در يك‌هفته‌اي كه از طرح ايده همه‌پرسي از سوي حسن روحاني مي‌گذرد، يكي از تندترين واكنش‌ها را ائمه جمعه داشته‌اند. 

 

 
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ آن هفته احمد خاتمي و اين هفته احمد علم‌الهدي. خطيب نماز جمعه مشهد مقدس با انتقاد از طرح موضوع همه‌پرسي با استناد به اصل ۵۹ قانوني اساسي، گفته است: در اين سيل چندميليوني که در حمايت از نظام برخاستند و در اين سيل جمعيت که عکس رهبري در دستشان است، اين حرف را مي‌زنيد، مي‌دانيد چه در ذهن‌ها تداعي مي‌شود؛ اينکه شما طرفدار مردم‌سالاري سکولار هستيد، نه مردم‌سالاري ديني... شما مي‌آييد در اين سيل جمعيت چندميليوني اصل ۵۹ را به رخ مردم مي‌کشيد؟ مردمي که عکس رهبري در دستشان است. توجه داشته باشيد اساس نظام را به‌خاطر خوشايند يک اقليت لاييک بي‌دين وابسته به غرب زير سؤال نبريد. اين سيل چندميليوني را که براي اسلام و دين آمدند، براي خوشايند يک اقليت لاييک بي‌دين ناديده نگيريد».        
 
احمد خاتمي هم هفته پيش گفته بود: «بنده به شبکه‌ دولتي ضداسلامي، ضدايراني و ضدانقلاب فراري که دلخوش به برخي اظهارنظرها شده‌اند مي‌گويم که آنها هرگز به آرزوي خود براي رفراندوم و همه‌پرسي عمومي نخواهند رسيد... اين جريان مي‌خواهد سفره اسلام و ولايت‌ فقيه را با رفراندوم جمع کند». ايشان به اصل ١٧٧ قانون اساسي اشاره کرد و افزود: رؤياي ضدانقلاب در اين زمينه هيچ‌گاه محقق نخواهد شد و اسلام و اهل‌بيت در اين کشور ماندني است.
 
اين در حالي است كه لعيا جنيدي، معاون حقوقي رئيس‌جمهوري همه اين اتهامات و واكنش‌ها را ناروا خوانده و با اشاره به اينكه قانون همه‌‌پرسي مصوب ١٣٦٨ مجلس شوراي اسلامي تصريح مي‌‌کند که رئيس‌جمهوري يا صد نفر از نمايندگان مجلس حق دارند براي برگزاري همه‌‌پرسي پيشنهاد دهند، گفته است: «رئيس‌جمهوري ابتدا حق همه احزاب و جناح‌ها و فراتر از آن حق همه باورمندان به قانون اساسي را براي مشارکت سياسي در اداره کشور به رسميت شناخت تا اميد جمعي و وحدت ملي را تقويت کند و سپس براي فرض اختلاف بين جناح‌ها يا بروز برخي معضلات جدي عمومي، يکي از ظرفيت‌هاي موجود در قانون اساسي يعني همه‌پرسي موضوع اصل ٥٩ اين قانون را در کنار ديگر راه‌حل‌ها و ظرفيت‌ها مورد تأکيد قرار داد. بنابراين، هرگونه سوءتعبير يا سوءبرداشت از سخنان وي که متکي بر نصوص قانون اساسي است، روا نخواهد بود».
 
او در تبيين سخنان رئيس‌جمهوري در مورد رجوع به همه‌پرسي، گفت: «يکي از مظاهر اعمال حاکميت در کشور قانون‌گذاري است. قانون، قاعده کلي، عام و لازم‌‌الاجرا درباره يکي از امور و شئون عمومي کشور است. برابر قانون اساسي جمهوري اسلامي، اعمال قوه مقننه از راه مجلس شوراي اسلامي است (اصل ٥٨)، ولي برابر اصل ٥٩ قانون اساسي در فصل پنجم اين قانون تحت عنوان حق حاکميت مردم و قواي ناشي از آن آمده است: «در مسائل بسيار مهم اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌‌پرسي و مراجعه مستقيم به آراي مردم صورت گيرد. درخواست مراجعه به آراي عمومي بايد به تصويب دوسوم مجموع نمايندگان مجلس برسد». همه‌‌پرسي مي‌تواند درباره تصويب يا بازنگري در قانون اساسي، پيوستن يا عدم پيوستن به يک معاهده يا سازمان بين‌المللي يا در مورد قانون‌گذاري عادي باشد.
 
به گزارش ايرنا، رئيس‌جمهوري روز يکشنبه گذشته و در مراسم ٢٢ بهمن پيشنهاد انجام رفراندوم براي موضوع‌هاي مهم و خاص را اعلام کرد که با واکنش‌هاي مختلفي همراه بوده است.
 
دو هفته ديگر خطبه مي‌خوانم!
 
خطباي جمعه در اين سال‌ها همواره متهم بوده‌‌اند كه عليه يك جريان و به نفع جرياني ديگر در خطبه‌ها موضع‌گيري كرده‌‌اند تا جايي كه اضافه‌شدن ابوترابي به خطباي جمعه تهران هم از سوي برخي اصلاح‌طلبان با استقبال روبه‌رو شد و از او به عنوان خطيب اعتدال ياد كردند. اين در حالي است كه خروجي سخنان ديروز او چندان نشاني از اين اعتدال نداشت. احمد خاتمي روز پنجشنبه با اشاره به همين موضوع گفته است: «شايعه کردند به دليل اينکه ائمه ‌جمعه جناحي صحبت مي‌کنند، نمازهاي جمعه خلوت شده است؛ اين تهمت است، ائمه جمعه ولايي صحبت مي‌کنند نه جناحي. والله زيرسؤال‌بردن نهاد نماز جمعه سرمايه‌سوزي است، بله، ممکن است برخي از نمازهاي جمعه خلوت‌تر هم شده باشد، اما اينکه بگوييم نماز جمعه خلوت شده باشد، چنين نيست، حداقل در نماز جمعه تهران که بنده خطيب آن هستم، مي‌بينم جمعيت عظيم حاضر مي‌شوند، نمازهاي جمعه ديگر هم همين‌طور است». آمدن ابوترابي اين شايعه را تقويت كرده بود كه او احتمالا قرار است جايگزين احمد خاتمي شود. خطيبي كه معمولا بيشترين و تندترين حملات را عليه دولت و اصلاحات دارد. 
 
اما او ديروز گفته است: «نقد کنيد، اما تحريف نکرده و دروغ نگوييد، آقاي ابوترابي همکار جديد ما شده است، ميدان باز است، هيچ کدام از ائمه جمعه موقت تهران عزل نشدند، آيت‌الله مهدوي‌کني چند خطبه خواند، اما همواره به ايشان امام جمعه موقت تهران مي‌گفتند، آيت‌الله جنتي ديگر خطبه نمي‌خواند، اما هنوز به ايشان امام جمعه موقت تهران مي‌گويند، هيچ امام جمعه‌اي در تاريخ انقلاب در تهران برکنار نشده است. بدخواهاني که خدا هدايتشان کند، در فضاي مجازي نوشتند خاتمي چون تندروي کرد، برکنار شده است، بي‌معرفت‌ها لااقل به فکر آبروي خود باشيد، من دو هفته ديگر خطبه مي‌خوانم». او ديروز موارد دیگری هم گفته، مثلا گفته است: «روزنامه‌اي که سابقه اهانت به پيامبران و اهل بيت را دارد، تيتر زد خاتمي گفته اغتشاشگران را بکشيد، من کِي گفتم اغتشاشگران را بکشيد. من بيش از ۲۰ سال است خارج فقه مي‌گويم و مي‌دانم چطور حرف بزنم، گفتم آن افرادي که غارت کردند و ليدرها که آدم کشتند را بکشيد، چرا تحريف مي‌کنيد، مرد باشيد و عين حرف را بزنيد».
 
منبع: شرق

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • چرا از همه پرسی می ترسید اگر واقعا به گفته های خودتان ایمان دار ید محبوب هستید سیل جمعیت دارید !! همه پرسی برگزار کنید چرا از مردم می ترسید چرا از رای مردم هراس دارید .

    آخرین بار در تاریخ حدودا 2 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.