photo_2017-12-20_21-29-03.jpgاولکامیز- در یکی از شبهای فصل خزان در ماه ربیع الاول که ترکمنها به آن مولود آی نیز میگویند یکی ازهمسایگانم به مناسبت سالروز میلاد پیامبر علم و رحمت ضیافتی داشت. دراین مجلس معنوی برای اولین بار با  پیری ژنده پوش و شوریده دیدار کردم. دیداری که منجر به مصاحبت و همنشینی شد.  

 پس از اقامه نماز خفتن در بزرگترین مسجد شهر که در مجاورت  مصلی و حوزه  قرار داشت در حجره ای ساده و محقر میهمان دو جوان قاری از روستای مرزی دولت اورلان بودیم. سر سفره پربرکت و ساده  لطیف و مقصود قاری با آن پیر پارسا و صادق هم نفس شدیم.   

آن مرد جامه و محاسن سپید  و دستاری راه راه  بر سر داشت که مرا به یاد شمس تبریزی پیر و مراد مولانا می انداخت. با  خوجه آخوند امام جمعه شهرهم سن و سال بود. هر دو متولد سال ( بالیغ ) بوده  و 90 بهار و خزان را پشت سر گذاشته بودند.   

آن پیر صافی ضمیر پنج نسلش را  به ترتیب چنین برشمرد : عبدالقادیر – ایشان بابا پیر – صادق ایشان – عمر ایشان – تاج محمد خوجه

از اولاد پیامبر بود. مکرم و محترم. مردم آنها را  مستجاب الدعوه می دانند.

 در شهر تاریخی خیوه به دنیا آمده است. در قنداق مادرش بود که با پدر و خواهر و اقوامش از رودخانه پر آب سومبار گذشت. در آن روزگار سخت و طاقت فرسا روسها برعلما و روحانیون فشار می آورند و آنها را مورد آزار و اذیت قرار می دادند. انها نیز مجبورمی شدند که چون پرندگان مهاجر رحل سفر بر بار بندند و به موطن دیگری رهسپار شوند.  
پیر قصه ما و خانواده  و اقوامش ابتدا در آجی نارلی ساکن شدند بعد به گنبد عزیمت نمودند و پس از آن به چایلی رفتند. سپس در قوشه تپه اقامت گزیدند و سر آخر هم  یکه چنار را  برای حیات ترجیح دادند و اکنون بیش از نیم قرن است که در این روستای باصفا  زندگی آرام و بی غل و غشی  دارند و به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند.
آن پیر درویش صفت شش سال درچنارلی نزد بابا ایشان تلمذ نمود. استادش دراخلاق سرآمد بود و محبتش را دریغ نمی کرد. استاد دیگرش هم عبیدالله قاری نام داشت. 

ترکمنها  آنها را از سادات پیامبر می دانند و معتقدند که " اجاق"  هستند  و اهل فضل و کرامت اند.  

 پیر ساده و باتقوا براین باور بود که کسی که حق مردم را بخورد پیر نیست. او می گوید : اولاد پیامبر باید عزت و حرمت خودشان را حفظ نمایند. درستکار باشند.  به حق مردم  دست درازی نکنند. 

40 سال پیش به زادگاهش خیوه رفت وقتی به خیوه رسید دیدگانش همچون جیحون پرآب شد . به زیارت عارفان و اولیای الهی شتافت و مدفن اقوام و بستگانش را نیز دیدار نمود و بر روح مطهرشان حمد و تبارک زمزمه کرد.  

چهار بار با شوق واخلاص به زیارت خانه خدا شتافت. در کنار آن به اماکن زیارتی چون بسطام - مشهد - ایوب جان - خالد جان نیز بارها رفت. دوبار برای  دیدار شیخ عثمان به ترکیه رفت و به توصیه یارجان آخوند ، صوفی و مرید شیخ نقشبندی شد  .

 پیر یکه چناری گفت : خدایا مرا به راه راست هدایت فرما. مرا به راه کج سوق مده . دعاهایم را قبول کن چرا که مردم می خواهند که ادعیه ما قبول شود.  

آن پیر درویش صفت برای ارشاد ما تاکید کرد : دو چیز بسیار گناه است  اول دروغگویی . دوم ترک نماز.

پس از خوردن چای از او می خواهم که دعای معروفش را زمزمه کند. دعایی که ترکیبی از زبانهای عربی- ترکمنی است با شنیدنش آدم به وجد می آید. آن پیر ساده  با تمام  وجود و اخلاص می گوید:  کریم کریم کرامت / رحیم سندن حمایت  / اوزینگ ساقلا سلامت  . . .


در آن شب عارفانه  فقط آنچه را می دانست بر زبان جاری می ساخت و بس. 
سئوالی که نمی دانست پاسخ نمی داد و می گفت : نمی دانم.

مردم  مؤمن مراوه تپه آن مرد ژنده پوش را با نام  مامین پیر و پیر کاکا  می شناسند ولی نام رسمی اش در سجل عبدالمومن قادری است.تمام . 

* لطیف ایزدی ، روزنامه نگار /  چهارشنبه شب 29 آذرماه 96


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالجلیل

    با سلام وخسته نباشید مطالب جالبی نوشتیداستفاده کردیم . ولی به نظر من اسمش آیا شرعا اشکالی ندارد که معنی اش میشه بنده مومن ؟! یک مسلمان نباید بنده خدا باشد . ؟

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.