را ندارند و با رشد سریع بنیان های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی، ورزشی و .... خود را به کشور های توسعه یافته نزدیک می کنند. عمدتا در این کشور ها ، مرگ و میر کودکان ، بیماری ، بی سوادی و ... تقریبا به حداقل ها نزدیک می شود و صنایع خود را تجهیز می کنند. بنابر این در این کشورها مفهوم پیشرفت این موارد می باشد.

✅ کشور های توسعه یافته :

این کشور هامشکلاتی که کشور های توسعه نیافته و در حال توسعه گریبان گیر آنها شده است را دارا نیستند، بلکه در این کشور ها تمامی این مشکلات به حداقل خود رسیده اند یا نزدیک شده است.و بیشتر ،‌ طول عمر افراد مورد توجه است.که چگونه می توان زیاد زندگی کرد ، و طول عمر را افزایش داد.

🔴 با بررسی این سه موضوع می توان درک کرد که :پیشرفت باعث از بین بردن اختلاف ، نوع و درجه می شود.
با این تفاصیل می توان نتیجه گرفت که ایران جزء کشورهای در حال توسعه می باشد و تورکمن صحرا نیز از این قاعده مستثنی نیست ، چرا که بی سوادی ، بیماری ، مرگ و میر کودکان و .... به حداقل خود در حال نزدیک شدن است. اما با کشورهای توسعه یافته فاصله زیادی داریم، ولی می توانیم در آن جایگاه قرار بگیریم . چرا که کشورهای پیشرفته علوم را به صورت کاملا به صورت تجربیک و آزمایش های گوناگون به دست آورده اند، و مدت زمانی که آنها صرف پیشرفت و کشفیات داده اند بسیار بیشتر بوده است. اما کشورهای در حال توسعه، با استفاده از جریان نخبه کشوری و استفاده از تجربیات کشورهای مذکور، با حداقل زمان ، بیشترین پیشرفت را خواهد داشت.

✳️ اما سالهای زیادی است که سخن از پیشرفت شهر و روستا زده می شود. و هر شخصی مسئولیتی کسب می کند ، قول صنعت و پیشرفت می دهد ،یا کسی که می خواهد مسئولیتی کسب نماید ، شعار توسعه جاده ای ، اقتصادی ، صنعتی ، ورزشی و ... می دهد، اما بعد از مسولیت پذیری تمام این وعده ها و شعار ها تو خالی از آب در می آید. اگر هم پیشرفتی روی داده ، آنچنان نیست که از ته دل رضایت داشته باشیم .
🅾️ مثالی برای درک بهتر پیشرفت: خودرو سازی ایران و کره جنوبی تقریبا در یک زمان شروع شد ، اما پیشرفت خودرو سازی در ایران و کره جنوبی ، کاملا مشهود است.

🔵 پس علت اینکه هنوز نتوانستیم در شهر و روستا پیشرفت ببینیم چیست...!!؟؟
چندین سال است که همه ما در چه باید کرد ، مانده ایم!!!! چرا که تا کنون پیشرفت، همه جانبه نبوده یا به صورت بسیار کند در حرکت است.
پیشرفت فقط یک عامل دارد و آن هم نیروی انسانی است ، چرا که آموزش دقیق و درست انسان ، باعث پیشرفت می شود . اما تا کنون از مسولی شنیدید که هدفش ساختن انسان باشد...‼️؟

✳️ بله تا کنون ندیدیم و نشنیدیم. چون غالبا مسولان ظاهر مشکلات را مشاهده می کنند و به صورت بنیادی برای رفع آن گام بر نمی دارند. پس زمانی شهر پیشرفت خواهد کرد که مسولان به جای شعار جاده و صنعت ،که به ندرت هم به سرانجام می رسد ، با شعار مراکز علمی و آموزشی - دانشی معتبر ، شروع کرده و ایده و تفکر های دانش آموز و دانشجویان را عملی کنند ، پیشرفت به وقوع خواهد پیوست. و یقینا شهری که بتواند نخبه پرورش دهد و تفکر و ایده های یک نخبه را عملی سازد مطمئنا پیشرفت دلخواه حاصل خواهد شد.
اکنون در جوامع شهری یکی از معضلات چالش برانگیز بودجه محدودی است که از سوی دولت در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد که این بودجه نیز عمدتا صرف کارهای عمرانی شهر می شود و مطلقا رشد هوشمند مسکوت می ماند. در بحث رشد و پیشرفت هوشمند ، به رویکردی استراتژیک بستگی دارد که بهترین فرصت های رشد را شناسایی و تغذیه نماید.چون در این سالها از نخبه ها غافل بودیم و نتوانستیم حلقه واصله میان دانشگاه و صنعت را ایجاد نماییم. و غالبا نخبه های ما برای شکوفایی استعداد های خود مجبور به مهاجرت به خارج از کشور می شوند.
امیدواریم روزی برسد کشور ما یکی از کشورهای توسعه یافته در تمام جهات باشد. @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.