b_150_100_16777215_00_images_1520676712_ss8.jpg

به گزارش اولکامیز استاندار گلستان پس از چند سفر شهرستانی ، سرانجام به مراوه تپه آمد در حالیکه استاندار سابق گلستان اولین سفر خود را از منطقه محروم مراوه تپه آغاز کرده بود. نگارنده هر چند به علت دعوت گزینشی خبرنگاران از نزدیک شاهد بازدیدهای نماینده عالی دولت تدبیر و امید نبود ولی به خاطراهمیت فوق العاده سفر و عدم انعکاس همه جزییات و اتفاقات  آن در رسانه ها، بر آن شد تا با کسب اطلاع از مطلعین به بیان جزییات و حاشیه های سفر بپردازد.

شنبه 19 اسفند ماه 96 روزی مهم برای مرواه تپه بود. بامداد این روز زمستانی استاندار گلستان به همراه معاون عمرانی و چند مدیر کل از گرگان حرکت کرد و از مسیر آق قلا – اینچه برون – کرند به مقصد مراوه تپه عزیمت نمود. درطول مسیر از سد دانشمند که در حوزه شهرستان گنبد قرار دارد بازدید کرد .

یک ربع به 8 صبح بود که کاروان عالی ترین مقام استان به منطقه سیاحتی – زیارتی آرامگاه مختومقلی فراغی رسید. مهندس شهرام غراوی نماینده مردم شرق استان در مجلس دهم که شب را در مراوه تپه منزل یکی از بستگانش بیتوته کرده بود قبل از استاندار در مزار شاعر پدر و پسر حضور یافت . فرماندار و امام جمعه مرواه تپه ، تعدادی از روحانیون ، بزرگان ، اعضای شورای روستای آق توقای و اطراف نیز کمی زودتر به استقبال استاندار آمده بودند.

نماینده عالی دولت پس از زیارت و قرائت فاتحه به روح بلند دو شاعر شهیر ترکمن از روند عملیات محوطه سازی آرامگاه مختومقلی فراغی بازدید کرد. مناف هاشمی از مدیر کل گردشگری نیز در خصوص اقدامات انجام شده و یا در حال انجام در منطقه گردشگری مختومقلی توضیح خواست.

در این بازدید استاندار، مسئول راهداری استان را مکلف کرد تا دو ماه دیگر یعنی قبل از مراسم مختومقلی مسیر سه راهی تا مزار را درست کند.

استاندار و هیئت همراه صبحانه را در در داخل خانه های سنتی ترکمنی ( آق اوی ) صرف کردند.  امیر غراوی معاون عمرانی استاندار لحظاتی کوتاه برای فاتحه خوانی به آرامگاه  پدر مرحومش هاشم غراوی رفت که در آق توقای مدفون است.

در این بازدید شهرام غراوی در بخشی از سخنانش به استاندار یادآوری کرد که آقای نوبخت 500 میلیون تومان به آرامگاه مختومقلی فراغی تخصیص دادند .

دومین بازدید استاندار پروژه انتقال آب و شبکه آبیاری اراضی آق توقای بود که در طول مسیر به ناگاه جمعی ازعشایر مراوه تپه نیز سر رسیدند و مشکلاتشان را با استاندار در میان گذاشتند. در این دیدار که بیش از نیم ساعت طول کشید شرکت توزیع برق مکلف شد تا مشکل برق عشایر منطقه را مرتفع نمایند.

سومین بازدید استاندار از سد چالش برانگیز چایلی بود که حساسیت ویژه ای داشت. اهالی روستای سوزش، خوجه گلدی ، ساری قامیش و چهار روستای دیگر به خاطر احداث این سد متضرر شدند. در حالیکه فضا یک مقدار امنیتی شده بود ولی جمعی از اعضای شورا ، روحانیون ، معتمدین روستاهای طرح کوچ فرصت را غنیمت دانسته و نمایندگان آنها مشکلات و دغدغه هایشان را به استاندار بیان کردند. گروهی نیز بنری در دست داشتند که درآن نوشته شده بود : ما را از بلا تکلیقی نجات دهید.

این روستاها که شامل طرح کوچ شده اند می گویند هیچ چیری هنوز مشخص نیست . معلوم نیست کجا کوچ کنیم ؟

استاندار از تونل های انحرافی دهانه سد دیدن کرد. به او گفتند 150 نفر مشغول کار هستند و این تعداد به 850 نفر افزایش خواهد یافت.

دکتر مناف هاشمی به خواسته های نمایندگان مردم 7 روستای طرح کوچ جواب داد و گفت همه چیر مشخص شده است هیچ جای نگرانی نیست کارها روی روال انجام می شود.

بازدید از طرح انتقال آب اترک در بخش کشاورزی از دیگر برنامه های استاندار بود. در این بازدید دکتر هاشمی از تلاش برای رفع مشکلات آبی این شهرستان خبر داد. در حالیکه رودخانه اترک خشک شده آیا استاندار می تواند آب رفته را به جوی بازگرداند ؟ با سد  بالادستی شیرین دره چه می کند ؟

پس از آن کاروان استاندار و هیئت همراه که بیش از 10 خودرو بودند و به کجاوه عروسی مانند بود ازجاده تازه درست شده امید به سمت مراوه تپه حرکت کردند و از بیمارستان در حال ساخت مرواه تپه بازدید کردند. حضور استانداردر بیمارستان خیلی کوتاه بود.

مقصد بعدی بازدید از نحوه پیشرفت احداث ساختمان جدید فرمانداری مراوه تپه بود. استاندار دستورداد از فرمانداری تا ابتدای شهر در طول جاده درختکاری کنند. او چند روز مهلت داد و از اعزام نماینده اش خبر داد. بازدید از نیروگاه برنامه دیگر استاندار بود.

عقربه های ساعت یک ربع مانده به ساعت 11 را نشان می داد که مناف هاشمی به تنها میدان شهر مرواه تپه رسید. میدانی که در وسط آن تندیس بزرگ مختومقلی خودنمایی میکرد. جمعیت کثیری آمده بودند. نیروهای شهرداری سیستم صوتی را مهیا کرده و موسیقی سنتی پخش می کردند . قطرات باران نرم نرمک می بارید. چند تن از دانش آموزان دختر با لباس های ترکمنی زیبا مراسم استقبال را به جای آوردند. یکی از همراهان استاندار به این دختران نفری ده هزار تومان هدیه داد.

در میدان مناف هاشمی در کمال شگفتی توجهی به مردم نکرد و با شهروندان سخنی نگفت مردمی که ساعتها برای استقبالش آمده بودند. استاندار ای کاش با تدبیر عمل میکرد و دقایقی کوتاه با مردم صحبت میکرد و اهم اقدامات دولت در منطقه را تبیین می کرد.

استاندار که از حضورش چند ساعت گذشته بود گویی برای رفتن تعجیل داشت دقایقی کوتاه درمیدان بود و بعد به فرمانداری رفت در آنجا لحظاتی کوتاه بود.

برنامه بعدی استاندار بر اساس منابع موثق عزیمت به قازانقایه و بازدید از جاده استراتژیک مراوه تپه به خراسان شمالی بود ولی در کمال ناباوری حذف شد. رئیس شورای روستای قازانقایه در این باره به خبرنگاراولکامیز گفت: یک روز قبل از سفر استاندار از طریق کانال مهندس شهرام غراوی نماینده مردم شرق گلستان باخبر شدیم که آقای استاندار برای بازدید از پروژه جاده مرواه تپه – خراسان شمالی به قازانقایه می آید. مردم خوشحال شدند و ما هم کاملا آماده شدیم ولی نمی دانیم یک دفعه برنامه عوض شد و استاندار نیامد.

خلیل پولادین گفت واقعا چه دست هایی پشت پرده بود نمی دانم . چرا مهمترین برنامه  بازدید استاندار حذف شد؟ این حرکت برخلاف سیاست تدبیر و امید بود. ای کاش آقای استاندار به خاطر بعد زیاد مسافت و محرومیت مراوه تپه یک روز کامل را اختصاص می داد و برنامه ساعت 4 گرگان را کنسل و یا به معاونینش محول میکرد.

ناصر اخوند قزل امام جمعه قازانقایه هم ضمن گلایه به این موضوع گفت : چرا متولیان برنامه ائمه جمعه و روحانیون را دعوت نکردند ؟  

استاندار ساعت 11 و 10 دقیقه شهر مرزی مرواه تپه را به سمت شهر تازه تاسیس شده گلیداغ ترک کرد. از مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم مرواه تپه ( قرقیجیق ) - آشخانه رفت. هوا کاملا  ابری و  به قول ترکمنها دومان بود.

12 و 20 دقیقه به شهر گلیداغ رسید. نهار و نماز در حوزه علمیه داغستانی انجام شد. سپس ساختمان شهرداری را افتتاح کرد. کلید خودروی پژو 405 را هم به شورای شهر تحویل داد .

در گلیداغ هوا گرگ و میش بود. ساختمان شهرداری گلیداغ با حضوراستاندار گلستان به بهره برداری قرار گرفت . سید مناف هاشمی خبر داد هم اکنون 150 میلیون تومان اعتبار در حساب شهرداری تازه تاسیس گلیداغ وجود دارد. بعد از افتتاح ساختمان شهرداری گفت: به زودی تجهیزات مورد نیاز شهرداری گلیداغ به این شهر ارسال خواهد شد

10 دقیقه به 2 بعدالظهر بود که سفر استاندار به پایان رسید  و او به سمت گرگان حرکت کرد. امید که طرحها و پروژه ها هر چه زودتر به بهر برداری برسد. رهاورد سفر استاندار به شهرستان پر خیر و برکت باشد.

سفر استاندار به پایان رسید ولی داستان همچنان ادامه دارد. دراین سفر مهم متاسفانه نه نشست خبری انجام شد و نه جلسه شورای اداری برگزار شد. این سفر با ناپختگی ها و کاستی هایی همراه بود. / انتهای مطلب

*لطیف ایزدی ، عضو خانه مطبوعات استان گلستان

.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالله صبوری رد

    باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، تنظیم و نگارش اخبار و تنویر اذهان ساکنین مراوه تپه و سایر مناطق ، زحمات زیادی را متحمل می شوید اما در بیشتر گزارش هایتان در ارتباط با بیان اخبار و رویدادها ، انتقاد های بجا و سازنده شما بیشتر از سایر نوشته های شما می باشد که این خود می تواند رو حیه خدمت به مردم در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته را در بین مسئولین شهرستانی و استانی و حتی در سطح مدیریت کلان توسعه و افزایش دهد اما در خصوص سفر بالاترین مقام استانی و هیأت همراه به شهرستان تازه تأسیس و نوپا و محروم مراوه تپه می تواند منشأ تحولات و موجب تسریع و تکمیل و یا ساخت پروژه ها و طرح های عمرانی و عام المنفعه و زیربنایی را فراهم نماید و میتواند در تخصیص و جذب اعتبارات برای شهرستان مفید و مؤثر باشد بنابراین پرداختن به موضوعات فرعی و حواشی غیر مرتبط به یک موضوع و رویداد و توقعات بیش از حد می تواند ، فرآیند اجرای طرح ها و پروژه ها را به تأخیر بیندازد بنابراین تعامل سازنده و ارتباط صمیمی با مسئولین شهرستانی و استانی و چشم پوشی نمودن از مطالب حاشیه ای و غیر ضرور با داشتن رویکرد انتقادات و پیشنهادات سازنده، علمی و منصفانه ، در نگاه مثبت دست اندرکاران و خدمتگزاران تإثیر به سزایی خواهد داشت.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.