b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-12-30_23-59-15.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی * : هوا گرگ و میش است. باد سوزناکی می وزد. زمستانی سرد در راه است. ناگهان دوستم با صدایی گرفته خبر می دهد : در مراوه تپه مردی با رنج و سختی تمام در کنار خیابان زندگی می کند و شبها نیز در آنجا می ماند. باور نمیکنم و میگویم اینجا مراوه است تهران نیست. پس از مدتی حقیقت روشن می شود در آن لحظه آهی سرد از نهادم بلند می شود و با خود می گویم : مگر می شود در شهری کوچک که اغلب ساکنانش با هم قوم و خویش و یا آشنا هستند یکی از همشهریان آن هم در زمستان سرد بخاطر نداشتن سرپناه، آواره کوچه و خیابان باشد؟ در آن هنگامه شعر " آی آدمهای نیما در ذهنم تداعی می شود که شاعر در انتقاد از بی تفاوتی مردم زمانه اش فریاد می زند. 

زمین جامه سیاه می پوشد ساعاتی می گذرد که برای دیدن آن مرد درمانده به تقاطع شهید ایوب و یاس می روم. ناگاه پیرمردی را می بینم که همچون کارتن خواب های کلانشهرها در هوایی سرد و سوزناک زیر پتو در کنار خیابان خوابیده است. گویی به خوابی عمیق و ابدی فرو رفته است. با دیدن آن صحنه تکان دهنده در شهر و دیارم تنم چون بید می لرزد، لحظه ای نفسم می گیرد و غم بر تمام وجودم چیره می شود. کمی آن طرفتر اترک نیز با نظاره این حادثه دردناک، خشک و بی رمق شده است.
با خود می گویم این مرد کیست ؟ چرا کنار خیابان آرمیده است ؟ خانه و سرپناهی ندارد؟ اقربایش کجا هستند؟ آیا دخمه ای، کلبه ای و آلونکی نیست تا حداقل از باد و باران در امان بماند ؟
روز دیگر به آنجا می روم. کودکان با شور و شوق مشغول بازی هستند. از آنها سئوال می کنم چه کسی اینجا درکنار خیابان زندگی می کند؟ یکصدا می گویند : عاشور دایی. در نگاه و جواب بچه ها پی می برم که این مرد بی پناه را دوست دارند.
بار سوم در روزی که آفتاب گرمایش را بی دریغ و سخاوتمندانه تقدیم زمینیان می کند به آنجا می روم. پیرمرد روی جانمازی قدیمی که از نمد بافته شده بود نشسته است. تک و تنها. لاغر و تکیده. چشم هایش کم سو. کلاهی بر سرش . دستانش پینه بسته. رخسارش رنج کشیده. لباسش کهنه . همه دارایی اش دو سه تا پتوی نه چندان تازه و چند تا خرت و پرت دیگر است. تلی از کیسه های پلاستیک و زباله و . . نیز دراطرافش جمع کرده است. زندگی اش یادآور حیات انسان های اولیه، سخت و طاقت فرساست. با کوچکترین امکانات و ابزار زیست. @ulkamizcom
سلامم را با متانت پاسخ می دهد.ولی در نگاهش شک و تردید موج می زند. خودم را معرفی کرده و هدفم را تبیین می کنم. با طیب خاطر می پذیرد. ساده، صمیمی و بی غل و غش سخن می گوید . درعمق حرفهایش درد و غم ریشه دوانده است. ولی هنوز از گوهر عزت نفس و مناعت طبع برخوردار است و این قیمتی است.
مرد بی پناه ترکمن شروع به صحبت می کند : نامم عاشور است. از روستای دادلی غزنین هستم . دو سال است که در مراوه تپه ساکنم. ابتدا در انبار می زیستم ولی پس از مدتی ن را با کاه پر کردند. دیگر جایی برای بیتوته نداشتم به ناچار در جلوی همان انبار کنار خیابان روزگار را سپری می کنم. 6 ماه است که در اینجا ساکنم. این روزها هوا سرد شده است باید سرپناهی پیدا کنم. به کلبه و پناهگاهی بروم. با بهار و تابستان مدارا می کنم ولی تحمل پاییز و زمستان سخت است. اگر سرپناه داشته باشم بهتر است. با کلامش به یاد شعر اخوان می افتم که : " هوا بس ناجوانمردانه سرد است " .
کارتن خواب مراوه ای ادامه می دهد : 60 ساله ام. همسرم و یکی از فرزندانم را از دست داده ام.
سئوال می کنم آیا اقوام و یاران خبرت را نمی گیرند؟ سری تکان می دهد و با آهی سرد می گوید: از قوم و خویش خیری نیست. آداما گونینگ غالماسین، خدای گؤزله سین. خدا خودش کمک کند . بنده را به بنده اش محتاج نگرداند. @ulkamizcom
می گوید: حقیقت را باید گفت در دروغ فایده ای نیست. زباله جمع می کنم و با فروشش هزینه مواد را درمی آورم. در دوران سربازی معتاد شده ام اشتباه کردیم. جوانی مان را به باد دادیم. اعتیاد آدمی را نصفه نیمه می کند قدرتش را می گیرد. غفلت کردیم گرفتار شدیم.
مرد بی سرپناه ادامه می دهد : این روزها هوا شبها خیلی سرد است. سه پتو رویم می اندازم ولی باز سرما نفوذ می کند. زود می خوابم قبل از صبح بلند میشوم. خوابم سبک است. قبلا چوپان بودم . اغلب روزها نان و چای می خورم. غذای گرم نمی خورم مگر اینکه دیگران بیاور ند. فلاکسی دارم از همسایه ها آبجوش میگیرم.
با حزن و اندوه تاکید می کند : خدای جان هیچ مسلمانینگ گونینی آداما قویماورسین قویماورسین. (هیچ مسلمانی محتاج مسلمان دیگر نباشد) . . .

سایت اولکامیز, [۳۱.۱۲.۱۷ ۰۰:۱۸]
ادامه مطلب
با جود اینکه در کنار خیابان زندگی می کند و با مشکلات و مصائب زیادی دست و پنجه نرم کرده است ولی عزت نفس دارد و دست به تکدی نمی زند. به خدا توکل می کند و معتقد است خدا کمکش می کند و روزی رسان است. در مراوه تپه انسانهایی به مانند او به تعداد انگشتان یک دست بیشتر نیست. زیبنده نیست که نیازمندان و بی پناهان شهرمان را فراموش کنیم و به داد آنها نرسیم . @ulkamizcom
نهادها و ارگانهایی همچون کمیته امداد و شورای شهر و شهرداری شایسته است در این موضوع پیشقدم بوده و با همت و مساعدت مشکل بی خانمان های شهر را که تعداد شان بسیار محدود است برطرف نمایند.
انسانهای خیر و نیکوکار هم می توانند برای تهیه سرپناه به بی خانمان ها ی شهر کوشا شوند.
مردان نوعدوست دادلی غزنین نیز هم می توانند آستین همت بالا زده و همروستایی شان را از این سرما و فلاکت نجات دهند.
اقوام و خویشان نیز می توانند قبل از هر کس یا گروه دیگر دست به دست هم داده و با صله رحم و همدلی و حمایت در این مسئله پیشتاز باشند.
حوزه علمیه نیز می تواند دست به کار شود.

خداوند بندگانش را به احسان و نیکوکاری توصیه می کند و می فرماید: " فاستبقوا الخیرات " در کار خیر بر همدیگر سبقت بجویید.
در این شب های سرد وجانکاه زمستان آیا برای کارتن خواب های مراوه تپه فریادرسی پیدا می شود ؟

* مدیر کانال اولکامیز / مراوه تپه نهم دی ماه 96
@ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - اق اویلی ازون دوجی

    سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.

  • مهمان - khojedordi

    سعدی دراین باره چه خوب سخن دارد۰(بنی آدم اعضای یک پیکرند/// که درآفرینش زیک گوهرند)

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.