b_150_100_16777215_00_images_9986.jpgنامش عبدالحمید اسماعیل‌زهی، اما شهرتش مولوی عبدالحمید است. در این سال‌ها رسانه‌ای شده، حرف‌هایش در پشت تریبون‌ها یا به تعریف از او یا به نقد از او در شبکه‌های اجتماعی منجر می‌شود. وقتی از حسن روحانی دفاع کرد بیشتر از هر زمان دیگری در بوق و کرنا شد. حمایت او توانست جامعه اهل سنت را به سمت روحانی متمایل کند. اما امروز موجی که به نام پشیمان هستیم علیه رئیس تدبیر و امید به راه افتاده شاید گریبان او را هم بگیرد. مولوی عبدالحمید در طول این سال‌ها، اما کم‌ حاشیه نداشته، از اظهارات تقطیع شده او درباره زلزله کرمانشاه بگیرید تا یکی از مراجع شیعه، از مسائلی که در مورد نحوه تردد او مطرح می‌شود تا حرف‌هایی که پیرامون برخی اطرافیانش می‌گویند، از دعوت‌نشدن به تحلیف تا اعتراض‌های او. همه اینها مولوی عبدالحمید را همچنان درصدر اخبار قرار داده است.

به گزارش عصرایران ، روزنامه آفتاب یزد در ادامه نوشت: گفتگویی با سوالات قدیمی و جدید. مولوی خوش‌صحبت است و روی گشاده‌اش نیز به آدم دلگرمی خاصی می‌دهد آنقدر که دلت می‌خواهد ساعت‌ها با او به گفتگو بنشینی. از کلامش اعتدال برمی‌خیزد و وحدت... دوستی ما با او از همین گفتگو آغاز شد.

به نظر می‌آید طی این دوسال، به شکل خاصی در توجه رسانه‌ها هستید. این در حالی است که شما پیشتر از این هم فعالیت‌های زیادی داشتید که کمتر رسانه‌ای می‌شد، دلیل اینکه این روزها بیشتر از شما می‌شنویم، چیست، فکر می‌کنید این رسانه‌ای بودن مناسب است؟اینکه توجه رسانه‌ها به من و دوستانم بیشتر شده نظر لطف آنهاست. اما احساس من این است که مردم و رسانه‌ها، امروز بیشتر از هر وقت دیگری دریافته‌اند که ما خیرخواه مملکت و مردم ایران هستیم. همیشه در حق ملت ایران و مسلمانان دعای خیر می‌کنیم، آنها امروز به نظراتی که پیشتر نیز در خطبه‌های نمازجمعه بیان می‌کردم آشنایی بیشتر پیدا کرده‌اند. از طرفی من و دوستانم هم به‌صورت جدی‌تر وارد مسائل روز جامعه از جمله انتخابات و... شده و سعی داریم نقش فعالی داشته باشیم، از همین رو رسانه‌ها نیز توجه بیشتری نشان می‌دهند.

- شما امام جمعه و از رهبران مذهبی اهل تسنن به‌شمار می‌آیید، بنابراین اینکه می‌آیید و از یک جناح خاص حمایت یا دفاع می‌کنید آیا هزینه‌آفرین نیست؟!

البته در انتخابات گذشته نیز ما فعال بودیم، بعضا تبعات یا مشکلاتی هم متوجه جامعه ما شده است. اکنون هم که از حسن روحانی حمایت کردیم طبیعی است که خیلی‌ها دلخور و ناراضی باشند، اما در اصل، نظر ما به منافع ملی است، ما به منافع ملی که منفعت همه ایرانیان است فکر می‌کنیم. ما اول منفعت ایران و اسلام را در نظر می‌گیریم، سپس به منفعت اقلیت‌های مذهبی اهل سنت می‌اندیشیم، بسیاری از شخصیت‌های اهل سنت در جای خودشان قرار نگرفتند، اما (موضوعاتی که در همه قشرها و جوامع به صورت عادی وجود دارد) تلاش‌مان آن است که با حضور فعال در عرصه سیاست و رسانه‌ها، اهل سنت حق و حقوق قانونی‌شان را مطالبه کنند و خط‌مشی ما اعتدال است. به‌واسطه اعتدال، گفتمان درست را گفتمان حسن روحانی دانستیم، در حالی‌که ما حق قانونی خود می‌دانیم که مطالبه‌گر حقوق‌مان باشیم. اگر غیر از این انجام دهیم، خشونت و افراطی‌گری در اهل سنت گسترش پیدا می‌کند و تندروها پیشگام می‌شوند. دلیل این حمایت به همین موضوع برمی‌گردد.

به هر حال، همه سعی‌مان را می‌کنیم تا در ایران اسلامی اختلافی رخ ندهد و خدای ناکرده دچار ناامنی نشویم. ما معتقدیم خواسته‌ها از طریق گفتمان و مذاکره محقق می‌شود. اما به هر حال چون در جامعه خود مشکلاتی داریم ناچاریم در عرصه سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ها ظهور پیدا کنیم تا بتوانیم خواسته‌ها و مشکلاتمان را مطرح کنیم. از همین رو وقتی به این نتیجه می‌رسیم که کاندیدایی می‌تواند پیگیری خواسته‌های ما را بهتر انجام دهد از او حمایت می‌کنیم، این موضوع هم برای منافع ملی و هم برای منافع ما بهتر است. فلسفه ظهور ما در صحنه سیاست همین است! اینکه ما خواسته‌ها و حقوق خود را بیان می‌کنیم این بهترین راه برای وحدت است هیچ راهی بهتر از گفتمان و مذاکره وجود ندارد.

- پیشتر درباره عدم دعوت شما از سوی رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف مطالبی مطرح شده بود و انتقادهای فراوانی به دولت درباره این مسئله وارد شد؛ اینکه چرا حسن روحانی از شما در آن روز دعوت نکرد، آیا واقعا روحانی از شما دعوت نکرد؟

در ابتدا ما خیال می‌کردیم مسئولان دولت کوتاهی کرده‌اند، اما بعد به این نتیجه رسیدیم که از طرف دولت هیچ کوتاهی نبوده است، بلکه آنها تلاش کردند که من را در مراسم تحلیف حاضر کنند. من در آن زمان تهران بودم وقتی که می‌خواستم برگردم به من گفتند برنگرد، چراکه مراسم تحلیف در راه است و سفر دوباره برای شما مشکل است، هر روز که می‌خواستم از تهران سفر کنم، می‌گفتند «صبر کنید» مراسم تحلیف نزدیک است. تا اینکه در زمان تحلیف آنچه دیدید رخ داد، اکنون به همین نتیجه رسیدیم که دولت کوتاهی نداشته است.

- آقای عبدالحمید! در حال حاضر در شرایطی هستیم که به شدت از حسن روحانی به‌خاطر حوادث متفاوتی مثل بودجه، کابینه و... انتقاد می‌شود، اکنون حامیان حسن روحانی و سلبریتی‌ها نیز انتقادی با او صحبت می‌کنند این شرایط را چگونه ارزیابی می‌کنید، خود شما از حمایتی که از حسن روحانی شد، پشیمان نیستید؟

من معتقدم باید از روحانی انتقاد شود، اما انتقاد صحیح. اگر می‌شد راهکاری برای این نقد صحیح ارائه داد، چه بهتر، آقای روحانی این سعه‌صدر و تعامل را دارد که از او انتقاد شود. خود روحانی نیز بارها گفته از من انتقاد کنید، انتقادهایی که در زمینه‌های مختلف می‌شود، باید کارشناسی و دقیق باشد، اما اعتقادی به تخریب ندارم. نباید روحانی را تخریب کرد هر چند انتقاد سازنده درست است.

خود شما اگر بخواهید انتقادی به حسن روحانی داشته باشید چه می‌گویید؟

من هم اگر تشخیص بدهم که باید انتقاد کنم حتما این کار را می‌کنم، ولی به انتقاد سازنده اعتقاد دارم.

جایی اشاره کرده بودید که دفعه بعدی ممکن است از اصولگرایان حمایت کنید این بخش از صحبت‌هایتان مورد انتقاد قرار گرفت این چگونه سیاستی است که به یکباره تصمیم می‌گیرید از اصولگرایان دفاع کنید، چه کسی چنین حمایت‌های دوپهلو و تا این حد منعطف را باور می‌کند؟

تغییر گرایش سیاسی در همه دنیا وجود دارد. من این مسئله را به این خاطر مطرح کردم که هشدار دهم اصلاح‌طلبان باید به وعده‌هایشان عمل کنند. آن موقع گفتم اگر اصلاح‌طلبان به وعده‌هایش وفا نکردند و مشکلات حل نشد و برعکس اصولگرایان تغییری در خود ایجاد کنند این احتمال وجود دارد از آنها حمایت کنیم، اصولگرایان در شرایط فعلی با بن‌بست روبه‌رو شده‌اند، آنها باید با شرایط زمان حرکت و در خود تغییر ایجاد کنند و ببینند خواسته‌های ملت و مردم چیست؟ شرایط داخل و خارج کشور و منطقه‌ای را ببینند اگر اصولگرایان کارهایی انجام دهند که ما از این تغییر در آنها مطمئن شویم و حرکت‌های آنها به نفع مملکت شود، به‌خصوص به اقوام و مذاهب توجه بیشتری ‌کنند، گفتم که در این شرایط چرخش ما به سمت آنها امکانپذیر است. این موضوع به سال 1400 بستگی دارد اینکه ببینیم تا آن موقع دو طرف چگونه رفتار می‌کنند.

آقای زیبا کلام خطاب به شما گفته‌اند که رویگردانی از حسن روحانی و حرکت به سمت اصولگرایان در آمدن از چاله و افتادن به چاه است نظرتان پیرامون این موضوع چیست؟

(باخنده) آنچه دوست عزیزم آقای زیباکلام فرموده قابل احترام است. به این سخن ایشان چون خیرخواهانه و ناصحانه بود پاسخ ندادم. اما مسئله آنطور نیست که ایشان فرموده بودند. منظور من از آن گفته این بود تا اصولگرایان خودشان را تغییر داده و اصلاحاتی در خود به‌وجود آورند، این حرف آن روز من توضیح و دلیل داشت، هر چند حرف زیباکلام هم گفته درستی است شاید اشتباه من این بود که آن موقع دلایل اصلی خود را از احتمال این چرخش مطرح نکردم.

صحبت‌هایی مبنی بر محدودیت‌های شما در نوع ترددتان در شهرها یا استان‌های مختلف بیان می‌شود شما در این زمینه محدودیت‌هایی دارید؟

فعلا من در سیستان و بلوچستان تردد می‌کنم، در تهران، قم هم رفت و آمد دارم. دو سال پیش هم در کنفرانسی در استان یزد به دعوت وزارت امورخارجه شرکت داشتم. هیچ‌کس به من ابلاغ نکرده که شما نمی‌توانید به فلان جایی سفر کنید. اما عملا اینطور است که گفتم.

آقای عبدالحمید! در زمانی که بحث تغییر استاندار سیستان و بلوچستان پیش آمد عده‌ای دلیل این تغییر را نزدیکی آن استاندار به شما توصیف کردند دلیل تغییر استاندار را می‌خواهیم از زبان خود شما بشنویم و اینکه استاندار جدید را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من هم همانطور که شما می‌گویید چیزهایی درباره همین تغییر، از مردم شنیدم، اما چنین دلیلی را از مسئولان نشنیدم. استاندار جدید هم استاندار خوبی است قبلا در اینجا معاون سیاسی بوده و انسان باتجربه‌ای است. ما نیز از او برای حضور در سیستان و بلوچستان حمایت می‌کنیم که ان‌شاءالله بتواند منشا خیر باشد و تحولات جدیدی خلق کند.

استاندار قبلی به شما خیلی نزدیک بود؟

بله! از ایشان حمایت می‌کردم، ایشان هم فعالیت‌های زیادی برای استان کردند.

آیا مقاومتی برای ماندن استاندار سابق در برابر دولت داشتید؟

احساس کردم دولت برنامه‌ و انگیزه‌ای برای نگه‌داشتن و ماندگاری او ندارد. البته بعضی از وزرا و مسئولان حامی ایشان بودند، اما در کل دریافتیم که می‌خواهند ایشان را بردارند.

و شما اعتراض نکردید؟

اصرار زیادی نکردم، تا خود دولت هر طور که صلاح می‌داند عمل کند، هر چند این را هم گفتم که اگر دولت بنا به ابقای ایشان دارد از او راضی بوده و حمایت می‌کنیم. اما دیدیم که دولت به‌خصوص وزارت کشور انگیزه‌ای برای بودن ایشان نداشت.

ولی دوست داشتید که باقی بمانند؟

بله، می‌خواستیم.

آقای عبدالحمید! حتما در جریان این هستید که جزئیات طرح حضور اقلیت‌های دینی در شورای شهر و روستا در مجلس شورای اسلامی تصویب شد نظرتان در اینباره چیست؟

ما برای وحدت ملی لازم می‌دانیم که حقوق اقلیت‌ها رعایت شده و وحدت ملی عملی شود. به خواسته‌های اقوام ایران اعم از مذاهب و ادیان رسیدگی و توجه شود.

از همین رو، به طرح مجلس امیدواریم، این تلاش راهی در جهت حفظ وحدت ملی است. مردم ایران به منزله خانواده ایران هستند و به هر حال منافع همه مذاهب ایران مشترک است. موقعی ادیان و مذاهب به یکدیگر نزدیک می‌شوند که هم در اداره کشور و مسئولیت‌ها دخالت داده شوند و هم در دفاع از ایران در کنار هم قرار گیرند.

تصور می‌کنید چرا موضوعی مثل سپنتا نیکنام، عضو تعلیق شده زرتشتی شورای شهر یزد تبدیل به یک بحث ملی و فراملی شد؟

بحث ما این است که دیدها باید خیلی وسیع‌تر باشد. زرتشتیان، ایرانی هستند و حق و حقوقی دارند و باید به آنها توجه کنیم. نباید فراموش کرد توجه به آنها بُرد جهانی دارد، بُرد جهانی که هم می‌تواند مثبت باشد و هم می‌تواند منفی. مردم برای شورای شهر به نیکنام رای دادند اگر او به‌راحتی بعد از این رای به شورا می‌رفت، آن‌وقت جهان می‌گفت ببینید چطور یک غیرمسلمان هم می‌تواند در شورای ایران حضور داشته باشد، اما اگر برعکس مانع این کار شویم، این موضوع بُرد منفی پیدا کرده و تنگ‌نظری برداشت می‌شود.

دیدگاه کلی‌تان راجع به اینکه هزینه‌های مسجد چه اهل تشیع و تسنن باید از کجا باشد، چیست و دولت چه نقشی می‌تواند در این امر داشته باشد؟

مساجد، مدارس دینی و حوزه‌های علمی باید توسط مردم اداره بشوند، دولت باید کارهای عمرانی و عام‌المنفعه انجام دهد و مردم را مشغول به کار و کارآفرینی کند. مسائل دینی و مذهبی باید توسط مردم اداره شود و دولت باید نظارت بدون دخالت داشته باشد، بخش مذهبی ضمن استقلال خود باید توسط مردم حمایت شود.

آقای عبدالحمید! کلیپی که از شما پیرامون زلزله کرمانشاه به‌صورت گسترده پخش شد انتقادات وسیعی داشت هرچند آن موضوع تکذیب شد. موضوع صحبت‌های شما و ارتباطش به گناه و زلزله کرمانشاه چه بود؟

اظهارات من به هیچ عنوان آنی نبود که خواستند به نمایش بگذارند، من در بخشی گفتم مردم رجوع به ‌الله و استغفار کنند، اما سخنان و جملات من را قطع و بعد به هم وصل کردند و تلاش داشتند تبلیغات سوئی علیه من راه بیندازند. انگار که من گفته‌ام چون مردم کرمانشاه گناه کرده‌اند زلزله آمده(!) ولی الحمدالله مردم روشنی داریم که پی به ساختگی بودن موضوع بردند، شخصیت‌هایی نیز این موضوع را تکذیب کردند و الحمدالله مخالفان هم به اهدافشان نرسیدند.

نظر شما درباره قضاوت بانوان و رئیس‌ جمهور شدن آنان چیست؟

ما معتقدیم بانوان باید آزادی‌هایشان را داشته باشند، اما چون زن‌ها مسلمان‌اند باید شئونات اسلامی را هم رعایت کنند. کشورمان اسلامی است و قانون اسلامی هم داریم، ما خوشحالیم که وقتی یک زن خارجی به اینجا می‌آید روسری به سر می‌کند و سرش را می‌پو‌شاند به هر حال در این مواردی هم که اشاره کردید تا نظرم را بگویم باید گفت که طبق مقررات اسلامی عمل شود.

در زمینه استادیوم رفتن بانوان چطور؟

اجازه دهید پاسخ این سوال‌تان را در زمان دیگری بدهم.

آقای عبدالحمید! رفتارهای احمدی‌نژاد در این روزها از دیدگاه شما چگونه است و به نظرتان آخر این ماجرا به کجا ختم می‌شود؟

اعتقاد ما این است که در این زمینه باید قانون به دور از مسائل سیاسی و جناحی مسئله را حل کند و آنچه قانون می‌گوید اجرایی شود، در هر صورت معتقدیم نه آقای احمدی‌نژاد را باید تحریک کرد و نه آقای احمدی‌نژاد کسی را تحریک کند. اگر بحثی درباره حیف و میل بیت‌المال است باید دادگاه در مورد آن تصمیم بگیرد. به هر حال آقای احمدی‌نژاد زمانی رئیس‌جمهور بودند، معتقدیم باید حرمت ایشان هم حفظ شود و اگر بحث مسائل مالی باشد باید پاسخگویی آن هم به‌صورت علنی صورت گیرد و سعی کنیم مسائل و مباحث سیاسی بر واقعیات اثر نگذارد و رسیدگی‌ها بدون
تحریکات باشد.

کلیپ‌هایی که احمدی‌‌نژاد این روزها انتشار می‌دهد، چطور؟

به هر حال آقای احمدی‌نژاد هم باید مراعات کند، هیاهو و جنجال به راه انداختن هم زیاد مناسب نیست. باید مسائل مختلفی در نظر گرفته شود و ایشان هم دفاع قانونی از خودشان بکنند.

آقای عبدالحمید! چه شد که داعش هیچ‌گاه نتوانست در سیستان و بلوچستان نفوذ کند؟

در این زمینه علما به مردم بیداری دادند، مردم سیستان و بلوچستان آدم‌های خیلی هوشیاری هستند و بهایی به تندروی و افراطی‌گری نمی‌دهند. آنها درصدد حل مشکلات‌اند هر چند در سیستان و بلوچستان با مشکلات، مصائب و محرومیت روبه‌رو هستیم، اما مردم ایمان دارند که حقوقشان را باید از طریق قانونی و صحیح پیگیری کنند، به هر حال با این بیداری علما و مردم که همراه با استدلال و منطق بود، الحمدالله و به فضل الهی در این زمینه در سیستان و بلوچستان مشکل ایجاد نشد و هم مردم ایران، هم مسئولان و هم ما خوشحالیم که در این منطقه امنیت است و اتفاق خاصی نیست.

بحث دیگری که این روزها مطرح می‌شود این است که شما چگونه توانستید اختلافات چند ده‌ساله در منطقه را حل کنید؟ و آیا این مسائل واقعا حل شده است؟!

این اختلافات نیز با همکاری مردم، معتمدان و مسئولان حل شدند و هم بین اقوام و هم بین مذاهب برادری است.

خیلی‌ها به نقش کلیدی خود شما در حل این مشکلات اشاره می‌کنند.

به هر حال یکی از وظایف ما حل این اختلافات است آنقدر در این زمینه کوشش می‌کنیم و از دیگران یاری می‌جوییم تا دیگر اختلافی نماند، چراکه نقصان هر اختلافی هم برای دین است و هم برای دنیا و آخرت. اختلاف هم دین را از آدم می‌گیرد و هم آخرت را خراب می‌کند.

نظرتان درباره سفرهای حج به عربستان در چنین شرایطی چیست؟

درحال حاضر تنش بین دو کشور بالاست. البته اعتقاد ما بر این است که اختلافات باید کم شود و هم حج و هم عمره برای مردم عزیز ایران به سهولت شکل بگیرد تا هم در مراسم حج شرکت کنند و هم در عمره در زیارت خانه خدا، مدینه منوره و حضرت رسول حضور
داشته باشند.

تغییرات اصلاحی که در عربستان در حال شکل‌گیری است را چگونه ارزیابی می‌کنید، برخی از آن با عنوان «شوآف» یاد می‌کنند و بسیاری نیز آن را امری مثبت تلقی می‌کنند.

فعلا در عربستان سعودی مشکلاتی وجود دارد و آینده آن مشخص نیست، درحال حاضر در داخل مشکلاتی است ضمن آنکه در جریان یمن هم مسائلی است که باید دید در آینده چگونه خواهد شد.

راست می‌گویند که شما از هر اظهارنظری مصون هستید؟

من اظهارنظرهایم در چارچوب اعتدال و استقلال است و با هیچ‌کس هم مشکل ندارم.

در نامه‌تان به رهبری به برخی مشکلات اشاره کردید، هدفتان از آن نامه چه بود؟

برای این خدمت مقام معظم رهبری نامه نوشته شد، چراکه وقتی ما به مسئولان می‌گوییم برای چه شما اهل سنت را به کار نمی‌گیرید آنها می‌گفتند که ما از سوی برخی تندروها تحت فشاریم. بنده برای رفع این مشکل این نامه‌ را نوشتم تا با فرمان مقام معظم رهبری این عده عقب‌نشینی کنند و مسئولانی که می‌خواهند عدالت را بین اقوام و مذاهب اجرا کنند موضع قوی‌تری داشته و دیگر این بهانه را که به ما از سوی تندروها فشار است را نیاورند.

دیدیم که مقام معظم رهبری پاسخ نامه را خیلی شفاف داده‌اند، اما با این حال هنوز وقتی دولت می‌خواهد کسی را از اهل سنت در جایگاه بالا به‌کار بگیرد، می‌گوید هنوز فشار است.

با این اوصاف به نظرم باید دولتی‌ها در برابر این تندروی‌ها بایستند و در مقابل آنها مقاومت کنند.

*پس به دولت این انتقاد را وارد می‌دانید که چرا در برابر فشارها نایستاد؟

بله، باید در مقابل این فشارها ایستاد به‌خصوص بعد از این نامه مقام معظم رهبری، قانون‌اساسی هم همین موضوع را می‌گوید مسئولان باید در برابر افراد تندرو بایستند. تندروها برخلاف منافع ملی حرکت کردند و باید در مقابل آنها مقاومت صورت می‌گرفت.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - سخاوی

    روش و رفتار و پندار و گفتار اصولگراها ، در کلیه مواجهات و تعاملات ایشان با ملت ( اعم از خودی و غیر خودی و شیعه و سنی و ... ) بر اساس " اصولی " است که بآن " گرایش " دارند و وفا دار هستند . بعبارتی ، خط مشی اساسی آنهاست . لذا هرگز نبایست انتظار تخطی از آنرا داشت . و اگر از رویه خود عدول کنند ، دیگر اصولگرا نخواهند بود . مگر اینکه بخواهند بطور مقطعی ، از تز" هدف وسیله را توجیه میکند " بهره برداری کنند .

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.