b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-03-13_16-34-00.jpgاولکامیز- رحمان قره باش عضو هيات ريسه اتاق مشترك ايران و تركمنستان و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاوری استان گلستان در مورد ظرفیتها، توانمندیها و چالش های روابط ایران و ترکمنستان خطاب به مسئولین نوشت

  بسمه تعالی

استاندار محترم گلستان
جناب آقای دکتر سید مناف هاشمی
معاونت محترم اقتصادی استانداری گلستان
جناب آقای مهندس ربیعی
ریاست محترم سازمان صنعت معدن وتجارت استان گلستان
جناب آقای مهندس قوانلو
ریاست محترم اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان گلستان
جناب اقای علی محمد چوپانی
سلام علیکم
احتراما به پیوست به شرح ذیل ظرفیت ها ، توانمندیها و چالش ها روابط ایران و ترکمنستان بعنوان یک فعال اقتصادی که سالها با این کشور روابط تجاری داشته و دارم جهت بهره برداری و در صورت صلاحدید در نشست اخیر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با ریاست محترم جمهور کشور ترکمنستان پیشنهاد میگردد. موضوعات و مشکلات پیشنهادی قابل طرح ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در مورد کشور ترکمنستان

1- مقدمه:
ایران و ترکمنستان دارای بیش از 1000 کیلومتر مرز مشترک هستند. دو کشور دارای روابط خوبی بعد از استقلال ترکمنستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 هستند فاصله پایتخت این کشور تا مرزهای ما بیش از 52 کیلومتر نیست، کشوری که به دلیل قرابتهای بیشمار در حوزه های فرهنگی و اجتماعی و اینکه میتواند از طریق جمهوری اسلامی ایران کالاها و خدمات خود را وارد و صادر نماید، چشم انداز خوبی در ارتباط با کشور ما طراحی نموده است .
ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت. از آن به بعد دو کشور روابط خوبی داشته و درزمینه اقتصادی، حمل و نقل، پیشرفتهای زیربنایی و انرژی روابط خوبی داشته اند .
2- اهمیت ژئوپلیتیک ترکمنستان:
ترکمنستان از دو امتیاز بسیار ویژه برخوردار است که در سیاست خارجی ایران در منطقه آسیای مرکزی، جایگاه ممتازی به آن اعطا میکند. یکی از این امتیازات، قابلیت ارائه مسیرهای حمل ونقل و ترانزیت کالا به کشورهای منطقه و ایران است و امتیاز دیگر، برخورداری از منابع سرشار هیدروکربنی به ویژه گاز است که این کشور را در زمره کشورهای هدف سیاست خارجی در حوزه پیرامونی جمهوری اسلامی ایران قرار میدهد .
3- ظرفیتها و توانمندیهای تعامل دو کشور
3-1 تجارت
ایران بعد از روسیه بیشتر حجم مبادلات تجاری را با ترکمنستان دارا هست. خط راه آهن تجن - مشهد - سرخس، لوله گاز 139 میلیون دلاری کورپیه - کردکوی در غرب ترکمنستان و سد دوستی 167 میلیون دلاری در جنوب این کشور در یک همکاری اقتصادی ساخته شد. خط انتقال برق بلخان آباد – علی آباد و چندین پروژه دیگر مانندگسترش برنامه ارتباطی فیبر نوری، ساخت انبارهای بزرگ و سایر پروژهها در مرو و پالایشگاه ترکمنباشی، ساخت پایانه گاز مایع، ساخت اتوبان مثالهایی از گسترش روابط دوجانبه دو کشور میباشد. در سال2009 حدود 100 پروژه صنعتی در ترکمنستان ساخته یا در حال ساخت با کمک ایران بود .

3-2حمل ونقل راه آهن
شهر برکت یکی از نقاط گرهی مهم در حمل ونقل خط آهن خزر و حمل ونقل راه آهن شمال- جنوب است. خط آهن قزاقستان - ترکمنستان- ایران بخشی از کریدور حمل ونقل شمال به جنوب به طول 677 کیلومتر ) 421مایل(، قزاقستان و ترکمنستان را به ایران و خیلج فارس وصل میکند. این خط آهن شهر او زن در قزاقستان رابه شهر برکت-اترک در ترکمنستان وصل کرده و به شهر گرگان در استان گلستان ایران ختم میشود. در ایران خط آهن به شبکه خط آهن ملی وصل شده و تا خلیج فارس ادامه پیدا میکند...کارنامه همکاریها در بخش حمل ونقل و ابعاد مختلف آن )زمینی - ریلی - دریایی( را دارای سابقه همکاری طولانی تری نسبت به سایر بخشها بوده و در این راستا علاوه بر همکاریهای سنتی و سودمند در سطح دوجانبه همکاریهای منطقه ای نیز طی سالهای اخیر گامهای مثبت و موفقی برداشته شده است .موضوعهایی مانند تردد کامیونها، همکاریهای چندجانبه ترانزیتی زمینی، ریلی و دریایی ازجمله کریدور ترانزیتی ایران - عمان و ترکمنستان و ازبکستان و همچنین ایران - ترکمنستان و قزاقستان از قابلیتهای تعامل دوطرفه است.


3-3 انرژی
ایران سالانه حدود ۹ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد میکند. همچنین تعامل و تقریب دیدگاهها در خصوص مسیرهای انتقال انرژی را یکی از الزامات گسترش روابط و یکی از مهمترین حوزههای همکاری بین ایران و ترکمنستان است. در یک ارزیابی کلی و مختصر همکاریهای دو طرف در بخش انرژی شامل: گاز، نفت، آب و برق، روند مطلوب خود را طی کرده و با افتتاح و اتصال خط لوله دوم انتقال گاز ترکمنستان به ایران، زیربنای همکاریها محکم و عمیق تر شده است . شرکتهای فنی و مهندسی مجرب ایرانی باعلاقه و دانش فنی بالای خود آمادگی دارند در تجهیز، تعمیر، احداث و انتقال تولیدات و محصولات حوزه های مختلف بخش انرژی مشارکت داشته باشند . دراین ارتباط امضاء موافقتنامه چهارجانبه ترانزیتی بین جمهوری اسلامی ایران - ازبکستان - ترکمنستان و عمان زمینه همکاریها رابین کشورهای منطقه فراهم آورده است .
3-4 ظرفیتهای همکاری فرهنگی دو طرف:
میراث تاریخی و فرهنگی مشترک ایران و ترکمنستان که امروزه در وجود شخصیتهای برجسته علمی وفرهنگی سده های گذشته متبلور است، محمل و بهانه خوبی برای توسعه همکاریهای فرهنگی است و دو کشورمیتوانند برنامه ها و اقدامات مشترک زیادی حول محور این شخصیتها و میراث مشترک به اجرا دربیاورند اشاره کرد، که موردتوجه هر دو کشور است و ارزشها و » مختوم قلی فراغی « بهعنوان مثال میتوان به شخصیت مفاهیم اخلاقی نهفته در آثار این چهره برجسته علمی-فرهنگی برای نسل امروز پیام آور سعادت و معنویت است.تأسیس بنیاد فرهنگی مشترک مختوم قلی و یا تعیین جایزه کتاب سال مختوم قلی، برنامه ها و عناوینی هستندکه قابلیت توجه و عملیاتی شدن میان دو کشور رادارند.
روابط و مناسبات فرهنگی دو کشور ایران و ترکمنستان با توجه به دیرینگی و وسعت پیوندها و اشتراکات فرهنگی موجود، در سطح حداقلی قرار دارد و در دو دهه گذشته از ظرفیت عظیم این بخش برای ارتقاء سطح کلی روابط تهران – عشق آباد بهره برداری بهینه و مناسب به عمل نیامده است .


3-5 ظرفیتهای صادرات فنی، مهندسی و انتقال فنّاوری به ترکمنستان
پیشرفتهای علمی، صنعتی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و سطح بالای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشورمان بستر و فضای مساعدی برای دانشجویان، اساتید و دانشگاههای ترکمنستان به شمار میرود تا با ایجاد ارتباط، تعامل و همکاریهای علمی و آموزشی دوسویه، بهره خود را از توانمندیهای علمی فناوری کشورمان اخذ کرده و در ارتقاء و رشد علمی و آموزشی خود از این خوان گسترده زی سهم باشند .
- ازآنجاکه دو کشور از ظرفیتها و شرایط مطلوبی در حوزه توریسم و گردشگری برخوردارند و به واسطه تاریخ چند هزارساله، اماکن، آثار و بناهای تاریخی و دیدنی پرشماری را صاحب اند، ایجاد گشایش در توسعه رفت وآمدها و برنامه ریزی و همکاری در این حوزه مستعد، به تعمیم و گسترش عرصه های مختلف همکاری فرهنگی کمک و مساعدت چشمگیری خواهد کرد.


4- چالشهای موجود طرفین:
4-1 اختلافات توافق گازی
در 30 دسامبر 2016یک توافقنامه جدید گازی 5 ساله بین ایران و ترکمنستان امضا شد. این توافقنامه بعدازاین بود که ترکمنستان تهدید کرده بود که به دلیل بدهیهای معوقه ایران، صدور گاز به ایران را قطع خواهد کرد. این بدهی که بابت صدور گاز ترکمنستان به ایران بوده است به میزان 1٫۸ میلیارد دلار بوده که مربوط به سالهای ۸۶ و ۸7 است و بعد از 10 سال هنوز پرداخت نشده است. ایران گفته است که این بدهی را قبول ندارد و باید به داوری بین المللی ارجاع شود.
در تاریخ 1 ژانویه2017 ترکمنستان ارسال گاز به ایران را قطع کرد و این در حالی است که دو روز پیش یک توافقنامه تمدید صادرات گاز ترکمنستان به ایران به امضا رسیده بود. ترکمنستان ادعا کرده است که 2 میلیارد دلار از ایران طلب دارد و تا حل اختلاف این میزان بدهی، صادرات گاز به ایران را ادامه نخواهد داد
5- راهکارهای پیشنهادی برای ارتقاء روابط
1- ضرورت داشتن سیاستهای راهبردی مشخص با همسایه شمالی ترکمنستان درزمینه های انرژی، حمل ونقل ریلی، مناسبات فرهنگی و توریسم سلامت
2- رفع ابهامات موجود فیمابین دو دولت در مورد انتقال گاز، با توجه به تحولات جدید و افتتاح پروژه تاپی دراین مورد، بسترسازیهای انجام شده، سرمایه گذاریهای انجام شده )لوله گاز دایر در قلعه جیق استان گلستان(
3- رفع سوء تفاهمات فیمابین دو کشور
4- تقویت توانمندی دیپلماسی تجاری ایران برای تأمین منافع بازرگانان استان گلستان و استانهای شمالی
5- برقراری خط اعتباری (Credit line) با توجه به وجود شعبه بانک صادرات در عشق آباد
6- رفع مشکلات فنی در خصوص راه اندازی خط ریلی ۳ سال بعد از افتتاح؛ رفع مشکلات فنی تأثیر بزرگی درزمینه تبادل کالا خواهد داشت .
7- تبادل زندانیان و تسهیل این موارد با عقد تفاهمنامه تبادل زندانیان
8- تعیین تکلیف تبادل مالی با پول ملی یا شیوه جایگزین
9- اعمال تعرفه ترجیحی راجع به کالاهایی که خصوصاً در استانهای شمالی تولید وب سهولت قابل صادر کردن به ترکمنستان میباشد
10- فعال تر شدن مرز زمینی و ریلی )حتی المقدور24 ساعته شدن(
11- توسعه روابط فرهنگی دو طرف با تعریف بنیاد مشترک مختوم قلی
12- تسهیل تردد ساکنین مرزی
13- انتقال فنّاوری به ترکمنستان از طریق احداث دانشکده های فنی مهندسی من جمله دانشکده گاز و نفت درقالب پروژه تهاتر گازی
14- انتقال فنّاوری به ترکمنستان از طریق احداث دانشکده های علوم پزشکی در ترکمنستان در قالب پروژه تهاتر گازی


رحمان قره باش
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاوری استان گلستان

رونوشت: هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاوری استان گلستان جهت استحضار
ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.