b_150_100_16777215_00_images_tm_aspx.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : فصل انتصابات فرا رسیده و استاندارجدید گلستان بدون تعجیل و البته با تدبیر آرام آرام  جابه جایی مدیران را آغاز نموده است. پس از تغییر فرمانداران علی آباد، بندرترکمن و بندرگز حالا نوبت مرواه تپه ، آق قلا، گنبد و . . . است. این بار پرنده اقبال به سر چه کسانی خواهد نشست ؟ 


احتمالات و گمانه زنی ها در باره فرماندار آینده مراوه تپه حدودا از یک ماه پیش شروع شده و از گزینه های متعددی نام برده می شود. بسیاری از فعالین فرماندار بومی را بر غیر بومی ترجیح می دهند.  

همانگونه که در دوره دوم دولت روحانی برخی از وزرا و مقامات ابقا شدند . برخی ها ماندن اسماعیل تاجی را  به دلیل کارنامه مثبتش محتمل می دانند. تاجی معلمی کلاله ای که برآمده نماینده سابق بود و البته حمایت قلی زاده را نیز پشت سر داشت. ولی به نظر می رسد که در این برهه زمانی نماینده فعلی تغییر را به ابقا ترجیح دهد. حدس و گمان ها برای کرسی فرمانداری مراوه تپه از اسامی ذیل حکایت می کند :

الف - گزینه های مراوه تپه ای : 

نورمحمد کوسه غراوی معروف به نورجان  غراوی با پرستیز و شم سیاسی بالا،  تحلیلگر مسائل سیاسی و به اصطلاح مهندسی معکوس رفتاری سیاسیون. عضو ارشد ستاد روحانی در شهرستان مرواه تپه.  دبیر حزب اعتدال و توسعه شهرستان و رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان گلستان است. وی تشنه خدمت است نه قدرت.   

حضرتقلی  حاجیلی دوجی – چهره ای که اغلب او را  بنام مهندس حضرت می شناسند. در دوره دوم دولت روحانی ریاست اداره آموزش و پرورش شهرستان را بر عهده گرفت و عملکرد موفقی نیز داشته است. فعال سیاسی ترکمن که عضو اتحادیه انجمنهای اسلامی گلستان است. نیروی شاخص اصلاح طلب که زمانی ریاست ستاد انتخاباتی آیت الله نورمفیدی را برعهده داشته است. بر اساس شنیده ها حضرت رایزنی ها یی درباب فرمانداری داشته است.


کمال حاجیلی دوجی – چهره ای که مردم مراوه تپه او را بنام کمال شهردارمی شناسند .  برخی ها او را بهترین گزینه برای فرمانداری مراوه می دانند . کمال بخاطر توانمندی هایش بخشدار نمونه گمیشان و شهردارنمونه مرواه تپه شد. به نظر می رسد که ارتباط خانوادگی و تنگاتنگ با آخوند میرزاعلی مشاور استاندار در رسیدن به اهداف سیاسی اجتماعی اش بی تاثیر نباشد.   

وفا پران دوجی - چهره ای که دو دوره عضو شورای شهر مروا ه تپه بود. مدیر دبیرستان چمران  و مدیر کاروان حج است.  وفا در جامعه از مقبولیت نسبی برخوردار است. پشتیبانی بنام جلیل پران دارد که برخی ها  او را دست راست شهرام می دانند.

دکتر رحمان بردی اوزون دوجی- مردم او را دکتر رحمان میگویند. رئیس شبکه بهداشت است.  پزشکی که شخصیتی علمی و اجرایی دارد. نیرویی اعتدالی و بی حاشیه است که استحقاق رشد و ارتقا  را دارد.   

یازمراد کوسه غراوی مسئول بخش آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی استان گلستان است وی از بستگان نماینده و برادر مسئول دفترش است. شخصیتی که در مراوه تپه تقریبا گمنام مانده است ولی در مرکز استان فعال است.  

دکتر عارف شجاعی استاد دانشگاه اصالتا از گلیداغ و چند سالی است که در گرگان سکونت دارد. در همایش ها و نشست های علمی و سیاسی حضوری پربار دارد. شجاعی در ستاد روحانی فعالیت مستمری داشت.   

ب- گزینه های کلاله ای : برخی ها فرماندار غیر بومی را بیشتر می پسندند و می گویند که فرماندار مرواه تپه این بار از گنبد یا کلاله خواهد آمد. این تعداد از نام های زیر نام می برند :

شهرام شیروزاده معاون کنونی فرماندارکلاله. برخی ها او را دست راست برزگر می دانند. از یک نگاه میتوان او را عصای فرماندار کلاله دانست، همانگونه که مجله وزین " صدا " جهانگیری را عصای روحانی پنداشته است. شیروزاده مدیری توانمند و اعتدالی است که از پشتوانه اجتماعی بالایی برخورداراست.  

عدالحمید دین – اصالتا از روستای دهنه کلاله است. وزارت کشوری است زمانی معاون سیاسی فرمانداری آق قلا و زمانی دیگر بخشداربوده. تجربه کافی دارد. از شم و بینش سیاسی بالا برخوردار است. نیرویی اصلاح طلب است و برآمده  قلی زاده .

ج- گزینه های گنبدی 
غفور یاپنگ غراوی -  کارمند فرمانداری گنبد که دو بار توانست به شورای شهرگنبد راه یابد. شخصیتی مذهبی واعتدالی دارد. نامش در دوره قبل نیز برای فرمانداری مراوه مطرح بود. غراوی خواهر زاده محمد حاجی پران دوجی یکی از بزرگان مراوه  تپه است. به خوجه آخوند امام جمعه متنفذ مراوه تپه نیز نزدیک است. وی در رابطه با مسائل سیاسی اجتماعی اهل تحلیل و نظر است .

سلیمان هاشمی - اصالتا از روستای سلطانعلی گنبد. وی با پشتوانه اجتماعی  30  هزاررای  در انتخابات مجلس یکی از شایستگان ترکمن برای کسب مدیریت هاست. هر چند که در انتخابات همچون برمک و بردی پور و خیلی های دیگر با رقیب روحانی همراه بود . هاشمی ارتباطی نزدیک با نماینده شرق گلستان دارد. بخشدار اسبق داشلی برون بود و در سازمان جهاد استان نیز کار کرد. وی نیروری کاملا سیاسی است و از قدرت سخنوری و اجرایی بالایی برخوردار است. 

امان محمد دوجی - شهردار اسبق مراوه تپه ، مسئولیت دفتر مارامایی نماینده ادوار مجلس را برعهده داشت. تجربه ای که سنگین که کارنامه ای روشن برایش محسوب میشود. وی دربیمارستان تامین اجتماعی گنبد اشتغال دارد و مسئول امورتغذیه است.

سخن آخر – این گزینه ها قطعی نیست و کاهش و افزایش خواهد داشت . ولی در نهایت این مناف هاشمی است که تصممیم آخر را می گیرد که چه کسی بر اریکه قدرت تکیه زند. استاندار آیا تاجی را  ابقا می کند و یا اینکه نیروی قویتر و تازه نفس تر می آورد ؟ البته در این تصمیم مهم نظرات نماینده ، امام جمعه و دیگر مسئولین را هم لحاظ خواهد کرد. امید که تصمیمش به منفعت مردم باشد .      


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • فقط جهت یاد آوری ، آقای حاجیلی مدتی شهردار گمیش تپه بوده است نه بخشدار. برفرار باشی

    آخرین بار در تاریخ حدودا 3 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.