b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-12-22_14-48-17.jpgاولکامیز-  هنوز به انتخابات زمان زیادی باقی مانده است که تحرکات زودهنگام انتخاباتی در ترکمن صحرا آغاز شده است  اولکامیز  با توجه به رسالت  سنگین نقد و تحلیل و بررسی و رصد  مسائل  سیاسی  جامعه در این باره از 10 نفر از فعالین و صاحبنظران مسائل ترکمن صحرا  دو سئوال را مطرح نمود  که آنه‌محمد بيات کنشگر مسائل سیاسی  و صاحبنظر  امور انتخاباتی ترکمن صحرا  اولین کسی بود که به این سئوال پاسخ داد.  پاسخ شفاف وی را در ذیل می خوانید : 

 

سئوال اول :  كنش‌ها و فعاليت‌هاي انتخاباتي مجلس به صورت شنيده‌هاي انتخاباتي در فضاي مجازي تركمن‌صحرا خيلي زودتر از ساير نقاط ايران شروع شده است، دليل وقوع اين رويداد چيست؟

پاسخ  - نسبت به دوره‌هاي گذشته استارت انتخابات مجلس زودتر شروع شده است، اين فعاليت‌ها مي‌تواند چند دليل داشته باشد. وجود فضاي مجازي كه در دسترس عموم قرار دارد ولي همه‌گير نيست؛ قبلاً مطبوعات و سايت‌ها در سال آخر نمايندگان مجلس همكارانم با فعاليت‌هاي علني شروع مي‌كردند، هرچند به صورت انفرادي يارگيري و كادرسازي چند ماه مانده به انتخابات تحركات  انتخاباتي استارت زده مي‌شد.

گروه دوم هواداران واقعي يا افراطي كانديداهاي عدم توفيق كه حل مسايل مختلف كشور را در انتخاب نماينده مجلس مي‌بينند و  زودتر از بقيه به ميدان مي‌آيند .

سومين گروه همه كساني هستند كه هوادار نماينده فعلي بوده و متاسفانه نمايندگان فعلي به علت مشغله كاري يا ... اهميتي به آن‌ها نمي‌دهد.

سه گروه مذكور به اضافه  عده‌اي كه انتخابات را تنوع و تفريح قلمداد مي‌كنند بر اين گروه‌ها اضافه مي‌شود و با توجه به دارا بودن بستر نسبي و وجود فضاي مجازي طبيعي است چنين حركت‌هايي صورت بگيرد.

سئوال دوم -  با توجه به اينكه زمان زيادي به انتخابات مجلس آتي (يازدهم) باقي مانده است تحليل جنابعالي به عنوان يكي از صاحبنظران مسائل سياسي ترکمن صحرا نسبت به اين موضوع چيست؟ پيامدها و تبعات مثبت يا منفي تحركات زودرس انتخاباتي را تشريح كنيد؟

پاسخ - همانگونه كه در جواب پرسش اول اعلام كردم هنوز تحرك انتخابات زود است ولي معمولاً افراد صاحب‌نظر انتخاباتي هنوز زيرپوستي فعاليت مي‌كنند، ذكر اين نكته ضروري به نظر مي‌رسد رد صلاحيت‌هاي سليقه‌اي خصوصاً در مناطق اقوام و اهل سنت‌نشين باعث مي‌شود معمولاً نمايندگان ايده‌آل مردم راهي مجلس نمي‌شوند، اين ضعف بايد برطرف شود و با كمال تأسف اكثر نمايندگان فعلي و ادوار مجلس مورد تاييد آحاد مردم و ملت نيستند بلكه خواسته‌ي عده‌اي اندك مي‌باشد كه دستي بالا در قدرت، ثروت و خصوصاً در رد صلاحيت‌ها دارند و افراد مذكور متاسفانه و دائماً با حركت‌هاي نامعقول مسير واقعي انتخاب را از مردم سلب مي‌كنند و چنين افرادي بين مردم از جايگاه خوبي برخوردار نيستند.

به نظر حقير زدن استارت انتخابات به شكل كنوني شايد مديريت شده از طرف عده‌اي باشد كه به هر دليلي نمي‌توانند صاحب كرسي مجلس شوند. در حال حاضر شروع زود هنگام انتخابات براي كانديداها را پيشنهاد نمي‌كنم به‌خصوص براي افراد گمنام و غير سياسي، معمولاً افراد غير سياسي دست به اين كار مي‌زنند.

چنين تحركات تبعات خاصي به جامعه نخواهد داشت، چون مردم آن قدر با مشكلات مختلف درگير هستند و اهميتي به تحركات زودهنگام انتخابات نمي‌دهند، از طرفي پيامد آن شايد مثبت باشد تا چنين تحركاتي زنگ اخطار به گروه‌ها و تشكل‌ها و افراد مستقل سياسي، اجتماعي انتخابات باشد كه اعتراض مردم به نحوه‌ي برگزاري انتخابات و انتخاب نماينده غير شاخص، ضعيف را به دنبال خواهد داشت، هرچند در انتخاب نماينده تنها مردم نقش ندارند،

به نظر مي‌رسد افرادي از سويي به نوعي به مردم تحميل مي‌شوند و از بين ضعيف‌ترين افراد ضعيف را مردم بالاجبار انتخاب مي‌كنند ولي فكر مي‌كنم دوره‌ي يازدهم تفاوت‌هاي اساسي با دوره‌هاي قبلي خواهد داشت. گروه‌هاي انتخاباتي و ناظرين انتخابات و بررسي‌كنندگان صلاحيت كانديدا افراد يا افرادي ضعيف و بدون تفكر را به مردم تحميل نكنند كه در آينده به صلاح جامعه و كشور نيست و نخواهد بود.. صد البته كانديدا قبل از كسب كرسي نمره قبولي بين مردم داشته باشد چه بسا انتخاب افراد با تجربه در اولويت گروه‌هاي سياسي، اجتماعي باشند كه به نظر قابل پذيرش است ختم كلام متاسفانه عده‌اي با مديريت كج‌دار و مريز، انتخاب اصلح را از مردم سلب مي‌كنند.

  * گنبد  / دهم بهمن ماه 96


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - اوزم

    به نظر می رسد برای بعضی قبل از انتخابات یک نوع سرگرمی و وقت گذرانی است چونکه بعد از انتخابات توی لاک خود می روند تا نوبت بعدی و خبری از شخص منتخب نمی گیرند تا به بینند که چه کارها میکند یا نمی کند! بهتر نیست از نماینده خود باز خواست کنید که از یک من ماست چقدر کره گرفته است؟آیا برای از بین بردن نظارت استصوابی کاری کرده است؟آیا از نماینده زنده مجلس چون صادقی و مطهری حمایت کرده است؟آیا خبر دارد که این همه پول ملت کجاها و برای چه چیزی خرج می شود؟

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.