b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-03-22_23-55-40.jpgاولکامیز- گفتاری از وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : پیشرفت در هر بعدی تعاریف مخصوص به خود دارد، یعنی در کشورهای توسعه یافته به گونه ای تعریف می شود که در کشورهای در حال توسعه نمی تواند آن معانی را برساند.پس پیشرفت را در ۳ بخش می توان مورد بررسی قرار داد و تعریف کرد:

⭕️_ کشورهای توسعه نیافته
⭕️_ کشورهای در حال توسعه
⭕️_ کشور های توسعه یافته

✅ کشور های توسعه نیافته :

در این کشور ها عموما مبارزه با فقر ،گرسنگی، بی عدالتی اجتماعی ، قومیت گرایی ، مذهب گرایی ،آزادی ، بیماری ، مرگ و میر کودکان ، بی سوادی ، وسعت حق انتخاب و .... که نیاز های اولیه انسانی را در بر می گیرد (خوراک ، پوشاک، مسکن و ....) که دست یابی به آنها، نوعی پیشرفت محسوب می شود.

✅ کشورهای در حال توسعه :

کشورهای در حال توسعه عمدتا مشکلات کشورهای فوق را ندارند و با رشد سریع بنیان های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی، ورزشی و .... خود را به کشور های توسعه یافته نزدیک می کنند. عمدتا در این کشور ها ، مرگ و میر کودکان ، بیماری ، بی سوادی و ... تقریبا به حداقل ها نزدیک می شود و صنایع خود را تجهیز می کنند. بنابر این در این کشورها مفهوم پیشرفت این موارد می باشد.

✅ کشور های توسعه یافته :

این کشور هامشکلاتی که کشور های توسعه نیافته و در حال توسعه گریبان گیر آنها شده است را دارا نیستند، بلکه در این کشور ها تمامی این مشکلات به حداقل خود رسیده اند یا نزدیک شده است.و بیشتر ،‌ طول عمر افراد مورد توجه است.که چگونه می توان زیاد زندگی کرد ، و طول عمر را افزایش داد.

🔴 با بررسی این سه موضوع می توان درک کرد که :پیشرفت باعث از بین بردن اختلاف ، نوع و درجه می شود.
با این تفاصیل می توان نتیجه گرفت که ایران جزء کشورهای در حال توسعه می باشد و تورکمن صحرا نیز از این قاعده مستثنی نیست ، چرا که بی سوادی ، بیماری ، مرگ و میر کودکان و .... به حداقل خود در حال نزدیک شدن است. اما با کشورهای توسعه یافته فاصله زیادی داریم، ولی می توانیم در آن جایگاه قرار بگیریم . چرا که کشورهای پیشرفته علوم را به صورت کاملا به صورت تجربیک و آزمایش های گوناگون به دست آورده اند، و مدت زمانی که آنها صرف پیشرفت و کشفیات داده اند بسیار بیشتر بوده است. اما کشورهای در حال توسعه، با استفاده از جریان نخبه کشوری و استفاده از تجربیات کشورهای مذکور، با حداقل زمان ، بیشترین پیشرفت را خواهد داشت.

✳️ اما سالهای زیادی است که سخن از پیشرفت شهر و روستا زده می شود. و هر شخصی مسئولیتی کسب می کند ، قول صنعت و پیشرفت می دهد ،یا کسی که می خواهد مسئولیتی کسب نماید ، شعار توسعه جاده ای ، اقتصادی ، صنعتی ، ورزشی و ... می دهد، اما بعد از مسولیت پذیری تمام این وعده ها و شعار ها تو خالی از آب در می آید. اگر هم پیشرفتی روی داده ، آنچنان نیست که از ته دل رضایت داشته باشیم .
🅾️ مثالی برای درک بهتر پیشرفت: خودرو سازی ایران و کره جنوبی تقریبا در یک زمان شروع شد ، اما پیشرفت خودرو سازی در ایران و کره جنوبی ، کاملا مشهود است.

🔵 پس علت اینکه هنوز نتوانستیم در شهر و روستا پیشرفت ببینیم چیست...!!؟؟
چندین سال است که همه ما در چه باید کرد ، مانده ایم!!!! چرا که تا کنون پیشرفت، همه جانبه نبوده یا به صورت بسیار کند در حرکت است.
پیشرفت فقط یک عامل دارد و آن هم نیروی انسانی است ، چرا که آموزش دقیق و درست انسان ، باعث پیشرفت می شود . اما تا کنون از مسولی شنیدید که هدفش ساختن انسان باشد...‼️؟

✳️ بله تا کنون ندیدیم و نشنیدیم. چون غالبا مسولان ظاهر مشکلات را مشاهده می کنند و به صورت بنیادی برای رفع آن گام بر نمی دارند. پس زمانی شهر پیشرفت خواهد کرد که مسولان به جای شعار جاده و صنعت ،که به ندرت هم به سرانجام می رسد ، با شعار مراکز علمی و آموزشی - دانشی معتبر ، شروع کرده و ایده و تفکر های دانش آموز و دانشجویان را عملی کنند ، پیشرفت به وقوع خواهد پیوست. و یقینا شهری که بتواند نخبه پرورش دهد و تفکر و ایده های یک نخبه را عملی سازد مطمئنا پیشرفت دلخواه حاصل خواهد شد.
اکنون در جوامع شهری یکی از معضلات چالش برانگیز بودجه محدودی است که از سوی دولت در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد که این بودجه نیز عمدتا صرف کارهای عمرانی شهر می شود و مطلقا رشد هوشمند مسکوت می ماند. در بحث رشد و پیشرفت هوشمند ، به رویکردی استراتژیک بستگی دارد که بهترین فرصت های رشد را شناسایی و تغذیه نماید.چون در این سالها از نخبه ها غافل بودیم و نتوانستیم حلقه واصله میان دانشگاه و صنعت را ایجاد نماییم. و غالبا نخبه های ما برای شکوفایی استعداد های خود مجبور به مهاجرت به خارج از کشور می شوند.
امیدواریم روزی برسد کشور ما یکی از کشورهای توسعه یافته در تمام جهات باشد. @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

لطیف جان آیدیم آیتماق به امر به معروف و نهی از منکر چه ارتباطی داره عزیز دل آخه
برادر من، پس چرا اسم نماینده ی نیشابور و فیروزه جناب دکتر سبحانی نیا در لیست درج نشده؟؟؟!!! 6 دوره ن...
فقط با نوشتن مطلب در این سایت جلوی اینچنین اتفاقات ناروائی گرفته نمیشود . پیشنهاد میکنم در اینباره ب...
چناب ایزدی : عرض سلام و ادب . از متن زیبای شما در باره دکتر زیبا کلام لذت بردم . پیشنهاد میکنم تا بی...
بنده یک فارس و از اهالی روستای تلور شهرستان بندرگز هستم ولی در دل و ذهنم بر این باورم که انتخاب مدیر...
بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.