photo_2017-12-16_07-31-52.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : مرواه تپه در شرقی ترین نقطه  استان گلستان، جایی  که در آن آفتاب نسبت به دیگر مناطق استان  زودتر طلوع می کند.  خطه ای آرام که مهد مردان و زنان ساعی و دانش آموزان و دانشجویان مستعد و خلاق است. نازلی صیدی قرناد یکی از این دانش آموزان است که  عنوان بهترین کتابخوان استان را کسب نمود. افتخاری که نصیب هر کسی نمی شود و بدون عشق و علاقه و تلاش و همت امکان پذیر نیست.

این درخشش چشمگیر بهانه ای شد تا با  این دخترک ترکمن گفتگویی داشته باشیم که با هماهنگی همکارم عصام الدین امانی میسر شد و نازلی در عصر یک روز نسبتا سرد پاییزی که هوا گرگ و میش بود با شورو و امید به همراه پدرش به محل کارم در پژوهش سرای دانش آموزی مراوه تپه حضور یافت.   

در این مصاحبه حاج توی مراد کوسه غراوی مدیر پژوهش سرا نیزهمراه ما بود و هر از گاهی عکس می گرفت و نظراتش را بیان می نمود. گفتگوی ما به زبان شیرین ترکمنی صورت گرفت.   

پدر نازلی که کارمند شهرداری مرواه تپه بود گفت : در مراسم تجلیل از کتابخوانان برتراستان  گلستان که درگرگان برگزارشد، دخترم با لباس سنتی ترکمنی حضور یافت. مجری خوش بیان مراسم درهنگام دعوت از نازلی برای دریافت جایزه با صدایی رسا گفت : به افتخار لباس سنتی ترکمنها همه برمی خیزیم و ایستاده این دختر ترکمن کتابخوان را تشویق می کنیم . دراین هنگام همه ایستادند و یک صدا تشویق کردند. این اتفاق نادر از بس برایم غرورآفرین بود که بغضم گرفت و اشک شوق از چشمانم جاری شد، با خود گفتم ای کاش من هم با لباس سنتی در مراسم حضور می یافتم .  

یازمراد صیدی ادامه داد: به عنوان پدر خانواده اهل مطالعه هستم. اغلب کتابهای ترکمنی می خوانم. نازلی اولین فرزندم است. به خاطر دارم وقتی نازلی 2 ساله بود برایش عروسک و یک کتاب کودک آوردم ، هر دو را جلویش گذاشتم. نازلی کتاب را به دستش گرفت و به تصاویرش نگاه کرد، در آن زمان به همسرم گفتم که دخترمان کتابخوان خواهد شد. در آن لحظه هر دو نیت کردیم تا پیوند و ارتباط فرزندمان با کتاب نگسلد. به خواست خدا چنین نیز شد.    

پدر دانش آموز مراوه تپه ای اظهار داشت : کتابخوانی نازلی در فرزندانم نیز تاثیر گذاشته است. آنها به کتاب علاقه دارند. اغراق نیست که بگویم دختر 5 ساله ام انه تای از همین الان به تصاویرکتاب ها  خیره می شود دستش کتاب می گیرد و از ما می خواهد  تلویزیون را خاموش کنیم.

پدر نازلی به دوستی با کتاب تاکید کرد و گفت: با عضویت در کتابخانه هم از کتابهای ارزشمندش بهره می جوییم و هم امانتداری می آموزیم. وی در پایان کلامش از زحمات صادقانه مسئول کتابخانه عمومی مراوه تپه و دو همکارش ، معلمین و مدیران دلسوز مدارس دخترش تشکر و قدردانی کرد.   

حاج توی مراد مدیر پژوهش سرا نیز در فواید هم نفسی با کتاب گفت : کسانی که اهل مطالعه هستند علاوه بر اینکه از دانش و آگاهی بالایی برخوردارند در سن پیری دچار بیماری آلزایمر نمی شوند. برای نمونه می توان از خوجه آخوند غراوی امام جمعه مراوه تپه  نام برد که با وجود 90 سالگی هنوز بسیاری از حوادث ، اتفاقات و وقایع نیم قرن گذشته منطقه را بخاطر دارد.

اینک نوبت به کتابخوان نمونه گلستانی می رسد  که برای زادگاهش افتخارکسب نموده است. حالا سر صحبت با نازلی را باز می کنیم . سخنانش پخته تر از هم سن وسالانش به نظر می رسید.  به آرامی و با تأنی سخن می گفت.

دانش آموز کلاس پنجم الف مدرسه ابوحنیفه هستم . وقتی 5 ساله بودم و به پیش دبستانی می رفتم عضو کتابخانه عمومی مرواه تپه شدم .    

در گرایش من به کتابخوانی قبل ازهر چیز پدر و مادرم تاثیر گذاشتند آنها مرا تشویق کردند سپس معلمان دلسوزم  مخصوصا خانم بی بی دوجی معلم کلاس پنجم موثر بودند. البته مسئول کتابخانه عمومی مرواه تپه آقای کوسه غراوی نیز در این مسیر بسیار کمکم کرد.  

بیشتر کتاب های داستان و زندگی نامه شاعران و دانشمندان و بزرگان  را مطالعه می کنم. هر از گاهی شعر کودکان و نوجوانان و کتابهای علمی و . .  نیز می خوانم . بخاطر جذابیت برخی کتاب ها را دوباره  می خوانم . از کتاب نغمه های زنان ترکمن امان قلیچ شادمهر خیلی خوشم آمد در آن الدشدیرمه و اشعار زیبای ترکمنی بود. زندگی نامه احمد آرام  نیز بسیار جالب بود. از دیگر کتابهای مورد علاقه ام  می توان از رابینسون کروزوئه و افسانه های ترکمن صحرا  نام برد.

روزانه  وقتی درسهایم را تمام کردم و فراغت یافتم یک الی یک و نیم ساعت به خواندن کتاب های غیر درسی می پردازم.   

در سطح شهرستان بخاطر کسب رتبه در کتابخوانی اداره آموزش وپرورش و کتابخانه عمومی خاتم الانبیا  از من تجلیل کردند . در حد استانی نیز امسال تجلیل شدم.  در اینجا از همه انها تشکر می کنم.

نازلی گفت : روز به روز بر شور و ذوق من برای مطالعه کتابهای مفید بیشتر می شود. از مطالعه کتاب احساس خستگی نمی کنم بلکه سرشاراز شورو انرژی میشوم. کتابخوانی اصلا به درس هایم آسیب نمی زند. کتاب نیز همانند درس است بر علم و دانشم می افزاید. ذهنم را باز می کند. در فعالیت مدرسه ای من تاثیرمثبتی دارد. درس هایم  را بهتر می فهمم. کتابخوانی در روان خوانی، درک معنی اشعار، فهم مطالب همه دروس  مؤثر است.   

دخترک  ترکمن ادامه داد:  در فضای حقیقی کتاب مطالعه می کنم و ان را بهتر از فضای مجازی می دانم. وقتی بزرگ شدم میخواهم معلم ادبیات شوم چون به ادبیات علاقه دارم. در آینده میخواهم برای خودم کتابخانه ای داشته باشم. البته الان نیز کتابخانه ای کوچک و خانوادگی دارم .

نازلی گفت: از هم سن و سالهایم  می خواهم که بیشتر کتاب بخوانند و با کتاب دوست باشند چرا که فایده های زیادی دارد. ازهمه کسانی که در امر کتابخوانی برایم زحمت کشیدند تشکر میکنم به ویژه از مدیر مدرسه ام خانم زهرا حاجیلی دوجی قدردانی می کنم .

نازلی به گفته طاغان غراوی  مسئول کتابخانه عمومی خاتم الانبیا مراوه تپه از بدو ثبت نام تا  آذرماه  امسال 1024 عنوان کتاب به امانت برده و مطالعه نموده است که یک رکورد محسوب می شود.

از آبان ماه سال 95 تا آبان ماه امسال نیز 374 عنوان کتاب مطالعه کرده است و به همین علت به عنوان کتابخوان برتر استان انتخاب شده است که بصورت میانگین هر روز می شود یک کتاب.

صدیقه حاجیلی دوجی کارمند دیگر کتابخانه گفت : سال گذشته صایاد حاجیلی دوجی دانش آموز مراوه تپه ای درسطح استان رتبه آورد و امسال نازلی در مقطع  8 الی12 ساله ها بعنوان بهترین کتابخوان برگزیده شده است.  در سال 96 در سطح شهرستان نازلی صیدی  342 ، صایاد دوجی 320  ، مایسا پهلوان 204 ، مائده شیبانی 212 ، سما پهلوانی 186 و حسین رحمانی فرد 174 کتاب به امانت برده اند و به عنوان کتابخوانان برتر برگزیده شده اند.  


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.