اولکامیز- طاهر جانی، خبرنگار : فرآیند تبلیغات برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، از زمان آغاز فعالیت کاندیداهای احتمالی و تا روز انتخابات فراز و فرودهای بسیاری به همراه دارد. روند این فعالیت ها به نحوی است که غالبا در شروع هر دوره چهارساله و پس از اعلام اسامی ثبت نام کنندگانی که مورد تایید صلاحیت قرار می گیرند، وارد مرحله تازه تری شده و همه چیز رنگ و بوی  جدی به خود می گیرد. به عبارت بهتر می توان گفت که مدعیان نمایندگی مجلس در دور نهایی رقابت قرار می گیرند.

چند سالی است ستون شنیده های انتخاباتی طی  ایام مربوط به آن، در کنار مطالب کارشناسی شده اندیشمندان سیاسی و اساتید برجسته که در چارچوب ارزیابی و تحلیل مسائل انتخابات منتشر می شود، جای ثابتی در مجموعه علاقمندی مخاطبان باز کرده است.

مطالبی که تحت عنوان «شنیده ها» منتشر می شود، همانطور که از نامش پیداست، بر اساس اخبار و شنیده هایی از نحوه فعالیت هر یک از کاندیداهای احتمالی تنظیم می گردد و هر چند که نمی توان با قاطعیت به مفاد آن استناد کرد؛ لیکن، دراین ستون سعی می شود مطالبی منتشر گردد که تا حد امکان به واقعیت نزدیک بوده و رضایت خوانندگان را به لحاظ موثق بودن اخبار و وقایع انتخاباتی جلب نماید.

بی تردید با ورود نامزدها به مراحل جدی تر رقابت ، بر تحرکات تیم های انتخاباتی نیز افزوده خواهد شد. در حال حاضر با وجود آنکه مدت زیادی تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده و انجام هرنوع فعالیت کاندیداهای احتمالی درشهرهایی مانند آق قلا و گنبد کاملا زود به نظر می رسد، با این حال، بندرترکمن با یدک کشیدن عنوان «انتخاباتی ترین شهر استان»، موتور انتخاباتی اش را ازمدت ها پیش روشن کرده و شنیده می شود، تنی چند از کاندیداهای ترکمن عزم خویش را برای ورود قوی به عرصه انتخابات سال 98 جزم کرده اند.  تا یکی دو دوره پیش، شهرهای کردکوی و بندرگز نیز در زمره شهرهای آق قلا و گنبد قرار داشتند؛ ولی استارت زود هنگام فعالیت های انتخاباتی در بندرترکمن که در همه ادوار اتفاق می افتد، باعث شده است تا کاندیداهای احتمالی دیگر شهرهای آن حوزه نیز برای عقب نماندن ازقافله فعالیت ها، به انجام  رایزنی ها و دیدارهای چهره به چهره رو آورند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی درحوزه غرب استان، میدان فعالیت طرفدارانی است که به شدت خواهان به دست آوردن برگ برنده در روز تعیین شده هستند. برخی از کاندیداها از کمی قبل  قدم هایی را  نسبت به تعیین اعضای هسته اصلی دفاتر انتخاباتی خود برداشته و مشغول سرکشی به فعالان انتخاباتی دیده می شوند. بعضی دیگر با وجود آنکه ورود قطعی خود را مشروط به تصمیم گیری درآینده نزدیک می دانند، ولی از فضای فعل و انفعالات  چندان  به دور نیستند.

معدودی از تحلیل گران مسائل انتخاباتی، علی رغم گذشت سال ها از زمان برگزاری انتخابات دو دوره گذشته، کماکان ریشه یابی مسائل مربوط به  آن  را در دستور کار جلسات خود دارند. دوره ای که در آن چهار کاندیدای ترکمن در جمع تایید صلاحیت شدگان قرار گرفتند و با وجود انتظارات عموم، به هیچ راه حل مشترکی برای رسیدن به ائتلاف دست نیافته و صندلی مجلس را دو دستی تقدیم حریف کردند!

دردوره دهم، هرچند رقابت میان دو کاندیدای ترکمن منجر به راهیابی یکی از آنان به مرحله پایانی  شد، اما حتی در آن مرحله  نیز، همه چیز آن طور که انتظار می رفت اتفاق نیفتاد و پیش بینی ها  منوط  به اماها و اگرها گردید.

همانگونه که سخنرانان متبحر نشست های شبانه اجماع، در بیانات خود وعده داده بوند بودند رقیب نه تنها نتوانست چرخ های آهنی قطار موسوم  به اجماع  را پنجر نماید بلکه  قطار سریع السیر خیالی  پس از حرکت از ایستگاه بندرترکمن  توقف کوتاهی درایستگاه بندرگز داشت تا مابقی هواداران  سرا پا خوشحال، که از فرط خوشحالی یک جا بند نمی شدند را نیز سوار خود کند!

بی تردید نفس تشکیل گروه اجماع  که توسط چند فعال  تحصیلکرده و جوان  صورت گرفت  با هدف دستیابی به یک راهکار مشترک و فرار رو به جلو از وقایع  انتخابات دهم  فکر جالب و پسندیده ای بود، لیکن تنی چند از اعضای سخنران، در باطن قضیه  آن چیزی  نبودند که  نشان می دادند و «منافع شخصی» مانند حباب هایی که سرِ بزنگاه  روی آب  ظاهر می شوند، ظرف مدت کوتاهی  فتیله مشعل اختلافات را به بالا کشید.

آخرین نشست اجماع که می توانست حسن ختمامی برای  تمامی نشست های آن  باشد، هرگز تشکیل نشد؛ زیرا سخنرانان خادم ملت!، به جای مدیریت  احساسات طرفداران عمدتا جوان دو کاندیدای شاخص ترکمن، خود باعث و بانی بروز اختلافاتِ بیشتر آن هم در فضای رقابت میدانی شده بودند و احیانا اگر فرصت  کافی داشتند چه بسا کار به تنش فیزیکی می کشید  تا ادامه کار با پادرمیانی گروه یاشولی های گنبدی ختم به خیر شود.

در بررسی کلی آنچه که گذشت، اعضای سخنران  گروه اجماع حوزه انتخابیه غرب استان، چندان بی شباهت به بازیکنان تیم های  پرطرفدار ورزشی نبودند. تیم هایی که وقتی تماشاگرانش به ورزشگاه می آیند یک بازی سراسر هیجانی با گل های  فراوان  را به معرض نمایش می گذارند اما وقتی که سکوهای ورزشگاه بین تماشاچیان دو تیم تقسیم می شود، حس و حال صحبت کردن شان در یک محفل بی طرف، به سیری نزولی و قهقرایی بدل می گردد.

ازابتدای زمستان سال آینده و هنگامی  که بابانوئل مانند همیشه  در یک شب  سرد  برفی  می آید تا سال جدید  میلادی را تحویل کند، کاندیداهای چراغ خاموش، فقط به مدت  12 ماه  فرصت برنامه ریزی و عرض اندام خواهند داشت. ایامی که مشخص خواهد کرد چه کسانی برای هدف واقعی  پا به میدان  رقابت گذاشته اند و چه کسانی آمده اند تا «برای جبران ضررهای گذشته، دنبال مشتری دست به نقد بگردند».

قدر مسلم  ساکنان آستانه سال 1400 شمسی، با مردمی که در دهه شصت و هفتاد  زندگی می کردند تفاوت های بسیار زیادی دارند و به راحتی با عبارات کهنه  و کلیشه ای همچون «برای خدمت به شما آمدم» و یا «اصرار دوستان و نزدیکان باعث شد تا وارد عرصه انتخابات شوم» کنار نخواهند آمد.

برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی احتمالا آن قدر کاندیدا ثبت نام خواهد شد که دیگر نیازی به دل سوزی «بیش از دو نفر» آن هم «فقط از یک روستا» وجود نداشته باشد.

 آخرین شب انتخاباتی مجلس دهم  با پیروزی رامین نورقلی پور همراه بود. شبی که در آن برخی اعضای  پای ثابت  جلسات شبانه که صرفا بخاطر علاقه شخصی و شنیدن در نشست ها حاضر می شدند میان تعدادی زیادی از جمعیت جوان که در خیابان آزادی  مانور گروهی انجام می دادند گم بودند. برای این دسته برخلاف تصوری که از گذشته داشته و برایش آمادگی  دیده بودند همه چیز خیلی زود ختم به خیر شد و ازآنجایی  که ماموریت شان عملا به آخر رسیده بود دیگر صحبت اضافی  باقی نمی ماند.

بنابراین به شکل  جدا و پراکنده، راه  منازلشان  را در  پیش گرفتند. با این امید که فصل انتخابات  بعدی با گذشت  روزها، هفته ها و ماه ها هر چه سریعتر از راه برسد تا آنها بتوانند با حضور در جلسات کش و قوس دار خانگی،  از رخوت ملال آور در آمده  و به این بهانه  اوقات  فراغت شان  را  تا مدتی  پر کنند.

درادامه، اولین گزارش از سلسله شنیده های انتخاباتی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تقدیم خوانندگان شده و این فرآیند به شرط حیات، انشالله  تا روز انتخابات  یازدهم ادامه خواهد یافت. امید است که ساختار جدید این بخش که در آن علاوه براخبار فعالیت کاندیداها، نظرات و دیدگاه های بیشتری از صاحب نظران را  منعکس خواهد کرد، مورد توجه علاقمندان  قرار گیرد.

1- مسدود شدن تلگرام، برخی ازکاندیداهای احتمالی حوزه غرب گلستان را به حالت غیرفعال درآورده و ارتباط کاربران را مختل کرده است. یکی از کاندیداهای احتمالی می گوید هنوز طریقه استفاده از تلگرام را خیلی خوب  یاد نگرفته و علاقه چندانی به فعالیت در این فضا ندارد.

2- بر اساس شنیده های تأیید نشده، تعداد کاندیداهایی که برای ثبت نام در انتخابات دوره یازدهم اعلام آمادگی کرده اند، نسبت به دوره دهم بسیار بیشتر است و رقابت در این دوره فشرده تر از ادوار گذشته خواهد بود. از هم اکنون، حداقل نام ده کاندیدای ترکمن در فهرست غیررسمی این دوره دیده می شود و احتمالا این تعداد بیشتر نیز خواهد شد.

3- به رغم گذشت نزدیک به دو سال از انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی، برخی از گروه های فعال منطقه همچنان فعالیت خویش را دنبال می کنند و حتی قطع شدن تلگرام نیز مانع از ادامه گفتگوی آنان در فضای مجازی با استفاده از فیلتر شکن نشده است.

4- بررسی عملکرد گروه اجماع که براساس رویکرد تعریف شده، در شهرها  و روستاهای ترکمن نشین  تشکیل جلسه می داد، کماکان نقل  فعالان انتخاباتی  است. برخی بر این باورند که اجماع با همه تاثیر گذاری خود، نقاط ضعفی هم داشته است که باید مورد  بازبینی قرار بگیرد. ازجمله آنکه هسته اصلی  اعضای سخنران این گروه را  کسانی باید تشکیل دهند که به یک  کاندیدای خاص  وابستگی  نداشته باشند.

5- یک عضو پایه گذار گروه اجماع درباره ادامه فعالیت گروه مذکور در انتخابات یازدهم گفت که در حال حاضرهیچ تصمیمی برای  اجماع جدید  گرفته نشده و وی  در این  گروه حضور نخواهد داشت.

6- صاحب نظران انتخاباتی ورود مجدد نازمحمد ولی پور به عرصه انتخابات  پیش رو را کاملا محتمل می دانند. این نماینده اسبق مجلس در دوره دهم به حمایت از رامین نورقلی پور پرداخت. تعدادی از نزدیکان ولی پور معتقدند پیروزی نورقلی پور بر رقیب  بومی اش، حاصل حمایت ولی پور از وی بوده است. با این حال فعالان  انتخاباتی  ضمن اشاره به  وقایع انتخابات  دهم می گویند  ورود نازمحمد ولی پور به عرصه میدانی، پس از پیروزی نورقلی پور در دوره اول و زمانی  بود که پیشاپیش بسیاری از کاندیداهای رد صلاحیت شده  حمایت شان  را از نورقلی پور اعلام کرده بودند.

7- اسماعیل توماچ کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد مدیریت دولتی که در انتخابات دور پنجم شورای شهر بندرترکمن  ثبت نام کرده بود با 4375 رای به عنوان نفر اول علی البدل برگزیده شد. تحلیل گران برآن  باورند که اگر وی کمی زودتر وارد انتخابات  شورا می شد قطعا می توانست در بین 7 نفر اصلی  جای  بگیرد. از نکات جالب توجه اسماعیل توماچ، مدیریت  خوبش  در بستن تیمی منسجم است. به نظر می رسد این کارشناس زبان خارجی  در انتخابات  یازدهم مجلس، حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

8 - بهروز قزل، دکترای علوم سیاسی، چهره جوان و فعالی است که این  روزها نامش  بر سر زبان ها افتاده  است. گفته می شود وی نخستین ترکمنی است که در «دانشگاه دولتی تهران» تا مقطع دکترای علوم سیاسی تحصیل کرده و جزو افراد دست به قلم و پر کاری  شناخته می شود  که نسبت به تحولات منطقه ای و ملی واکنش های صریحی نشان داده است. وی اظهار نظر درباره انتخابات آینده مجلس را هنوز بسیار زود می داند  در خصوص گرایش به جریانات سیاسی کشور معتقد است که توسعه واقعی و پیشرفت منطقه الزاما در گرو وابستگی به جریان ها و گروه های سیاسی خاص نیست.

 این دانش اندوخته علوم سیاسی  درباره خود می گوید: «تحصیلات و فعالیت شغلی ام مربوط به سیاست است اما احتمالا غیرسیاسی ترین فردی هستم که برای پرسش درباره انتخابات به سراغش آمده اید». به عقیده بهروز قزل مسائلی همچون «بیکاری»، «اعتیاد» و «طلاق» از جمله مشکلات بارزی است که هر کس در هر جایگاه و موقعیتی که باشد، می بایست با تمام قدرت برای مهار آن ها تلاش کند. وی تصریح می کند: «عرصه دلسوزی و خدمت واقعی به مردم، از عرصه سیاست بازی، منفعت طلبی و بده بستان های سیاسی جدا است».

9 - رشید نافعی داوطلب دوره دهم  انتخابات مجلس که از حوزه گرگان و آق قلا ثبت نام کرده بود این بار تصمیم دارد در حوزه غرب  ثبت نام کند. نافعی که  تحصیل در مقطع دکترای رشته مدیریت اطلاعات و دانش شناسی را رو به پایان دارد، طی  یادداشتی نوشته است، در انتخابات مجلس شورای اسلامی با حمایت آگاهانه  دوستان متفکر و درکنار شهروندان فهیم با عبور از قومیت گرایی، انحصار طلبی و طایفه پرستی، موج سه شین (شفافیت، شهامت و شرافت) با چاشنی عقلانیت وعزت نفس را در کرانه بندرترکمن، کردکوی و بندرگز طنین انداز خواهیم کرد.

10- یکی از مشاوران رسانه ای رامین نورقلی پور نماینده کنونی مجلس، نقل قول هر گونه خبر درباره کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری وی درانتخابات مجلس آینده را شایعه خواند وگفت: «هنوز خیلی زود است که نماینده مجلس در اینباره اظهار نظر  کند» و هرگونه تصمیم گیری  را  بسته  به  نظر رسمی نورقلی پور در آینده دانست.

11- وضعیت کاکاجان قورلی زاده همچنان درهاله ای از ابهام قرار دارد و فعالیتی که نشان از حضور وی در اجتماعات عمومی باشد  گزارش نشده است. قورلی زاده در انتخابات دور گذشته  فعال ترین کاندیدا  شناخته  می شد. تحلیگران سیاسی  از وی  به عنوان  یکی از افراد  تاثیر گذار  در پیروزی نورقلی پور یاد می کنند.

12- حسین جعفری چوگان، داوطلب دوره دهم انتخابات می گوید هنوز تصمیم قطعی برای ثبت نام نگرفته و تصمیم خود را در آینده نهایی خواهد کرد. جعفری چوگان معتقد است در شرایط کنونی همه باید از نماینده فعلی مجلس  حمایت  کرده و یاری گر وی در حل و فصل مشکلات حوزه  باشند.

13- عیدمحمد قره جه، کاندیدای دوره چهارم شورای شهراعتقاد دارد انتظارات مردم در طول  دو سال گذشته  برآورده نشده و اتفاقی که نشان از پیشرفت رو به رشد باشد دیده نمی شود. وی می گوید که در دور آینده انتخابات مجلس، اجماعی درکار نخواهد بود  و مردم  نماینده مجلس را تعیین خواهند کرد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.