b_150_100_16777215_00_images_tm_aspx.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : فصل انتصابات فرا رسیده و استاندارجدید گلستان بدون تعجیل و البته با تدبیر آرام آرام  جابه جایی مدیران را آغاز نموده است. پس از تغییر فرمانداران علی آباد، بندرترکمن و بندرگز حالا نوبت مرواه تپه ، آق قلا، گنبد و . . . است. این بار پرنده اقبال به سر چه کسانی خواهد نشست ؟ 
احتمالات و گمانه زنی ها در باره فرماندار آینده مراوه تپه حدودا از یک ماه پیش شروع شده و از گزینه های متعددی نام برده می شود. بسیاری از فعالین فرماندار بومی را بر غیر بومی ترجیح می دهند.  

همانگونه که در دوره دوم دولت روحانی برخی از وزرا و مقامات ابقا شدند . برخی ها ماندن اسماعیل تاجی را  به دلیل کارنامه مثبتش محتمل می دانند. تاجی معلمی کلاله ای که برآمده نماینده سابق بود و البته حمایت قلی زاده را نیز پشت سر داشت. ولی به نظر می رسد که در این برهه زمانی نماینده فعلی تغییر را به ابقا ترجیح دهد. حدس و گمان ها برای کرسی فرمانداری مراوه تپه از اسامی ذیل حکایت می کند :

الف - گزینه های مراوه تپه ای : 

نورمحمد کوسه غراوی معروف به نورجان  غراوی با پرستیز و شم سیاسی بالا،  تحلیلگر مسائل سیاسی و به اصطلاح مهندسی معکوس رفتاری سیاسیون. عضو ارشد ستاد روحانی در شهرستان مرواه تپه.  دبیر حزب اعتدال و توسعه شهرستان و رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان گلستان است. وی تشنه خدمت است نه قدرت.   

حضرتقلی  حاجیلی دوجی – چهره ای که اغلب او را  بنام مهندس حضرت می شناسند. در دوره دوم دولت روحانی ریاست اداره آموزش و پرورش شهرستان را بر عهده گرفت و عملکرد موفقی نیز داشته است. فعال سیاسی ترکمن که عضو اتحادیه انجمنهای اسلامی گلستان است. نیروی شاخص اصلاح طلب که زمانی ریاست ستاد انتخاباتی آیت الله نورمفیدی را برعهده داشته است. بر اساس شنیده ها حضرت رایزنی ها یی درباب فرمانداری داشته است.


کمال حاجیلی دوجی – چهره ای که مردم مراوه تپه او را بنام کمال شهردارمی شناسند .  برخی ها او را بهترین گزینه برای فرمانداری مراوه می دانند . کمال بخاطر توانمندی هایش بخشدار نمونه گمیشان و شهردارنمونه مرواه تپه شد. به نظر می رسد که ارتباط خانوادگی و تنگاتنگ با آخوند میرزاعلی مشاور استاندار در رسیدن به اهداف سیاسی اجتماعی اش بی تاثیر نباشد.   

وفا پران دوجی - چهره ای که دو دوره عضو شورای شهر مروا ه تپه بود. مدیر دبیرستان چمران  و مدیر کاروان حج است.  وفا در جامعه از مقبولیت نسبی برخوردار است. پشتیبانی بنام جلیل پران دارد که برخی ها  او را دست راست شهرام می دانند.

دکتر رحمان بردی اوزون دوجی- مردم او را دکتر رحمان میگویند. رئیس شبکه بهداشت است.  پزشکی که شخصیتی علمی و اجرایی دارد. نیرویی اعتدالی و بی حاشیه است که استحقاق رشد و ارتقا  را دارد.   

یازمراد کوسه غراوی مسئول بخش آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی استان گلستان است وی از بستگان نماینده و برادر مسئول دفترش است. شخصیتی که در مراوه تپه تقریبا گمنام مانده است ولی در مرکز استان فعال است.  

دکتر عارف شجاعی استاد دانشگاه اصالتا از گلیداغ و چند سالی است که در گرگان سکونت دارد. در همایش ها و نشست های علمی و سیاسی حضوری پربار دارد. شجاعی در ستاد روحانی فعالیت مستمری داشت.   

ب- گزینه های کلاله ای : برخی ها فرماندار غیر بومی را بیشتر می پسندند و می گویند که فرماندار مرواه تپه این بار از گنبد یا کلاله خواهد آمد. این تعداد از نام های زیر نام می برند :

شهرام شیروزاده معاون کنونی فرماندارکلاله. برخی ها او را دست راست برزگر می دانند. از یک نگاه میتوان او را عصای فرماندار کلاله دانست، همانگونه که مجله وزین " صدا " جهانگیری را عصای روحانی پنداشته است. شیروزاده مدیری توانمند و اعتدالی است که از پشتوانه اجتماعی بالایی برخورداراست.  

عدالحمید دین – اصالتا از روستای دهنه کلاله است. وزارت کشوری است زمانی معاون سیاسی فرمانداری آق قلا و زمانی دیگر بخشداربوده. تجربه کافی دارد. از شم و بینش سیاسی بالا برخوردار است. نیرویی اصلاح طلب است و برآمده  قلی زاده .

ج- گزینه های گنبدی 
غفور یاپنگ غراوی -  کارمند فرمانداری گنبد که دو بار توانست به شورای شهرگنبد راه یابد. شخصیتی مذهبی واعتدالی دارد. نامش در دوره قبل نیز برای فرمانداری مراوه مطرح بود. غراوی خواهر زاده محمد حاجی پران دوجی یکی از بزرگان مراوه  تپه است. به خوجه آخوند امام جمعه متنفذ مراوه تپه نیز نزدیک است. وی در رابطه با مسائل سیاسی اجتماعی اهل تحلیل و نظر است .

سلیمان هاشمی - اصالتا از روستای سلطانعلی گنبد. وی با پشتوانه اجتماعی  30  هزاررای  در انتخابات مجلس یکی از شایستگان ترکمن برای کسب مدیریت هاست. هر چند که در انتخابات همچون برمک و بردی پور و خیلی های دیگر با رقیب روحانی همراه بود . هاشمی ارتباطی نزدیک با نماینده شرق گلستان دارد. بخشدار اسبق داشلی برون بود و در سازمان جهاد استان نیز کار کرد. وی نیروری کاملا سیاسی است و از قدرت سخنوری و اجرایی بالایی برخوردار است. 

امان محمد دوجی - شهردار اسبق مراوه تپه ، مسئولیت دفتر مارامایی نماینده ادوار مجلس را برعهده داشت. تجربه ای که سنگین که کارنامه ای روشن برایش محسوب میشود. وی دربیمارستان تامین اجتماعی گنبد اشتغال دارد و مسئول امورتغذیه است.

سخن آخر – این گزینه ها قطعی نیست و کاهش و افزایش خواهد داشت . ولی در نهایت این مناف هاشمی است که تصممیم آخر را می گیرد که چه کسی بر اریکه قدرت تکیه زند. استاندار آیا تاجی را  ابقا می کند و یا اینکه نیروی قویتر و تازه نفس تر می آورد ؟ البته در این تصمیم مهم نظرات نماینده ، امام جمعه و دیگر مسئولین را هم لحاظ خواهد کرد. امید که تصمیمش به منفعت مردم باشد .      


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - مراد

    سلام دوستان درفرمانداری چه خبره همه اهل خدمتند صادقانه

  • مهمان - جبار

    بنظر میرسد با توجه به اینکه کمال شهردار زحمات زیادی را کشیدند ایشان گزینه خوبی برای فرمانداری است

IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.