b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- قازانقایه روستایی پرجمعیت در 30 کیلومتری شرق مراوه تپه . مرکز دهستان پالیزان. سرزمینی با چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر، دیار پسته های وحشی و مردمان خونگرم و صمیمی. روستایی شاخص که استحقاق ارتقا به مرکزیت بخشی نوظهور در شهرستان مراوه تپه را دارد.

 در یازدهمین روز دومین فصل پاییزی، جشن فارغ التحصیلی هفت نفر از طلاب جوان حوزه علمیه عرفانی قازانقایه با شکوه خاصی برگزار گردید. طلابی که همچون دیگر جوانان وطن اشتغال مهمترین دغدغه آنهاست.  

در این مراسم مذهبی علاوه بر مردم دیندار شهرستان مراوه تپه و ترکمن صحرا ، میهمانانی از دور و نزدیک ، استان های همجوار به ویژه خراسان شمالی حضور داشتند.  

حضور پرتعداد مسئولین محلی از جمله مهندس شهرام غراوی نماینده پرتلاش مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام حسین پور نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در استان گیلان ، حجت الاسلام خیرخواه رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور نقطه عطفی در این مراسم بود. 

در این مراسم معنوی که از ساعت 9 صبح آغاز و تا نماز ظهر ادامه یافت پنج سخنران به سخنرانی پرداختند که از نظر کیفی خوب بود ولی از نظرتعداد رکورد شکن .

اولین سخنران جلال قاری بهلکه واعظ و حافظ  مشهور ترکمن صحرا بود. شاگرد برجسته جبارآخوند  نیک نهاد در این روز به محافظت از حواس پنج گانه تاکید کرد. وی گفت انسان برای کار و فعالیت و عبادت نیاز به جسم و بدن سالم دارد .

تفسیرگوی نامدار حوزه حنفیه گنبد در این مجلس مسلمین را به دوری از رذایل اخلاقی همچون غیبت و تهمت و ضرورت پایبندی به آداب شریعت توصیه کرد.

دومین سخنران مردی از مشهد بود. سید مسعود آخوند مجددی از جوار بارگاه مطهر امام رضا به ترکمن صحرا آمده بود. 

این واعظ جوان و خوش بیان که به زبان فارسی سلیس و زیبا سخن می گفت با شور و ذوق تمام اشعاری تعلیمی و حکمت آموز از ملای رومی  عارف نامی ایران قرائت کرد ابیاتی پرمغز و پرنکته که هریک  سرشار از معنی بود از آن جمله :

 قطره علم است اندر جان من          وا  رهانش از هوا وز خاک تن

تو همی دانی یجوز و لایجوز          خود می ندانی یجوزی یا عجوز

قیمت هر کالا می دانی که چیست     قیمت خود را ندانی که چیسست ؟ 

فرزند سخنور پیر طریقت در خراسان معروف به عبدالله پیرنقشبندی در باره اخلاق سخن گفت.

وی تاکید کرد: اخلاق در شریعت ناب محمدی جایگاه رفیعی دارد. خداوند در سوره شمس  پس از 11 قسم به تهذیب اخلاق و تزکیه نفس تاکید می کند و می فرماید : قد افلح من زکیها و قد خاب من دسها 

واعظ سنی مذهب مشهدی به اهمیت اخلاق اشاره کرد و از زبان پیامبر علم و رحمت گفت: بعثت لمکارم الاخلاق . مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان دیگر از دست و زبان او در امان باشند. بهترین شما کسی است که بهترین اخلاق را با خانواده و قوم و خویش خود و دیگر مردم دارند.

در این مراسم سید مسعود آخوند مجددی به مهمترین نکته دینی و اجتماعی اشاره کرد و آن این بود : عبادات در اسلام  نتیجه اخلاقی دارند .

و اما سومین واعظ جشن فارغ التحصیلی طلاب قازانقایه احمد آخوند قربانپور بود. عضو مجمع فقهی ترکمن صحرا به هم لباسان و همسنگرانش تاکید کرد :  حق و باطل را درهم نیامیزند و به خورد مردم ندهید. حرف هایتان را پنهان نکنید حتی سلطان جائر هم  باشد حرف حق را بگویید .

مدیر حوزه علمیه خاتم الانبیا شهرفراغی اذعان داشت : در اسلام مال برای جان و جان برای خداست.

شاگرد برجسته محمد آخوند کرند خطاب به روحانیون و علمای دینی توصیه کرد: از منیت و خودخواهی بپرهیزید و از جوگیری کاذب برحذر باشید چرا که اگر گرفتار جوگیری کاذب شوید جامعه را نابود می کنید.

وی افزود: هدف علمای عامل، اتصال و پیوند انسانها  و ایجاد همدلی و محبت است. از تشتت و اختلاف بپرهیزیم و اخوت و وحدت را تقویت کنیم.

امام جمعه شهر فراغی در جمع صدها نفر از اقشار مذهبی در جشن طلاب قازانقایه نکته ای را بازگو کرد که در برهه از زمان به آن نیازمندیم و آن این است : جامعه عقلانیت و اقناعیات را می طلبد .

برخلاف سه سخنران پیشین که از شخصیت های مردمی بودند چهارمین سخنران مراسم یک شخصیت دولتی بود.

 حجت الاسلام خیرخواه  که حاوی سلام و پیام نماینده ولی فقیه در استان گلستان بود گفت: آیت الله نورمفیدی به علت کسالت نتوانست  در مراسم حضور یابد.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در باره جایگاه و ارزش علما در اسلام سخن گفت.

وی ایمان و علم و دانش  را دو بال عروج انسانها دانست.

خیرخواه با اشاره به حضور میهمانان بیرون استانی به ویژه نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در گیلان این مراسم را فراتر از محدوده استانی قلمداد کرد .

این روحانی اعتدالگرای شیعه با بیان حدیث نبوی مداد العلما افضل دما الشهدا گفت:  قلم عالم از خون شهید برتر است چرا که قلم عالم جامعه را هدایت می کند.

وی اسلام را تنها دینی دانست که نگاهش هم به دنیا و هم به آخرت است.از دیدگاه  اسلام عالم واقعی کسی است که مسائل و ضروریات دین را بفهمد.

آخرین سخنران این جشن عرفانی یک شخصیت سیاسی بود. او کسی نبود جز شهرام غراوی. چهره ای که بار سنگینی بر دوش دارد و مردم محروم منطقه به تلاش های او چشم دوخته اند. 

 نماینده شرق گلستان گفت مردم ما همیشه در برابر دشمنان پای صحنه بودند .

نماینده عملگرای مجلس دهم افزود: روحانیون همیشه در کنار ما بوده اند و در جامعه از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. 

نماینده شرق گلستان، مناف هاشمی استاندار جدید  گلستان را چهره ای توانمند، عملگرا و اجرایی دانست و درخواست کرد که در گلستان  توسعه متوازن را مدنظر داشته باشد. مخصوصا به مناطق محروم نظیر شهرستان مراوه تپه توجه بیشتری شود.

در قسمتی از این جشن ، ارازمحمد آخوند کوچکی شاعر روحانی  شعری مذهبی به زبان ترکمنی قرائت کرد.

 با اعلام مجری مراسم 23 تن از روحانیون شاخص ترکمن صحرا و میهمانان حاضر در مجلس یکی پس از دیگری دعای خیر زمزمه کردند و حاضرین آمین گویان استجابت الهی را خواستار شدند. 

 در اواخر برنامه ها مجری مراسم 7 طلبه فارغ التحصیل ترکمن که لباسهای سرمه ای رنگ متحد الشکل بر تن و عمامه های سفید بر سر داشتند و اهل روستاهای قازانقایه ، آق لر، آق قلا ، گوگ دره ، تلو بودند را معرفی کرد. پس از آن اقوام و نزدیکان طلاب، آنها  را  بر دوش گرفته و با عزت و احترام تمام  به محوطه بیرونی انتقال دادند.   

در بین مراسم حسام الدین آخوند گوگلان از حوزه علمیه چنارلی به توصیه دوست محمد آخوند حسن زاده شاگرد عالم ربانی ترکمن صحرا عبدالقادر آخوند داغستانی شعری در نعت پیامبر اکرم (ص) قرائت کرد و جمع حاضر نیز با او همخوانی کردند. در این لحظات عرفانی بود  از چشم ها اشک ها جاری شد. 

پایان بخش جشن طلاب قازانقایه همچون اغلب مراسم ها و جشن ها یادآور این باورعمومی بود که : اول وجود بعد سجود.

صرف نهار و قرائت قرآن توسط حبیب الله قاری غراوی از مالای شیخ  و ذکر دعا توسط آنه منگلی آخوند قزل روحانی سالخورده و خوشنام ایل گوگلان و سپس اقامه نماز ظهر .

و اما  ختم کلام اینکه : حاج ناصر آخوند قزل مرد اول این مراسم بود. امام جمعه سخنورقازانقایه و شاگرد خستگی ناپذیر یارمحمد آخوند نظری که مدیریت حوزه علمیه قازانقایه را نیز بر عهده دارد در این روز بزرگ با آغوش باز و روی گشاده  به میهمانان و حاضرین خوشامد می گفت و از حضور گرم و سبز آنها قدردانی می کرد.   والسلام   

 گزارش از:  لطیف ایزدی، خبرنگار /  مراوه تپه ، جمعه  12 آّبان 96

 * عکس تزیینی است


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    جناب آقای لطیف ایزدی مدیرمحترم سایت اولکامیزیکی ازمدیران مدبرسخندان وسخنورتواناهستند۰ وقتی خواننده مطلب وی رابخواندازخواندن مطالب اوخسته نمی شود۰ ایشان بطریقی می نویسددرهیچیک ازجملات اوخطایی دیده نمی شود۰ بیهوده نکفته اند: زبان فارسی شیرین است۰ البته وقتی زبان فارسی شیرین است: درگرامرفارسی خطاء دیده نشود۰ به عنوان مثال درگرامرفعل وفاعل ؛ مفعول ؛ مسندعلیه ؛ پیشوندوپسوندوغیره جای خودمراعات گردد۰ درغیراین صورت آن ریبایی وفصاحت کلام راضایع می کند۰ درنوشتاربایدمراعات گردد۰ بنده تمام خطابه های آقای ایزدی رادقت میکنم۰ آنگاه برایم ثابت میشودواقعٱ زبان فارسی شیرین است۰ مؤیدباشید

IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.