b_150_100_16777215_00_images_7786.jpg اولکامیز- موضوع سپنتا به چالشی دیگر برای نظام تبدیل شده است. اکثریت شخصیت ها و سیاسیون  کشور موافق و اقلیت پرقدرت نیز مخالف حضور او در شورای شهر یزد هستند . دکتر جلالی زاده یکی از شخصیت های اهل سنت  در دفاع از سپنتا عضو شورای شهر زرتشتی یزد نوشت : موضوع حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد یک مسأله فقهی را ایجاد کرده است که باید در راستای مسائل مستحدثه وپاسخگویی فقه به نیازهای زمان ومکان  به آن پاسخ گفت. متاسفانه عده ای چنان خودرا غرق در جانشینی خدا وپیامبر می دانند به محض اینکه پرسشی فقهی از آنان می شود با گفتن حلال است یا حرام مستفتی را از دلیل وحجت فارغ می نمایند .غافل از اینکه در مسأله حق الناس ومسائل نوین لازم است پاسخ در خور امروز را داد نه پاسخ سؤال هفتصد یا هشتصد سال قبل را.در گذشته خیلی از موارد به آسانی ازـسوی جامعه پذیرفته شده بود وفقها در کتاب های خود در هر بابی از آن به عنوان تمثیل استفاده می کردند که می توان به موضوع برده داری اشاره کرد .امروز کدام فقیه با دیدگاه سنتی یا مدرن است که به خود جرأت دهد از آن دفاع کند.
امروز حضور مسلمانان در پارلمان ومجامع حکومت های غیر اسلامی ویا حضور غیر مسلمانان در پارلمان ها وشوراهای اسلامی یکی از بحث های جنجال برانگیز است  که فقهای معاصر ان را حل کرده اند.
کسانی که با نگاه سنتی شهروندی را از حقوق خویش محروم  می کنند زیستگاه خودرا در عصر جدید نمی شناسند وهنوز در قرون گذشته زندگی می کنند .زیرا هرگونه استنباط حکمی اگر مبنی بر کرامت انسانی وعدالت نباشد ونیز با مقاصد شارع همگون نباشد نمی تواند مبنای یک حکم عادلانه فقهی عصری را داشته باشد.
خداوند فرموده است :ما آدمیان را گرامی داشتیم(إسراء/۷۰) که شامل هر انسانی چه مسلمان یا کافر ویا نیکوکار وبد کار می شود.
انسان جانشین وامانتدار خداست با هر ایده ومذهبی وخدا انسان را برای حمل این امانت بدون  داشتن اوصاف برگزیده است.
پیامبر (ص)در حجة الوداع همه را از آدم وآدم را از خاک می داند .پس دفاع از حقوق وکرامت همه انسان ها امری لازم وتضییع حقوق آنان امری ظالمانه است یعنی نباید کرامت وشخصیت انسانی غیر همکیشان را تباه کرد وعقیده ی آنان را خوارداشت . قیام پیامبر به خاطر جنازه ی یک یهودی نشانگر دیدگاه اسلام  نسبت به جایگاه انسان است وازهمه مهمتر  پیامبر (ص) فرموده کسی که به مردم مهر نورزد خداوند نسبت به اومهربان نیست.
واز همه مهمتر رسول خدا خودرا مدافع اهل ذمه دانسته وخیانت به آنان را خیانت به خود می داند .عقد قرارداد با یهودیان در مدینه ,به کارگیری آنان در مأموریت ها وهمینطور خلفای ر اشدین نشاندهنده رفتار حسنه با دیگران است. ابن حجر عسقلانی در شرح صحیح بخاری راهنمایی خواستن ونظر خواهی ازبعضی ازمعاهدین واهل ذمه را جایز دانسته  به شرطـ اینکه قرینه های دال بر نصیحت ودلسوزی آنان باشد. از سوی دیگر هنگامی بعضی ازـبنی تغلب از واژه جزیه ناخرسند بودند خلیفه دوم پیشنهاد آنان را پذیرفت وبه جای جزیه از انان  زکات  گرفت.
امروز نه زمان ارباب ورعیتی است ونه زمان برده داری  وکنیز گرفتن  امروز همه کسانی که در یک کشور زندگی می کنند شهروندند وباید از حقوق شهروندی برخوردار باشند.
به قول دکتر قرضاوی:بسیاری از عالمان ومشایخ نه در واقعیت بلکه در لابه لای کتاب ها زندگی می کنند واز فقه واقع بیگانه هستند .به عبارت دیگر فقه واقع از آنان غایب است .زیرا آنان همزمان باخواندن وبررسی کتاب های پیشینیان ,کتاب زندگی را ورق نمی زنند .ازاین روی فتوایی را صادر می کنند که گویی از دل گور بیرون آمده است.
بنابراین نمی توان بنا به اصول مذکور وتغییر زمان ومکان وتغییر  مصداق دار الحرب ودار الاسلام وبرجسته شدن حقوق بشر ومراعات کرامت انسانی فتاوای گذشته را مبنای عمل در جهان امروز قرار داد.حضور سپنتا نیکنام در شورای زادگاه وشهرخودش حق طبیعی واساسی اوست وکسی نمی تواند اورا محروم کند .وحذف او توهین به کسانی است که به ایشان را ی داده اند.  ودفاع از او وظیفه هر ایرانی آزاده است.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE تسلیت به وابستگان جانباختگان زلزله کرمانشاه
به خانواده های داغدار و مصیبت دیده  جانباختگان زلزله کرمانشاه و مناطق غربی کشور...

یادداشت

IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE اولین ها در باره شهردار مراوه تپه

اولکامیز- یکی از کاربران خوش قلم و تیزبین کانال تلگرامی اولکامیز در باره گلالگ بیگی زاده گزینه نهایی شورای شهر مراوه تپه برای احراز پست شهرداری مطلبی کوتاه و خواندنی نوشته اند که بی کم و کاست... ادامه مطلب ..
IMAGE فاجعه !

عصرایران-احسان محمدی: چند وقتی است که تصمیم گرفته ام اتفاقات خوب زندگی را هم ببینم. چشمم را به «بد» دیدن و دستم را به «سیاه» نوشتن عادت ندهم اما مگر می شود؟ وقتی اخبار بد مثل هوای آلوده پیرامون... ادامه مطلب ..
IMAGE دست از سر من بردارید!

فرارو- «دولت دوازدهم ادامه این دولت، دولت اعتدال و دولت اصلاحات است.» حسن روحانی این حرف را 23 اردیبهشت در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران و در برابر چشم 20 هزار نفر هوادار خود بیان کرد، همان... ادامه مطلب ..
IMAGE وضعیت کشورهای اسلامی

اولکامیز- امان محمد خوجملی: کشورهای اسلامی با تمام ادعاهای خود در هیچ زمینه ای وضعیت مناسبی نسبت به دیگر کشورهای غیر اسلامی ندارند. در زمینه های اقتصادی و اجتماعی وصنعت و تکنولوژی و فناوری و... ادامه مطلب ..
IMAGE جهالت و تخریب فرهنگی

کمی بالاتر از مصلی اهل سنت گنبد قبرستانی معروف به نام نازقلی خوجه وجود دارد که در محدوداش شخصیت های بسیاری از تورکمن ها آرمیده اند. از جمله این شخصیتها خوده نازقلی خوجه می باشد که قبرستان به نام... ادامه مطلب ..
IMAGE ادبیات مختومقلی

کانال مختومقلی : دکتر مصطفی تانچ، استاد دانشگاه ترکیه : عصری که مختومقلی در آن می زیست بهترین آثار ادبی ترکمن به اوج خود رسید. این آثار و سخن ناب شاعر برای ما خیلی پرفایده است. ادامه مطلب ..
IMAGE مجموعه طوایف اغوزخان

اولکامیز-  مجموعه ی قبایل بزرگ اعوذخان ازنسل فرزندقره خان ازآسیای میانه برخاسته اند۰ بیشترین آنها درتمامیت نقاط قاره ی آسیاودیگرقاره هابطورپراکنده گسترش پیداکرده مستقرشده اند؛البته... ادامه مطلب ..
IMAGE نکته های یک جشن

 اولکامیز- مراسم جشن فارغ التحصیلی طلاب جوان حوزه علمیه قازانقایه پیام ها و نکته های تلخ و شیرین داشت که به شرح ذیل می خوانید : ادامه مطلب ..
IMAGE دین و اجبار

 احسان مکتبی - ايمان از منظر لاك، وجهي با اجبار ندارد، آزادي انتخاب، حق اوليه انسان‌هاي عاقل و بالغ است و كسي را نمي‌توان به غير آنچه خود مي‌خواهد به ديني وا‌داشت ضمن آن‌كه حوزه دين حوزه... ادامه مطلب ..
IMAGE چه کردیم با سرزمین خود !

به قلم مهرداد خدیر- «ما خودخواه ترین نسلی هستیم که در طول هفت هزار سال پیش در این سرزمین زیسته چون هر بلایی بر سر حوزه محیط زیست آمده طی چهار دهه گذشته بوده است. ادامه مطلب ..
IMAGE فرصت‌ها را دریابیم...

خانم ناظم از دختر محصل پرسید: به خاطر غیبت دیروز گواهی پزشک آورده‌ای؟ دختر نوجوان پاسخ داد: نه. چون بیمار نبودم و مادرم هم اطلاع داده بود که نمی توانم به مدرسه بیایم. ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

  گفتاری از صادق زیباکلام : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به نظر می‌رسد ما دو ایران داریم یکی در عالم واقعیت و دومی هم در ذهن... ادامه مطلب ..
IMAGE ماجرای سپنتا و یک پرسش متفاوت: رییس قوه مقننه کیست؟

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- سخنان روز یکشنبه رییس مجلس شورای اسلامی در ابراز مجدد مخالفت با لغو عضویت سپنتا نیک نام عضو زرتشتی شورای شهر یزد تغییری در موضع فقهای شورای نگهبان ایجاد نکرده و سخنگو... ادامه مطلب ..
IMAGE وصیت کورش یا منشور سبز؟

 کانال فردای بهتر - گفتاری از سید مصطفی‌ تاجزاده : ✅ قطعه زیر را به کورش نسبت می دهند. صرف نظر از درستی یا نادرستی این انتساب، می توان آن را به عنوان"منشور سبز" معرفی کرد و برای تحقق توصیه هایش... ادامه مطلب ..
IMAGE نیست های هست نما

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: در این دنیا هر شخصی شب و روز در جستجوی چیزهایی است که فعلا نیست بعدا هست می شود مثلا اگر کسی گدایی می کند طالب بخششی است که فعلا یافت نمی شود ادامه مطلب ..
واکنش‌ها به درگذشت علی‌اشرف درویشیان

ایسنا نوشت: محمود دولت آبادی، شمس لنگرودی و جمال میرصادقی در پی درگذشت علی اشرف درویشیان از این نویسنده پیشکسوت و دغدغه‌هایش سخن گفتند. ادامه مطلب ..
IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

روز18 ابان هم سالگرد شهید حاج معمی هلاکو نماینده شجاع اسبق و سیاستمدار برجسته ترکمن بود لطفا در رسان...
اقای یلمه شما دیگه این حرف را نزنید خواهشا یلمه ها که مدعی اند ادم و حوا یلمه بوده
البته در ثلاثین حضور داشتند نه در اربعین
ضمن اینکه تک تک افراد جامعه در حفظ محیط زیست مسئولیت دارند افراد متولی امور اجتماعی لازم است طرح هائ...
لطیف جان ، تعداد نمایندگان شهید در سقوط یاک 40 بیشتر از 5 نفر بودند . لطفا اصلاح فرمایید. ممنون
مطالب نگارش شده کامل نبوده قهرمانی تیم کلنی اق قلا درسطح کشورجام نصر ویادی ازپدرفوتبال اق قلانشده وا...
سلام دوست عزیز ما فرزندان آدم وحوا هستیم مطرح کردن چنین مسا ئلی عقبگرد مردم یک منطقه را می رساند ب...
اظهارات شماپسندیده است۰ واقعٱ سقف وشیشه های اتوبوس عمومی چندان ایمنی نیستند۰ بایدفکری خوب وایمنی بای...
درگذشت حاج آقای نافعی که به ورزش مدارس نیز خدمت فراوانی کرد را تسلیت گفته و برای او و سایر درگذشتگان...
ببخشید که جسارت میکنم و واقعا شرمنده ام که عرض میکنم ولی شما یموت ها تنگ نظرترین افراد برای تاریخ ت...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.