b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-16_19-51-48.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: تمایز عرصه ی سیاست با دیگر عرصه ها در این است که بازار آن مانند بازار کفر ودین هیچ وقت بی مشتری نیست. نزاعهای آن همواره داغ و دارای کشمکش است. تازگی دارد و در عین تازگی بعد از مدتی کهنه می شود یا با به میدان آمدن سوژه جدید موضوع قبلی تازگی خود را از دست می دهد. اما این گلوگاه سیاست است که اجازه ی ورود و اصلاح سایر عرصه ها را صادر می کند. اگر تصمیم اساسی در این معبر گرفته نشود سایر عرصه ها معطل می مانند و در آتش بی تصمیمی مسئولان آن می سوزند.

خیلی از فعالان این عرصه معتقدند اعتراضات دی ماه گذشته مواضع مسئولان بلندپایه را تغییر خواهد داد و آنها را به حال خود رها نخواهد کرد. آنها مثبت یا منفی تصمیمات جدیدی خواهند گرفت که به روند تحولات جامعه تاثیر خواهد گذاشت. اما از آن زمان تا حالا(( در عرض دوماه)) رویدادهای زیادی اتفاق افتاده و سیگنالهای متفاوتی هم صادر شده است که می شود به دو دسته تحولات خوب و بد یا منفی و مثبت تقسیم کرد.


دسته اول- تحولات مثبت: یکی از تحولات مثبت و خوب این بود که دولت و حکومت در اعتراضات اخیر دی ماه گذشته با جوانان اعتراض کننده خیلی خشن بر خورد نکردند و شرح صدر بیشتری از خود نشان دادند واحکام قضایی سنگین چند سال زندان برای معترضان صادر نکردند.

تحول دوم این بود در فضای مجازی تلگرام و اینستا گرام را که فیلتر کرده بودند زود باز کردند. اجازه ندادند آبرو و حیثیت کشور در عرصه ی بین المللی بیشترخدشه دار شود.

تحول سوم این بود بعضی از رهبران کشور صدای مردم را شنیدند و رییس جمهوردر این راستا همه پرسی را مطرح کردند. رهبر انقلاب هم گفتند: ما مشکلات داخلی داریم و همچنین اعلام کردند انتقاد از رهبر به معنای مخالفت با نظام نیست.

تحول چهارم این بود رسانه ها نسبت به قبل از اعتراضات فضای بهتر و بیشتری برای بیان نقطه نظرات مخالفان و موافقان پیدا کردند دولت و مجموعه ی نظام محدودیت های بیشتری اعمال نکردند.

دسته دوم، تحولات منفی: اولین تحول منفی این است که سپاه خود را وارد پرونده های امنیتی کرد و فعالان عرصه محیط زیست را تحت عنوان جاسوسی مورد پی گرد قرار دادند تا جاییکه گفته می شود یکی از فعالان این عرصه در زندان خود کشی کرده است. این موضوع سبب شد بحثهای زیادی در جامعه، مطبوعات، فضای مجازی، فعالان سیاسی و نهاد قانونگذاری کشوریعنی مجلس بوجود بیاید. اما سپاه هنوز نتوانسته است با استدلالهای خود مخالفان خود را قانع بکند. بحثها در این زمینه ادامه دارد.

تحول منفی دیگر سقوط هواپیمای مسافربری شرکت آسمان در مسیر تهران یاسوج بود که بودن چند فعال محیط زیست در درون این هواپیما آنرا مشکوک کرده است. مخالفان حق یا نا حق و درست یا غلط آنرا به گردن سپاه می اندازند که سقوط عمدی بوده است. البته کارشناسان صنعت هوانوردی معتقدند، سقوط هواپیما می تواند دلایل فنی گوناگونی داشته باشد از جمله نامساعدبودن فضای جوی، عدم دید خلبان در هوای نامساعد که در هوای برفی زمین و کوه به صورت یکسان دیده می شوند، از کار افتادن موتور هواپیما و کار نکردن سیستم ضد یخ که هواپیما را در عرض چند دقیقه به وزن چند تن سنگینتر می کند تا جاییکه هواپیما نمی تواند به اندازه کافی ارتفاع بگیرد ودر مسیرش اگر کوه باشد با کوه بر خورد می کند.

سومین تحول منفی برخورد با دراویش نعمت الله گنابدای می باشد که خشونتهای زیادی را سبب شده است. خیلی از فعالان عرصه سیاسی معتقدند آنها هیچ خطر امنیتی برای نظام ندارند. دولت و حکومت هم اعلام کرده اند با دراویش هیچ مشکلی ندارند. نیروی های انتظامی هم تلاش کرده اند با نهایت درایت و مدارا اوضاع را کنترل نمایند. اما تندرو های دو طرف با عث خشونت و قتل و خون ریزی شده اند. اما جای سئوال این است که چرا نیروهای امنیتی نمی توانند تندروهای حمله کننده به دراویش را کنترل کنند؟

چهارمین تحول منفی هم این است بعضی از نیروهای اهل سنت از جمله مولوی محمد حسین گرگیج امام جمعه آزاد شهر منتشر شده در سایت ترکمن 24 به بسته شدن مکتب خانه ها و نمازخانه های اهل سنت در مشهد اعتراض کردند و گفتند: هیچ یک از مسئولان دولتی حق ندارند به این کارمبادرت بورزند. چون آزادی های مذهبی یکی از حقوق اولیه انسانهاست.

اینها مسائلی هستند که بیشتر صبغه سیاسی و امنیتی و مذهبی دارند و ارزیابی مسیر تحولات بعد از اعتراضات اخیر را بسیار مشکل و دشوار کرده است که نمی شود گفت که تحولات کشور به کدام سمت و سو می رود. امید است مسئولان بلند پایه و تصمیم گیرندگان اصلی کشور با درک نیاز مردم به تحولات و تغییرات بیشتر در جهت اصلاح امور قدم های بیشتری بردارند.11/12/1396.

منبع - کانال فردای آزاد


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.