b_150_100_16777215_00_images_7786.jpg اولکامیز- موضوع سپنتا به چالشی دیگر برای نظام تبدیل شده است. اکثریت شخصیت ها و سیاسیون  کشور موافق و اقلیت پرقدرت نیز مخالف حضور او در شورای شهر یزد هستند . دکتر جلالی زاده یکی از شخصیت های اهل سنت  در دفاع از سپنتا عضو شورای شهر زرتشتی یزد نوشت : موضوع حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد یک مسأله فقهی را ایجاد کرده است که باید در راستای مسائل مستحدثه وپاسخگویی فقه به نیازهای زمان ومکان  به آن پاسخ گفت. متاسفانه عده ای چنان خودرا غرق در جانشینی خدا وپیامبر می دانند به محض اینکه پرسشی فقهی از آنان می شود با گفتن حلال است یا حرام مستفتی را از دلیل وحجت فارغ می نمایند .غافل از اینکه در مسأله حق الناس ومسائل نوین لازم است پاسخ در خور امروز را داد نه پاسخ سؤال هفتصد یا هشتصد سال قبل را.در گذشته خیلی از موارد به آسانی ازـسوی جامعه پذیرفته شده بود وفقها در کتاب های خود در هر بابی از آن به عنوان تمثیل استفاده می کردند که می توان به موضوع برده داری اشاره کرد .امروز کدام فقیه با دیدگاه سنتی یا مدرن است که به خود جرأت دهد از آن دفاع کند.
امروز حضور مسلمانان در پارلمان ومجامع حکومت های غیر اسلامی ویا حضور غیر مسلمانان در پارلمان ها وشوراهای اسلامی یکی از بحث های جنجال برانگیز است  که فقهای معاصر ان را حل کرده اند.
کسانی که با نگاه سنتی شهروندی را از حقوق خویش محروم  می کنند زیستگاه خودرا در عصر جدید نمی شناسند وهنوز در قرون گذشته زندگی می کنند .زیرا هرگونه استنباط حکمی اگر مبنی بر کرامت انسانی وعدالت نباشد ونیز با مقاصد شارع همگون نباشد نمی تواند مبنای یک حکم عادلانه فقهی عصری را داشته باشد.
خداوند فرموده است :ما آدمیان را گرامی داشتیم(إسراء/۷۰) که شامل هر انسانی چه مسلمان یا کافر ویا نیکوکار وبد کار می شود.
انسان جانشین وامانتدار خداست با هر ایده ومذهبی وخدا انسان را برای حمل این امانت بدون  داشتن اوصاف برگزیده است.
پیامبر (ص)در حجة الوداع همه را از آدم وآدم را از خاک می داند .پس دفاع از حقوق وکرامت همه انسان ها امری لازم وتضییع حقوق آنان امری ظالمانه است یعنی نباید کرامت وشخصیت انسانی غیر همکیشان را تباه کرد وعقیده ی آنان را خوارداشت . قیام پیامبر به خاطر جنازه ی یک یهودی نشانگر دیدگاه اسلام  نسبت به جایگاه انسان است وازهمه مهمتر  پیامبر (ص) فرموده کسی که به مردم مهر نورزد خداوند نسبت به اومهربان نیست.
واز همه مهمتر رسول خدا خودرا مدافع اهل ذمه دانسته وخیانت به آنان را خیانت به خود می داند .عقد قرارداد با یهودیان در مدینه ,به کارگیری آنان در مأموریت ها وهمینطور خلفای ر اشدین نشاندهنده رفتار حسنه با دیگران است. ابن حجر عسقلانی در شرح صحیح بخاری راهنمایی خواستن ونظر خواهی ازبعضی ازمعاهدین واهل ذمه را جایز دانسته  به شرطـ اینکه قرینه های دال بر نصیحت ودلسوزی آنان باشد. از سوی دیگر هنگامی بعضی ازـبنی تغلب از واژه جزیه ناخرسند بودند خلیفه دوم پیشنهاد آنان را پذیرفت وبه جای جزیه از انان  زکات  گرفت.
امروز نه زمان ارباب ورعیتی است ونه زمان برده داری  وکنیز گرفتن  امروز همه کسانی که در یک کشور زندگی می کنند شهروندند وباید از حقوق شهروندی برخوردار باشند.
به قول دکتر قرضاوی:بسیاری از عالمان ومشایخ نه در واقعیت بلکه در لابه لای کتاب ها زندگی می کنند واز فقه واقع بیگانه هستند .به عبارت دیگر فقه واقع از آنان غایب است .زیرا آنان همزمان باخواندن وبررسی کتاب های پیشینیان ,کتاب زندگی را ورق نمی زنند .ازاین روی فتوایی را صادر می کنند که گویی از دل گور بیرون آمده است.
بنابراین نمی توان بنا به اصول مذکور وتغییر زمان ومکان وتغییر  مصداق دار الحرب ودار الاسلام وبرجسته شدن حقوق بشر ومراعات کرامت انسانی فتاوای گذشته را مبنای عمل در جهان امروز قرار داد.حضور سپنتا نیکنام در شورای زادگاه وشهرخودش حق طبیعی واساسی اوست وکسی نمی تواند اورا محروم کند .وحذف او توهین به کسانی است که به ایشان را ی داده اند.  ودفاع از او وظیفه هر ایرانی آزاده است.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

برادر من، پس چرا اسم نماینده ی نیشابور و فیروزه جناب دکتر سبحانی نیا در لیست درج نشده؟؟؟!!! 6 دوره ن...
فقط با نوشتن مطلب در این سایت جلوی اینچنین اتفاقات ناروائی گرفته نمیشود . پیشنهاد میکنم در اینباره ب...
چناب ایزدی : عرض سلام و ادب . از متن زیبای شما در باره دکتر زیبا کلام لذت بردم . پیشنهاد میکنم تا بی...
بنده یک فارس و از اهالی روستای تلور شهرستان بندرگز هستم ولی در دل و ذهنم بر این باورم که انتخاب مدیر...
بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.