b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- قازانقایه روستایی پرجمعیت در 30 کیلومتری شرق مراوه تپه . مرکز دهستان پالیزان. سرزمینی با چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر، دیار پسته های وحشی و مردمان خونگرم و صمیمی. روستایی شاخص که استحقاق ارتقا به مرکزیت بخشی نوظهور در شهرستان مراوه تپه را دارد.

 در یازدهمین روز دومین فصل پاییزی، جشن فارغ التحصیلی هفت نفر از طلاب جوان حوزه علمیه عرفانی قازانقایه با شکوه خاصی برگزار گردید. طلابی که همچون دیگر جوانان وطن اشتغال مهمترین دغدغه آنهاست.  

در این مراسم مذهبی علاوه بر مردم دیندار شهرستان مراوه تپه و ترکمن صحرا ، میهمانانی از دور و نزدیک ، استان های همجوار به ویژه خراسان شمالی حضور داشتند.  

حضور پرتعداد مسئولین محلی از جمله مهندس شهرام غراوی نماینده پرتلاش مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام حسین پور نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در استان گیلان ، حجت الاسلام خیرخواه رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور نقطه عطفی در این مراسم بود. 

در این مراسم معنوی که از ساعت 9 صبح آغاز و تا نماز ظهر ادامه یافت پنج سخنران به سخنرانی پرداختند که از نظر کیفی خوب بود ولی از نظرتعداد رکورد شکن .

اولین سخنران جلال قاری بهلکه واعظ و حافظ  مشهور ترکمن صحرا بود. شاگرد برجسته جبارآخوند  نیک نهاد در این روز به محافظت از حواس پنج گانه تاکید کرد. وی گفت انسان برای کار و فعالیت و عبادت نیاز به جسم و بدن سالم دارد .

تفسیرگوی نامدار حوزه حنفیه گنبد در این مجلس مسلمین را به دوری از رذایل اخلاقی همچون غیبت و تهمت و ضرورت پایبندی به آداب شریعت توصیه کرد.

دومین سخنران مردی از مشهد بود. سید مسعود آخوند مجددی از جوار بارگاه مطهر امام رضا به ترکمن صحرا آمده بود. 

این واعظ جوان و خوش بیان که به زبان فارسی سلیس و زیبا سخن می گفت با شور و ذوق تمام اشعاری تعلیمی و حکمت آموز از ملای رومی  عارف نامی ایران قرائت کرد ابیاتی پرمغز و پرنکته که هریک  سرشار از معنی بود از آن جمله :

 قطره علم است اندر جان من          وا  رهانش از هوا وز خاک تن

تو همی دانی یجوز و لایجوز          خود می ندانی یجوزی یا عجوز

قیمت هر کالا می دانی که چیست     قیمت خود را ندانی که چیسست ؟ 

فرزند سخنور پیر طریقت در خراسان معروف به عبدالله پیرنقشبندی در باره اخلاق سخن گفت.

وی تاکید کرد: اخلاق در شریعت ناب محمدی جایگاه رفیعی دارد. خداوند در سوره شمس  پس از 11 قسم به تهذیب اخلاق و تزکیه نفس تاکید می کند و می فرماید : قد افلح من زکیها و قد خاب من دسها 

واعظ سنی مذهب مشهدی به اهمیت اخلاق اشاره کرد و از زبان پیامبر علم و رحمت گفت: بعثت لمکارم الاخلاق . مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان دیگر از دست و زبان او در امان باشند. بهترین شما کسی است که بهترین اخلاق را با خانواده و قوم و خویش خود و دیگر مردم دارند.

در این مراسم سید مسعود آخوند مجددی به مهمترین نکته دینی و اجتماعی اشاره کرد و آن این بود : عبادات در اسلام  نتیجه اخلاقی دارند .

و اما سومین واعظ جشن فارغ التحصیلی طلاب قازانقایه احمد آخوند قربانپور بود. عضو مجمع فقهی ترکمن صحرا به هم لباسان و همسنگرانش تاکید کرد :  حق و باطل را درهم نیامیزند و به خورد مردم ندهید. حرف هایتان را پنهان نکنید حتی سلطان جائر هم  باشد حرف حق را بگویید .

مدیر حوزه علمیه خاتم الانبیا شهرفراغی اذعان داشت : در اسلام مال برای جان و جان برای خداست.

شاگرد برجسته محمد آخوند کرند خطاب به روحانیون و علمای دینی توصیه کرد: از منیت و خودخواهی بپرهیزید و از جوگیری کاذب برحذر باشید چرا که اگر گرفتار جوگیری کاذب شوید جامعه را نابود می کنید.

وی افزود: هدف علمای عامل، اتصال و پیوند انسانها  و ایجاد همدلی و محبت است. از تشتت و اختلاف بپرهیزیم و اخوت و وحدت را تقویت کنیم.

امام جمعه شهر فراغی در جمع صدها نفر از اقشار مذهبی در جشن طلاب قازانقایه نکته ای را بازگو کرد که در برهه از زمان به آن نیازمندیم و آن این است : جامعه عقلانیت و اقناعیات را می طلبد .

برخلاف سه سخنران پیشین که از شخصیت های مردمی بودند چهارمین سخنران مراسم یک شخصیت دولتی بود.

 حجت الاسلام خیرخواه  که حاوی سلام و پیام نماینده ولی فقیه در استان گلستان بود گفت: آیت الله نورمفیدی به علت کسالت نتوانست  در مراسم حضور یابد.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در باره جایگاه و ارزش علما در اسلام سخن گفت.

وی ایمان و علم و دانش  را دو بال عروج انسانها دانست.

خیرخواه با اشاره به حضور میهمانان بیرون استانی به ویژه نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در گیلان این مراسم را فراتر از محدوده استانی قلمداد کرد .

این روحانی اعتدالگرای شیعه با بیان حدیث نبوی مداد العلما افضل دما الشهدا گفت:  قلم عالم از خون شهید برتر است چرا که قلم عالم جامعه را هدایت می کند.

وی اسلام را تنها دینی دانست که نگاهش هم به دنیا و هم به آخرت است.از دیدگاه  اسلام عالم واقعی کسی است که مسائل و ضروریات دین را بفهمد.

آخرین سخنران این جشن عرفانی یک شخصیت سیاسی بود. او کسی نبود جز شهرام غراوی. چهره ای که بار سنگینی بر دوش دارد و مردم محروم منطقه به تلاش های او چشم دوخته اند. 

 نماینده شرق گلستان گفت مردم ما همیشه در برابر دشمنان پای صحنه بودند .

نماینده عملگرای مجلس دهم افزود: روحانیون همیشه در کنار ما بوده اند و در جامعه از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. 

نماینده شرق گلستان، مناف هاشمی استاندار جدید  گلستان را چهره ای توانمند، عملگرا و اجرایی دانست و درخواست کرد که در گلستان  توسعه متوازن را مدنظر داشته باشد. مخصوصا به مناطق محروم نظیر شهرستان مراوه تپه توجه بیشتری شود.

در قسمتی از این جشن ، ارازمحمد آخوند کوچکی شاعر روحانی  شعری مذهبی به زبان ترکمنی قرائت کرد.

 با اعلام مجری مراسم 23 تن از روحانیون شاخص ترکمن صحرا و میهمانان حاضر در مجلس یکی پس از دیگری دعای خیر زمزمه کردند و حاضرین آمین گویان استجابت الهی را خواستار شدند. 

 در اواخر برنامه ها مجری مراسم 7 طلبه فارغ التحصیل ترکمن که لباسهای سرمه ای رنگ متحد الشکل بر تن و عمامه های سفید بر سر داشتند و اهل روستاهای قازانقایه ، آق لر، آق قلا ، گوگ دره ، تلو بودند را معرفی کرد. پس از آن اقوام و نزدیکان طلاب، آنها  را  بر دوش گرفته و با عزت و احترام تمام  به محوطه بیرونی انتقال دادند.   

در بین مراسم حسام الدین آخوند گوگلان از حوزه علمیه چنارلی به توصیه دوست محمد آخوند حسن زاده شاگرد عالم ربانی ترکمن صحرا عبدالقادر آخوند داغستانی شعری در نعت پیامبر اکرم (ص) قرائت کرد و جمع حاضر نیز با او همخوانی کردند. در این لحظات عرفانی بود  از چشم ها اشک ها جاری شد. 

پایان بخش جشن طلاب قازانقایه همچون اغلب مراسم ها و جشن ها یادآور این باورعمومی بود که : اول وجود بعد سجود.

صرف نهار و قرائت قرآن توسط حبیب الله قاری غراوی از مالای شیخ  و ذکر دعا توسط آنه منگلی آخوند قزل روحانی سالخورده و خوشنام ایل گوگلان و سپس اقامه نماز ظهر .

و اما  ختم کلام اینکه : حاج ناصر آخوند قزل مرد اول این مراسم بود. امام جمعه سخنورقازانقایه و شاگرد خستگی ناپذیر یارمحمد آخوند نظری که مدیریت حوزه علمیه قازانقایه را نیز بر عهده دارد در این روز بزرگ با آغوش باز و روی گشاده  به میهمانان و حاضرین خوشامد می گفت و از حضور گرم و سبز آنها قدردانی می کرد.   والسلام   

 گزارش از:  لطیف ایزدی، خبرنگار /  مراوه تپه ، جمعه  12 آّبان 96

 * عکس تزیینی است


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    جناب آقای لطیف ایزدی مدیرمحترم سایت اولکامیزیکی ازمدیران مدبرسخندان وسخنورتواناهستند۰ وقتی خواننده مطلب وی رابخواندازخواندن مطالب اوخسته نمی شود۰ ایشان بطریقی می نویسددرهیچیک ازجملات اوخطایی دیده نمی شود۰ بیهوده نکفته اند: زبان فارسی شیرین است۰ البته وقتی زبان فارسی شیرین است: درگرامرفارسی خطاء دیده نشود۰ به عنوان مثال درگرامرفعل وفاعل ؛ مفعول ؛ مسندعلیه ؛ پیشوندوپسوندوغیره جای خودمراعات گردد۰ درغیراین صورت آن ریبایی وفصاحت کلام راضایع می کند۰ درنوشتاربایدمراعات گردد۰ بنده تمام خطابه های آقای ایزدی رادقت میکنم۰ آنگاه برایم ثابت میشودواقعٱ زبان فارسی شیرین است۰ مؤیدباشید

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.