download

همزیستی نیوز - تاج محمد کاظمی : قدرت یک جمع فراتر از همه قدرت های فردی است، وقتی جمعی تصمیم می گیرند که کاری انجام دهند اجرای آن تصمیم منوط به این است که افراد آن جمع کنار هم قرار بگیرند، با هم گفت و گو کنند، به همدیگر اعتماد کنند، از هم حمایت کنند، هدفشان مشترک باشد و برای رسیدن به آن هدف، روی یک برنامه مشخص متمرکز شوند و هر کس به سهم خود مسئولیت اجرای بخشی از این برنامه را به عهده بگیرد.

یک جمع ۶۰نفره از افراد خیر در شهرستان آق قلا نمونه ای روشن از قدرت پیدا کردن یک جمع از این طریق است.

مجمع خیرین سلامت این شهرستان که از سال ۱۳۹۰فعالیت خود را با ثبت رسمی یک نهاد غیر دولتی در وزارت کشور در حوزه سلامت شروع کرده و در امور مرتبط با بیمارستان و امور بهداشتی، خرید تجهیزات پزشکی و کارهای عمرانی و اجتماعی درمان و بهداشت شهرستان آق قلا فعال است، امروز بعد از شش سال فعالیت شبانه روزی به یک نهاد قدرتمند در این حوزه تبدیل شده است.

حاج حکیم موحد هماهنگ کننده این جمع و رییس مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا مظهر قدرت یک تفکر جمعی است، نگاهش، حرکاتش و سکناتش همه و همه از یک واقعیت سخن می گوید! این واقعیت چیست؟ این واقعیت همان قدرت مردمی است، قدرت لایزال جمع! یک جمع وقتی کنارهم، پشت هم و برای هم باشند یک کوه را هم می توانند جابجا کنند!

ساخت یک درمانگاه بدون یک ریال بودجه دولتی

حاج حکیم وقتی از ساخت یک درمانگاه تخصصی و دیالیز بدون یک ریال بودجه دولتی توسط این مجمع در آق قلا سخن می گوید به یاد این قدرت می افتم و از او می خواهم که قدرت این ۶۰خیر را در ساخت این درمانگاه بیشتر توضیح دهد!

” از صفر تا ۱۰۰این درمانگاه را ما خیرین عضو مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا بدون یک ریال بودجه دولتی ساختیم، برای ساخت این درمانگاه افزون بر ۱۵میلیارد ریال هزینه کردیم و با همت این خیرین بهترین امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی را در این درمانگاه بکار گرفتیم به طوری که در ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۹۴ این درمانگاه به عنوان درمانگاه تخصصی نمونه کشور شناخته شد.”

به گفته حاج حکیم در این درمانگاه تقریبا همه تخصص ها وجود دارد، یعنی پزشکان متخصص و فوق تخصص در رشته های داخلی، زنان و زایمان، قلب، چشم پزشکی، ارتوپدی، دندانپزشکی، مامایی ، فیزیوتراپی، اکو کاردیوگرافی و تست ورزشی در این درمانگاه به بیماران خدمات مناسب ارائه می کنند.
82418154-71388657
از حاج حکیم می خواهم از مزیت های دیگر این درمانگاه نسبت به درمانگاه های دولتی بگوید!

” یک دستگاه نوبت دهی تمام الکترونیکی از طریق تلفن گویا در این درمانگاه نصب کردیم. هزینه خرید و نصب این دستگاه که افزون بر ۵۹۰میلیون ریال شد، توسط دکتر شاهپور اسماعیلی خیر عضو مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا پرداخت شد.”

از دیگر خدمات ارائه شده به این درمانگاه از سوی خیرین عضو مجمع، به گفته حاج حکیم، اهداء سه میلیارد ریال کمک از سوی خانواده حاج آقی آل جلیل به نام سلطان بی بی معروفی و اهداء ۲۵۰میلیون ریال جهت خرید دستگاه معاینه چشم از سوی حاج دولی پوری است.

رییس مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا به سایر خدمات این مجمع اشاره می کند و می گوید: با تمام پزشکان، آزمایشگاه ها و سونوگرافی های گرگان قرارداد بستیم و طبق این قرارداد افراد معرفی شده از سوی این مجمع به صورت رایگان ویزیت یا خدمات به آنها ارائه می شود. همچنین برای بیماران کم بضاعت خدمات مددکاری انجام می دهیم و بیماران دیالیزی که بضاعت مالی کم دارند و رفت و آمد برای آنها مشکل است، سرویس رایگان گرفتیم.

حاج حکیم از خرید یک دستگاه لاپارسکوپ( لاپاراسکوپی یا پهلوبینی(به انگلیسی: Laparoscopy) نوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد) برای بیمارستان حاجی آقی آل جلیل شهرستان آق قلا با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان هم خبر می دهد و می گوید: سهم مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا در خرید این دستگاه یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال است که در همین جا از زحمات دکتر فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان و دکتر علیمی رییس و دکتر وطنخواه مدیر بیمارستان حاجی آقی آل جلیل و پیگیری های مجمع خیرین سلامت استان گلستان در خصوص خرید و نصب این دستگاه تقدیر و تشکر می شود.

به گفته وی بسیاری از خدمات و تجهیزات موردنیاز بیمارستان حاجی آقی آل جلیل آق قلا از جمله راه اندازی بخش “سی سی یو” و نصب افزون بر ۱۵دستگاه اسپلیت و مانند آنها نیز توسط مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا انجام شده است، مضاف بر اینکه حداقل ۸۰درصد خانه های بهداشت شهرستان آق قلا هم توسط این مجمع به “سونوکیت”(جنین یاب) مجهز شده است و کار ساخت مرکز جامع شهری شماره یک آق قلا با پنج میلیارد ریال کمک این مجمع و مابقی هم توسط دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان در محل درمانگاه قدیمی آق قلا واقع در خیابان امام خمینی شمالی در حال انجام است و به مرحله نصب سقف آن رسیده است.
images
خدمات مجمع در خارج از آق قلا

رییس مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا به خدمات این مجمع به مناطق خارج از این شهرستان نیز اشاره می کند و با بیان این مطلب که نگاه و ایده خیرین این شهرستان فراتر از مرزهای جغرافیایی، قومیتی و عقیدتی است از اقدامات و پیگیری های این مجمع در ارائه خدمات در شهرستان های بندرترکمن، گمیشان و علی آباد کتول سخن می گوید:

“راه اندازی درمانگاه تخصصی مرحوم حاج رجب کرم در سیمین شهر بندرترکمن با سه میلیارد و ۳۰۰میلیون ریال هزینه که ۵۰درصد آن را مجمع خیرین سلامت آق قلا و ۵۰درصد بقیه را دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان تامین کردند از جمله این خدمات است.”

“تجهیز مرکز بهداشت روستای آرخ بزرگ از توابع بندرترکمن به بخش دندانپزشکی و خرید کولر برای این مرکز و همچنین تجهیز خانه بهداشت روستای قلعه کریم ایشان از توابع شهرستان گمیشان و اهداء دستگاه سونوکیت(جنین یاب)به بیمارستان امام خمینی بندرترکمن هم از دیگر خدمات مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا بشمار می رود.

” در روستای قره بلاغ از توابع شهرستان علی آباد کتول هم خیری افزون بر ۷۰۰میلیون ریال و خیر دیگری زمینی به مساحت ۳۰۰مترمربع برای ساخت بنای مرکز اورژانس ۱۱۵به مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا اهداء کردند که متاسفانه بعد از دو سال دوندگی به رغم آماده بودن همه امکانات موردنیاز، مجوز ساخت این مرکز هنوز داده نشده است!”

وی در همین رابطه از بوروکراسی اداری و عدم همکاری برخی از دستگاه های ذیربط با خیران شهرستان در عرصه های دیگر انتقاد می کند و می گوید: مثلا من خیری را می شناسم که حاضر به ساخت سه باب مدرسه در هرسال بود ولی چون با همکاری و استقبال مناسبی از سوی دستگاه های ذیربط روبرو نشد از این کار منصرف شد.

حاج حکیم با اشاره به اینکه خدمات این مجمع باعث شده تا اسم آق قلا در عرصه سلامت استان زبانزد شود بطوری که بسیاری از بیماران شهرستان های گرگان، بندرترکمن و گمیشان برای استفاده از این خدمات به آق قلا مراجعه می کنند بر نظارت قوی و غیر محسوس این مجمع بر خدمات درمانی و بهداشتی بیمارستان و درمانگاه های این شهرستان تاکید کرد.
1437988841_img_9400
رییس مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا با تقدیر و تشکر از همه خیرین عضو این مجمع که با خلوص نیت و تنها برای رضای خدا و بندگان مخلص خدا در این امر الهی و انسانی تشریک مساعی کرده و باعث نشستن لبخند شادی و رضایت بر لب های بیماران و وابستگان آنها می شوند، تصریح می کند: البته غیر از این عزیزان، صدها خیر بی نام و نشان نیز با کمک های بسیار جزئی در این نهضت خیر با ما همگام هستند که تنها به یکی از آنها که یک پیرزن ۸۰ساله آق قلایی است اشاره می کنم که از محل یارانه خود ۱۰۰هزار ریال به مجمع کمک کرد که ارزش معنوی آن برای ما بی نهایت است.

حاج حکیم موحد در پایان از همه عوامل اجرایی این مجمع مخصوصا حاج علی آخوند آرخی که به عنوان مدیر اجرایی این مجمع، منشاء خدمات زیادی بوده و هست، تقدیر و تشکر کرد و از کسانی که توانایی پیوستن به این مجمع تحت هرعنوان را دارند، خواست به این نهضت انسانی بپیوندند.

وقتی حرف های حاج حکیم به پایان می رسد از خودم می پرسم چرا در همه عرصه ها و در همه شهرها و روستاها حرکاتی از این دست مشاهده نمی شود، شاید هم باشد و من و من نوعی از آنها بی خبریم، ولی من مطمئن هستم که اگر دولت ها بجای ایجاد دستگاه های عریض و طویل و حاکم کردن بوروکراسی، امور مردم را به خود مردم یعنی همین نهادهای خودجوش مانند خیران واگذار کنند، تحولی بزرگ در ایجاد رفاه و سلامتی مردم ایجاد می شود!

در همه دنیا ثابت شده که بخش غیردولتی بهتر از بخش دولتی امور خدماتی را مدیریت کرده است، مشکل ما در ایران این است که تفکر دولتی تفکر غالب در کشور است و چون همه امکانات هم در دست دولت است مجالی برای عرض اندام بخش غیر دولتی وجود ندارد و اگر تلاش همین معدود افرادی که در قالب نهادهای غیردولتی مانند خیران فعال هستند، نبود چه بسا که وضعیت در عرصه هایی مانند عرصه سلامت از این همه بدتر می شد.

در هر صورت نمونه حاج حکیم ها در کشور عزیز ما بسیار زیاد است، مهم این است که این نمونه ها به هم بپیوندند و قدرت بیشتری پیدا کنند تا افراد نیازمند بیشتری تحت پوشش خدمات آنها قراربگیرند، سلامتی اولین اصل در زندگی ما انسان هاست، بنابراین کسانی که بانی ارائه خدمات در عرصه سلامت هستند، مهم ترین خدمت را به ما انسان ها می کنند! خدماتشان را پاس بداریم!


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.