b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : انسان برای ادامه ی حیات و زندگی خود به مواد گوناگونی نیاز دارد مانند خوراک و پوشاک و بهداشت و درمان و مسکن و تحصیل و ازدواج و مسافرت و مهاجرت و معاشرت و مهرو محبت و نیازهای جنسی و ... یکی از مهمترین نیازهای انسان نیازهای جنسی است که هم اشتیاق در آن بیشتر است و هم لذت در آن نهفته است هم بقاء نسل به آن بستگی دارد. اگر این نیاز سرکش و یاغی از راه درست تامین و کنترل و مهار نشود به آسانی می تواند آبروی انسان را برباد دهد. این نیاز مختص قشر خاصی نیست و در همه وجود دارد.

اما نیازهای دیگرانسان مانند پول هم اگر از راه مشروع تحصیل نشود و از راه رشوه و اختلاس و دزدی بدست آید خطرناک می باشد. اما آبروی افراد موجه و با تقوا و خوب را بیشتر سه چیز زایل می کند قدرت، ثروت و شهوت. بیشتر از همه هم شهوت. اگر یک دستگاه دروغ سنج و حقیقت یاب خطای انسانها را ارزیابی کند فکر می کنم خطای جنسی صرف نظر از دین و مذهب و عقاید در صدر قرار خواهد گرفت. مخصوصاً مردها. در این قسمت فکر می کنم زنان نمرات بهتری به دست خواهند آورد. چون شرم و حیای زنان بیشتر از مردان است.

اخیراً یک فایل صوتی از یکی از روحانیون مشهور ترکمن صحرا در گروههای تلگرامی پخش شد که گویا سه دختر خانم برای درمان بیماری خود به آن روحانی محترم مراجعه کرده بودند و گویا برای درمان روحی یکی از آنها تماس بدنی نه به معنای رابطه ی جنسی صورت گرفته است. گویا این خانمها بعد از بازگشت به خانه این موضوع را با عموی خود در میان گذاشته اند. گویا عموی این دختر خانمها به آن روحانی به صورت تلفنی اعتراض کرده است. آن روحانی محترم هم با یک تماس تلفنی با یکی از آنها دخترها تماس می گیرد و می گوید:

( آنچه در فایل صوتی آمده و شنیده می شود) شما چرا قضیه را علنی کردید و آبروی من را بردید؟ من به خاطر شماها این کار را کردم. من برای شما خوبی کردم. من این کار را ترک کرده بودم و چون مسئله شماها خاص بود من قبول کردم. من مگر برای شما قبلاً نگفته بودم؟ مگر من چشم شماها را بسته بودم؟ اگر من اهل فساد باشم مگر فساد اینجا پیدا نمی شود؟

دخترهم در جواب می گوید: آخوند دده (داده یا دده به معنای پدر می باشد) این چه کار خوبی است که علنی شدن آن آبروی شما را از بین می برد؟

آخوند در جواب دختر می گوید: مگر مردم عوام این را می فهمند؟ خواهر شما هم گفت که من با یک نفر رابطه دارم من باید اینرا علنی کنم؟

خانم در جواب آخوند می گوید: این دلیل نمی شود شما به بدن خواهرم دست ببرید.

ما به پیش یک آخوند دیگر با خواهر و مادر و پدرم رفتیم. آخوند در جواب دختر می گوید: آن آخوند نمی تواند بیماری شما را درمان کند. بنیان گذار این روش در ایران خودم هستم. اگر او بتواند بیماری شما را درمان کند من ریش خودم را می تراشم. من سحرها با چشمان گریان برای شما نفرین خواهم کرد.

 اینها نکات مهم از صحبتهایی است که دراین فایل صوتی رد و بدل شده است. آنچه که مشخص است این است این روحانی محترم قبلاً هم برای درمان بیماران روحی و روانی خود از این روش برای دفع جنها یا هر چیزی که در بدن آنها بوده است، استفاده می کرده است.

چون در لابلای صحبتها می گوید: این کار را ترک کرده بودم. اگر آن روحانی محترم اول گفته باشد که درمان اینگونه بیماریها به تماس بدنی نیاز است آنها هم قبول کرده باشند از لحاظ اخلاقی درست نبوده است آنرا علنی بکنند. اما یک موضوعی که در این گفتگو مشخص می شود این است این روحانی درمان آن درد را منحصراً در اختیار خود می داند و دیگران فاقد آن هستند. اما بنده(نگارنده) حد اقل سه نفر را می شناسم که به این کار اشتغال دارند و یکی از آنها هم روحانی است. اگر آمار گرفته شود تعداد اینگونه افراد از این هم بیشتر خواهد بود.

حال چرا مردم برای درمان بیماریهای خود به رمالها و دعا نویسها و طبیبان محلی و آخوندها مراجعه می کنند؟ این کار می تواند چند دلیل داشته باشد :


یکم: در این ایام پزشکان حاذق و توانا و متخصص واقعی کم شده اند. خیلی از پزشکان اسم پزشک را یدک می کشند و در تشخیص بیماری خیلی توانا نیستند ومدرک آنها با توانایی آنها مطابقت ندارد.

دوم: خیلی از افراد توانایی پرداخت ویزیتهای چهل پنجاه هزار تومانی و پول دوا و درمان را ندارند. بخاطر آنکه طبیبان محلی پول کمتری می گیرند به آنها مراجعه می کنند. خیلیها هم برای دستمزد نرخ تعیین نمی کنند بیمار هر چه پرداخت کند قبول می کنند. چون هزینه مطب و شاگرد و هزینه های جانبی دیگر را ندارند.

سوم: بعضی از پزشکان معتقدند همکاران ما در رشته اعصاب و روان هزینه های غیر ضروری زیادی بر بیماران تحمیل می کنند. مثلاً یکی از آنها مرتب می گوید نوار مغز بگیرید یا در برخی موارد شوک درمانی را تجویز می کند. خیلی از اینها من خبر دارم اصلاً ضرورتی ندارد. این غیر از سوء استفاده ازناآگاهی بیمار چیز دیگری نیست.

چهارم: بعضی از مردم معتقدند بیماریهای روحی و روانی را طبیبان محلی یا روحانیون بهتر در مان می کنند. خیلیها هم از کار آنها راضی اند و می گویند: بیماری ما درمان شده است. خیلی از طبیبان محلی یا همان دعا نویسان از ابتدا به بیمارخود گوشزد می کنند که این بیماری در بلند مدت درمان خواهد شد. شما احتمالاً چند جلسه یا چندماه یا یکی دوسال به رفت و آمد نیاز دارید که باید تحمل کنید. این رفت و آمد طولانی هم بین بیمار و دعا نویس یک انس و الفتی ایجاد می کند که جدا شدنشان را مشکل می کند.

پنجم: مقداری از مشکلات هم ناشی از فقر فرهنگی است که مردم به راههای علمی اعتقادی ندارند. یا متخصص واقعی نداریم یا کم داریم یا این مشکلات راه حل علمی ندارد. به خاطر همین در قدیم برخی از اندیشمندان علم را به دو قسمت تقسیم می کردند علم جسمانی و علم روحانی. در واقع در حال حاضرعلم روحانی همان علم روانشناسی است که متخصصان اعصاب و روان می باشند. خیلیها هم به خاطر اعتقدات دینی و مذهبی شان روحانیون را مورد اعتماد خود می دانند و به آنها مراجعه می کنند.

ششم: بهتراست خانمهای جوان پیش هرکس بروند یکی دو نفر از افراد خانواده یا نزدیکان خود را با خود ببرند تا چنین مشکلی پیش نیاید. چون غریزه ی جنسی یک غریزه سرکش و یاغی است هیچکس از آتش آن در امان نیست. این غریزه پزشک، مهندس، معلم، روحانی، کارگر، کشاورز، دیندار، غیر دیندار، دانشمند و فیلسوف نمی شناسد اگر غفلت شود می تواند همه را گرفتار کند.

در ضمن تنها وجه مشترک تمام انسانها چه دیندارترین و چه غیردیندارترین افراد همین نیاز جنسی است که می تواند پای انسان را به لبه ی پرتگاه ببرد. هیچکس هم نباید از به خطر افتادن آبروی دیگران اظهار شادمانی کنند. چون همه در معرض لغزش و خطا هستیم. چون پدر همه ی ما آدم علیه السلام خطا کار بوده وبه خاطر آنهم از بهشت رانده شد و ما همه زمینی شدیم. باید راهی نشان داد و بستری ایجاد کرد که این موارد در جامعه هر چه کمتر اتفاق بیفتد.

5/11/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - کریم پقه

  سلام خود خوجملی ( فیلسوف و علامه دهر) می گوئید هیچکس هم نباید از به خطر افتادن آبروی دیگران اظهار شادمانی کنند. چون همه در معرض لغزش و خطا هستیم . در صورتی که خودش بصورت غیر مستفیم آبروی دیگران را می برد.

 • مهمان - کریم پقه

  کسی که چیز ناروایی بشنود و آن‌را منتشر کند مثل این است که خودش آن کار زشت را انجام داده است.
  بردن آبرو، جنگ با خدا!

 • مهمان - فؤاد

  سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلیغ وتشویق اینگونه افرادکار سختی است . زمانی می گفتیم ما بعلت بیسوادی سراغ اینگونه افراد می رویم ، حالا که همه با سواد هستند و خیلی ها هم دیپلم به بالا هستند چرا ؟!! باوجود اینگونه کارها از طرف برخی روحانی نماها باز مردم آنها را حلوا حلوا میکنند ، واقعا چرا؟ چه وقت میخواهیم از خواب بیدار شویم ؟

 • مهمان - فؤاد

  هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوصا روحانیون ، بایدتکلیف کسانی را که با این لباس مقدس اعتمادمردم رانسبت به علم وعالم ودین خدشه دارمی کنند مشخص کنندتا به کل دین وعالمان متعهد آسیب نرسد . نه اینکه با پوشاندن ومخفی کردن وتکذیب کردن وحمایت بی موردازیک شخص به مجموعه ی روحانیت خدشه غیر قابل جبران واردشود . اکنون زمان انفجاراطلاعات است نمی شود بادورویی بامردم برخوردکرد . هیچ عملی ازهیچ کسی برای همیشه پوشیده نمی ماند. پس با پاک کردن صورت مسأله به حل مسأله نپردازیم .

 • مهمان - امان محمد خوجملی

  با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
  من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقابل اینگونه خطاها سکوت کنیم خطاها بیشتر می شود. پس شما بفرمایید اگر ما بخواهیم با اینگونه خطاها مبارزه کنیم باید چکار کنیم؟ اگر اعتراض نکنیم، مطلب ننویسیم، یادداشت ننویسیم، تحلیل نکنیم باید چکار کنیم؟ شما یک راه حل خوب نشان دهید اگر مناسب باشد ما هم عمل کنیم.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.