b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-12-08_18-47-14.jpg

اولکامیز- حاج مراد دوردی قاضی یکی از چهره های ماندگار و فراموش نشدنی است کسی که در ترکمن صحرا جای پا گذاشت. اصحاب قلم واندیشه و فرهنگدوستان را به وی دلبستگی بود. انها  به او  بعنوان یک یاشولی، ناشر قدیمی و خادم مختومقلی احترام ویژه ای قائل هستند. پس از هجرت ایشان به سرای باقی به سراغ تنی چند این فعالین رفتیم و  درخواست کردیم احساسات و نظرات شان را در باره آن مرحوم بنویسند  که دریغ نکردند : 

صالح سخایی شاعر و طنزپردازاز  آق قلا 

عالم فرهیخته شادروان حاج مراد دوردی قاضی پیشرو قافله نشر و چاپ آثار ادبی و فرهنگی کلاسیک ترکمن بود . وی از جمله افراد آگاه و دلسوزی بود که می دانست مسیر رسیدن به قرب حق ضمن تقوای الهی از شاهراهی به نام خدمت به خلق می گذرد .

نیم قرن تلاش تأثیر گذار و ماندگارش در عرصه ادبیات ترکمن فراموش شدنی نیست .تنها او بود که با امکاناتی اندک اما همتی وصف ناپذیر دست به کاری بزرگ زد که نسلهای آینده ما ضمن یاد کردن از این نام بزرگ به عنوان چهره ای ماندگار از آثار ارزشمند و بر جای مانده از آن بهره مند خواهند بود.

خیلی از علاقه مندان فرهنگ و ادب ترکمن در دهه های اولیه انقلاب و قبل از آن ارزش کار بزرگ مرحوم قاضی را بیشتر درک می کنند وکمتر کسی را می توان سراغ داشت از کتابهای انتشاراتی قابوس بهره مند نبوده باشد .

در پایان ضمن عرض تسلیت در گذشت تألم بر انگیز این فرهیخته خستگی ناپذیر به تمام عاشقان علم ادب از درگاه خداوند بزرگ طلب مغفرت و برای بازماندگان اجر استوار  و صبری زیبا مسئلت می نمایم . راهش مستدام باد !

 

عبدالکریم ارمشی ، نویسنده از  گنبد
استاد حاج مراد دوردی قاضی، حتی برای آنانی که از نزدیک او را ندیده اند، نامی آشناست، مثل یک برند خوب و معتبر. در یک جمله وی پیشگام عرصه فرهنگ، تاریخ و ادبیات ترکمن در ایران بود. پیشگام و اولین بودن در عرصه فرهنگ و ادبیات، یعنی یک تنه بار میراث تاریخی ملتی را به دوش کشیدن و هموار کردن مسیر ورود دیگران. در مجموع استاد با جمع آوری، حفظ و نشر بخش ارزشمند میراث گذشتگان ما، سبب شناخته شدن، زنده و پویا نگه داشته شدن فرهنگ و هویت ملت ترکمن در ایران گردیده است. روحش شاد و خداوند کریم، قرین رحمت اش گرداند.

ناصر اونق غراوی فعال مراوه تپه ای  

اوراهرلحظه یادخواهیم کرد تا وقتی ک جمله ای برای خواندن وکلمه ای برای ماندن باشد در این جهان رفتن وپرواز کردن بپای خداوند باری تعالی.او دریادها زنده میماند ک پدری بود ک هزاران یادگاری کتاب ب فرزندان ودوستان ب یادگارگذاشت.او دریادها زنده خواهدماند ک در قلب شریعتی دنیای معلومات را بادستان رنج دیده خود صیقل داد و یکی پس از دیگری به تورکمن ها  اهدا نمود و یکی از بزرگترین تلاشگران عرصه مدنیت تورکمن ها بود .

او عمر گهر بار خود را برای خدمت به خلق تورکمن ها گذاشت تا جاییکه از تالیفات ایشان نبود نسل قبل و حاضر چندان کتابت برای مطالعه نداشت .او کسی بود که شاعر شهیر تورکمن مختوم قلی بزرگ را نبضی تپاند بر پشت مرزها تا لوح تقدیر و ارجمندی  را جناب صفر مراد نیازف با افتخار بر دستان او تقدیم کند .او پدر علمیار و معرفت است.ازهمین جا دستان اورا میبوسیم واورادریادها  بردستان خدامیسپاریم ک در بهترین نقطه بهشت از پدرعلمیارمراقبت نماید نفسهای او اهدای تک تک کتابهایی بود ک به یادگارگذاشت تا ما بدانیم ک لبخند او آرزوی ماست دربهشت برین خداوندبزرگ.. او راخداهم دوست دارد ...

.روحش شاد که لبخند شاعرانه او فریاد بارزانه ازدحام کتاب هایی ست که به یادگار گذاشتند.       

عطابردی خانی ، خبرنگار از کلاله  
مرحوم حاج مراد دردی قاضی یابنده گنجهای نهان و گرانبهای ادبی ترکمن بود.
وی از سالهای خفقان شاهنشاهی علی رغم عدم وجود امکانات ترابری و مواصلاتی در منطقه محروم ترکمن صحرا؛ با موتور سیکلت؛  وانت وحتی کامیون به دو رترین نقاط ترکمن نشین مانند جرگلان مراجعه نموده و به جمع آوری زندگینامه و اثار فرزانگان و ادیبان ترکمن صحرا پرداخته وانها را چون گنجینه گرانبهائی در اختیار نسل حاضر و ایندگان قرار دادند. روحشان شاد


مهندس عده فعال فرهنگی از مرواه تپه
اغراق نیست اگر بگویم حاج مراددردی قاضی که خدایش بیامرزاد پدر انتشارات ادبیات زبان ترکمن در ایران بود . مطبوعاتی قابوس پلی بود بین گدشته وحال زبان وادبیات ترکمن . او  چراغ مختومقلی فراغی را فروزان ومنور نگه داشت بسان  کسی که به شعله آتش میدمد تا شعله ور گردد  نه  تنها دیوان فراغی بلکه آثار سایر شاعران ونویسندگان کلاسیک ترکمن از جمله ملا نفس /کمینه / زلیلی  و... به نسل حاضر رساند یادم هست من در سال 61 دیوان کامل سبزرنگ فراغی را از مطبوعاتی قابوس از دست خود ایشان خریدم  و باعث شد که بتوانم خواندن به زبان ترکمنی را یادبگیرم . کاری که او برای احیای زبان ترکمن انجام داد هیچ دانشگاهی نمی تواند انجام دهد .بارجق یری جنت بولسن یاد وخاطره مطبوعاتی قابوس وحاج مراددردی قاضی ماندگار خواهد بود . 
سعدیا مردنکونام نمیرد هرگز /مرده آنست که نامش به نکویی نبرند.

 

کامبیز قجقی نژاد ، کارشناس ارشد ادبیات 
حاج مراد دردی به فرهنگ و ادبیات ترکمن علاقه ی خاصی داشت و با مطالعه و تحقیق و انتشار آثار بزرگان ادب ترکمن باعث احیای آن شد روحش شاد و یادش گرامی باد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.