b_150_100_16777215_00_images_1234.jpgاولکامیز- چهل روز از هجرت تلخ وغمناک هنرمند معروف ترکمن صحرا گذشت. پنج شنبه 12 بهمن مراسم چهلم زنده یاد قرباندوردی مدنی با حضور اقوام و خویشان، آشنایان، دوستان و دلبستگانش در شهر فرهنگ پرور آق قلا برگزار شد. مد دادا همان کسی که دکتر خانگلدی اونق صاحب نظر مسائل فرهنگی اجتماعی ترکمنها او را " پدر طنز ترکمن صحرا "  نامید چهل روز و شب  است که از قال و قیل دنیا رها شده ، جسمش درآغوش خاک آرمیده و روحش بسان پرنده ها به آسمانها پرواز کرده است.

سومین روز مراسم ترحیم آن مرحوم بود که با فرزندش ملا داریوش به آرامگاه قدیمی قوش تپه شتافتیم.  مزار مد دادا  در بالای تپه و جوار فرزند شهیدش مرادگلدی قرار داشت. ملا داریوش فاتحه و تبارک قرائت کرد و نثار اموات و عزیزانش نمود و پس از آن در طول راه برای لحظاتی کوتاه به گفتگو پرداختیم .

ملا داریوش طلبه حوزه علمیه مصلحی آق قلا و امام جماعت مسجد قوش دفه است . همچون پدرش مسئولیت گلزار شهدای آق قلا را بر عهده دارد. وی در سخنانش پدر نامدارش را " کاکام "  یاد می کرد. اهم سخنان ملا داریوش مدنی در باره پدرهنرمندش قرباندوردی مدنی  را در ذیل می خوانید:

کاکام در دهه 50 و 60 آدمکی از چوب می ساخت. لباس سنتی ترکمنی ( دون ) به آن می پوشانید. بر سرش تلپک می گذاشت و با دستانش آستین هایش را به حرکت در می آورد و نقش دو شخصیت را بازی میکرد. محتوای نمایش هم طنز بود و مایه سرور و خنده تمشاگران .

 گاهی  بر آدمک چوبی پوستین ( اوچمک ) می پوشاند و با او کشتی می گرفت. کارش در هنر فی البداهه و خلاقانه بود. با بازی هنرمندانه اش مخاطبین را جذب میکرد. مردم خیال می کردند که آن آدمک جان دارد و با  علاقه تماشا میکردند . آن زمان در کمتر خانه ای تلویزیون بود و ارزش نمایش و تئاتر خیلی بیشتر از امروز بود.

کاکام نمایش آدمک را به گونه ای بازی می کرد که مردم می پنداشتند زنده است. نمایش های کاکام طرفدار و متقاضی زیادی داشت. اغنیا و بزرگان شهر و روستا برای اجرای نمایش در مراسم های شان دعوت می کردند. البته در جشن های فقیران و مستمندان نیز بی هیچ منت و چشمداشتی حضور می یافت.

تئاتر اژدهای سفید – دکتر قلابی از اولین نمایشهای کاکام بود. در فیلم تلویزیونی " یارش " نیز ایفای نقش داشت. هنرش ذاتی بود.

 مردم را با جان ودل دوست داشت. برای آنها صلح و آرامش و شادی می خواست. سرزنده و بانشاط بود.  با حرفهای طنز آمیز و حرکات شیرین و هنروالایش به مردم روحیه می بخشید و بمب خنده را به جامعه تزریق می کرد.

ملا داریوش حرفهای بسیاری در باره پدر هنرمندش داشت ولی شرایط مناسب نبود و وقت کوتاه و فرصت کم بود و ما به این بسنده کردیم.

 و اما ذکر چند نکته در باره مراسم تشییع ، تدفین و ترحیم روانشاد  قرباندوردی مدنی که به نظرم در رسانه ها ناگفته ماند :  


یک – حضور هزاران نفر در مراسم تشییع جناره آن مرحوم که در مسجد جامع آق قلا برگزار شد  رویدادی تاریخی و بیاد ماندنی بود. به طوری که آن جمعیت عظیم بقول برخی ها یاد آور مراسم تشییع پیر طریقت مرحوم یارمحمد آخوند نظری بود.

دو- حضور پرتعداد قومیت های مختلف از جمله فارسها و سیستانی ها و ترک ها  که بیانگر همدلی و مودت و انسجام اقوام بود.

سه - حضور پرتعداد مسئولین استانی و شهرستانی ستودنی بود. از جمله حضور فرمانداران آق قلا از گذشته تا حال ، مسئولین بنیاد شهید استان، آیت الله سید سجاد علوی روحانی مشهور گرگانی، حجت لاسلام طاهری نماینده سابق، جلالی و . . .

چهار- نصب بنر بزرگ توسط شهرداری و شورای شهر آق قلا  بر سر خیابانی که منزل آن مرحوم قرار داشت جالب توجه بود. 

پنج- حضور پررنگ صدا و سیمای استان گلستان به ویژه هنرمندان ترکمن در مراسم تشییع ، تدفین و ترحیم آن مرحوم ارزشمند بود.

*لطیف ایزدی مدیرسایت و کانال اولکامیز/ 15 بهمن 96


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - پرویز مدنی

    مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
    قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن مرحوم را از بیانات جنابعالی و سایر هموطنان به مرحوم اعلام می دارم.رحلت آن مرحوم واقعا مانند رفتارو الفاظ وی کاملا غیرقابل باور و کاملا شوخیانه بود.به مرحوم مختصر سرماخوردگی عاض شد و به رسم معمول همه ما به مطب پزشکان آق قلا رفت و با سرم و دارو به منزل برگشت.فردای آن روز که در نزد وی بودم با توجه به اینکه چند طفل در منزلش شیطنت و سروصدا می کردند گفت که نظرت چیه که چند روزی را در کلینیک موسوی گرگان در آرامش استراحت کنم (لازمه که این مطلب را عنوان کنم که ایشان سابقا هم در چند مرحله در کلینیک موسوی بستری شده بود و تمامی پرسنل اعم از نیروهای خدمات و مسئولین بیمارستان ارادت خاصی با توجه به این که وی آدم بزله گویی بود و با همه شوخی میکرد داشتند.)با موافقت اعضای خانواده به بیمارستان رفت و یک شب در بخشicuخوابید.از آنجایی که ایشان طاقت یک لحظه تنهایی و بی همراه بودن را نداشت با اصرار به پزشکان معالجش آنها را مجاب کرده بود که جای من اینجا نیست و اگر به بخش منتقل شوم و در بین بیمارها باشم برایم بهتر است و خلاصه آنها نیز مجبور به انتقال وی به بخش می شوند. ساعت یازده صبح با بنده تماس گرفتند که برای بیمارتان حمله قلبی حادث شده و بنده بلافاصله به بیمارستان عزیمت کردم و متاسفانه کار از کار گذشته بودوغریبانه از بین مان رفت ...در بیمارستان که بود از اینکه در بیمارستان بود ذوق می کرد به دوستان و آشنایانش تلفن می کرد و میگفت :فلانی من در بیمارستانم و چون ملاقات ممنوعه لازم نیست که بیایید.اواخر حیاتش با آنکه خودشان نیاز به همدردی و دلجویی داشتندوقتی میگفتم فلانی مرحوم شده میگفت که اگه میری من را هم ببر .گاها که میبردمش در مسیر میگفتم که پدر من رسیدیم فاتحه سعی نکن مردم را بخندانی آخه شاید صاحبان مصیبت ناراحت شوند و قول می داد که مراعات کند ولی وقتی میرسید کار خودش را می کرد.+برادر بزرگوارم جناب آقای دکترخانگلدی اونق صاحب نظر مسایل ا جتماعی و فرهنگی ترکمن چه جالب این رفتار مرحوم که موشکافانه تحلیل نموده بود که
    «مرحوم با رفتارهای خود سعی در کاستن قدری از آلام مصیبت زده ها داشت»که در نظر اول لودگی می آمد ولی کسانی که وی را می شناختند می دانستند که به قول ترکمنها چیزی در دل مرحوم نبود.از پاکی دل مرحوم همین را عرض کنم که عزیزانی که در شهر آق قلا ساکن هستند به گلزار شهدای آق قلا (قوش تپه)اگر برای زیارت اهل قبول تشریف بردند میدانند که هر قومی در منطقه خاص اموات خود را دفن می کنند و غریبه ای در آنجا دفن نمی شود ولی در کنار فرزند شهید مرحوم از تمام طوایف هستند و به امید شفاعت شهدا اموات خود را در نزدیکی شهید دفن نمودند و به شوخی عرض میکنم که جا برای ما نیست.جالب است که عرض کنم چون مرحوم خودش متولی گلزار شهدا بوده و جای خود ومادر شهید را بعد از شهادت فرزندش معین کرده بود در جای خود با توجه به اینکه اطراف شهید پر شده بود برادرش را دفن نمود و قسمت خودش جای همسرش شد. روحش شاد و یادش همواره گرامی باد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.