b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- قازانقایه روستایی پرجمعیت در 30 کیلومتری شرق مراوه تپه . مرکز دهستان پالیزان. سرزمینی با چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر، دیار پسته های وحشی و مردمان خونگرم و صمیمی. روستایی شاخص که استحقاق ارتقا به مرکزیت بخشی نوظهور در شهرستان مراوه تپه را دارد.

 در یازدهمین روز دومین فصل پاییزی، جشن فارغ التحصیلی هفت نفر از طلاب جوان حوزه علمیه عرفانی قازانقایه با شکوه خاصی برگزار گردید. طلابی که همچون دیگر جوانان وطن اشتغال مهمترین دغدغه آنهاست.  

در این مراسم مذهبی علاوه بر مردم دیندار شهرستان مراوه تپه و ترکمن صحرا ، میهمانانی از دور و نزدیک ، استان های همجوار به ویژه خراسان شمالی حضور داشتند.  

حضور پرتعداد مسئولین محلی از جمله مهندس شهرام غراوی نماینده پرتلاش مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام حسین پور نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در استان گیلان ، حجت الاسلام خیرخواه رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور نقطه عطفی در این مراسم بود. 

در این مراسم معنوی که از ساعت 9 صبح آغاز و تا نماز ظهر ادامه یافت پنج سخنران به سخنرانی پرداختند که از نظر کیفی خوب بود ولی از نظرتعداد رکورد شکن .

اولین سخنران جلال قاری بهلکه واعظ و حافظ  مشهور ترکمن صحرا بود. شاگرد برجسته جبارآخوند  نیک نهاد در این روز به محافظت از حواس پنج گانه تاکید کرد. وی گفت انسان برای کار و فعالیت و عبادت نیاز به جسم و بدن سالم دارد .

تفسیرگوی نامدار حوزه حنفیه گنبد در این مجلس مسلمین را به دوری از رذایل اخلاقی همچون غیبت و تهمت و ضرورت پایبندی به آداب شریعت توصیه کرد.

دومین سخنران مردی از مشهد بود. سید مسعود آخوند مجددی از جوار بارگاه مطهر امام رضا به ترکمن صحرا آمده بود. 

این واعظ جوان و خوش بیان که به زبان فارسی سلیس و زیبا سخن می گفت با شور و ذوق تمام اشعاری تعلیمی و حکمت آموز از ملای رومی  عارف نامی ایران قرائت کرد ابیاتی پرمغز و پرنکته که هریک  سرشار از معنی بود از آن جمله :

 قطره علم است اندر جان من          وا  رهانش از هوا وز خاک تن

تو همی دانی یجوز و لایجوز          خود می ندانی یجوزی یا عجوز

قیمت هر کالا می دانی که چیست     قیمت خود را ندانی که چیسست ؟ 

فرزند سخنور پیر طریقت در خراسان معروف به عبدالله پیرنقشبندی در باره اخلاق سخن گفت.

وی تاکید کرد: اخلاق در شریعت ناب محمدی جایگاه رفیعی دارد. خداوند در سوره شمس  پس از 11 قسم به تهذیب اخلاق و تزکیه نفس تاکید می کند و می فرماید : قد افلح من زکیها و قد خاب من دسها 

واعظ سنی مذهب مشهدی به اهمیت اخلاق اشاره کرد و از زبان پیامبر علم و رحمت گفت: بعثت لمکارم الاخلاق . مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان دیگر از دست و زبان او در امان باشند. بهترین شما کسی است که بهترین اخلاق را با خانواده و قوم و خویش خود و دیگر مردم دارند.

در این مراسم سید مسعود آخوند مجددی به مهمترین نکته دینی و اجتماعی اشاره کرد و آن این بود : عبادات در اسلام  نتیجه اخلاقی دارند .

و اما سومین واعظ جشن فارغ التحصیلی طلاب قازانقایه احمد آخوند قربانپور بود. عضو مجمع فقهی ترکمن صحرا به هم لباسان و همسنگرانش تاکید کرد :  حق و باطل را درهم نیامیزند و به خورد مردم ندهید. حرف هایتان را پنهان نکنید حتی سلطان جائر هم  باشد حرف حق را بگویید .

مدیر حوزه علمیه خاتم الانبیا شهرفراغی اذعان داشت : در اسلام مال برای جان و جان برای خداست.

شاگرد برجسته محمد آخوند کرند خطاب به روحانیون و علمای دینی توصیه کرد: از منیت و خودخواهی بپرهیزید و از جوگیری کاذب برحذر باشید چرا که اگر گرفتار جوگیری کاذب شوید جامعه را نابود می کنید.

وی افزود: هدف علمای عامل، اتصال و پیوند انسانها  و ایجاد همدلی و محبت است. از تشتت و اختلاف بپرهیزیم و اخوت و وحدت را تقویت کنیم.

امام جمعه شهر فراغی در جمع صدها نفر از اقشار مذهبی در جشن طلاب قازانقایه نکته ای را بازگو کرد که در برهه از زمان به آن نیازمندیم و آن این است : جامعه عقلانیت و اقناعیات را می طلبد .

برخلاف سه سخنران پیشین که از شخصیت های مردمی بودند چهارمین سخنران مراسم یک شخصیت دولتی بود.

 حجت الاسلام خیرخواه  که حاوی سلام و پیام نماینده ولی فقیه در استان گلستان بود گفت: آیت الله نورمفیدی به علت کسالت نتوانست  در مراسم حضور یابد.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در باره جایگاه و ارزش علما در اسلام سخن گفت.

وی ایمان و علم و دانش  را دو بال عروج انسانها دانست.

خیرخواه با اشاره به حضور میهمانان بیرون استانی به ویژه نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در گیلان این مراسم را فراتر از محدوده استانی قلمداد کرد .

این روحانی اعتدالگرای شیعه با بیان حدیث نبوی مداد العلما افضل دما الشهدا گفت:  قلم عالم از خون شهید برتر است چرا که قلم عالم جامعه را هدایت می کند.

وی اسلام را تنها دینی دانست که نگاهش هم به دنیا و هم به آخرت است.از دیدگاه  اسلام عالم واقعی کسی است که مسائل و ضروریات دین را بفهمد.

آخرین سخنران این جشن عرفانی یک شخصیت سیاسی بود. او کسی نبود جز شهرام غراوی. چهره ای که بار سنگینی بر دوش دارد و مردم محروم منطقه به تلاش های او چشم دوخته اند. 

 نماینده شرق گلستان گفت مردم ما همیشه در برابر دشمنان پای صحنه بودند .

نماینده عملگرای مجلس دهم افزود: روحانیون همیشه در کنار ما بوده اند و در جامعه از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. 

نماینده شرق گلستان، مناف هاشمی استاندار جدید  گلستان را چهره ای توانمند، عملگرا و اجرایی دانست و درخواست کرد که در گلستان  توسعه متوازن را مدنظر داشته باشد. مخصوصا به مناطق محروم نظیر شهرستان مراوه تپه توجه بیشتری شود.

در قسمتی از این جشن ، ارازمحمد آخوند کوچکی شاعر روحانی  شعری مذهبی به زبان ترکمنی قرائت کرد.

 با اعلام مجری مراسم 23 تن از روحانیون شاخص ترکمن صحرا و میهمانان حاضر در مجلس یکی پس از دیگری دعای خیر زمزمه کردند و حاضرین آمین گویان استجابت الهی را خواستار شدند. 

 در اواخر برنامه ها مجری مراسم 7 طلبه فارغ التحصیل ترکمن که لباسهای سرمه ای رنگ متحد الشکل بر تن و عمامه های سفید بر سر داشتند و اهل روستاهای قازانقایه ، آق لر، آق قلا ، گوگ دره ، تلو بودند را معرفی کرد. پس از آن اقوام و نزدیکان طلاب، آنها  را  بر دوش گرفته و با عزت و احترام تمام  به محوطه بیرونی انتقال دادند.   

در بین مراسم حسام الدین آخوند گوگلان از حوزه علمیه چنارلی به توصیه دوست محمد آخوند حسن زاده شاگرد عالم ربانی ترکمن صحرا عبدالقادر آخوند داغستانی شعری در نعت پیامبر اکرم (ص) قرائت کرد و جمع حاضر نیز با او همخوانی کردند. در این لحظات عرفانی بود  از چشم ها اشک ها جاری شد. 

پایان بخش جشن طلاب قازانقایه همچون اغلب مراسم ها و جشن ها یادآور این باورعمومی بود که : اول وجود بعد سجود.

صرف نهار و قرائت قرآن توسط حبیب الله قاری غراوی از مالای شیخ  و ذکر دعا توسط آنه منگلی آخوند قزل روحانی سالخورده و خوشنام ایل گوگلان و سپس اقامه نماز ظهر .

و اما  ختم کلام اینکه : حاج ناصر آخوند قزل مرد اول این مراسم بود. امام جمعه سخنورقازانقایه و شاگرد خستگی ناپذیر یارمحمد آخوند نظری که مدیریت حوزه علمیه قازانقایه را نیز بر عهده دارد در این روز بزرگ با آغوش باز و روی گشاده  به میهمانان و حاضرین خوشامد می گفت و از حضور گرم و سبز آنها قدردانی می کرد.   والسلام   

 گزارش از:  لطیف ایزدی، خبرنگار /  مراوه تپه ، جمعه  12 آّبان 96

 * عکس تزیینی است


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    جناب آقای لطیف ایزدی مدیرمحترم سایت اولکامیزیکی ازمدیران مدبرسخندان وسخنورتواناهستند۰ وقتی خواننده مطلب وی رابخواندازخواندن مطالب اوخسته نمی شود۰ ایشان بطریقی می نویسددرهیچیک ازجملات اوخطایی دیده نمی شود۰ بیهوده نکفته اند: زبان فارسی شیرین است۰ البته وقتی زبان فارسی شیرین است: درگرامرفارسی خطاء دیده نشود۰ به عنوان مثال درگرامرفعل وفاعل ؛ مفعول ؛ مسندعلیه ؛ پیشوندوپسوندوغیره جای خودمراعات گردد۰ درغیراین صورت آن ریبایی وفصاحت کلام راضایع می کند۰ درنوشتاربایدمراعات گردد۰ بنده تمام خطابه های آقای ایزدی رادقت میکنم۰ آنگاه برایم ثابت میشودواقعٱ زبان فارسی شیرین است۰ مؤیدباشید

IMAGE تسلیت به وابستگان جانباختگان زلزله کرمانشاه
به خانواده های داغدار و مصیبت دیده  جانباختگان زلزله کرمانشاه و مناطق غربی کشور...

یادداشت

IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE اولین ها در باره شهردار مراوه تپه

اولکامیز- یکی از کاربران خوش قلم و تیزبین کانال تلگرامی اولکامیز در باره گلالگ بیگی زاده گزینه نهایی شورای شهر مراوه تپه برای احراز پست شهرداری مطلبی کوتاه و خواندنی نوشته اند که بی کم و کاست... ادامه مطلب ..
IMAGE فاجعه !

عصرایران-احسان محمدی: چند وقتی است که تصمیم گرفته ام اتفاقات خوب زندگی را هم ببینم. چشمم را به «بد» دیدن و دستم را به «سیاه» نوشتن عادت ندهم اما مگر می شود؟ وقتی اخبار بد مثل هوای آلوده پیرامون... ادامه مطلب ..
IMAGE دست از سر من بردارید!

فرارو- «دولت دوازدهم ادامه این دولت، دولت اعتدال و دولت اصلاحات است.» حسن روحانی این حرف را 23 اردیبهشت در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران و در برابر چشم 20 هزار نفر هوادار خود بیان کرد، همان... ادامه مطلب ..
IMAGE وضعیت کشورهای اسلامی

اولکامیز- امان محمد خوجملی: کشورهای اسلامی با تمام ادعاهای خود در هیچ زمینه ای وضعیت مناسبی نسبت به دیگر کشورهای غیر اسلامی ندارند. در زمینه های اقتصادی و اجتماعی وصنعت و تکنولوژی و فناوری و... ادامه مطلب ..
IMAGE جهالت و تخریب فرهنگی

کمی بالاتر از مصلی اهل سنت گنبد قبرستانی معروف به نام نازقلی خوجه وجود دارد که در محدوداش شخصیت های بسیاری از تورکمن ها آرمیده اند. از جمله این شخصیتها خوده نازقلی خوجه می باشد که قبرستان به نام... ادامه مطلب ..
IMAGE ادبیات مختومقلی

کانال مختومقلی : دکتر مصطفی تانچ، استاد دانشگاه ترکیه : عصری که مختومقلی در آن می زیست بهترین آثار ادبی ترکمن به اوج خود رسید. این آثار و سخن ناب شاعر برای ما خیلی پرفایده است. ادامه مطلب ..
IMAGE مجموعه طوایف اغوزخان

اولکامیز-  مجموعه ی قبایل بزرگ اعوذخان ازنسل فرزندقره خان ازآسیای میانه برخاسته اند۰ بیشترین آنها درتمامیت نقاط قاره ی آسیاودیگرقاره هابطورپراکنده گسترش پیداکرده مستقرشده اند؛البته... ادامه مطلب ..
IMAGE نکته های یک جشن

 اولکامیز- مراسم جشن فارغ التحصیلی طلاب جوان حوزه علمیه قازانقایه پیام ها و نکته های تلخ و شیرین داشت که به شرح ذیل می خوانید : ادامه مطلب ..
IMAGE دین و اجبار

 احسان مکتبی - ايمان از منظر لاك، وجهي با اجبار ندارد، آزادي انتخاب، حق اوليه انسان‌هاي عاقل و بالغ است و كسي را نمي‌توان به غير آنچه خود مي‌خواهد به ديني وا‌داشت ضمن آن‌كه حوزه دين حوزه... ادامه مطلب ..
IMAGE چه کردیم با سرزمین خود !

به قلم مهرداد خدیر- «ما خودخواه ترین نسلی هستیم که در طول هفت هزار سال پیش در این سرزمین زیسته چون هر بلایی بر سر حوزه محیط زیست آمده طی چهار دهه گذشته بوده است. ادامه مطلب ..
IMAGE فرصت‌ها را دریابیم...

خانم ناظم از دختر محصل پرسید: به خاطر غیبت دیروز گواهی پزشک آورده‌ای؟ دختر نوجوان پاسخ داد: نه. چون بیمار نبودم و مادرم هم اطلاع داده بود که نمی توانم به مدرسه بیایم. ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

  گفتاری از صادق زیباکلام : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به نظر می‌رسد ما دو ایران داریم یکی در عالم واقعیت و دومی هم در ذهن... ادامه مطلب ..
IMAGE ماجرای سپنتا و یک پرسش متفاوت: رییس قوه مقننه کیست؟

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- سخنان روز یکشنبه رییس مجلس شورای اسلامی در ابراز مجدد مخالفت با لغو عضویت سپنتا نیک نام عضو زرتشتی شورای شهر یزد تغییری در موضع فقهای شورای نگهبان ایجاد نکرده و سخنگو... ادامه مطلب ..
IMAGE وصیت کورش یا منشور سبز؟

 کانال فردای بهتر - گفتاری از سید مصطفی‌ تاجزاده : ✅ قطعه زیر را به کورش نسبت می دهند. صرف نظر از درستی یا نادرستی این انتساب، می توان آن را به عنوان"منشور سبز" معرفی کرد و برای تحقق توصیه هایش... ادامه مطلب ..
IMAGE نیست های هست نما

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: در این دنیا هر شخصی شب و روز در جستجوی چیزهایی است که فعلا نیست بعدا هست می شود مثلا اگر کسی گدایی می کند طالب بخششی است که فعلا یافت نمی شود ادامه مطلب ..
واکنش‌ها به درگذشت علی‌اشرف درویشیان

ایسنا نوشت: محمود دولت آبادی، شمس لنگرودی و جمال میرصادقی در پی درگذشت علی اشرف درویشیان از این نویسنده پیشکسوت و دغدغه‌هایش سخن گفتند. ادامه مطلب ..
IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

روز18 ابان هم سالگرد شهید حاج معمی هلاکو نماینده شجاع اسبق و سیاستمدار برجسته ترکمن بود لطفا در رسان...
اقای یلمه شما دیگه این حرف را نزنید خواهشا یلمه ها که مدعی اند ادم و حوا یلمه بوده
البته در ثلاثین حضور داشتند نه در اربعین
ضمن اینکه تک تک افراد جامعه در حفظ محیط زیست مسئولیت دارند افراد متولی امور اجتماعی لازم است طرح هائ...
لطیف جان ، تعداد نمایندگان شهید در سقوط یاک 40 بیشتر از 5 نفر بودند . لطفا اصلاح فرمایید. ممنون
مطالب نگارش شده کامل نبوده قهرمانی تیم کلنی اق قلا درسطح کشورجام نصر ویادی ازپدرفوتبال اق قلانشده وا...
سلام دوست عزیز ما فرزندان آدم وحوا هستیم مطرح کردن چنین مسا ئلی عقبگرد مردم یک منطقه را می رساند ب...
اظهارات شماپسندیده است۰ واقعٱ سقف وشیشه های اتوبوس عمومی چندان ایمنی نیستند۰ بایدفکری خوب وایمنی بای...
درگذشت حاج آقای نافعی که به ورزش مدارس نیز خدمت فراوانی کرد را تسلیت گفته و برای او و سایر درگذشتگان...
ببخشید که جسارت میکنم و واقعا شرمنده ام که عرض میکنم ولی شما یموت ها تنگ نظرترین افراد برای تاریخ ت...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.