b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_latif.jpgاولکامیز- آیا شایستگان ترکمن به پاس ۴۰ ساله شدن انقلاب به سمت فرماندار گنبد منصوب خواهند شد؟ آیا استاندار گلستان می تواند برای اولین بار تابوی عدم راهیابی نخبگان این قوم به کرسی فرمانداری گنبد را بشکند ؟ این قفل کی باز می شود ؟ و . . . اینها سئوالی است که در روزهای آتی پاسخ آن روشن خواهد شد. ترکمنها با مشارکت حداکثری خود در انتخابات بیش از 80 درصد به روحانی رای داده اند و این حق انهاست که در قبال آرای شان، انتظارت و خواسته های معقول و منطقی از دولتمردان داشته باشند. در کنار سهیم شدن عادلانه در ثروت و مدیریتهای کشوری، استانی و شهرستانی، یکی از مطالبات جدی آنها کسب جایگاه فرمانداری گنبد میباشد. گنبد دومین شهر استان گلستان و اولین شهر ترکمن صحراست. در این دیار امن و وفادار همه نگاهها به این شهر توریستی و تاریخی است .

❇️ در شرایطی که در ادوار مختلف سیاسیون ترکمن می توانند به مجلس راه بیابند و منشأ خدمت به ملت و میهن شوند به طریق اولی در جایگاه فرمانداری هم می توانند مفید و موثر باشند ، ولی این چه سر و رازی است که شایستگان این قوم چهار دهه است از این مسئولیت محروم هستند؟ آیا کرسی فرمانداری گنبد مهمتر از نمایندگی مجلس است که قفل آن هنوز گشوده نشده است؟ آیا این بار کلید روحانی این قفل را باز می کند ؟

❇️ اکثریت جمعیت شهرستان گنبد را ترکمنها تشکیل می دهند مطالبه داشتن یک فرماندار بومی اهل سنت حق آنهاست و این خواسته به ضرر نظام و یا برخلاف امنیت ملی نیست چرا که انتصاب فرمانداران شایسته ترکمن باعث تقویت وحدت، اخوت و افزایش همدلی و امید می شود. 
❇️این قوم مرزبان و مشارکت جو که در تمام صحنه های انقلاب از انتخابات تا دفاع مقدس و مراسم های مذهبی ، ملی انقلابی حضوری حماسی دارند چرا نمی توانند هم راستا با جنس، زبان ، مذهب و فرهنگ خود فرماندار داشته باشند چنانکه دیگران دارند؟ و یا اینکه آیا در گنبد با قحط الرجال مواجه هستیم؟ این سئوالی است که باید استاندار گلستان پاسخگو باشند .

❇️ به باور این قلم وجود فرماندار ترکمن در گنبد با سه ویژگی دلسوزی، مدیریت و توانمندی می تواند بیشتر از دیگران قوت ها، ظرفیت ها را بشناسد و مشکلات و کاستیها را رفع نماید. اعتماد و مشارکت مردم را بیشتر جلب کند. در بین مردم یک حس خوب و خوشایند ایجاد نماید و انرژی مثبت به جامعه تلقین کند.

❇️ انقلاب 40 ساله شد و به دوران تثبیت و پختگی رسید. این شرایط ایجاب می کند که نماینده عالی دولت تدبیر وامید در شهرستان گنبد یکی از شایستگان ترکمن باشد. چرا که آنها در گنبد بیشتر از دیگر اقوام استحقاق این جایگاه را دارند. بیشترین رای را به دکتر روحانی دادند. در همه حال حامی دولت اعتدال بودند و مثل برخی ها برای کسب منافع رنگ عوص نکرده اند. 

❇️ در دولت اصلاحات، آق قلا و بندرترکمن و دولت مهرورزی گمیشان و مراوه تپه از فرماندار بومی و اهل سنت برخوردار شدند که برای نظام یک امتیاز بود. ولی هنوز در کمال شگفتی در گنبد و کلاله این مهم صورت نگرفته است. اگر تحقق می یافت هیچ آسیب و ضربه ای هم به نظام نمی رسید بلکه مایه عزت و آبرو بود. به مصلحت و منفعت جامعه بود. ظرفیت بالای نظام را نشان می داد و اعتبار نظام را بالا می برد و مشارکت اهل سنت در مدیریت ها نمایان تر میشد. هر چند آقای استاندار در انتصاب فرماندار کلاله اشتباه کرد ولی امیدواریم که در مورد گنبد خطا نکند و با وسواس و دقت بیشتری مصالح و منافع عمومی جامعه را در نظر بگیرد.
❇️رهبر معظم انقلاب در دیدار با ارتش، فساد و تبعیض را دو معضل بزرگ کشور دانستند و گفتند: "مسئولین در رفع فساد و تبعیض تلاش کنند. مردم نسبت به فساد و تبعیض گلایه دارند. " این سخن بجا و درستی است که باید همه مسئولین به آن عمل نمایند. 

❇️آقای استاندار به باور نگارنده، عدم استفاده از شایستگان ترکمن در پست فرمانداری ویژه گنبد یکی از نمونه های بارز مصادیق " تبعیض " است که در افکارعمومی بازتاب منفی می گذارد و دلها را نامید می کند. به این تبعیض پایان دهید و بگذارید اقوام بصورت عادلانه و با توجه به وزن سیاسی و جمعیتی شان‌ برای توسعه و آبادانی شهر و دیارشان بکوشند. بدون شک این تصمیم درست دل دلسوزان نظام را شاد خواهد کرد و بازتاب بین المللی خواهد داشته و همدلی و انسجام اقوام را بیشتر خواهد کرد.

❇️ آقای مناف هاشمی در این مسیر از نگاههای انحصارطلبانه و امنیتی نباید هراسید و از فشار افراد و گروههایی که معلوم نیست به حسن روحانی رای داده اند نباید هیچ تردیدی به خود راه داد بلکه با اقدام انقلابی" آتش به اختیار" به این تبعیض پایان دهید و در حفظ منزلت ترکمنها که توصیه دکتر روحانی است جامه عمل بپوشانید. / والسلام ۲۵ بهمن ۹۶
 * لطیف ایزدی مدیر اولکامیز
@ulkamizcom

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان ضعیفترین هایش که فقط سمبل باشد.
    اولکامیز- ما با یا انتصاب افراد ضعیف در پست های مختلف از هر قوم و نژاد مخالفیم. دراین یاداشت اگر توجه کنید بکارگیری از شایستگان ترکمن در سمت فرمانداری تاکید شده است .

    آخرین بار در تاریخ حدودا 2 روز پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  • مهمان - حسینعلی

    به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
    یکی باشه خدمت کنه

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.