photo_2017-11-13_21-31-04.jpgاولکامیز- یکشنبه بیست و یکم آبان صبح اولين ديدار جمعي از اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و رؤساي ستاد دكتر روحاني در شهرستان‌هاي تركمن‌نشين و نمايندگان امامان جمعه اهل سنت و جامعه‌ي زنان تركمن‌صحرا با مناف هاشمي استاندار جديد دولت روحاني در ساختمان‌ استانداري صورت گرفت. ابتدا الياس هيوه‌چي از اعضاي شاخص مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و فرماندار سابق آق‌قلا اعضاي حاضر در جلسه را به استاندار معرفي كردند. سپس عبدالحي آخوند ميرزاعلي امام جمعه‌ شهرستان آق‌قلا ضمن خيرمقدم وتبریک به دكتر مناف هاشمي به عنوان استاندار گلستان، اظهار داشت:

افتخار مي‌كنم در نظام جمهوري اسلامي به مردم خدمت مي‌كنم، به عنوان طلبه‌ي اهل سنت اعلام مي‌دارم تركمن‌هاي اهل سنت رهبر معظم را «اولي‌الامر» خطاب و از ایشان اطاعت و حمايت مي‌كنند، بسيار خوشحالم در ركاب آيت‌الله نورمفيدي هستم،

امام جمعه‌ آق‌قلا در ادامه افزود: پيشرفت استان در گرو وحدت است، اگر همدل باشيم پيشرفت نيز خواهيم داشت.

حاج‌آخوند ميرزاعلي با ترجمه‌ي شعري از مختومقلي فراعي گفت: احترام متقابل و قبول همديگر در فرهنگ تركمن‌ها نهفته است،

این روحانی اهل سنت خطاب به استاندار تأكيد كرد: نماد همدلي و وحدت و همزيستي مسالمت‌آميز در گلستان روحانيون صاحب‌نظر و معتدل هستند.

آخوند میرزاعلی از استاندار جدید گلستان درخواست کرد که از  نخبگان اقوام خصوصاً تركمن‌ها در پست‌هاي مهم به‌كار گيري شود.

-دكتر كوچكي: اگر عدالت نباشد امنيت هم خدشه‌دار مي‌شود


 دكتر حكيم كوچكي رئيس مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا در ديدار با استاندار گلستان گفت: اگر عدالت نباشد امنيت هم خدشه‌دار مي‌شود، عليرغم هماهنگي و همكاري با مديران، خواسته‌هاي واقعي تركمن‌ها تابه حال تحقق نيافته است.
كوچكي اذعان داشت. انتصاب فرماندار در 6 شهرستان تركمن‌نشين گلستان خصوصاً گنبدكاووس حق قانوني تركمن‌ها مي‌باشد. عدم تبعيض خواسته‌ي به‌حق و اصلي ماست، اگر كشور با مديريت افراد شايسته اداره شود آسيب اجتماعي، اقتصادي كمتري خواهيم داشت.

رئيس مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا در خاتمه افزود: آراي بيش از 90% اهل سنت ايران و بيش از 85% تركمن‌ها قطعاً خواسته‌هاي قانوني را به‌دنبال دارد كه برآورده شود.

* * * ************
-مهندس بسنجيده: منشور 10 ماده‌اي دكتر روحاني منبعث از قانون اساسي است
در نشست علما و اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا مهندس بسنجيده نماينده‌ي دور سوم مجلس شوراي اسلامي به نمايندگي ازطرف نمايندگان ادوار مجلس تركمن‌صحرا خطاب به استاندار گفت: در ديدار با دكتر روحاني ، رییس جمهور، گلستان را به گل‌هاي معطر تشبيه كردند. منشور 10 ماده‌اي انتخاباتي روحاني در اولين دوره منبعث از قانون اساسي (اصل به جا مانده 15 قانون اساسي) مي‌باشد كه بر اجرايي آن تأكيد داشتند. مشاركت اقوام خصوصاً اهل سنت در انتخابات را مدنظر داشته باشيد.
مدير كل اقتصادي استاندار گلستان تأكيد كردند: حتماً رصد كرديد در دو دوره انتخابات، حدوداً 90% اهل سنت و تركمن‌ها عليرغم كاستي‌ها با اعتقاد به شعار دكتر حسن روحاني به ايشان رأي دادند. اميدواريم با حمايت‌هاي قاطع از رئيس جمهور اعتبار پاسپورت و پول ايراني حفظ شود.
مهندس بسنجيده در پايان خواستار تحقق ادامه راه آهن به گنبد و تصويب منطقه‌ي آزاد تجاري اينچه‌برون شد، وي در اين خصوص از زحمات نمايندگان مجلس خصوصاً قرجه طيار تقدير و تشكر كرد.

دكتر شكيبايي: تركمن‌ها خود را در قوم گرايي محاصره نمي‌كنند

**دكتر مهران شكيبايي رئيس ستاد دكتر روحاني در دو دوره در شهرستان كوموش‌تپه (گميشان) در نشست اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و ... اظهار داشت: زبان فارسي را طي تاريخ تركمن‌ها حفظ كرده‌اند، معمولاً مردم بعد از عدم تحقق خواسته‌هاي واقعي‌شان نااميد مي‌شوند. همانگونه كه بعد از مشروطه چنين شد و ملت ايران خصوصاً نخبگان با کودتا رضاخان در حاشيه قرار گرفتند.


مردم ايران حماسه‌ي دوم خرداد 76 را آفريدند و اما در دور سوم شوراي شهر شهرهاي بزرگ همانند تهران حضور مردم در پاي صندوق آرا بسيار كاهش يافت كه نشان از سرخوردگي ملت است. در سرعت توسعه‌ي كشور مردم نقش به سزايي دارند، بلاخره بعد از فراز و نشيب‌ها و عبور از دوره‌ي سخت و دشوار، ملت ايران حماسه‌ي خرداد 92 را رقم زدند قطعاً دغدغه‌ي روشنفكران براي سال 1400 بيهوده نيست، تركمن‌ها و اهل سنت در انتخابات رياست جمهوري از مرحوم هاشمي، خاتمي، دكتر معين، مهندس موسوي و دكتر روحاني قاطعانه حمايت كردند.

ديدگاه‌ سياسي تركمن‌ها مشخص است. در دو دوره قاطعانه از رئيس جمهور دكتر روحاني حمايت كردند،

رئيس نظام دامپزشكي گلستان افزود: متاسفانه دكتر روحاني دور دوم رياست جمهوري را خوب شروع نكرد، حتي يك نفر اهل سنت در معارفه، رئيس جمهور دعوت نكردند، با كمال تأسف در سخنراني‌هاي حساس خود از آوردن نام دكتر مصدق و خاتمي واهمه دارد.
استاندار محترم وضعيت سياسي كشور را بيشتر از حقير احساس مي‌كنيد. اعلام غير رسمي حدود 50% بيكاري، نگران‌كننده است و مشكلات اجتماعي و معيشتي مردم را به‌دنبال خواهد داشت.
كارشناس علوم سياسي اذعان داشت: ما تركمن‌ها خود را در قوم‌گرايي محاصره نمي‌كنيم و بنا نداريم مردم را نااميد كنم. بندر سبز كوموش‌تپه (گميشان)، خواجه‌نفس، بحث طرح حاشيه‌ي اترك و ... عملي نشده است. در خصوص حل معضلات اقتصادي به نظر مي‌رسد دولتمردان هماهنگ نيستند، نتايج برجام بايد تحقق يابد.
استفاده از پتانسيل نخبگان اهل سنت و تركمن‌ها در حد شعار باقي مانده است و بخش اعظم وعده‌هاي اقتصادي دولت روحاني در تركمن‌صحرا تحقق نيافته است.
دكتر شكيبايي در خاتمه تاكيد كرد: طرح صنعت توريسم و بحث اشتغالزايي جزيره‌ي آشوراده همچنان راكد مانده است و گام موثري برداشته نشده است.


**مهندس رحمان قره‌باش از اعضاي شاخص مجمع تدبير و اميد و فعال اقتصادي در ديدار با دكتر مناف هاشمي استاندار گلستان طرحي مكتوب اقتصادي و تاريخچه‌ي اقتصاد تركمن‌صحرا از سال 1300 تاكنون را به‌صورت مكتوب خدمت استاندار تقديم كرد.

وي بنا به درخواست استاندار در توضيح شفاهي گفت: از سال 1300 تا 1350 در تركمن‌صحرا سه درصد بيكاري داشتيم هم‌اكنون 16 الي 20% بيكاري بر روي كاغذ داريم. در حال حاضر عليرغم مشكلات عديده در نقاط مختلف تركمن‌صحرا آمار بيكاري متفاوت مي‌باشد، مثلاً در بخش‌هايي از شرق آق‌قلا در روستاي عطاآباد و اطراف بيكاري صفردرصد مي‌باشد ولي در مناطقي شايد درصد بيكاري از 20% بيشتر باشد. وابستگي به اقتصاد كشاورزي و دامپروري و نبود صنعت در منطقه و خشكسالي‌هاي متوالي آمار بيكاري در تركمن‌صحرا را بالا مي‌برد، اگر ايده و طرح‌هاي نخبگان تركمن در منطقه اجرا شود به حل معضل بيكاري كمك شاياني خواهد داشت.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.