photo_2017-12-20_21-29-03.jpgاولکامیز- در یکی از شبهای فصل خزان در ماه ربیع الاول که ترکمنها به آن مولود آی نیز میگویند یکی ازهمسایگانم به مناسبت سالروز میلاد پیامبر علم و رحمت ضیافتی داشت. دراین مجلس معنوی برای اولین بار با  پیری ژنده پوش و شوریده دیدار کردم. دیداری که منجر به مصاحبت و همنشینی شد.  

 پس از اقامه نماز خفتن در بزرگترین مسجد شهر که در مجاورت  مصلی و حوزه  قرار داشت در حجره ای ساده و محقر میهمان دو جوان قاری از روستای مرزی دولت اورلان بودیم. سر سفره پربرکت و ساده  لطیف و مقصود قاری با آن پیر پارسا و صادق هم نفس شدیم.   

آن مرد جامه و محاسن سپید  و دستاری راه راه  بر سر داشت که مرا به یاد شمس تبریزی پیر و مراد مولانا می انداخت. با  خوجه آخوند امام جمعه شهرهم سن و سال بود. هر دو متولد سال ( بالیغ ) بوده  و 90 بهار و خزان را پشت سر گذاشته بودند.   

آن پیر صافی ضمیر پنج نسلش را  به ترتیب چنین برشمرد : عبدالقادیر – ایشان بابا پیر – صادق ایشان – عمر ایشان – تاج محمد خوجه

از اولاد پیامبر بود. مکرم و محترم. مردم آنها را  مستجاب الدعوه می دانند.

 در شهر تاریخی خیوه به دنیا آمده است. در قنداق مادرش بود که با پدر و خواهر و اقوامش از رودخانه پر آب سومبار گذشت. در آن روزگار سخت و طاقت فرسا روسها برعلما و روحانیون فشار می آورند و آنها را مورد آزار و اذیت قرار می دادند. انها نیز مجبورمی شدند که چون پرندگان مهاجر رحل سفر بر بار بندند و به موطن دیگری رهسپار شوند.  
پیر قصه ما و خانواده  و اقوامش ابتدا در آجی نارلی ساکن شدند بعد به گنبد عزیمت نمودند و پس از آن به چایلی رفتند. سپس در قوشه تپه اقامت گزیدند و سر آخر هم  یکه چنار را  برای حیات ترجیح دادند و اکنون بیش از نیم قرن است که در این روستای باصفا  زندگی آرام و بی غل و غشی  دارند و به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند.
آن پیر درویش صفت شش سال درچنارلی نزد بابا ایشان تلمذ نمود. استادش دراخلاق سرآمد بود و محبتش را دریغ نمی کرد. استاد دیگرش هم عبیدالله قاری نام داشت. 

ترکمنها  آنها را از سادات پیامبر می دانند و معتقدند که " اجاق"  هستند  و اهل فضل و کرامت اند.  

 پیر ساده و باتقوا براین باور بود که کسی که حق مردم را بخورد پیر نیست. او می گوید : اولاد پیامبر باید عزت و حرمت خودشان را حفظ نمایند. درستکار باشند.  به حق مردم  دست درازی نکنند. 

40 سال پیش به زادگاهش خیوه رفت وقتی به خیوه رسید دیدگانش همچون جیحون پرآب شد . به زیارت عارفان و اولیای الهی شتافت و مدفن اقوام و بستگانش را نیز دیدار نمود و بر روح مطهرشان حمد و تبارک زمزمه کرد.  

چهار بار با شوق واخلاص به زیارت خانه خدا شتافت. در کنار آن به اماکن زیارتی چون بسطام - مشهد - ایوب جان - خالد جان نیز بارها رفت. دوبار برای  دیدار شیخ عثمان به ترکیه رفت و به توصیه یارجان آخوند ، صوفی و مرید شیخ نقشبندی شد  .

 پیر یکه چناری گفت : خدایا مرا به راه راست هدایت فرما. مرا به راه کج سوق مده . دعاهایم را قبول کن چرا که مردم می خواهند که ادعیه ما قبول شود.  

آن پیر درویش صفت برای ارشاد ما تاکید کرد : دو چیز بسیار گناه است  اول دروغگویی . دوم ترک نماز.

پس از خوردن چای از او می خواهم که دعای معروفش را زمزمه کند. دعایی که ترکیبی از زبانهای عربی- ترکمنی است با شنیدنش آدم به وجد می آید. آن پیر ساده  با تمام  وجود و اخلاص می گوید:  کریم کریم کرامت / رحیم سندن حمایت  / اوزینگ ساقلا سلامت  . . .


در آن شب عارفانه  فقط آنچه را می دانست بر زبان جاری می ساخت و بس. 
سئوالی که نمی دانست پاسخ نمی داد و می گفت : نمی دانم.

مردم  مؤمن مراوه تپه آن مرد ژنده پوش را با نام  مامین پیر و پیر کاکا  می شناسند ولی نام رسمی اش در سجل عبدالمومن قادری است.تمام . 

* لطیف ایزدی ، روزنامه نگار /  چهارشنبه شب 29 آذرماه 96


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالجلیل

    با سلام وخسته نباشید مطالب جالبی نوشتیداستفاده کردیم . ولی به نظر من اسمش آیا شرعا اشکالی ندارد که معنی اش میشه بنده مومن ؟! یک مسلمان نباید بنده خدا باشد . ؟

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.