photo_2017-11-12_23-29-42.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی: 
اولکامیز- لطیف ایزدی*: مرواه تپه شرقی ترین شهر استان گلستان. شهری فرهنگ پرور با مردمانی صمیمی و خونگرم. از گنبد تا مراوه  2 ساعت راه است. در بدو ورود به شهر میدانی کوچک و زیبا شما را مجذوب می سازد. تندیس طلایی و باشکوه مختومقلی فراغی شاعرایرانی ترکمن در وسط آن نقش بسته . شاعری که کتابی بر دست دارد و با نگاه پرفروغ و تیزبینش ما را می نگرد. به راستی با  کتاب که معجزه پیامبرخاتم است چه می کنیم ؟

متفکری که حدود 300 سال پیش دراهمیت و ارزش کتاب و کتابخوانی چنین زمزمه می کند : " کتاب اوقان قوللار معنادان دق دیر / کتابخوانان از معنا سیرابند.  با خود می اندیشم ملتی که با کتاب بیگانه است و این کالای بی بدیل از جایگاه واقعی برخوردار نیست چه سرنوشتی خواهد داشت ؟ 
از میدان مختومقلی تا کتابخانه عمومی شهر راهی نیست. به مناسبت هفته کتاب به این مکان فرهنگی می روم. مکانی که به خاطرفعالیت مستمر کتابخانه ای و برگزاری کلاسهای مختومقلی خوانی به مرکز فرهنگ و ادبیات شهرستان مراوه تپه تبدیل شده است. این کتابخانه کوچک و پربار  سال گذشته بعنوان کتابخانه برتر و نمونه استان گلستان برگزیده شد و این موفقیت بزرگ بی شک مرهون تلاش های مسئول و دو تن ازکارکنان این نهاد علمی فرهنگی است.  

لحظاتی با  تاغان محمد کوسه غراوی مسئول فرهنگ پرور کتابخانه عمومی مرواه تپه هم نفس می شوم و از چند و چون کتابخانه و برنامه هایش در هفته کتاب جویا می شوم.  

تاغان ابتدا به معرفی کتابخانه می پردازد و می گوید : کتابخانه عمومی خاتم الانبیای مراوه تپه در دهه فجرسال 1377 آغاز به کار کرد. در حال حاضر 1037 عضو داشته که نسبت به جمعیت بیشترین عضو را در سطح استان دارد. بخش کتب اهل سنت قریب به 200 کتاب دارد. در سال 95 کتابخانه برتر استان معرفی شد . تعداد کتابهای کتابخانه مراوه تپه 12779 جلد کتاب است علاوه بر آن تعدادی کتاب های کودک و نوجوان و کمک درسی در اختیار اعضا قرار می گیرد. کتاب های ترکمنی بصورت محدود از جمله دیوان مختومقلی و . . موجود است. به جهت حمایت50 جلد از کتاب آقای قلیچی را خریداری کردیم. این کتابخانه  دارای بخش ویژه کودک و دو سالن مطالعه مجزا برای برادران و خواهران می باشد. نیروهای آن در دو شیفت از ساعت 7 الی 18 مشغول به فعالیت هستند و پنج شنبه ها تا ساعت 13 باز است.  

مسئول کتابخانه عمومی مراوه تپه با  20 سال سابقه مدیریت کتابخانه می افزاید:  به مناسبت سالروز تولد علامه طباطبایی از 24 آبان تا 30 آبان به نام هفته کتاب نامگذاری شده است. هدف از هفته کتاب نشان دادن فعالیت های کتابخانه ها و تقدیر از کتابداران نمونه و کتابخوانان پویا و اجرای برنامه های  متنوع در جهت تبیین اهمیت کتابخوانی به جامعه و جذب کتابخوانان است. به همین منظور برنامه ها و مراسم های مختلفی از جمله آن می توان به برگزاری نشست های کتابخوانی مدرسه ای و کتابخانه ای ، بازدید از مدارس از کتابخانه ، اهدای جوایز مسابقات کتابخوانی در مدارس در مراسم صبحگاهی و سخنرانی و . .  اشاره کرد.

کوسه غراوی ادامه می دهد: درهفته کتاب برنامه ویژه ما  در سطح شهرستان مراوه تپه رونمایی از کتاب " از صحرا تا خدا " اثر استاد بای محمد قلیچی در سه شنبه  ساعت 7 شب پس از کلاس مختومقلی خوانی است. این کتاب به معرفی  50 شهید دفاع مقدس  شهرستان مرواه تپه می پردازد. برپایی نمایشگاه تازه های کتاب اهل سنت که اخیرا آنها را  نهاد کتابخانه ها ارسال شده و به عنوان رویکردی خوب یشمار می رود .

وی با  ذکر این نکته که چهارشنبه 24 آبان طبق روال همه ساله عضویت رایگان بعمل می آید مردم را به حضور بیشتر در کتابخانه دعوت می کند و می گوید: ازمردم می خواهم به جای پرداختن افراط گونه  به فضای مجاری و هدر دادن وقت باارزش شان  به کتاب و کتابخوانی روی بیاورند چون مقرون به صرفه و سهل الوصول است. مطالعه هدفمند و آگاهانه دید آدم را باز می کند . نگاه مان را عمق می بخشد و در زندگی تاثیر بسزایی دارد.

  تاغان  غراوی در پایان از فعالیت کانال کتابدوستان مراوه تپه  در فضای مجازی خبر می دهد و می گوید این کانال فرهنگی با هدف اطلاع رسانی درراستای اعتلای فرهنگ کتاب وکتابخوانی ، تازه های کتاب کتابخانه ، معرفی کتابخانه های عمومی شهرستان و فعالیتهای آنها ، برگزاری برنامه های فرهنگی در مناسبتهای مختلف ، مسابقات کتابخوانی ،جلسات و... راه اندازی شده است.  

* صاحب امتیاز و سردبیر سایت اولکامیز

 

   


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.