b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-12_21-20-18.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی* : عیدی اونق شاعر مشهور و صاحبنظر ترکمن با بخش برون مرزی صدا و سیمای استان گلستان و بخش ترکمنی رادیو گرگان پیوندی دیرین و عمیق دارد. هر چند که سالهاست که از خانه اولش دور مانده ولی همچنان جای خالی اش در رسانه ملی بیشتر از گذشته احساس میشود. در این باره نکاتی چند با مدیر کل صدا و سیمای استان گلستان در میان می گذارم :

❇️-به باور این قلم عیدی اونق در صدا و سیما بالید و رشد کرد و تبدیل به یک چهره شد. از این جهت می توان رسانه ملی را خانه اول او نامید. خانه ای که عیدی اونق در پویایی، بالندگی، استحکام، تاثیر و نفوذش در جامعه نقش بسزایی داشت. به آقای عبدالحسینی مدیر کل محترم صدا و سیمای گلستان پیشنهاد می دهم فقط کافی است دستور فرمایید تا عوامل شما نظر سنجی دقیق و علمی از مخاطبان رادیو گرگان در ترکمن صحرا بعمل آورند تا به این واقعیت مهم پی ببرید. 

❇️– عیدی اونق از سال 67 تا 82 در صدا و سیمای استان گلستان کار کرد و برای ارتقای برنامه های رسانه ملی و جذب مخاطبان کوشید ولی در کمال ناباوری پس از 16 سال فعالیت مستمر و موثر در سال 82 از ادامه کار باز ماند و رسانه ملی یکی از سرمایه های بی بدیلش را از دست داد. حال با توجه به اینکه رقبای جدی و پرمخاطب چون شبکه های خانگی، اجتماعی و ماهواره ای به صحنه آمده اند و رسانه ملی را تهدید می کنند این رسانه فراگیر به مردانی قوی و پخته چون عیدی اونق نیاز دارد که مخاطبانش را دلگرم کند تا پیچ رادیو را باز کنند و یا پای تلویزیون بنشینند.

❇️به باور صاحبنظران منطقه عیدی اونق نقطه قوت صدا و سیما بود. بطوریکه برنامه هایش جذاب و پر طرفدار بود و حال یک دهه است که هوادارنش متقاضی حضور دو باره وی در رادیو هستند و نبود او را برای رسانه ملی خسران بزرگ می دانند.
❇️ اخیرا مقام معظم رهبری در سخنانی هوشمندانه در دیدار با فرماندهان ارتش گفت : "حرف مردم شکایت از فساد و تبعیض است. مردم خیلی از مشکلات را تحمل می‌کنند اما فساد را نمی‌پسندند و از تبعیض شکایت دارند" . فعالین ترکمن عدم حضور عیدی اونق در صدا و سیمای گلستان را تبعیض بزرگ می دانند و نسبت به این معضل به شدت گلایه دارند.
❇️ در صدا و سیما مجریان و هنرمندان معروف بوده اندکه از کار اخراج شده ولی پس از چند صباحی دو باره برگشتند. چهره هایی چون رضا رشید پور که در حال حاضر با برنامه حالا خورشید مخاطبان کثیری را جذب نموده و یا فرزاد حسنی ، احسان علیخانی و . . . که برای مدتی در تلویزیون ممنوع الکار شدند ولی دوباره بازگشتند، آیا وقت آن نرسیده است که عیدی اونق نیز بار دیگر به رادیو گرگان بازگردد و با هنر و ذوق و بیان و تجربه گرانسنگ خود جان دوباره ای به آن ببخشد؟ @ulkamizcom


❇️ مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری گلستان در مجله آق یول به مشکل اشتغال عیدی اونق به درستی اشاره کرده و خواستار رفع این موضوع شدند. احسان مکتبی نوشت : " او ( عیدی اونق ) این بزرگی را به اثبات می رساند و البته رسانده است که مرد این مسئولیت سنگین باشد، اما کاش در روزگاری که تند باد فناوری و جهانی شدن ، توأمان در حال یورش به فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها ی اصیل ماست ، آن ها که دستی بر آتش و امکانی برای خدمت بیشتر، اندکی نیز به معیشت و بضاعت مردان هویت ساز این مرز و بوم بیندیشند تا نسل فرهنگ و هنر و ادب در لا به لای سیلاب های خانمان برافکن معیشت غرق نشوند تا دغدغه معاش از ذهن اهل اندیشه رخت می بست و آنگاه همگان می دیدند مه با همین تک ستاره ها نیز می شد آسمان و زمین را نورباران کرد. "

❇️ خال محمد پقه کارمند بازنشسته صدا و سیما و همکار سابق عیدی اونق در آق یول نوشت : " . . . آقای اونق نیز چه در کار نویسندگی، چه در کار اجرا و گویندگی ، چه در کار ویراستاری ، چه در شورای شعر و موسیقی و . . با تمام توان انجام وظیفه می کرد. در شورای شعر و موسیقی صدا وسیما هر وقت احساس می شد ، در مورد موضوع و سوژه خاصی احتیاج به شعری هست که حتی تبدیل به سرود یا ترانه شود به سراغ ایشان می رفتیم، حلال مشکل می شد ، و برای او کار نشد ندارد اما روح حساس همیشه آسیب پذیر و یک اصل کلی است که قدرت تطبیق را تضعیف می کند. او مناسب کار در صدا و سیما و مانند آن است، ولی برای حفظش خاصیت تساهل و تسامح و مدارا به اندازه کافی لازم هست. درک متقابل کلید حل معما است. "

❇️ از سه نماینده ترکمن در مجلس دهم درخواست می کنیم که به این موضوع مهم بصورت ویژه ورود کنند و در جهت استیفای حق عیدی اونق شاعر محبوب که خواسته جمع کثیر فعالین و علاقمندنا رادیو در ترکمن صحراست همت مضاعف داشته باشند. همچنین در پایان از آقای عبدالحسینی مدیر کل صدا و سیمای گلستان نیز می خواهیم که مقدمات حضور دوباره عیدی اونق شاعر گرانقدر آق قلایی را به خانه اولش صدا و سیما فراهم نمایند.

❇️ مدیر سایت و کانال اولکامیز @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.