در يك‌هفته‌اي كه از طرح ايده همه‌پرسي از سوي حسن روحاني مي‌گذرد، يكي از تندترين واكنش‌ها را ائمه جمعه داشته‌اند. 

 

 
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ آن هفته احمد خاتمي و اين هفته احمد علم‌الهدي. خطيب نماز جمعه مشهد مقدس با انتقاد از طرح موضوع همه‌پرسي با استناد به اصل ۵۹ قانوني اساسي، گفته است: در اين سيل چندميليوني که در حمايت از نظام برخاستند و در اين سيل جمعيت که عکس رهبري در دستشان است، اين حرف را مي‌زنيد، مي‌دانيد چه در ذهن‌ها تداعي مي‌شود؛ اينکه شما طرفدار مردم‌سالاري سکولار هستيد، نه مردم‌سالاري ديني... شما مي‌آييد در اين سيل جمعيت چندميليوني اصل ۵۹ را به رخ مردم مي‌کشيد؟ مردمي که عکس رهبري در دستشان است. توجه داشته باشيد اساس نظام را به‌خاطر خوشايند يک اقليت لاييک بي‌دين وابسته به غرب زير سؤال نبريد. اين سيل چندميليوني را که براي اسلام و دين آمدند، براي خوشايند يک اقليت لاييک بي‌دين ناديده نگيريد».        
 
احمد خاتمي هم هفته پيش گفته بود: «بنده به شبکه‌ دولتي ضداسلامي، ضدايراني و ضدانقلاب فراري که دلخوش به برخي اظهارنظرها شده‌اند مي‌گويم که آنها هرگز به آرزوي خود براي رفراندوم و همه‌پرسي عمومي نخواهند رسيد... اين جريان مي‌خواهد سفره اسلام و ولايت‌ فقيه را با رفراندوم جمع کند». ايشان به اصل ١٧٧ قانون اساسي اشاره کرد و افزود: رؤياي ضدانقلاب در اين زمينه هيچ‌گاه محقق نخواهد شد و اسلام و اهل‌بيت در اين کشور ماندني است.
 
اين در حالي است كه لعيا جنيدي، معاون حقوقي رئيس‌جمهوري همه اين اتهامات و واكنش‌ها را ناروا خوانده و با اشاره به اينكه قانون همه‌‌پرسي مصوب ١٣٦٨ مجلس شوراي اسلامي تصريح مي‌‌کند که رئيس‌جمهوري يا صد نفر از نمايندگان مجلس حق دارند براي برگزاري همه‌‌پرسي پيشنهاد دهند، گفته است: «رئيس‌جمهوري ابتدا حق همه احزاب و جناح‌ها و فراتر از آن حق همه باورمندان به قانون اساسي را براي مشارکت سياسي در اداره کشور به رسميت شناخت تا اميد جمعي و وحدت ملي را تقويت کند و سپس براي فرض اختلاف بين جناح‌ها يا بروز برخي معضلات جدي عمومي، يکي از ظرفيت‌هاي موجود در قانون اساسي يعني همه‌پرسي موضوع اصل ٥٩ اين قانون را در کنار ديگر راه‌حل‌ها و ظرفيت‌ها مورد تأکيد قرار داد. بنابراين، هرگونه سوءتعبير يا سوءبرداشت از سخنان وي که متکي بر نصوص قانون اساسي است، روا نخواهد بود».
 
او در تبيين سخنان رئيس‌جمهوري در مورد رجوع به همه‌پرسي، گفت: «يکي از مظاهر اعمال حاکميت در کشور قانون‌گذاري است. قانون، قاعده کلي، عام و لازم‌‌الاجرا درباره يکي از امور و شئون عمومي کشور است. برابر قانون اساسي جمهوري اسلامي، اعمال قوه مقننه از راه مجلس شوراي اسلامي است (اصل ٥٨)، ولي برابر اصل ٥٩ قانون اساسي در فصل پنجم اين قانون تحت عنوان حق حاکميت مردم و قواي ناشي از آن آمده است: «در مسائل بسيار مهم اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌‌پرسي و مراجعه مستقيم به آراي مردم صورت گيرد. درخواست مراجعه به آراي عمومي بايد به تصويب دوسوم مجموع نمايندگان مجلس برسد». همه‌‌پرسي مي‌تواند درباره تصويب يا بازنگري در قانون اساسي، پيوستن يا عدم پيوستن به يک معاهده يا سازمان بين‌المللي يا در مورد قانون‌گذاري عادي باشد.
 
به گزارش ايرنا، رئيس‌جمهوري روز يکشنبه گذشته و در مراسم ٢٢ بهمن پيشنهاد انجام رفراندوم براي موضوع‌هاي مهم و خاص را اعلام کرد که با واکنش‌هاي مختلفي همراه بوده است.
 
دو هفته ديگر خطبه مي‌خوانم!
 
خطباي جمعه در اين سال‌ها همواره متهم بوده‌‌اند كه عليه يك جريان و به نفع جرياني ديگر در خطبه‌ها موضع‌گيري كرده‌‌اند تا جايي كه اضافه‌شدن ابوترابي به خطباي جمعه تهران هم از سوي برخي اصلاح‌طلبان با استقبال روبه‌رو شد و از او به عنوان خطيب اعتدال ياد كردند. اين در حالي است كه خروجي سخنان ديروز او چندان نشاني از اين اعتدال نداشت. احمد خاتمي روز پنجشنبه با اشاره به همين موضوع گفته است: «شايعه کردند به دليل اينکه ائمه ‌جمعه جناحي صحبت مي‌کنند، نمازهاي جمعه خلوت شده است؛ اين تهمت است، ائمه جمعه ولايي صحبت مي‌کنند نه جناحي. والله زيرسؤال‌بردن نهاد نماز جمعه سرمايه‌سوزي است، بله، ممکن است برخي از نمازهاي جمعه خلوت‌تر هم شده باشد، اما اينکه بگوييم نماز جمعه خلوت شده باشد، چنين نيست، حداقل در نماز جمعه تهران که بنده خطيب آن هستم، مي‌بينم جمعيت عظيم حاضر مي‌شوند، نمازهاي جمعه ديگر هم همين‌طور است». آمدن ابوترابي اين شايعه را تقويت كرده بود كه او احتمالا قرار است جايگزين احمد خاتمي شود. خطيبي كه معمولا بيشترين و تندترين حملات را عليه دولت و اصلاحات دارد. 
 
اما او ديروز گفته است: «نقد کنيد، اما تحريف نکرده و دروغ نگوييد، آقاي ابوترابي همکار جديد ما شده است، ميدان باز است، هيچ کدام از ائمه جمعه موقت تهران عزل نشدند، آيت‌الله مهدوي‌کني چند خطبه خواند، اما همواره به ايشان امام جمعه موقت تهران مي‌گفتند، آيت‌الله جنتي ديگر خطبه نمي‌خواند، اما هنوز به ايشان امام جمعه موقت تهران مي‌گويند، هيچ امام جمعه‌اي در تاريخ انقلاب در تهران برکنار نشده است. بدخواهاني که خدا هدايتشان کند، در فضاي مجازي نوشتند خاتمي چون تندروي کرد، برکنار شده است، بي‌معرفت‌ها لااقل به فکر آبروي خود باشيد، من دو هفته ديگر خطبه مي‌خوانم». او ديروز موارد دیگری هم گفته، مثلا گفته است: «روزنامه‌اي که سابقه اهانت به پيامبران و اهل بيت را دارد، تيتر زد خاتمي گفته اغتشاشگران را بکشيد، من کِي گفتم اغتشاشگران را بکشيد. من بيش از ۲۰ سال است خارج فقه مي‌گويم و مي‌دانم چطور حرف بزنم، گفتم آن افرادي که غارت کردند و ليدرها که آدم کشتند را بکشيد، چرا تحريف مي‌کنيد، مرد باشيد و عين حرف را بزنيد».
 
منبع: شرق

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.