b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-12-30_23-59-15.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی * : هوا گرگ و میش است. باد سوزناکی می وزد. زمستانی سرد در راه است. ناگهان دوستم با صدایی گرفته خبر می دهد : در مراوه تپه مردی با رنج و سختی تمام در کنار خیابان زندگی می کند و شبها نیز در آنجا می ماند. باور نمیکنم و میگویم اینجا مراوه است تهران نیست. پس از مدتی حقیقت روشن می شود در آن لحظه آهی سرد از نهادم بلند می شود و با خود می گویم : مگر می شود در شهری کوچک که اغلب ساکنانش با هم قوم و خویش و یا آشنا هستند یکی از همشهریان آن هم در زمستان سرد بخاطر نداشتن سرپناه، آواره کوچه و خیابان باشد؟ در آن هنگامه شعر " آی آدمهای نیما در ذهنم تداعی می شود که شاعر در انتقاد از بی تفاوتی مردم زمانه اش فریاد می زند. 

زمین جامه سیاه می پوشد ساعاتی می گذرد که برای دیدن آن مرد درمانده به تقاطع شهید ایوب و یاس می روم. ناگاه پیرمردی را می بینم که همچون کارتن خواب های کلانشهرها در هوایی سرد و سوزناک زیر پتو در کنار خیابان خوابیده است. گویی به خوابی عمیق و ابدی فرو رفته است. با دیدن آن صحنه تکان دهنده در شهر و دیارم تنم چون بید می لرزد، لحظه ای نفسم می گیرد و غم بر تمام وجودم چیره می شود. کمی آن طرفتر اترک نیز با نظاره این حادثه دردناک، خشک و بی رمق شده است.
با خود می گویم این مرد کیست ؟ چرا کنار خیابان آرمیده است ؟ خانه و سرپناهی ندارد؟ اقربایش کجا هستند؟ آیا دخمه ای، کلبه ای و آلونکی نیست تا حداقل از باد و باران در امان بماند ؟
روز دیگر به آنجا می روم. کودکان با شور و شوق مشغول بازی هستند. از آنها سئوال می کنم چه کسی اینجا درکنار خیابان زندگی می کند؟ یکصدا می گویند : عاشور دایی. در نگاه و جواب بچه ها پی می برم که این مرد بی پناه را دوست دارند.
بار سوم در روزی که آفتاب گرمایش را بی دریغ و سخاوتمندانه تقدیم زمینیان می کند به آنجا می روم. پیرمرد روی جانمازی قدیمی که از نمد بافته شده بود نشسته است. تک و تنها. لاغر و تکیده. چشم هایش کم سو. کلاهی بر سرش . دستانش پینه بسته. رخسارش رنج کشیده. لباسش کهنه . همه دارایی اش دو سه تا پتوی نه چندان تازه و چند تا خرت و پرت دیگر است. تلی از کیسه های پلاستیک و زباله و . . نیز دراطرافش جمع کرده است. زندگی اش یادآور حیات انسان های اولیه، سخت و طاقت فرساست. با کوچکترین امکانات و ابزار زیست. @ulkamizcom
سلامم را با متانت پاسخ می دهد.ولی در نگاهش شک و تردید موج می زند. خودم را معرفی کرده و هدفم را تبیین می کنم. با طیب خاطر می پذیرد. ساده، صمیمی و بی غل و غش سخن می گوید . درعمق حرفهایش درد و غم ریشه دوانده است. ولی هنوز از گوهر عزت نفس و مناعت طبع برخوردار است و این قیمتی است.
مرد بی پناه ترکمن شروع به صحبت می کند : نامم عاشور است. از روستای دادلی غزنین هستم . دو سال است که در مراوه تپه ساکنم. ابتدا در انبار می زیستم ولی پس از مدتی ن را با کاه پر کردند. دیگر جایی برای بیتوته نداشتم به ناچار در جلوی همان انبار کنار خیابان روزگار را سپری می کنم. 6 ماه است که در اینجا ساکنم. این روزها هوا سرد شده است باید سرپناهی پیدا کنم. به کلبه و پناهگاهی بروم. با بهار و تابستان مدارا می کنم ولی تحمل پاییز و زمستان سخت است. اگر سرپناه داشته باشم بهتر است. با کلامش به یاد شعر اخوان می افتم که : " هوا بس ناجوانمردانه سرد است " .
کارتن خواب مراوه ای ادامه می دهد : 60 ساله ام. همسرم و یکی از فرزندانم را از دست داده ام.
سئوال می کنم آیا اقوام و یاران خبرت را نمی گیرند؟ سری تکان می دهد و با آهی سرد می گوید: از قوم و خویش خیری نیست. آداما گونینگ غالماسین، خدای گؤزله سین. خدا خودش کمک کند . بنده را به بنده اش محتاج نگرداند. @ulkamizcom
می گوید: حقیقت را باید گفت در دروغ فایده ای نیست. زباله جمع می کنم و با فروشش هزینه مواد را درمی آورم. در دوران سربازی معتاد شده ام اشتباه کردیم. جوانی مان را به باد دادیم. اعتیاد آدمی را نصفه نیمه می کند قدرتش را می گیرد. غفلت کردیم گرفتار شدیم.
مرد بی سرپناه ادامه می دهد : این روزها هوا شبها خیلی سرد است. سه پتو رویم می اندازم ولی باز سرما نفوذ می کند. زود می خوابم قبل از صبح بلند میشوم. خوابم سبک است. قبلا چوپان بودم . اغلب روزها نان و چای می خورم. غذای گرم نمی خورم مگر اینکه دیگران بیاور ند. فلاکسی دارم از همسایه ها آبجوش میگیرم.
با حزن و اندوه تاکید می کند : خدای جان هیچ مسلمانینگ گونینی آداما قویماورسین قویماورسین. (هیچ مسلمانی محتاج مسلمان دیگر نباشد) . . .

سایت اولکامیز, [۳۱.۱۲.۱۷ ۰۰:۱۸]
ادامه مطلب
با جود اینکه در کنار خیابان زندگی می کند و با مشکلات و مصائب زیادی دست و پنجه نرم کرده است ولی عزت نفس دارد و دست به تکدی نمی زند. به خدا توکل می کند و معتقد است خدا کمکش می کند و روزی رسان است. در مراوه تپه انسانهایی به مانند او به تعداد انگشتان یک دست بیشتر نیست. زیبنده نیست که نیازمندان و بی پناهان شهرمان را فراموش کنیم و به داد آنها نرسیم . @ulkamizcom
نهادها و ارگانهایی همچون کمیته امداد و شورای شهر و شهرداری شایسته است در این موضوع پیشقدم بوده و با همت و مساعدت مشکل بی خانمان های شهر را که تعداد شان بسیار محدود است برطرف نمایند.
انسانهای خیر و نیکوکار هم می توانند برای تهیه سرپناه به بی خانمان ها ی شهر کوشا شوند.
مردان نوعدوست دادلی غزنین نیز هم می توانند آستین همت بالا زده و همروستایی شان را از این سرما و فلاکت نجات دهند.
اقوام و خویشان نیز می توانند قبل از هر کس یا گروه دیگر دست به دست هم داده و با صله رحم و همدلی و حمایت در این مسئله پیشتاز باشند.
حوزه علمیه نیز می تواند دست به کار شود.

خداوند بندگانش را به احسان و نیکوکاری توصیه می کند و می فرماید: " فاستبقوا الخیرات " در کار خیر بر همدیگر سبقت بجویید.
در این شب های سرد وجانکاه زمستان آیا برای کارتن خواب های مراوه تپه فریادرسی پیدا می شود ؟

* مدیر کانال اولکامیز / مراوه تپه نهم دی ماه 96
@ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - اق اویلی ازون دوجی

    سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.

  • مهمان - khojedordi

    سعدی دراین باره چه خوب سخن دارد۰(بنی آدم اعضای یک پیکرند/// که درآفرینش زیک گوهرند)

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.