b_150_100_16777215_00_images_1520676712_ss8.jpg

به گزارش اولکامیز استاندار گلستان پس از چند سفر شهرستانی ، سرانجام به مراوه تپه آمد در حالیکه استاندار سابق گلستان اولین سفر خود را از منطقه محروم مراوه تپه آغاز کرده بود. نگارنده هر چند به علت دعوت گزینشی خبرنگاران از نزدیک شاهد بازدیدهای نماینده عالی دولت تدبیر و امید نبود ولی به خاطراهمیت فوق العاده سفر و عدم انعکاس همه جزییات و اتفاقات  آن در رسانه ها، بر آن شد تا با کسب اطلاع از مطلعین به بیان جزییات و حاشیه های سفر بپردازد.

شنبه 19 اسفند ماه 96 روزی مهم برای مرواه تپه بود. بامداد این روز زمستانی استاندار گلستان به همراه معاون عمرانی و چند مدیر کل از گرگان حرکت کرد و از مسیر آق قلا – اینچه برون – کرند به مقصد مراوه تپه عزیمت نمود. درطول مسیر از سد دانشمند که در حوزه شهرستان گنبد قرار دارد بازدید کرد .

یک ربع به 8 صبح بود که کاروان عالی ترین مقام استان به منطقه سیاحتی – زیارتی آرامگاه مختومقلی فراغی رسید. مهندس شهرام غراوی نماینده مردم شرق استان در مجلس دهم که شب را در مراوه تپه منزل یکی از بستگانش بیتوته کرده بود قبل از استاندار در مزار شاعر پدر و پسر حضور یافت . فرماندار و امام جمعه مرواه تپه ، تعدادی از روحانیون ، بزرگان ، اعضای شورای روستای آق توقای و اطراف نیز کمی زودتر به استقبال استاندار آمده بودند.

نماینده عالی دولت پس از زیارت و قرائت فاتحه به روح بلند دو شاعر شهیر ترکمن از روند عملیات محوطه سازی آرامگاه مختومقلی فراغی بازدید کرد. مناف هاشمی از مدیر کل گردشگری نیز در خصوص اقدامات انجام شده و یا در حال انجام در منطقه گردشگری مختومقلی توضیح خواست.

در این بازدید استاندار، مسئول راهداری استان را مکلف کرد تا دو ماه دیگر یعنی قبل از مراسم مختومقلی مسیر سه راهی تا مزار را درست کند.

استاندار و هیئت همراه صبحانه را در در داخل خانه های سنتی ترکمنی ( آق اوی ) صرف کردند.  امیر غراوی معاون عمرانی استاندار لحظاتی کوتاه برای فاتحه خوانی به آرامگاه  پدر مرحومش هاشم غراوی رفت که در آق توقای مدفون است.

در این بازدید شهرام غراوی در بخشی از سخنانش به استاندار یادآوری کرد که آقای نوبخت 500 میلیون تومان به آرامگاه مختومقلی فراغی تخصیص دادند .

دومین بازدید استاندار پروژه انتقال آب و شبکه آبیاری اراضی آق توقای بود که در طول مسیر به ناگاه جمعی ازعشایر مراوه تپه نیز سر رسیدند و مشکلاتشان را با استاندار در میان گذاشتند. در این دیدار که بیش از نیم ساعت طول کشید شرکت توزیع برق مکلف شد تا مشکل برق عشایر منطقه را مرتفع نمایند.

سومین بازدید استاندار از سد چالش برانگیز چایلی بود که حساسیت ویژه ای داشت. اهالی روستای سوزش، خوجه گلدی ، ساری قامیش و چهار روستای دیگر به خاطر احداث این سد متضرر شدند. در حالیکه فضا یک مقدار امنیتی شده بود ولی جمعی از اعضای شورا ، روحانیون ، معتمدین روستاهای طرح کوچ فرصت را غنیمت دانسته و نمایندگان آنها مشکلات و دغدغه هایشان را به استاندار بیان کردند. گروهی نیز بنری در دست داشتند که درآن نوشته شده بود : ما را از بلا تکلیقی نجات دهید.

این روستاها که شامل طرح کوچ شده اند می گویند هیچ چیری هنوز مشخص نیست . معلوم نیست کجا کوچ کنیم ؟

استاندار از تونل های انحرافی دهانه سد دیدن کرد. به او گفتند 150 نفر مشغول کار هستند و این تعداد به 850 نفر افزایش خواهد یافت.

دکتر مناف هاشمی به خواسته های نمایندگان مردم 7 روستای طرح کوچ جواب داد و گفت همه چیر مشخص شده است هیچ جای نگرانی نیست کارها روی روال انجام می شود.

بازدید از طرح انتقال آب اترک در بخش کشاورزی از دیگر برنامه های استاندار بود. در این بازدید دکتر هاشمی از تلاش برای رفع مشکلات آبی این شهرستان خبر داد. در حالیکه رودخانه اترک خشک شده آیا استاندار می تواند آب رفته را به جوی بازگرداند ؟ با سد  بالادستی شیرین دره چه می کند ؟

پس از آن کاروان استاندار و هیئت همراه که بیش از 10 خودرو بودند و به کجاوه عروسی مانند بود ازجاده تازه درست شده امید به سمت مراوه تپه حرکت کردند و از بیمارستان در حال ساخت مرواه تپه بازدید کردند. حضور استانداردر بیمارستان خیلی کوتاه بود.

مقصد بعدی بازدید از نحوه پیشرفت احداث ساختمان جدید فرمانداری مراوه تپه بود. استاندار دستورداد از فرمانداری تا ابتدای شهر در طول جاده درختکاری کنند. او چند روز مهلت داد و از اعزام نماینده اش خبر داد. بازدید از نیروگاه برنامه دیگر استاندار بود.

عقربه های ساعت یک ربع مانده به ساعت 11 را نشان می داد که مناف هاشمی به تنها میدان شهر مرواه تپه رسید. میدانی که در وسط آن تندیس بزرگ مختومقلی خودنمایی میکرد. جمعیت کثیری آمده بودند. نیروهای شهرداری سیستم صوتی را مهیا کرده و موسیقی سنتی پخش می کردند . قطرات باران نرم نرمک می بارید. چند تن از دانش آموزان دختر با لباس های ترکمنی زیبا مراسم استقبال را به جای آوردند. یکی از همراهان استاندار به این دختران نفری ده هزار تومان هدیه داد.

در میدان مناف هاشمی در کمال شگفتی توجهی به مردم نکرد و با شهروندان سخنی نگفت مردمی که ساعتها برای استقبالش آمده بودند. استاندار ای کاش با تدبیر عمل میکرد و دقایقی کوتاه با مردم صحبت میکرد و اهم اقدامات دولت در منطقه را تبیین می کرد.

استاندار که از حضورش چند ساعت گذشته بود گویی برای رفتن تعجیل داشت دقایقی کوتاه درمیدان بود و بعد به فرمانداری رفت در آنجا لحظاتی کوتاه بود.

برنامه بعدی استاندار بر اساس منابع موثق عزیمت به قازانقایه و بازدید از جاده استراتژیک مراوه تپه به خراسان شمالی بود ولی در کمال ناباوری حذف شد. رئیس شورای روستای قازانقایه در این باره به خبرنگاراولکامیز گفت: یک روز قبل از سفر استاندار از طریق کانال مهندس شهرام غراوی نماینده مردم شرق گلستان باخبر شدیم که آقای استاندار برای بازدید از پروژه جاده مرواه تپه – خراسان شمالی به قازانقایه می آید. مردم خوشحال شدند و ما هم کاملا آماده شدیم ولی نمی دانیم یک دفعه برنامه عوض شد و استاندار نیامد.

خلیل پولادین گفت واقعا چه دست هایی پشت پرده بود نمی دانم . چرا مهمترین برنامه  بازدید استاندار حذف شد؟ این حرکت برخلاف سیاست تدبیر و امید بود. ای کاش آقای استاندار به خاطر بعد زیاد مسافت و محرومیت مراوه تپه یک روز کامل را اختصاص می داد و برنامه ساعت 4 گرگان را کنسل و یا به معاونینش محول میکرد.

ناصر اخوند قزل امام جمعه قازانقایه هم ضمن گلایه به این موضوع گفت : چرا متولیان برنامه ائمه جمعه و روحانیون را دعوت نکردند ؟  

استاندار ساعت 11 و 10 دقیقه شهر مرزی مرواه تپه را به سمت شهر تازه تاسیس شده گلیداغ ترک کرد. از مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم مرواه تپه ( قرقیجیق ) - آشخانه رفت. هوا کاملا  ابری و  به قول ترکمنها دومان بود.

12 و 20 دقیقه به شهر گلیداغ رسید. نهار و نماز در حوزه علمیه داغستانی انجام شد. سپس ساختمان شهرداری را افتتاح کرد. کلید خودروی پژو 405 را هم به شورای شهر تحویل داد .

در گلیداغ هوا گرگ و میش بود. ساختمان شهرداری گلیداغ با حضوراستاندار گلستان به بهره برداری قرار گرفت . سید مناف هاشمی خبر داد هم اکنون 150 میلیون تومان اعتبار در حساب شهرداری تازه تاسیس گلیداغ وجود دارد. بعد از افتتاح ساختمان شهرداری گفت: به زودی تجهیزات مورد نیاز شهرداری گلیداغ به این شهر ارسال خواهد شد

10 دقیقه به 2 بعدالظهر بود که سفر استاندار به پایان رسید  و او به سمت گرگان حرکت کرد. امید که طرحها و پروژه ها هر چه زودتر به بهر برداری برسد. رهاورد سفر استاندار به شهرستان پر خیر و برکت باشد.

سفر استاندار به پایان رسید ولی داستان همچنان ادامه دارد. دراین سفر مهم متاسفانه نه نشست خبری انجام شد و نه جلسه شورای اداری برگزار شد. این سفر با ناپختگی ها و کاستی هایی همراه بود. / انتهای مطلب

*لطیف ایزدی ، عضو خانه مطبوعات استان گلستان

.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالله صبوری رد

    باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، تنظیم و نگارش اخبار و تنویر اذهان ساکنین مراوه تپه و سایر مناطق ، زحمات زیادی را متحمل می شوید اما در بیشتر گزارش هایتان در ارتباط با بیان اخبار و رویدادها ، انتقاد های بجا و سازنده شما بیشتر از سایر نوشته های شما می باشد که این خود می تواند رو حیه خدمت به مردم در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته را در بین مسئولین شهرستانی و استانی و حتی در سطح مدیریت کلان توسعه و افزایش دهد اما در خصوص سفر بالاترین مقام استانی و هیأت همراه به شهرستان تازه تأسیس و نوپا و محروم مراوه تپه می تواند منشأ تحولات و موجب تسریع و تکمیل و یا ساخت پروژه ها و طرح های عمرانی و عام المنفعه و زیربنایی را فراهم نماید و میتواند در تخصیص و جذب اعتبارات برای شهرستان مفید و مؤثر باشد بنابراین پرداختن به موضوعات فرعی و حواشی غیر مرتبط به یک موضوع و رویداد و توقعات بیش از حد می تواند ، فرآیند اجرای طرح ها و پروژه ها را به تأخیر بیندازد بنابراین تعامل سازنده و ارتباط صمیمی با مسئولین شهرستانی و استانی و چشم پوشی نمودن از مطالب حاشیه ای و غیر ضرور با داشتن رویکرد انتقادات و پیشنهادات سازنده، علمی و منصفانه ، در نگاه مثبت دست اندرکاران و خدمتگزاران تإثیر به سزایی خواهد داشت.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.