b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-03-13_16-34-00.jpgاولکامیز- رحمان قره باش عضو هيات ريسه اتاق مشترك ايران و تركمنستان و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاوری استان گلستان در مورد ظرفیتها، توانمندیها و چالش های روابط ایران و ترکمنستان خطاب به مسئولین نوشت

  بسمه تعالی

استاندار محترم گلستان
جناب آقای دکتر سید مناف هاشمی
معاونت محترم اقتصادی استانداری گلستان
جناب آقای مهندس ربیعی
ریاست محترم سازمان صنعت معدن وتجارت استان گلستان
جناب آقای مهندس قوانلو
ریاست محترم اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان گلستان
جناب اقای علی محمد چوپانی
سلام علیکم
احتراما به پیوست به شرح ذیل ظرفیت ها ، توانمندیها و چالش ها روابط ایران و ترکمنستان بعنوان یک فعال اقتصادی که سالها با این کشور روابط تجاری داشته و دارم جهت بهره برداری و در صورت صلاحدید در نشست اخیر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با ریاست محترم جمهور کشور ترکمنستان پیشنهاد میگردد. موضوعات و مشکلات پیشنهادی قابل طرح ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور ترکمنستان

1- مقدمه:
ایران و ترکمنستان دارای بیش از 1000 کیلومتر مرز مشترک هستند. دو کشور دارای روابط خوبی بعد از استقلال ترکمنستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 هستند فاصله پایتخت این کشور تا مرزهای ما بیش از 52 کیلومتر نیست، کشوری که به دلیل قرابتهای بیشمار در حوزه های فرهنگی و اجتماعی و اینکه میتواند از طریق جمهوری اسلامی ایران کالاها و خدمات خود را وارد و صادر نماید، چشم انداز خوبی در ارتباط با کشور ما طراحی نموده است .
ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت. از آن به بعد دو کشور روابط خوبی داشته و درزمینه اقتصادی، حمل و نقل، پیشرفتهای زیربنایی و انرژی روابط خوبی داشته اند .
2- اهمیت ژئوپلیتیک ترکمنستان:
ترکمنستان از دو امتیاز بسیار ویژه برخوردار است که در سیاست خارجی ایران در منطقه آسیای مرکزی، جایگاه ممتازی به آن اعطا میکند. یکی از این امتیازات، قابلیت ارائه مسیرهای حمل ونقل و ترانزیت کالا به کشورهای منطقه و ایران است و امتیاز دیگر، برخورداری از منابع سرشار هیدروکربنی به ویژه گاز است که این کشور را در زمره کشورهای هدف سیاست خارجی در حوزه پیرامونی جمهوری اسلامی ایران قرار میدهد .
3- ظرفیتها و توانمندیهای تعامل دو کشور
3-1 تجارت
ایران بعد از روسیه بیشتر حجم مبادلات تجاری را با ترکمنستان دارا هست. خط راه آهن تجن - مشهد - سرخس، لوله گاز 139 میلیون دلاری کورپیه - کردکوی در غرب ترکمنستان و سد دوستی 167 میلیون دلاری در جنوب این کشور در یک همکاری اقتصادی ساخته شد. خط انتقال برق بلخان آباد – علی آباد و چندین پروژه دیگر مانندگسترش برنامه ارتباطی فیبر نوری، ساخت انبارهای بزرگ و سایر پروژهها در مرو و پالایشگاه ترکمنباشی، ساخت پایانه گاز مایع، ساخت اتوبان مثالهایی از گسترش روابط دوجانبه دو کشور میباشد. در سال2009 حدود 100 پروژه صنعتی در ترکمنستان ساخته یا در حال ساخت با کمک ایران بود .

3-2حمل ونقل راه آهن
شهر برکت یکی از نقاط گرهی مهم در حمل ونقل خط آهن خزر و حمل ونقل راه آهن شمال- جنوب است. خط آهن قزاقستان - ترکمنستان- ایران بخشی از کریدور حمل ونقل شمال به جنوب به طول 677 کیلومتر ) 421مایل(، قزاقستان و ترکمنستان را به ایران و خیلج فارس وصل میکند. این خط آهن شهر او زن در قزاقستان رابه شهر برکت-اترک در ترکمنستان وصل کرده و به شهر گرگان در استان گلستان ایران ختم میشود. در ایران خط آهن به شبکه خط آهن ملی وصل شده و تا خلیج فارس ادامه پیدا میکند...کارنامه همکاریها در بخش حمل ونقل و ابعاد مختلف آن )زمینی - ریلی - دریایی( را دارای سابقه همکاری طولانی تری نسبت به سایر بخشها بوده و در این راستا علاوه بر همکاریهای سنتی و سودمند در سطح دوجانبه همکاریهای منطقه ای نیز طی سالهای اخیر گامهای مثبت و موفقی برداشته شده است .موضوعهایی مانند تردد کامیونها، همکاریهای چندجانبه ترانزیتی زمینی، ریلی و دریایی ازجمله کریدور ترانزیتی ایران - عمان و ترکمنستان و ازبکستان و همچنین ایران - ترکمنستان و قزاقستان از قابلیتهای تعامل دوطرفه است.


3-3 انرژی
ایران سالانه حدود ۹ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد میکند. همچنین تعامل و تقریب دیدگاهها در خصوص مسیرهای انتقال انرژی را یکی از الزامات گسترش روابط و یکی از مهمترین حوزههای همکاری بین ایران و ترکمنستان است. در یک ارزیابی کلی و مختصر همکاریهای دو طرف در بخش انرژی شامل: گاز، نفت، آب و برق، روند مطلوب خود را طی کرده و با افتتاح و اتصال خط لوله دوم انتقال گاز ترکمنستان به ایران، زیربنای همکاریها محکم و عمیق تر شده است . شرکتهای فنی و مهندسی مجرب ایرانی باعلاقه و دانش فنی بالای خود آمادگی دارند در تجهیز، تعمیر، احداث و انتقال تولیدات و محصولات حوزه های مختلف بخش انرژی مشارکت داشته باشند . دراین ارتباط امضاء موافقتنامه چهارجانبه ترانزیتی بین جمهوری اسلامی ایران - ازبکستان - ترکمنستان و عمان زمینه همکاریها رابین کشورهای منطقه فراهم آورده است .
3-4 ظرفیتهای همکاری فرهنگی دو طرف:
میراث تاریخی و فرهنگی مشترک ایران و ترکمنستان که امروزه در وجود شخصیتهای برجسته علمی وفرهنگی سده های گذشته متبلور است، محمل و بهانه خوبی برای توسعه همکاریهای فرهنگی است و دو کشورمیتوانند برنامه ها و اقدامات مشترک زیادی حول محور این شخصیتها و میراث مشترک به اجرا دربیاورند اشاره کرد، که موردتوجه هر دو کشور است و ارزشها و » مختوم قلی فراغی « بهعنوان مثال میتوان به شخصیت مفاهیم اخلاقی نهفته در آثار این چهره برجسته علمی-فرهنگی برای نسل امروز پیام آور سعادت و معنویت است.تأسیس بنیاد فرهنگی مشترک مختوم قلی و یا تعیین جایزه کتاب سال مختوم قلی، برنامه ها و عناوینی هستندکه قابلیت توجه و عملیاتی شدن میان دو کشور رادارند.
روابط و مناسبات فرهنگی دو کشور ایران و ترکمنستان با توجه به دیرینگی و وسعت پیوندها و اشتراکات فرهنگی موجود، در سطح حداقلی قرار دارد و در دو دهه گذشته از ظرفیت عظیم این بخش برای ارتقاء سطح کلی روابط تهران – عشق آباد بهره برداری بهینه و مناسب به عمل نیامده است .


3-5 ظرفیتهای صادرات فنی، مهندسی و انتقال فنّاوری به ترکمنستان
پیشرفتهای علمی، صنعتی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و سطح بالای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشورمان بستر و فضای مساعدی برای دانشجویان، اساتید و دانشگاههای ترکمنستان به شمار میرود تا با ایجاد ارتباط، تعامل و همکاریهای علمی و آموزشی دوسویه، بهره خود را از توانمندیهای علمی فناوری کشورمان اخذ کرده و در ارتقاء و رشد علمی و آموزشی خود از این خوان گسترده زی سهم باشند .
- ازآنجاکه دو کشور از ظرفیتها و شرایط مطلوبی در حوزه توریسم و گردشگری برخوردارند و به واسطه تاریخ چند هزارساله، اماکن، آثار و بناهای تاریخی و دیدنی پرشماری را صاحب اند، ایجاد گشایش در توسعه رفت وآمدها و برنامه ریزی و همکاری در این حوزه مستعد، به تعمیم و گسترش عرصه های مختلف همکاری فرهنگی کمک و مساعدت چشمگیری خواهد کرد.


4- چالشهای موجود طرفین:
4-1 اختلافات توافق گازی
در 30 دسامبر 2016یک توافقنامه جدید گازی 5 ساله بین ایران و ترکمنستان امضا شد. این توافقنامه بعدازاین بود که ترکمنستان تهدید کرده بود که به دلیل بدهیهای معوقه ایران، صدور گاز به ایران را قطع خواهد کرد. این بدهی که بابت صدور گاز ترکمنستان به ایران بوده است به میزان 1٫۸ میلیارد دلار بوده که مربوط به سالهای ۸۶ و ۸7 است و بعد از 10 سال هنوز پرداخت نشده است. ایران گفته است که این بدهی را قبول ندارد و باید به داوری بین المللی ارجاع شود.
در تاریخ 1 ژانویه2017 ترکمنستان ارسال گاز به ایران را قطع کرد و این در حالی است که دو روز پیش یک توافقنامه تمدید صادرات گاز ترکمنستان به ایران به امضا رسیده بود. ترکمنستان ادعا کرده است که 2 میلیارد دلار از ایران طلب دارد و تا حل اختلاف این میزان بدهی، صادرات گاز به ایران را ادامه نخواهد داد
5- راهکارهای پیشنهادی برای ارتقاء روابط
1- ضرورت داشتن سیاستهای راهبردی مشخص با همسایه شمالی ترکمنستان درزمینه های انرژی، حمل ونقل ریلی، مناسبات فرهنگی و توریسم سلامت
2- رفع ابهامات موجود فیمابین دو دولت در مورد انتقال گاز، با توجه به تحولات جدید و افتتاح پروژه تاپی دراین مورد، بسترسازیهای انجام شده، سرمایه گذاریهای انجام شده )لوله گاز دایر در قلعه جیق استان گلستان(
3- رفع سوء تفاهمات فیمابین دو کشور
4- تقویت توانمندی دیپلماسی تجاری ایران برای تأمین منافع بازرگانان استان گلستان و استانهای شمالی
5- برقراری خط اعتباری (Credit line) با توجه به وجود شعبه بانک صادرات در عشق آباد
6- رفع مشکلات فنی در خصوص راه اندازی خط ریلی ۳ سال بعد از افتتاح؛ رفع مشکلات فنی تأثیر بزرگی درزمینه تبادل کالا خواهد داشت .
7- تبادل زندانیان و تسهیل این موارد با عقد تفاهمنامه تبادل زندانیان
8- تعیین تکلیف تبادل مالی با پول ملی یا شیوه جایگزین
9- اعمال تعرفه ترجیحی راجع به کالاهایی که خصوصاً در استانهای شمالی تولید وب سهولت قابل صادر کردن به ترکمنستان میباشد
10- فعال تر شدن مرز زمینی و ریلی )حتی المقدور24 ساعته شدن(
11- توسعه روابط فرهنگی دو طرف با تعریف بنیاد مشترک مختوم قلی
12- تسهیل تردد ساکنین مرزی
13- انتقال فنّاوری به ترکمنستان از طریق احداث دانشکده های فنی مهندسی من جمله دانشکده گاز و نفت درقالب پروژه تهاتر گازی
14- انتقال فنّاوری به ترکمنستان از طریق احداث دانشکده های علوم پزشکی در ترکمنستان در قالب پروژه تهاتر گازی


رحمان قره باش
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاوری استان گلستان

رونوشت: هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاوری استان گلستان جهت استحضار
ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.