b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-16_19-51-48.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: تمایز عرصه ی سیاست با دیگر عرصه ها در این است که بازار آن مانند بازار کفر ودین هیچ وقت بی مشتری نیست. نزاعهای آن همواره داغ و دارای کشمکش است. تازگی دارد و در عین تازگی بعد از مدتی کهنه می شود یا با به میدان آمدن سوژه جدید موضوع قبلی تازگی خود را از دست می دهد. اما این گلوگاه سیاست است که اجازه ی ورود و اصلاح سایر عرصه ها را صادر می کند. اگر تصمیم اساسی در این معبر گرفته نشود سایر عرصه ها معطل می مانند و در آتش بی تصمیمی مسئولان آن می سوزند.

خیلی از فعالان این عرصه معتقدند اعتراضات دی ماه گذشته مواضع مسئولان بلندپایه را تغییر خواهد داد و آنها را به حال خود رها نخواهد کرد. آنها مثبت یا منفی تصمیمات جدیدی خواهند گرفت که به روند تحولات جامعه تاثیر خواهد گذاشت. اما از آن زمان تا حالا(( در عرض دوماه)) رویدادهای زیادی اتفاق افتاده و سیگنالهای متفاوتی هم صادر شده است که می شود به دو دسته تحولات خوب و بد یا منفی و مثبت تقسیم کرد.


دسته اول- تحولات مثبت: یکی از تحولات مثبت و خوب این بود که دولت و حکومت در اعتراضات اخیر دی ماه گذشته با جوانان اعتراض کننده خیلی خشن بر خورد نکردند و شرح صدر بیشتری از خود نشان دادند واحکام قضایی سنگین چند سال زندان برای معترضان صادر نکردند.

تحول دوم این بود در فضای مجازی تلگرام و اینستا گرام را که فیلتر کرده بودند زود باز کردند. اجازه ندادند آبرو و حیثیت کشور در عرصه ی بین المللی بیشترخدشه دار شود.

تحول سوم این بود بعضی از رهبران کشور صدای مردم را شنیدند و رییس جمهوردر این راستا همه پرسی را مطرح کردند. رهبر انقلاب هم گفتند: ما مشکلات داخلی داریم و همچنین اعلام کردند انتقاد از رهبر به معنای مخالفت با نظام نیست.

تحول چهارم این بود رسانه ها نسبت به قبل از اعتراضات فضای بهتر و بیشتری برای بیان نقطه نظرات مخالفان و موافقان پیدا کردند دولت و مجموعه ی نظام محدودیت های بیشتری اعمال نکردند.

دسته دوم، تحولات منفی: اولین تحول منفی این است که سپاه خود را وارد پرونده های امنیتی کرد و فعالان عرصه محیط زیست را تحت عنوان جاسوسی مورد پی گرد قرار دادند تا جاییکه گفته می شود یکی از فعالان این عرصه در زندان خود کشی کرده است. این موضوع سبب شد بحثهای زیادی در جامعه، مطبوعات، فضای مجازی، فعالان سیاسی و نهاد قانونگذاری کشوریعنی مجلس بوجود بیاید. اما سپاه هنوز نتوانسته است با استدلالهای خود مخالفان خود را قانع بکند. بحثها در این زمینه ادامه دارد.

تحول منفی دیگر سقوط هواپیمای مسافربری شرکت آسمان در مسیر تهران یاسوج بود که بودن چند فعال محیط زیست در درون این هواپیما آنرا مشکوک کرده است. مخالفان حق یا نا حق و درست یا غلط آنرا به گردن سپاه می اندازند که سقوط عمدی بوده است. البته کارشناسان صنعت هوانوردی معتقدند، سقوط هواپیما می تواند دلایل فنی گوناگونی داشته باشد از جمله نامساعدبودن فضای جوی، عدم دید خلبان در هوای نامساعد که در هوای برفی زمین و کوه به صورت یکسان دیده می شوند، از کار افتادن موتور هواپیما و کار نکردن سیستم ضد یخ که هواپیما را در عرض چند دقیقه به وزن چند تن سنگینتر می کند تا جاییکه هواپیما نمی تواند به اندازه کافی ارتفاع بگیرد ودر مسیرش اگر کوه باشد با کوه بر خورد می کند.

سومین تحول منفی برخورد با دراویش نعمت الله گنابدای می باشد که خشونتهای زیادی را سبب شده است. خیلی از فعالان عرصه سیاسی معتقدند آنها هیچ خطر امنیتی برای نظام ندارند. دولت و حکومت هم اعلام کرده اند با دراویش هیچ مشکلی ندارند. نیروی های انتظامی هم تلاش کرده اند با نهایت درایت و مدارا اوضاع را کنترل نمایند. اما تندرو های دو طرف با عث خشونت و قتل و خون ریزی شده اند. اما جای سئوال این است که چرا نیروهای امنیتی نمی توانند تندروهای حمله کننده به دراویش را کنترل کنند؟

چهارمین تحول منفی هم این است بعضی از نیروهای اهل سنت از جمله مولوی محمد حسین گرگیج امام جمعه آزاد شهر منتشر شده در سایت ترکمن 24 به بسته شدن مکتب خانه ها و نمازخانه های اهل سنت در مشهد اعتراض کردند و گفتند: هیچ یک از مسئولان دولتی حق ندارند به این کارمبادرت بورزند. چون آزادی های مذهبی یکی از حقوق اولیه انسانهاست.

اینها مسائلی هستند که بیشتر صبغه سیاسی و امنیتی و مذهبی دارند و ارزیابی مسیر تحولات بعد از اعتراضات اخیر را بسیار مشکل و دشوار کرده است که نمی شود گفت که تحولات کشور به کدام سمت و سو می رود. امید است مسئولان بلند پایه و تصمیم گیرندگان اصلی کشور با درک نیاز مردم به تحولات و تغییرات بیشتر در جهت اصلاح امور قدم های بیشتری بردارند.11/12/1396.

منبع - کانال فردای آزاد


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.