b_150_100_16777215_00_images_1234.jpgاولکامیز- چهل روز از هجرت تلخ وغمناک هنرمند معروف ترکمن صحرا گذشت. پنج شنبه 12 بهمن مراسم چهلم زنده یاد قرباندوردی مدنی با حضور اقوام و خویشان، آشنایان، دوستان و دلبستگانش در شهر فرهنگ پرور آق قلا برگزار شد. مد دادا همان کسی که دکتر خانگلدی اونق صاحب نظر مسائل فرهنگی اجتماعی ترکمنها او را " پدر طنز ترکمن صحرا "  نامید چهل روز و شب  است که از قال و قیل دنیا رها شده ، جسمش درآغوش خاک آرمیده و روحش بسان پرنده ها به آسمانها پرواز کرده است.

سومین روز مراسم ترحیم آن مرحوم بود که با فرزندش ملا داریوش به آرامگاه قدیمی قوش تپه شتافتیم.  مزار مد دادا  در بالای تپه و جوار فرزند شهیدش مرادگلدی قرار داشت. ملا داریوش فاتحه و تبارک قرائت کرد و نثار اموات و عزیزانش نمود و پس از آن در طول راه برای لحظاتی کوتاه به گفتگو پرداختیم .

ملا داریوش طلبه حوزه علمیه مصلحی آق قلا و امام جماعت مسجد قوش دفه است . همچون پدرش مسئولیت گلزار شهدای آق قلا را بر عهده دارد. وی در سخنانش پدر نامدارش را " کاکام "  یاد می کرد. اهم سخنان ملا داریوش مدنی در باره پدرهنرمندش قرباندوردی مدنی  را در ذیل می خوانید:

کاکام در دهه 50 و 60 آدمکی از چوب می ساخت. لباس سنتی ترکمنی ( دون ) به آن می پوشانید. بر سرش تلپک می گذاشت و با دستانش آستین هایش را به حرکت در می آورد و نقش دو شخصیت را بازی میکرد. محتوای نمایش هم طنز بود و مایه سرور و خنده تمشاگران .

 گاهی  بر آدمک چوبی پوستین ( اوچمک ) می پوشاند و با او کشتی می گرفت. کارش در هنر فی البداهه و خلاقانه بود. با بازی هنرمندانه اش مخاطبین را جذب میکرد. مردم خیال می کردند که آن آدمک جان دارد و با  علاقه تماشا میکردند . آن زمان در کمتر خانه ای تلویزیون بود و ارزش نمایش و تئاتر خیلی بیشتر از امروز بود.

کاکام نمایش آدمک را به گونه ای بازی می کرد که مردم می پنداشتند زنده است. نمایش های کاکام طرفدار و متقاضی زیادی داشت. اغنیا و بزرگان شهر و روستا برای اجرای نمایش در مراسم های شان دعوت می کردند. البته در جشن های فقیران و مستمندان نیز بی هیچ منت و چشمداشتی حضور می یافت.

تئاتر اژدهای سفید – دکتر قلابی از اولین نمایشهای کاکام بود. در فیلم تلویزیونی " یارش " نیز ایفای نقش داشت. هنرش ذاتی بود.

 مردم را با جان ودل دوست داشت. برای آنها صلح و آرامش و شادی می خواست. سرزنده و بانشاط بود.  با حرفهای طنز آمیز و حرکات شیرین و هنروالایش به مردم روحیه می بخشید و بمب خنده را به جامعه تزریق می کرد.

ملا داریوش حرفهای بسیاری در باره پدر هنرمندش داشت ولی شرایط مناسب نبود و وقت کوتاه و فرصت کم بود و ما به این بسنده کردیم.

 و اما ذکر چند نکته در باره مراسم تشییع ، تدفین و ترحیم روانشاد  قرباندوردی مدنی که به نظرم در رسانه ها ناگفته ماند :  


یک – حضور هزاران نفر در مراسم تشییع جناره آن مرحوم که در مسجد جامع آق قلا برگزار شد  رویدادی تاریخی و بیاد ماندنی بود. به طوری که آن جمعیت عظیم بقول برخی ها یاد آور مراسم تشییع پیر طریقت مرحوم یارمحمد آخوند نظری بود.

دو- حضور پرتعداد قومیت های مختلف از جمله فارسها و سیستانی ها و ترک ها  که بیانگر همدلی و مودت و انسجام اقوام بود.

سه - حضور پرتعداد مسئولین استانی و شهرستانی ستودنی بود. از جمله حضور فرمانداران آق قلا از گذشته تا حال ، مسئولین بنیاد شهید استان، آیت الله سید سجاد علوی روحانی مشهور گرگانی، حجت لاسلام طاهری نماینده سابق، جلالی و . . .

چهار- نصب بنر بزرگ توسط شهرداری و شورای شهر آق قلا  بر سر خیابانی که منزل آن مرحوم قرار داشت جالب توجه بود. 

پنج- حضور پررنگ صدا و سیمای استان گلستان به ویژه هنرمندان ترکمن در مراسم تشییع ، تدفین و ترحیم آن مرحوم ارزشمند بود.

*لطیف ایزدی مدیرسایت و کانال اولکامیز/ 15 بهمن 96


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - پرویز مدنی

    مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
    قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن مرحوم را از بیانات جنابعالی و سایر هموطنان به مرحوم اعلام می دارم.رحلت آن مرحوم واقعا مانند رفتارو الفاظ وی کاملا غیرقابل باور و کاملا شوخیانه بود.به مرحوم مختصر سرماخوردگی عاض شد و به رسم معمول همه ما به مطب پزشکان آق قلا رفت و با سرم و دارو به منزل برگشت.فردای آن روز که در نزد وی بودم با توجه به اینکه چند طفل در منزلش شیطنت و سروصدا می کردند گفت که نظرت چیه که چند روزی را در کلینیک موسوی گرگان در آرامش استراحت کنم (لازمه که این مطلب را عنوان کنم که ایشان سابقا هم در چند مرحله در کلینیک موسوی بستری شده بود و تمامی پرسنل اعم از نیروهای خدمات و مسئولین بیمارستان ارادت خاصی با توجه به این که وی آدم بزله گویی بود و با همه شوخی میکرد داشتند.)با موافقت اعضای خانواده به بیمارستان رفت و یک شب در بخشicuخوابید.از آنجایی که ایشان طاقت یک لحظه تنهایی و بی همراه بودن را نداشت با اصرار به پزشکان معالجش آنها را مجاب کرده بود که جای من اینجا نیست و اگر به بخش منتقل شوم و در بین بیمارها باشم برایم بهتر است و خلاصه آنها نیز مجبور به انتقال وی به بخش می شوند. ساعت یازده صبح با بنده تماس گرفتند که برای بیمارتان حمله قلبی حادث شده و بنده بلافاصله به بیمارستان عزیمت کردم و متاسفانه کار از کار گذشته بودوغریبانه از بین مان رفت ...در بیمارستان که بود از اینکه در بیمارستان بود ذوق می کرد به دوستان و آشنایانش تلفن می کرد و میگفت :فلانی من در بیمارستانم و چون ملاقات ممنوعه لازم نیست که بیایید.اواخر حیاتش با آنکه خودشان نیاز به همدردی و دلجویی داشتندوقتی میگفتم فلانی مرحوم شده میگفت که اگه میری من را هم ببر .گاها که میبردمش در مسیر میگفتم که پدر من رسیدیم فاتحه سعی نکن مردم را بخندانی آخه شاید صاحبان مصیبت ناراحت شوند و قول می داد که مراعات کند ولی وقتی میرسید کار خودش را می کرد.+برادر بزرگوارم جناب آقای دکترخانگلدی اونق صاحب نظر مسایل ا جتماعی و فرهنگی ترکمن چه جالب این رفتار مرحوم که موشکافانه تحلیل نموده بود که
    «مرحوم با رفتارهای خود سعی در کاستن قدری از آلام مصیبت زده ها داشت»که در نظر اول لودگی می آمد ولی کسانی که وی را می شناختند می دانستند که به قول ترکمنها چیزی در دل مرحوم نبود.از پاکی دل مرحوم همین را عرض کنم که عزیزانی که در شهر آق قلا ساکن هستند به گلزار شهدای آق قلا (قوش تپه)اگر برای زیارت اهل قبول تشریف بردند میدانند که هر قومی در منطقه خاص اموات خود را دفن می کنند و غریبه ای در آنجا دفن نمی شود ولی در کنار فرزند شهید مرحوم از تمام طوایف هستند و به امید شفاعت شهدا اموات خود را در نزدیکی شهید دفن نمودند و به شوخی عرض میکنم که جا برای ما نیست.جالب است که عرض کنم چون مرحوم خودش متولی گلزار شهدا بوده و جای خود ومادر شهید را بعد از شهادت فرزندش معین کرده بود در جای خود با توجه به اینکه اطراف شهید پر شده بود برادرش را دفن نمود و قسمت خودش جای همسرش شد. روحش شاد و یادش همواره گرامی باد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.