b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-12-16_07-31-52.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : مرواه تپه در شرقی ترین نقطه  استان گلستان، جایی  که در آن آفتاب نسبت به دیگر مناطق استان  زودتر طلوع می کند.  خطه ای آرام که مهد مردان و زنان ساعی و دانش آموزان و دانشجویان مستعد و خلاق است. نازلی صیدی قرناد یکی از این دانش آموزان است که  عنوان بهترین کتابخوان استان را کسب نمود. افتخاری که نصیب هر کسی نمی شود و بدون عشق و علاقه و تلاش و همت امکان پذیر نیست.

این درخشش چشمگیر بهانه ای شد تا با  این دخترک ترکمن گفتگویی داشته باشیم که با هماهنگی همکارم عصام الدین امانی میسر شد و نازلی در عصر یک روز نسبتا سرد پاییزی که هوا گرگ و میش بود با شورو و امید به همراه پدرش به محل کارم در پژوهش سرای دانش آموزی مراوه تپه حضور یافت.   

در این مصاحبه حاج توی مراد کوسه غراوی مدیر پژوهش سرا نیزهمراه ما بود و هر از گاهی عکس می گرفت و نظراتش را بیان می نمود. گفتگوی ما به زبان شیرین ترکمنی صورت گرفت.   

پدر نازلی که کارمند شهرداری مرواه تپه بود گفت : در مراسم تجلیل از کتابخوانان برتراستان  گلستان که درگرگان برگزارشد، دخترم با لباس سنتی ترکمنی حضور یافت. مجری خوش بیان مراسم درهنگام دعوت از نازلی برای دریافت جایزه با صدایی رسا گفت : به افتخار لباس سنتی ترکمنها همه برمی خیزیم و ایستاده این دختر ترکمن کتابخوان را تشویق می کنیم . دراین هنگام همه ایستادند و یک صدا تشویق کردند. این اتفاق نادر از بس برایم غرورآفرین بود که بغضم گرفت و اشک شوق از چشمانم جاری شد، با خود گفتم ای کاش من هم با لباس سنتی در مراسم حضور می یافتم .  

یازمراد صیدی ادامه داد: به عنوان پدر خانواده اهل مطالعه هستم. اغلب کتابهای ترکمنی می خوانم. نازلی اولین فرزندم است. به خاطر دارم وقتی نازلی 2 ساله بود برایش عروسک و یک کتاب کودک آوردم ، هر دو را جلویش گذاشتم. نازلی کتاب را به دستش گرفت و به تصاویرش نگاه کرد، در آن زمان به همسرم گفتم که دخترمان کتابخوان خواهد شد. در آن لحظه هر دو نیت کردیم تا پیوند و ارتباط فرزندمان با کتاب نگسلد. به خواست خدا چنین نیز شد.    

پدر دانش آموز مراوه تپه ای اظهار داشت : کتابخوانی نازلی در فرزندانم نیز تاثیر گذاشته است. آنها به کتاب علاقه دارند. اغراق نیست که بگویم دختر 5 ساله ام انه تای از همین الان به تصاویرکتاب ها  خیره می شود دستش کتاب می گیرد و از ما می خواهد  تلویزیون را خاموش کنیم.

پدر نازلی به دوستی با کتاب تاکید کرد و گفت: با عضویت در کتابخانه هم از کتابهای ارزشمندش بهره می جوییم و هم امانتداری می آموزیم. وی در پایان کلامش از زحمات صادقانه مسئول کتابخانه عمومی مراوه تپه و دو همکارش ، معلمین و مدیران دلسوز مدارس دخترش تشکر و قدردانی کرد.   

حاج توی مراد مدیر پژوهش سرا نیز در فواید هم نفسی با کتاب گفت : کسانی که اهل مطالعه هستند علاوه بر اینکه از دانش و آگاهی بالایی برخوردارند در سن پیری دچار بیماری آلزایمر نمی شوند. برای نمونه می توان از خوجه آخوند غراوی امام جمعه مراوه تپه  نام برد که با وجود 90 سالگی هنوز بسیاری از حوادث ، اتفاقات و وقایع نیم قرن گذشته منطقه را بخاطر دارد.

اینک نوبت به کتابخوان نمونه گلستانی می رسد  که برای زادگاهش افتخارکسب نموده است. حالا سر صحبت با نازلی را باز می کنیم . سخنانش پخته تر از هم سن وسالانش به نظر می رسید.  به آرامی و با تأنی سخن می گفت.

دانش آموز کلاس پنجم الف مدرسه ابوحنیفه هستم . وقتی 5 ساله بودم و به پیش دبستانی می رفتم عضو کتابخانه عمومی مرواه تپه شدم .    

در گرایش من به کتابخوانی قبل ازهر چیز پدر و مادرم تاثیر گذاشتند آنها مرا تشویق کردند سپس معلمان دلسوزم  مخصوصا خانم بی بی دوجی معلم کلاس پنجم موثر بودند. البته مسئول کتابخانه عمومی مرواه تپه آقای کوسه غراوی نیز در این مسیر بسیار کمکم کرد.  

بیشتر کتاب های داستان و زندگی نامه شاعران و دانشمندان و بزرگان  را مطالعه می کنم. هر از گاهی شعر کودکان و نوجوانان و کتابهای علمی و . .  نیز می خوانم . بخاطر جذابیت برخی کتاب ها را دوباره  می خوانم . از کتاب نغمه های زنان ترکمن امان قلیچ شادمهر خیلی خوشم آمد در آن الدشدیرمه و اشعار زیبای ترکمنی بود. زندگی نامه احمد آرام  نیز بسیار جالب بود. از دیگر کتابهای مورد علاقه ام  می توان از رابینسون کروزوئه و افسانه های ترکمن صحرا  نام برد.

روزانه  وقتی درسهایم را تمام کردم و فراغت یافتم یک الی یک و نیم ساعت به خواندن کتاب های غیر درسی می پردازم.   

در سطح شهرستان بخاطر کسب رتبه در کتابخوانی اداره آموزش وپرورش و کتابخانه عمومی خاتم الانبیا  از من تجلیل کردند . در حد استانی نیز امسال تجلیل شدم.  در اینجا از همه انها تشکر می کنم.

نازلی گفت : روز به روز بر شور و ذوق من برای مطالعه کتابهای مفید بیشتر می شود. از مطالعه کتاب احساس خستگی نمی کنم بلکه سرشاراز شورو انرژی میشوم. کتابخوانی اصلا به درس هایم آسیب نمی زند. کتاب نیز همانند درس است بر علم و دانشم می افزاید. ذهنم را باز می کند. در فعالیت مدرسه ای من تاثیرمثبتی دارد. درس هایم  را بهتر می فهمم. کتابخوانی در روان خوانی، درک معنی اشعار، فهم مطالب همه دروس  مؤثر است.   

دخترک  ترکمن ادامه داد:  در فضای حقیقی کتاب مطالعه می کنم و ان را بهتر از فضای مجازی می دانم. وقتی بزرگ شدم میخواهم معلم ادبیات شوم چون به ادبیات علاقه دارم. در آینده میخواهم برای خودم کتابخانه ای داشته باشم. البته الان نیز کتابخانه ای کوچک و خانوادگی دارم .

نازلی گفت: از هم سن و سالهایم  می خواهم که بیشتر کتاب بخوانند و با کتاب دوست باشند چرا که فایده های زیادی دارد. ازهمه کسانی که در امر کتابخوانی برایم زحمت کشیدند تشکر میکنم به ویژه از مدیر مدرسه ام خانم زهرا حاجیلی دوجی قدردانی می کنم .

نازلی به گفته طاغان غراوی  مسئول کتابخانه عمومی خاتم الانبیا مراوه تپه از بدو ثبت نام تا  آذرماه  امسال 1024 عنوان کتاب به امانت برده و مطالعه نموده است که یک رکورد محسوب می شود.

از آبان ماه سال 95 تا آبان ماه امسال نیز 374 عنوان کتاب مطالعه کرده است و به همین علت به عنوان کتابخوان برتر استان انتخاب شده است که بصورت میانگین هر روز می شود یک کتاب.

صدیقه حاجیلی دوجی کارمند دیگر کتابخانه گفت : سال گذشته صایاد حاجیلی دوجی دانش آموز مراوه تپه ای درسطح استان رتبه آورد و امسال نازلی در مقطع  8 الی12 ساله ها بعنوان بهترین کتابخوان برگزیده شده است.  در سال 96 در سطح شهرستان نازلی صیدی  342 ، صایاد دوجی 320  ، مایسا پهلوان 204 ، مائده شیبانی 212 ، سما پهلوانی 186 و حسین رحمانی فرد 174 کتاب به امانت برده اند و به عنوان کتابخوانان برتر برگزیده شده اند.  


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.