b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- قازانقایه روستایی پرجمعیت در 30 کیلومتری شرق مراوه تپه . مرکز دهستان پالیزان. سرزمینی با چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر، دیار پسته های وحشی و مردمان خونگرم و صمیمی. روستایی شاخص که استحقاق ارتقا به مرکزیت بخشی نوظهور در شهرستان مراوه تپه را دارد.

 در یازدهمین روز دومین فصل پاییزی، جشن فارغ التحصیلی هفت نفر از طلاب جوان حوزه علمیه عرفانی قازانقایه با شکوه خاصی برگزار گردید. طلابی که همچون دیگر جوانان وطن اشتغال مهمترین دغدغه آنهاست.  

در این مراسم مذهبی علاوه بر مردم دیندار شهرستان مراوه تپه و ترکمن صحرا ، میهمانانی از دور و نزدیک ، استان های همجوار به ویژه خراسان شمالی حضور داشتند.  

حضور پرتعداد مسئولین محلی از جمله مهندس شهرام غراوی نماینده پرتلاش مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام حسین پور نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در استان گیلان ، حجت الاسلام خیرخواه رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور نقطه عطفی در این مراسم بود. 

در این مراسم معنوی که از ساعت 9 صبح آغاز و تا نماز ظهر ادامه یافت پنج سخنران به سخنرانی پرداختند که از نظر کیفی خوب بود ولی از نظرتعداد رکورد شکن .

اولین سخنران جلال قاری بهلکه واعظ و حافظ  مشهور ترکمن صحرا بود. شاگرد برجسته جبارآخوند  نیک نهاد در این روز به محافظت از حواس پنج گانه تاکید کرد. وی گفت انسان برای کار و فعالیت و عبادت نیاز به جسم و بدن سالم دارد .

تفسیرگوی نامدار حوزه حنفیه گنبد در این مجلس مسلمین را به دوری از رذایل اخلاقی همچون غیبت و تهمت و ضرورت پایبندی به آداب شریعت توصیه کرد.

دومین سخنران مردی از مشهد بود. سید مسعود آخوند مجددی از جوار بارگاه مطهر امام رضا به ترکمن صحرا آمده بود. 

این واعظ جوان و خوش بیان که به زبان فارسی سلیس و زیبا سخن می گفت با شور و ذوق تمام اشعاری تعلیمی و حکمت آموز از ملای رومی  عارف نامی ایران قرائت کرد ابیاتی پرمغز و پرنکته که هریک  سرشار از معنی بود از آن جمله :

 قطره علم است اندر جان من          وا  رهانش از هوا وز خاک تن

تو همی دانی یجوز و لایجوز          خود می ندانی یجوزی یا عجوز

قیمت هر کالا می دانی که چیست     قیمت خود را ندانی که چیسست ؟ 

فرزند سخنور پیر طریقت در خراسان معروف به عبدالله پیرنقشبندی در باره اخلاق سخن گفت.

وی تاکید کرد: اخلاق در شریعت ناب محمدی جایگاه رفیعی دارد. خداوند در سوره شمس  پس از 11 قسم به تهذیب اخلاق و تزکیه نفس تاکید می کند و می فرماید : قد افلح من زکیها و قد خاب من دسها 

واعظ سنی مذهب مشهدی به اهمیت اخلاق اشاره کرد و از زبان پیامبر علم و رحمت گفت: بعثت لمکارم الاخلاق . مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان دیگر از دست و زبان او در امان باشند. بهترین شما کسی است که بهترین اخلاق را با خانواده و قوم و خویش خود و دیگر مردم دارند.

در این مراسم سید مسعود آخوند مجددی به مهمترین نکته دینی و اجتماعی اشاره کرد و آن این بود : عبادات در اسلام  نتیجه اخلاقی دارند .

و اما سومین واعظ جشن فارغ التحصیلی طلاب قازانقایه احمد آخوند قربانپور بود. عضو مجمع فقهی ترکمن صحرا به هم لباسان و همسنگرانش تاکید کرد :  حق و باطل را درهم نیامیزند و به خورد مردم ندهید. حرف هایتان را پنهان نکنید حتی سلطان جائر هم  باشد حرف حق را بگویید .

مدیر حوزه علمیه خاتم الانبیا شهرفراغی اذعان داشت : در اسلام مال برای جان و جان برای خداست.

شاگرد برجسته محمد آخوند کرند خطاب به روحانیون و علمای دینی توصیه کرد: از منیت و خودخواهی بپرهیزید و از جوگیری کاذب برحذر باشید چرا که اگر گرفتار جوگیری کاذب شوید جامعه را نابود می کنید.

وی افزود: هدف علمای عامل، اتصال و پیوند انسانها  و ایجاد همدلی و محبت است. از تشتت و اختلاف بپرهیزیم و اخوت و وحدت را تقویت کنیم.

امام جمعه شهر فراغی در جمع صدها نفر از اقشار مذهبی در جشن طلاب قازانقایه نکته ای را بازگو کرد که در برهه از زمان به آن نیازمندیم و آن این است : جامعه عقلانیت و اقناعیات را می طلبد .

برخلاف سه سخنران پیشین که از شخصیت های مردمی بودند چهارمین سخنران مراسم یک شخصیت دولتی بود.

 حجت الاسلام خیرخواه  که حاوی سلام و پیام نماینده ولی فقیه در استان گلستان بود گفت: آیت الله نورمفیدی به علت کسالت نتوانست  در مراسم حضور یابد.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در باره جایگاه و ارزش علما در اسلام سخن گفت.

وی ایمان و علم و دانش  را دو بال عروج انسانها دانست.

خیرخواه با اشاره به حضور میهمانان بیرون استانی به ویژه نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در گیلان این مراسم را فراتر از محدوده استانی قلمداد کرد .

این روحانی اعتدالگرای شیعه با بیان حدیث نبوی مداد العلما افضل دما الشهدا گفت:  قلم عالم از خون شهید برتر است چرا که قلم عالم جامعه را هدایت می کند.

وی اسلام را تنها دینی دانست که نگاهش هم به دنیا و هم به آخرت است.از دیدگاه  اسلام عالم واقعی کسی است که مسائل و ضروریات دین را بفهمد.

آخرین سخنران این جشن عرفانی یک شخصیت سیاسی بود. او کسی نبود جز شهرام غراوی. چهره ای که بار سنگینی بر دوش دارد و مردم محروم منطقه به تلاش های او چشم دوخته اند. 

 نماینده شرق گلستان گفت مردم ما همیشه در برابر دشمنان پای صحنه بودند .

نماینده عملگرای مجلس دهم افزود: روحانیون همیشه در کنار ما بوده اند و در جامعه از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. 

نماینده شرق گلستان، مناف هاشمی استاندار جدید  گلستان را چهره ای توانمند، عملگرا و اجرایی دانست و درخواست کرد که در گلستان  توسعه متوازن را مدنظر داشته باشد. مخصوصا به مناطق محروم نظیر شهرستان مراوه تپه توجه بیشتری شود.

در قسمتی از این جشن ، ارازمحمد آخوند کوچکی شاعر روحانی  شعری مذهبی به زبان ترکمنی قرائت کرد.

 با اعلام مجری مراسم 23 تن از روحانیون شاخص ترکمن صحرا و میهمانان حاضر در مجلس یکی پس از دیگری دعای خیر زمزمه کردند و حاضرین آمین گویان استجابت الهی را خواستار شدند. 

 در اواخر برنامه ها مجری مراسم 7 طلبه فارغ التحصیل ترکمن که لباسهای سرمه ای رنگ متحد الشکل بر تن و عمامه های سفید بر سر داشتند و اهل روستاهای قازانقایه ، آق لر، آق قلا ، گوگ دره ، تلو بودند را معرفی کرد. پس از آن اقوام و نزدیکان طلاب، آنها  را  بر دوش گرفته و با عزت و احترام تمام  به محوطه بیرونی انتقال دادند.   

در بین مراسم حسام الدین آخوند گوگلان از حوزه علمیه چنارلی به توصیه دوست محمد آخوند حسن زاده شاگرد عالم ربانی ترکمن صحرا عبدالقادر آخوند داغستانی شعری در نعت پیامبر اکرم (ص) قرائت کرد و جمع حاضر نیز با او همخوانی کردند. در این لحظات عرفانی بود  از چشم ها اشک ها جاری شد. 

پایان بخش جشن طلاب قازانقایه همچون اغلب مراسم ها و جشن ها یادآور این باورعمومی بود که : اول وجود بعد سجود.

صرف نهار و قرائت قرآن توسط حبیب الله قاری غراوی از مالای شیخ  و ذکر دعا توسط آنه منگلی آخوند قزل روحانی سالخورده و خوشنام ایل گوگلان و سپس اقامه نماز ظهر .

و اما  ختم کلام اینکه : حاج ناصر آخوند قزل مرد اول این مراسم بود. امام جمعه سخنورقازانقایه و شاگرد خستگی ناپذیر یارمحمد آخوند نظری که مدیریت حوزه علمیه قازانقایه را نیز بر عهده دارد در این روز بزرگ با آغوش باز و روی گشاده  به میهمانان و حاضرین خوشامد می گفت و از حضور گرم و سبز آنها قدردانی می کرد.   والسلام   

 گزارش از:  لطیف ایزدی، خبرنگار /  مراوه تپه ، جمعه  12 آّبان 96

 * عکس تزیینی است


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    جناب آقای لطیف ایزدی مدیرمحترم سایت اولکامیزیکی ازمدیران مدبرسخندان وسخنورتواناهستند۰ وقتی خواننده مطلب وی رابخواندازخواندن مطالب اوخسته نمی شود۰ ایشان بطریقی می نویسددرهیچیک ازجملات اوخطایی دیده نمی شود۰ بیهوده نکفته اند: زبان فارسی شیرین است۰ البته وقتی زبان فارسی شیرین است: درگرامرفارسی خطاء دیده نشود۰ به عنوان مثال درگرامرفعل وفاعل ؛ مفعول ؛ مسندعلیه ؛ پیشوندوپسوندوغیره جای خودمراعات گردد۰ درغیراین صورت آن ریبایی وفصاحت کلام راضایع می کند۰ درنوشتاربایدمراعات گردد۰ بنده تمام خطابه های آقای ایزدی رادقت میکنم۰ آنگاه برایم ثابت میشودواقعٱ زبان فارسی شیرین است۰ مؤیدباشید

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.