b_150_100_16777215_00_images_7786.jpg اولکامیز- موضوع سپنتا به چالشی دیگر برای نظام تبدیل شده است. اکثریت شخصیت ها و سیاسیون  کشور موافق و اقلیت پرقدرت نیز مخالف حضور او در شورای شهر یزد هستند . دکتر جلالی زاده یکی از شخصیت های اهل سنت  در دفاع از سپنتا عضو شورای شهر زرتشتی یزد نوشت : موضوع حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد یک مسأله فقهی را ایجاد کرده است که باید در راستای مسائل مستحدثه وپاسخگویی فقه به نیازهای زمان ومکان  به آن پاسخ گفت. متاسفانه عده ای چنان خودرا غرق در جانشینی خدا وپیامبر می دانند به محض اینکه پرسشی فقهی از آنان می شود با گفتن حلال است یا حرام مستفتی را از دلیل وحجت فارغ می نمایند .غافل از اینکه در مسأله حق الناس ومسائل نوین لازم است پاسخ در خور امروز را داد نه پاسخ سؤال هفتصد یا هشتصد سال قبل را.در گذشته خیلی از موارد به آسانی ازـسوی جامعه پذیرفته شده بود وفقها در کتاب های خود در هر بابی از آن به عنوان تمثیل استفاده می کردند که می توان به موضوع برده داری اشاره کرد .امروز کدام فقیه با دیدگاه سنتی یا مدرن است که به خود جرأت دهد از آن دفاع کند.
امروز حضور مسلمانان در پارلمان ومجامع حکومت های غیر اسلامی ویا حضور غیر مسلمانان در پارلمان ها وشوراهای اسلامی یکی از بحث های جنجال برانگیز است  که فقهای معاصر ان را حل کرده اند.
کسانی که با نگاه سنتی شهروندی را از حقوق خویش محروم  می کنند زیستگاه خودرا در عصر جدید نمی شناسند وهنوز در قرون گذشته زندگی می کنند .زیرا هرگونه استنباط حکمی اگر مبنی بر کرامت انسانی وعدالت نباشد ونیز با مقاصد شارع همگون نباشد نمی تواند مبنای یک حکم عادلانه فقهی عصری را داشته باشد.
خداوند فرموده است :ما آدمیان را گرامی داشتیم(إسراء/۷۰) که شامل هر انسانی چه مسلمان یا کافر ویا نیکوکار وبد کار می شود.
انسان جانشین وامانتدار خداست با هر ایده ومذهبی وخدا انسان را برای حمل این امانت بدون  داشتن اوصاف برگزیده است.
پیامبر (ص)در حجة الوداع همه را از آدم وآدم را از خاک می داند .پس دفاع از حقوق وکرامت همه انسان ها امری لازم وتضییع حقوق آنان امری ظالمانه است یعنی نباید کرامت وشخصیت انسانی غیر همکیشان را تباه کرد وعقیده ی آنان را خوارداشت . قیام پیامبر به خاطر جنازه ی یک یهودی نشانگر دیدگاه اسلام  نسبت به جایگاه انسان است وازهمه مهمتر  پیامبر (ص) فرموده کسی که به مردم مهر نورزد خداوند نسبت به اومهربان نیست.
واز همه مهمتر رسول خدا خودرا مدافع اهل ذمه دانسته وخیانت به آنان را خیانت به خود می داند .عقد قرارداد با یهودیان در مدینه ,به کارگیری آنان در مأموریت ها وهمینطور خلفای ر اشدین نشاندهنده رفتار حسنه با دیگران است. ابن حجر عسقلانی در شرح صحیح بخاری راهنمایی خواستن ونظر خواهی ازبعضی ازمعاهدین واهل ذمه را جایز دانسته  به شرطـ اینکه قرینه های دال بر نصیحت ودلسوزی آنان باشد. از سوی دیگر هنگامی بعضی ازـبنی تغلب از واژه جزیه ناخرسند بودند خلیفه دوم پیشنهاد آنان را پذیرفت وبه جای جزیه از انان  زکات  گرفت.
امروز نه زمان ارباب ورعیتی است ونه زمان برده داری  وکنیز گرفتن  امروز همه کسانی که در یک کشور زندگی می کنند شهروندند وباید از حقوق شهروندی برخوردار باشند.
به قول دکتر قرضاوی:بسیاری از عالمان ومشایخ نه در واقعیت بلکه در لابه لای کتاب ها زندگی می کنند واز فقه واقع بیگانه هستند .به عبارت دیگر فقه واقع از آنان غایب است .زیرا آنان همزمان باخواندن وبررسی کتاب های پیشینیان ,کتاب زندگی را ورق نمی زنند .ازاین روی فتوایی را صادر می کنند که گویی از دل گور بیرون آمده است.
بنابراین نمی توان بنا به اصول مذکور وتغییر زمان ومکان وتغییر  مصداق دار الحرب ودار الاسلام وبرجسته شدن حقوق بشر ومراعات کرامت انسانی فتاوای گذشته را مبنای عمل در جهان امروز قرار داد.حضور سپنتا نیکنام در شورای زادگاه وشهرخودش حق طبیعی واساسی اوست وکسی نمی تواند اورا محروم کند .وحذف او توهین به کسانی است که به ایشان را ی داده اند.  ودفاع از او وظیفه هر ایرانی آزاده است.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.