b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-07-19_17-41-04.jpgاولکامیز- فعالین سیاسی شاخص ترکمن صحرا با آیت الله نورمفیدی نماینده رهبر معظم انقلاب در استان گلستان دیدار کردند. در این نشست مهم فعالین برجسته ترکمن صحرا ، مجمع تدبیر وامید ترکمن صحرا(دکترحکیم کوچکی) ، جبهه متحد همدلان صحرا (مهندس عبدالغفار رادمهر) ، گروه همفکری (دکتر جلال الدین سیدی)  ، ماصلاحات توپری (حکیم آل جلیل) ،  اقوام ومذاهب (جبار ایری ) واعضای رؤسای ستاد در 6 شهرستان گلستان و معاون ومشاورین دکتر روحانی در ترکمن صحرای استان گلستان حضور سبز و موثر داشتند . دکتر حکیم کوچکی مسئول مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا به نمایندگی از فعالین و تشکلهای سیاسی ترکمن صحرا مطالبات ترکمنها را بصورت مکتوب بیان نمود. مطالباتی که صریح و شفاف بود و نیاز به گوش های شنوا دارد . خواسته هایی که حق مفغول مانده ترکمنهاست . این متن تاریخی را در ذیل می خوانید :  ضمن عرض تسلیت ایام محرم، و درود و سلام به روح پرفتوح بنیانگذار انقلا ب اسلامی و شهدای گرانقدر ، و طول عمر با عزت به مقام معظم رهبری و سلام صمیمانه به محضر ریاست محترم جمهوری؛ جناب دکترحسن روحانی ؛ وسلام ویژه داریم خدمت نماینده ولی وفقیه وخبرگان رهبری حاج آقا آیت الله نورمفیدی وهمه مهمانان عزیزومحترم. مستحضرید  یکی از دغدغه‌های جدی و فراگیر فعّالان‌ مدنی وانتخاباتی تورکمن ، روحانیون و نخبگان و اساتید و دانشجویان و دلسوزان اهل سنت پی گیری مطالباتشان است.


یکی از دغدغه‌های جدی و فراگیر بعنوان بخشی از شهروندان جمهوری اسلامی ایران وهمچنین بخشی از اهل سنت ایران پی گیری وتحقق مطالبات قانونی ومشروعشان می باشد که در قانون اساسی بدان تصریح گردیده ولی کماکان معلق و معوق مانده است . شهروندان ترکمن و اهل سنت ایران دارای پیشینه درخشانی در دفاع از حاکمیت وتمامیت ارضی کشور می باشند. و صداقت خود را در همدلی و همراهی با نظام مقدس جمهوری اسلامی در تمام عرصه‌های انقلاب اسلامی ثابت نموده و جای هیچ گونه شک و تردیدی در این زمینه باقی نگذاشته‌اند. حمایت قاطع اهل سنت از جناب آقای دکتر حسن روحانی بیانگر همدلی وهمراهی با نظام و امید به بهبود اوضاع و توجه به مطالبات، به لحاظ رویکرد ایشان نسبت به اقوام و مذاهب ایرانی بود.


مطالبات شهروندان ترکمن و اهل سنت چیزی نیست جز همان حقوق مصرح درقانون ومشروع شهروندی که هر ایرانی آنها را حق مسلم خود می‌داند و بعنوان کف حقوق اساسی بایستی به آنها دست یابد ومی دانیم خواست بنیانگذار انقلاب و مقام معظم رهبری نیز بوده ومی باشد. یکی از‌ این مطالبات قانونی بکارگیری نیروهای شایسته از میان اهل سنت در سطوح مختلف مدیریتی کشوری، استانی و منطقه‌ای است که متأسّفانه‌ سال‌هاست مغفول مانده است. جز موارد نادر.


شهروندان نجیب و وحدت طلب ترکمن با جمعیتی بالغ بر45% جمعیت استان گلستان متأسّفانه‌ علی‌رغم‌ تمام همراهی‌ها وتعاملاتشان با دولت ونظام ، هنوز شاهد عدم اهتمام به شایستگان اهل سنت این استان بوده وهستند. سؤال اساسی ما از ریاست محترم جمهوری و وزیر کشور و مدیران استان بطور عام اینست که چرا شایستگان ما را نمی‌بینید؟ و چرا به استفاده از ظرفیت های این جمعیت چشمگیر مخلص اهتمام نمی ورزند.؟ مدّت‌هاست بدنبال پاسخی برای اقناع فرزندان ومردم خود هستیم ولی همچنان در فقدان توجیهی معقول و قانونی درمانده ایم.


علیرغم اینکه مقام معظّم‌ رهبری، ریاست محترم جمهوری و نیز بزرگان نظام در مورد برادری و برابری شهروندان ایرانی و اهل سنت و اهل تشیّع، تأکید ویژه داشتند ودارند به نظر می رسد حقوق قانونی اهل سنت در به کارگرفته شدن در مدیریت های کلان کشوری و منطقه ای عمدا یا سهوا مغفول مانده واین مسئله به نوعی نادیده گرفتن قانون، بی‌توجهی به منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های عدالت محورانه ی نظام بوده است.


همانگونه که مبرهن است که لزوم حفظ وحدت و همدلی در بین تمامی آحاد واقشارجامعه از ملزومات افزایش همگرایی در میان ملت بزرگ ایران می باشد و تأثیر‌ مستقیم مشارکت همه مردم در سیستم سیاسی کشور ضریب مقبولیت ومشروعیت و به تبع آن امنیت و ثبات نظام را افزایش می دهد. بر این باوریم که سیستم های امنیتی کشور سیاست خود را هرگز بر حذف جمعیت، گروه، مذهب و یا قوم خاصی بنا ننهاده است. بر عکس آنچه دشمنان و بدخواهان نظام سعی در القاء آن دارند همه ی ارکان نظام تأکید‌ بر الزام سیاست‌های مبتنی بر امنیت پایدار ملّی‌ نظام جمهوری اسلامی بواسطه ی مشارکت همه ایرانیان معتقد و متعهد به نظام ، در همه سطوح مدیریتی دارد.
مایلیم باورمان در این خصوص تقویت شود که ایجاد محدودیت بر شهروندان ترکمن و اهل سنت با توجه به سابقه وفاداری، تعهّد‌ و ایثارگری‌هایشان از نظر مسئولین محترم فاقد توجیه امنیتی بوده و هیچ‌وقت‌ نگاه‌ها به ما نگاه تهدیدمحور نبوده و نخواهد بود. بلکه بالعکس، سیاست دولت فرصت‌محور بوده و فاکتور عدالت اجتماعی در تنظیم سیاست ها توسط دولت از پشتوانه چنین استنباط و تحلیل قانونمدارانه و عدالت گسترانه ئی برخوردار و متمتع می باشد.
در اینصورت می‌توان نتیجه گرفت که «عدم بکارگیری نیروهای شایسته و توانمند اهل سنت ناشی از بی‌تدبیری و کج‌سلیقگی مدیران می‌باشد.» و این بی‌توجهی و عدم به کارگیری دقیقاً‌ بر خلاف سیاست‌ها و استراتژی نظام جمهوری اسلامی می‌باشد و لزوم بازبینی و بازنگری در عملکرد مدیران کشوری و استانی را در این زمینه لازم و ضروری می‌نمایاند.

چنانچه مدیران ارشد استان نسبت به بکارگیری و استفاده از شایستگان اهل سنت در مدیریّت‌ها تجدید نظر نکنند و یا توجهی به این مسئله ننمایند، از نظر فعالین اجتماعی وانتخاباتی مردم شریف ترکمن صحرا قابل توجیه و اغماض نبوده و قطعاً‌ عملکرد آنها در محضر تاریخ و از منظر بی کیاستی در تشخیص و درک مصلحت نظام و کشورمورد قضاوت قرار خواهد گرفت.لذا انتظار پاسخی شایسته به این همه خلوص و صداقت مردم و فعالین مدنی تورکمن ها را از مسئولان اجرائی ودولت محترم وعنایت ویژه ومحبت آمیز حضرت عالی داریم.

امید است که همه ما بتوانیم در راستای سربلندی ایران اسلامی به وظایف و تکالیف خود جامه عمل بپوشانیم! تا همهٔ اقوام ایرانی، احساس پیوند بیشتری با بدنهٔ ملت بزرگ ایران داشته باشند.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.