b_150_100_16777215_00_images_9986.jpgنامش عبدالحمید اسماعیل‌زهی، اما شهرتش مولوی عبدالحمید است. در این سال‌ها رسانه‌ای شده، حرف‌هایش در پشت تریبون‌ها یا به تعریف از او یا به نقد از او در شبکه‌های اجتماعی منجر می‌شود. وقتی از حسن روحانی دفاع کرد بیشتر از هر زمان دیگری در بوق و کرنا شد. حمایت او توانست جامعه اهل سنت را به سمت روحانی متمایل کند. اما امروز موجی که به نام پشیمان هستیم علیه رئیس تدبیر و امید به راه افتاده شاید گریبان او را هم بگیرد. مولوی عبدالحمید در طول این سال‌ها، اما کم‌ حاشیه نداشته، از اظهارات تقطیع شده او درباره زلزله کرمانشاه بگیرید تا یکی از مراجع شیعه، از مسائلی که در مورد نحوه تردد او مطرح می‌شود تا حرف‌هایی که پیرامون برخی اطرافیانش می‌گویند، از دعوت‌نشدن به تحلیف تا اعتراض‌های او. همه اینها مولوی عبدالحمید را همچنان درصدر اخبار قرار داده است.

به گزارش عصرایران ، روزنامه آفتاب یزد در ادامه نوشت: گفتگویی با سوالات قدیمی و جدید. مولوی خوش‌صحبت است و روی گشاده‌اش نیز به آدم دلگرمی خاصی می‌دهد آنقدر که دلت می‌خواهد ساعت‌ها با او به گفتگو بنشینی. از کلامش اعتدال برمی‌خیزد و وحدت... دوستی ما با او از همین گفتگو آغاز شد.

به نظر می‌آید طی این دوسال، به شکل خاصی در توجه رسانه‌ها هستید. این در حالی است که شما پیشتر از این هم فعالیت‌های زیادی داشتید که کمتر رسانه‌ای می‌شد، دلیل اینکه این روزها بیشتر از شما می‌شنویم، چیست، فکر می‌کنید این رسانه‌ای بودن مناسب است؟اینکه توجه رسانه‌ها به من و دوستانم بیشتر شده نظر لطف آنهاست. اما احساس من این است که مردم و رسانه‌ها، امروز بیشتر از هر وقت دیگری دریافته‌اند که ما خیرخواه مملکت و مردم ایران هستیم. همیشه در حق ملت ایران و مسلمانان دعای خیر می‌کنیم، آنها امروز به نظراتی که پیشتر نیز در خطبه‌های نمازجمعه بیان می‌کردم آشنایی بیشتر پیدا کرده‌اند. از طرفی من و دوستانم هم به‌صورت جدی‌تر وارد مسائل روز جامعه از جمله انتخابات و... شده و سعی داریم نقش فعالی داشته باشیم، از همین رو رسانه‌ها نیز توجه بیشتری نشان می‌دهند.

- شما امام جمعه و از رهبران مذهبی اهل تسنن به‌شمار می‌آیید، بنابراین اینکه می‌آیید و از یک جناح خاص حمایت یا دفاع می‌کنید آیا هزینه‌آفرین نیست؟!

البته در انتخابات گذشته نیز ما فعال بودیم، بعضا تبعات یا مشکلاتی هم متوجه جامعه ما شده است. اکنون هم که از حسن روحانی حمایت کردیم طبیعی است که خیلی‌ها دلخور و ناراضی باشند، اما در اصل، نظر ما به منافع ملی است، ما به منافع ملی که منفعت همه ایرانیان است فکر می‌کنیم. ما اول منفعت ایران و اسلام را در نظر می‌گیریم، سپس به منفعت اقلیت‌های مذهبی اهل سنت می‌اندیشیم، بسیاری از شخصیت‌های اهل سنت در جای خودشان قرار نگرفتند، اما (موضوعاتی که در همه قشرها و جوامع به صورت عادی وجود دارد) تلاش‌مان آن است که با حضور فعال در عرصه سیاست و رسانه‌ها، اهل سنت حق و حقوق قانونی‌شان را مطالبه کنند و خط‌مشی ما اعتدال است. به‌واسطه اعتدال، گفتمان درست را گفتمان حسن روحانی دانستیم، در حالی‌که ما حق قانونی خود می‌دانیم که مطالبه‌گر حقوق‌مان باشیم. اگر غیر از این انجام دهیم، خشونت و افراطی‌گری در اهل سنت گسترش پیدا می‌کند و تندروها پیشگام می‌شوند. دلیل این حمایت به همین موضوع برمی‌گردد.

به هر حال، همه سعی‌مان را می‌کنیم تا در ایران اسلامی اختلافی رخ ندهد و خدای ناکرده دچار ناامنی نشویم. ما معتقدیم خواسته‌ها از طریق گفتمان و مذاکره محقق می‌شود. اما به هر حال چون در جامعه خود مشکلاتی داریم ناچاریم در عرصه سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ها ظهور پیدا کنیم تا بتوانیم خواسته‌ها و مشکلاتمان را مطرح کنیم. از همین رو وقتی به این نتیجه می‌رسیم که کاندیدایی می‌تواند پیگیری خواسته‌های ما را بهتر انجام دهد از او حمایت می‌کنیم، این موضوع هم برای منافع ملی و هم برای منافع ما بهتر است. فلسفه ظهور ما در صحنه سیاست همین است! اینکه ما خواسته‌ها و حقوق خود را بیان می‌کنیم این بهترین راه برای وحدت است هیچ راهی بهتر از گفتمان و مذاکره وجود ندارد.

- پیشتر درباره عدم دعوت شما از سوی رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف مطالبی مطرح شده بود و انتقادهای فراوانی به دولت درباره این مسئله وارد شد؛ اینکه چرا حسن روحانی از شما در آن روز دعوت نکرد، آیا واقعا روحانی از شما دعوت نکرد؟

در ابتدا ما خیال می‌کردیم مسئولان دولت کوتاهی کرده‌اند، اما بعد به این نتیجه رسیدیم که از طرف دولت هیچ کوتاهی نبوده است، بلکه آنها تلاش کردند که من را در مراسم تحلیف حاضر کنند. من در آن زمان تهران بودم وقتی که می‌خواستم برگردم به من گفتند برنگرد، چراکه مراسم تحلیف در راه است و سفر دوباره برای شما مشکل است، هر روز که می‌خواستم از تهران سفر کنم، می‌گفتند «صبر کنید» مراسم تحلیف نزدیک است. تا اینکه در زمان تحلیف آنچه دیدید رخ داد، اکنون به همین نتیجه رسیدیم که دولت کوتاهی نداشته است.

- آقای عبدالحمید! در حال حاضر در شرایطی هستیم که به شدت از حسن روحانی به‌خاطر حوادث متفاوتی مثل بودجه، کابینه و... انتقاد می‌شود، اکنون حامیان حسن روحانی و سلبریتی‌ها نیز انتقادی با او صحبت می‌کنند این شرایط را چگونه ارزیابی می‌کنید، خود شما از حمایتی که از حسن روحانی شد، پشیمان نیستید؟

من معتقدم باید از روحانی انتقاد شود، اما انتقاد صحیح. اگر می‌شد راهکاری برای این نقد صحیح ارائه داد، چه بهتر، آقای روحانی این سعه‌صدر و تعامل را دارد که از او انتقاد شود. خود روحانی نیز بارها گفته از من انتقاد کنید، انتقادهایی که در زمینه‌های مختلف می‌شود، باید کارشناسی و دقیق باشد، اما اعتقادی به تخریب ندارم. نباید روحانی را تخریب کرد هر چند انتقاد سازنده درست است.

خود شما اگر بخواهید انتقادی به حسن روحانی داشته باشید چه می‌گویید؟

من هم اگر تشخیص بدهم که باید انتقاد کنم حتما این کار را می‌کنم، ولی به انتقاد سازنده اعتقاد دارم.

جایی اشاره کرده بودید که دفعه بعدی ممکن است از اصولگرایان حمایت کنید این بخش از صحبت‌هایتان مورد انتقاد قرار گرفت این چگونه سیاستی است که به یکباره تصمیم می‌گیرید از اصولگرایان دفاع کنید، چه کسی چنین حمایت‌های دوپهلو و تا این حد منعطف را باور می‌کند؟

تغییر گرایش سیاسی در همه دنیا وجود دارد. من این مسئله را به این خاطر مطرح کردم که هشدار دهم اصلاح‌طلبان باید به وعده‌هایشان عمل کنند. آن موقع گفتم اگر اصلاح‌طلبان به وعده‌هایش وفا نکردند و مشکلات حل نشد و برعکس اصولگرایان تغییری در خود ایجاد کنند این احتمال وجود دارد از آنها حمایت کنیم، اصولگرایان در شرایط فعلی با بن‌بست روبه‌رو شده‌اند، آنها باید با شرایط زمان حرکت و در خود تغییر ایجاد کنند و ببینند خواسته‌های ملت و مردم چیست؟ شرایط داخل و خارج کشور و منطقه‌ای را ببینند اگر اصولگرایان کارهایی انجام دهند که ما از این تغییر در آنها مطمئن شویم و حرکت‌های آنها به نفع مملکت شود، به‌خصوص به اقوام و مذاهب توجه بیشتری ‌کنند، گفتم که در این شرایط چرخش ما به سمت آنها امکانپذیر است. این موضوع به سال 1400 بستگی دارد اینکه ببینیم تا آن موقع دو طرف چگونه رفتار می‌کنند.

آقای زیبا کلام خطاب به شما گفته‌اند که رویگردانی از حسن روحانی و حرکت به سمت اصولگرایان در آمدن از چاله و افتادن به چاه است نظرتان پیرامون این موضوع چیست؟

(باخنده) آنچه دوست عزیزم آقای زیباکلام فرموده قابل احترام است. به این سخن ایشان چون خیرخواهانه و ناصحانه بود پاسخ ندادم. اما مسئله آنطور نیست که ایشان فرموده بودند. منظور من از آن گفته این بود تا اصولگرایان خودشان را تغییر داده و اصلاحاتی در خود به‌وجود آورند، این حرف آن روز من توضیح و دلیل داشت، هر چند حرف زیباکلام هم گفته درستی است شاید اشتباه من این بود که آن موقع دلایل اصلی خود را از احتمال این چرخش مطرح نکردم.

صحبت‌هایی مبنی بر محدودیت‌های شما در نوع ترددتان در شهرها یا استان‌های مختلف بیان می‌شود شما در این زمینه محدودیت‌هایی دارید؟

فعلا من در سیستان و بلوچستان تردد می‌کنم، در تهران، قم هم رفت و آمد دارم. دو سال پیش هم در کنفرانسی در استان یزد به دعوت وزارت امورخارجه شرکت داشتم. هیچ‌کس به من ابلاغ نکرده که شما نمی‌توانید به فلان جایی سفر کنید. اما عملا اینطور است که گفتم.

آقای عبدالحمید! در زمانی که بحث تغییر استاندار سیستان و بلوچستان پیش آمد عده‌ای دلیل این تغییر را نزدیکی آن استاندار به شما توصیف کردند دلیل تغییر استاندار را می‌خواهیم از زبان خود شما بشنویم و اینکه استاندار جدید را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من هم همانطور که شما می‌گویید چیزهایی درباره همین تغییر، از مردم شنیدم، اما چنین دلیلی را از مسئولان نشنیدم. استاندار جدید هم استاندار خوبی است قبلا در اینجا معاون سیاسی بوده و انسان باتجربه‌ای است. ما نیز از او برای حضور در سیستان و بلوچستان حمایت می‌کنیم که ان‌شاءالله بتواند منشا خیر باشد و تحولات جدیدی خلق کند.

استاندار قبلی به شما خیلی نزدیک بود؟

بله! از ایشان حمایت می‌کردم، ایشان هم فعالیت‌های زیادی برای استان کردند.

آیا مقاومتی برای ماندن استاندار سابق در برابر دولت داشتید؟

احساس کردم دولت برنامه‌ و انگیزه‌ای برای نگه‌داشتن و ماندگاری او ندارد. البته بعضی از وزرا و مسئولان حامی ایشان بودند، اما در کل دریافتیم که می‌خواهند ایشان را بردارند.

و شما اعتراض نکردید؟

اصرار زیادی نکردم، تا خود دولت هر طور که صلاح می‌داند عمل کند، هر چند این را هم گفتم که اگر دولت بنا به ابقای ایشان دارد از او راضی بوده و حمایت می‌کنیم. اما دیدیم که دولت به‌خصوص وزارت کشور انگیزه‌ای برای بودن ایشان نداشت.

ولی دوست داشتید که باقی بمانند؟

بله، می‌خواستیم.

آقای عبدالحمید! حتما در جریان این هستید که جزئیات طرح حضور اقلیت‌های دینی در شورای شهر و روستا در مجلس شورای اسلامی تصویب شد نظرتان در اینباره چیست؟

ما برای وحدت ملی لازم می‌دانیم که حقوق اقلیت‌ها رعایت شده و وحدت ملی عملی شود. به خواسته‌های اقوام ایران اعم از مذاهب و ادیان رسیدگی و توجه شود.

از همین رو، به طرح مجلس امیدواریم، این تلاش راهی در جهت حفظ وحدت ملی است. مردم ایران به منزله خانواده ایران هستند و به هر حال منافع همه مذاهب ایران مشترک است. موقعی ادیان و مذاهب به یکدیگر نزدیک می‌شوند که هم در اداره کشور و مسئولیت‌ها دخالت داده شوند و هم در دفاع از ایران در کنار هم قرار گیرند.

تصور می‌کنید چرا موضوعی مثل سپنتا نیکنام، عضو تعلیق شده زرتشتی شورای شهر یزد تبدیل به یک بحث ملی و فراملی شد؟

بحث ما این است که دیدها باید خیلی وسیع‌تر باشد. زرتشتیان، ایرانی هستند و حق و حقوقی دارند و باید به آنها توجه کنیم. نباید فراموش کرد توجه به آنها بُرد جهانی دارد، بُرد جهانی که هم می‌تواند مثبت باشد و هم می‌تواند منفی. مردم برای شورای شهر به نیکنام رای دادند اگر او به‌راحتی بعد از این رای به شورا می‌رفت، آن‌وقت جهان می‌گفت ببینید چطور یک غیرمسلمان هم می‌تواند در شورای ایران حضور داشته باشد، اما اگر برعکس مانع این کار شویم، این موضوع بُرد منفی پیدا کرده و تنگ‌نظری برداشت می‌شود.

دیدگاه کلی‌تان راجع به اینکه هزینه‌های مسجد چه اهل تشیع و تسنن باید از کجا باشد، چیست و دولت چه نقشی می‌تواند در این امر داشته باشد؟

مساجد، مدارس دینی و حوزه‌های علمی باید توسط مردم اداره بشوند، دولت باید کارهای عمرانی و عام‌المنفعه انجام دهد و مردم را مشغول به کار و کارآفرینی کند. مسائل دینی و مذهبی باید توسط مردم اداره شود و دولت باید نظارت بدون دخالت داشته باشد، بخش مذهبی ضمن استقلال خود باید توسط مردم حمایت شود.

آقای عبدالحمید! کلیپی که از شما پیرامون زلزله کرمانشاه به‌صورت گسترده پخش شد انتقادات وسیعی داشت هرچند آن موضوع تکذیب شد. موضوع صحبت‌های شما و ارتباطش به گناه و زلزله کرمانشاه چه بود؟

اظهارات من به هیچ عنوان آنی نبود که خواستند به نمایش بگذارند، من در بخشی گفتم مردم رجوع به ‌الله و استغفار کنند، اما سخنان و جملات من را قطع و بعد به هم وصل کردند و تلاش داشتند تبلیغات سوئی علیه من راه بیندازند. انگار که من گفته‌ام چون مردم کرمانشاه گناه کرده‌اند زلزله آمده(!) ولی الحمدالله مردم روشنی داریم که پی به ساختگی بودن موضوع بردند، شخصیت‌هایی نیز این موضوع را تکذیب کردند و الحمدالله مخالفان هم به اهدافشان نرسیدند.

نظر شما درباره قضاوت بانوان و رئیس‌ جمهور شدن آنان چیست؟

ما معتقدیم بانوان باید آزادی‌هایشان را داشته باشند، اما چون زن‌ها مسلمان‌اند باید شئونات اسلامی را هم رعایت کنند. کشورمان اسلامی است و قانون اسلامی هم داریم، ما خوشحالیم که وقتی یک زن خارجی به اینجا می‌آید روسری به سر می‌کند و سرش را می‌پو‌شاند به هر حال در این مواردی هم که اشاره کردید تا نظرم را بگویم باید گفت که طبق مقررات اسلامی عمل شود.

در زمینه استادیوم رفتن بانوان چطور؟

اجازه دهید پاسخ این سوال‌تان را در زمان دیگری بدهم.

آقای عبدالحمید! رفتارهای احمدی‌نژاد در این روزها از دیدگاه شما چگونه است و به نظرتان آخر این ماجرا به کجا ختم می‌شود؟

اعتقاد ما این است که در این زمینه باید قانون به دور از مسائل سیاسی و جناحی مسئله را حل کند و آنچه قانون می‌گوید اجرایی شود، در هر صورت معتقدیم نه آقای احمدی‌نژاد را باید تحریک کرد و نه آقای احمدی‌نژاد کسی را تحریک کند. اگر بحثی درباره حیف و میل بیت‌المال است باید دادگاه در مورد آن تصمیم بگیرد. به هر حال آقای احمدی‌نژاد زمانی رئیس‌جمهور بودند، معتقدیم باید حرمت ایشان هم حفظ شود و اگر بحث مسائل مالی باشد باید پاسخگویی آن هم به‌صورت علنی صورت گیرد و سعی کنیم مسائل و مباحث سیاسی بر واقعیات اثر نگذارد و رسیدگی‌ها بدون
تحریکات باشد.

کلیپ‌هایی که احمدی‌‌نژاد این روزها انتشار می‌دهد، چطور؟

به هر حال آقای احمدی‌نژاد هم باید مراعات کند، هیاهو و جنجال به راه انداختن هم زیاد مناسب نیست. باید مسائل مختلفی در نظر گرفته شود و ایشان هم دفاع قانونی از خودشان بکنند.

آقای عبدالحمید! چه شد که داعش هیچ‌گاه نتوانست در سیستان و بلوچستان نفوذ کند؟

در این زمینه علما به مردم بیداری دادند، مردم سیستان و بلوچستان آدم‌های خیلی هوشیاری هستند و بهایی به تندروی و افراطی‌گری نمی‌دهند. آنها درصدد حل مشکلات‌اند هر چند در سیستان و بلوچستان با مشکلات، مصائب و محرومیت روبه‌رو هستیم، اما مردم ایمان دارند که حقوقشان را باید از طریق قانونی و صحیح پیگیری کنند، به هر حال با این بیداری علما و مردم که همراه با استدلال و منطق بود، الحمدالله و به فضل الهی در این زمینه در سیستان و بلوچستان مشکل ایجاد نشد و هم مردم ایران، هم مسئولان و هم ما خوشحالیم که در این منطقه امنیت است و اتفاق خاصی نیست.

بحث دیگری که این روزها مطرح می‌شود این است که شما چگونه توانستید اختلافات چند ده‌ساله در منطقه را حل کنید؟ و آیا این مسائل واقعا حل شده است؟!

این اختلافات نیز با همکاری مردم، معتمدان و مسئولان حل شدند و هم بین اقوام و هم بین مذاهب برادری است.

خیلی‌ها به نقش کلیدی خود شما در حل این مشکلات اشاره می‌کنند.

به هر حال یکی از وظایف ما حل این اختلافات است آنقدر در این زمینه کوشش می‌کنیم و از دیگران یاری می‌جوییم تا دیگر اختلافی نماند، چراکه نقصان هر اختلافی هم برای دین است و هم برای دنیا و آخرت. اختلاف هم دین را از آدم می‌گیرد و هم آخرت را خراب می‌کند.

نظرتان درباره سفرهای حج به عربستان در چنین شرایطی چیست؟

درحال حاضر تنش بین دو کشور بالاست. البته اعتقاد ما بر این است که اختلافات باید کم شود و هم حج و هم عمره برای مردم عزیز ایران به سهولت شکل بگیرد تا هم در مراسم حج شرکت کنند و هم در عمره در زیارت خانه خدا، مدینه منوره و حضرت رسول حضور
داشته باشند.

تغییرات اصلاحی که در عربستان در حال شکل‌گیری است را چگونه ارزیابی می‌کنید، برخی از آن با عنوان «شوآف» یاد می‌کنند و بسیاری نیز آن را امری مثبت تلقی می‌کنند.

فعلا در عربستان سعودی مشکلاتی وجود دارد و آینده آن مشخص نیست، درحال حاضر در داخل مشکلاتی است ضمن آنکه در جریان یمن هم مسائلی است که باید دید در آینده چگونه خواهد شد.

راست می‌گویند که شما از هر اظهارنظری مصون هستید؟

من اظهارنظرهایم در چارچوب اعتدال و استقلال است و با هیچ‌کس هم مشکل ندارم.

در نامه‌تان به رهبری به برخی مشکلات اشاره کردید، هدفتان از آن نامه چه بود؟

برای این خدمت مقام معظم رهبری نامه نوشته شد، چراکه وقتی ما به مسئولان می‌گوییم برای چه شما اهل سنت را به کار نمی‌گیرید آنها می‌گفتند که ما از سوی برخی تندروها تحت فشاریم. بنده برای رفع این مشکل این نامه‌ را نوشتم تا با فرمان مقام معظم رهبری این عده عقب‌نشینی کنند و مسئولانی که می‌خواهند عدالت را بین اقوام و مذاهب اجرا کنند موضع قوی‌تری داشته و دیگر این بهانه را که به ما از سوی تندروها فشار است را نیاورند.

دیدیم که مقام معظم رهبری پاسخ نامه را خیلی شفاف داده‌اند، اما با این حال هنوز وقتی دولت می‌خواهد کسی را از اهل سنت در جایگاه بالا به‌کار بگیرد، می‌گوید هنوز فشار است.

با این اوصاف به نظرم باید دولتی‌ها در برابر این تندروی‌ها بایستند و در مقابل آنها مقاومت کنند.

*پس به دولت این انتقاد را وارد می‌دانید که چرا در برابر فشارها نایستاد؟

بله، باید در مقابل این فشارها ایستاد به‌خصوص بعد از این نامه مقام معظم رهبری، قانون‌اساسی هم همین موضوع را می‌گوید مسئولان باید در برابر افراد تندرو بایستند. تندروها برخلاف منافع ملی حرکت کردند و باید در مقابل آنها مقاومت صورت می‌گرفت.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - سخاوی

    روش و رفتار و پندار و گفتار اصولگراها ، در کلیه مواجهات و تعاملات ایشان با ملت ( اعم از خودی و غیر خودی و شیعه و سنی و ... ) بر اساس " اصولی " است که بآن " گرایش " دارند و وفا دار هستند . بعبارتی ، خط مشی اساسی آنهاست . لذا هرگز نبایست انتظار تخطی از آنرا داشت . و اگر از رویه خود عدول کنند ، دیگر اصولگرا نخواهند بود . مگر اینکه بخواهند بطور مقطعی ، از تز" هدف وسیله را توجیه میکند " بهره برداری کنند .

IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.