photo_2017-12-08_18-47-14.jpg

اولکامیز- حاج مراد دوردی قاضی یکی از چهره های ماندگار و فراموش نشدنی است کسی که در ترکمن صحرا جای پا گذاشت. اصحاب قلم واندیشه و فرهنگدوستان را به وی دلبستگی بود. انها  به او  بعنوان یک یاشولی، ناشر قدیمی و خادم مختومقلی احترام ویژه ای قائل هستند. پس از هجرت ایشان به سرای باقی به سراغ تنی چند این فعالین رفتیم و  درخواست کردیم احساسات و نظرات شان را در باره آن مرحوم بنویسند  که دریغ نکردند : 

صالح سخایی شاعر و طنزپردازاز  آق قلا 

عالم فرهیخته شادروان حاج مراد دوردی قاضی پیشرو قافله نشر و چاپ آثار ادبی و فرهنگی کلاسیک ترکمن بود . وی از جمله افراد آگاه و دلسوزی بود که می دانست مسیر رسیدن به قرب حق ضمن تقوای الهی از شاهراهی به نام خدمت به خلق می گذرد .

نیم قرن تلاش تأثیر گذار و ماندگارش در عرصه ادبیات ترکمن فراموش شدنی نیست .تنها او بود که با امکاناتی اندک اما همتی وصف ناپذیر دست به کاری بزرگ زد که نسلهای آینده ما ضمن یاد کردن از این نام بزرگ به عنوان چهره ای ماندگار از آثار ارزشمند و بر جای مانده از آن بهره مند خواهند بود.

خیلی از علاقه مندان فرهنگ و ادب ترکمن در دهه های اولیه انقلاب و قبل از آن ارزش کار بزرگ مرحوم قاضی را بیشتر درک می کنند وکمتر کسی را می توان سراغ داشت از کتابهای انتشاراتی قابوس بهره مند نبوده باشد .

در پایان ضمن عرض تسلیت در گذشت تألم بر انگیز این فرهیخته خستگی ناپذیر به تمام عاشقان علم ادب از درگاه خداوند بزرگ طلب مغفرت و برای بازماندگان اجر استوار  و صبری زیبا مسئلت می نمایم . راهش مستدام باد !

 

عبدالکریم ارمشی ، نویسنده از  گنبد
استاد حاج مراد دوردی قاضی، حتی برای آنانی که از نزدیک او را ندیده اند، نامی آشناست، مثل یک برند خوب و معتبر. در یک جمله وی پیشگام عرصه فرهنگ، تاریخ و ادبیات ترکمن در ایران بود. پیشگام و اولین بودن در عرصه فرهنگ و ادبیات، یعنی یک تنه بار میراث تاریخی ملتی را به دوش کشیدن و هموار کردن مسیر ورود دیگران. در مجموع استاد با جمع آوری، حفظ و نشر بخش ارزشمند میراث گذشتگان ما، سبب شناخته شدن، زنده و پویا نگه داشته شدن فرهنگ و هویت ملت ترکمن در ایران گردیده است. روحش شاد و خداوند کریم، قرین رحمت اش گرداند.

ناصر اونق غراوی فعال مراوه تپه ای  

اوراهرلحظه یادخواهیم کرد تا وقتی ک جمله ای برای خواندن وکلمه ای برای ماندن باشد در این جهان رفتن وپرواز کردن بپای خداوند باری تعالی.او دریادها زنده میماند ک پدری بود ک هزاران یادگاری کتاب ب فرزندان ودوستان ب یادگارگذاشت.او دریادها زنده خواهدماند ک در قلب شریعتی دنیای معلومات را بادستان رنج دیده خود صیقل داد و یکی پس از دیگری به تورکمن ها  اهدا نمود و یکی از بزرگترین تلاشگران عرصه مدنیت تورکمن ها بود .

او عمر گهر بار خود را برای خدمت به خلق تورکمن ها گذاشت تا جاییکه از تالیفات ایشان نبود نسل قبل و حاضر چندان کتابت برای مطالعه نداشت .او کسی بود که شاعر شهیر تورکمن مختوم قلی بزرگ را نبضی تپاند بر پشت مرزها تا لوح تقدیر و ارجمندی  را جناب صفر مراد نیازف با افتخار بر دستان او تقدیم کند .او پدر علمیار و معرفت است.ازهمین جا دستان اورا میبوسیم واورادریادها  بردستان خدامیسپاریم ک در بهترین نقطه بهشت از پدرعلمیارمراقبت نماید نفسهای او اهدای تک تک کتابهایی بود ک به یادگارگذاشت تا ما بدانیم ک لبخند او آرزوی ماست دربهشت برین خداوندبزرگ.. او راخداهم دوست دارد ...

.روحش شاد که لبخند شاعرانه او فریاد بارزانه ازدحام کتاب هایی ست که به یادگار گذاشتند.       

عطابردی خانی ، خبرنگار از کلاله  
مرحوم حاج مراد دردی قاضی یابنده گنجهای نهان و گرانبهای ادبی ترکمن بود.
وی از سالهای خفقان شاهنشاهی علی رغم عدم وجود امکانات ترابری و مواصلاتی در منطقه محروم ترکمن صحرا؛ با موتور سیکلت؛  وانت وحتی کامیون به دو رترین نقاط ترکمن نشین مانند جرگلان مراجعه نموده و به جمع آوری زندگینامه و اثار فرزانگان و ادیبان ترکمن صحرا پرداخته وانها را چون گنجینه گرانبهائی در اختیار نسل حاضر و ایندگان قرار دادند. روحشان شاد


مهندس عده فعال فرهنگی از مرواه تپه
اغراق نیست اگر بگویم حاج مراددردی قاضی که خدایش بیامرزاد پدر انتشارات ادبیات زبان ترکمن در ایران بود . مطبوعاتی قابوس پلی بود بین گدشته وحال زبان وادبیات ترکمن . او  چراغ مختومقلی فراغی را فروزان ومنور نگه داشت بسان  کسی که به شعله آتش میدمد تا شعله ور گردد  نه  تنها دیوان فراغی بلکه آثار سایر شاعران ونویسندگان کلاسیک ترکمن از جمله ملا نفس /کمینه / زلیلی  و... به نسل حاضر رساند یادم هست من در سال 61 دیوان کامل سبزرنگ فراغی را از مطبوعاتی قابوس از دست خود ایشان خریدم  و باعث شد که بتوانم خواندن به زبان ترکمنی را یادبگیرم . کاری که او برای احیای زبان ترکمن انجام داد هیچ دانشگاهی نمی تواند انجام دهد .بارجق یری جنت بولسن یاد وخاطره مطبوعاتی قابوس وحاج مراددردی قاضی ماندگار خواهد بود . 
سعدیا مردنکونام نمیرد هرگز /مرده آنست که نامش به نکویی نبرند.

 

کامبیز قجقی نژاد ، کارشناس ارشد ادبیات 
حاج مراد دردی به فرهنگ و ادبیات ترکمن علاقه ی خاصی داشت و با مطالعه و تحقیق و انتشار آثار بزرگان ادب ترکمن باعث احیای آن شد روحش شاد و یادش گرامی باد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.