b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-07-19_17-41-04.jpgاولکامیز- فعالین سیاسی شاخص ترکمن صحرا با آیت الله نورمفیدی نماینده رهبر معظم انقلاب در استان گلستان دیدار کردند. در این نشست مهم فعالین برجسته ترکمن صحرا ، مجمع تدبیر وامید ترکمن صحرا(دکترحکیم کوچکی) ، جبهه متحد همدلان صحرا (مهندس عبدالغفار رادمهر) ، گروه همفکری (دکتر جلال الدین سیدی)  ، ماصلاحات توپری (حکیم آل جلیل) ،  اقوام ومذاهب (جبار ایری ) واعضای رؤسای ستاد در 6 شهرستان گلستان و معاون ومشاورین دکتر روحانی در ترکمن صحرای استان گلستان حضور سبز و موثر داشتند . دکتر حکیم کوچکی مسئول مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا به نمایندگی از فعالین و تشکلهای سیاسی ترکمن صحرا مطالبات ترکمنها را بصورت مکتوب بیان نمود. مطالباتی که صریح و شفاف بود و نیاز به گوش های شنوا دارد . خواسته هایی که حق مفغول مانده ترکمنهاست . این متن تاریخی را در ذیل می خوانید :  ضمن عرض تسلیت ایام محرم، و درود و سلام به روح پرفتوح بنیانگذار انقلا ب اسلامی و شهدای گرانقدر ، و طول عمر با عزت به مقام معظم رهبری و سلام صمیمانه به محضر ریاست محترم جمهوری؛ جناب دکترحسن روحانی ؛ وسلام ویژه داریم خدمت نماینده ولی وفقیه وخبرگان رهبری حاج آقا آیت الله نورمفیدی وهمه مهمانان عزیزومحترم. مستحضرید  یکی از دغدغه‌های جدی و فراگیر فعّالان‌ مدنی وانتخاباتی تورکمن ، روحانیون و نخبگان و اساتید و دانشجویان و دلسوزان اهل سنت پی گیری مطالباتشان است.


یکی از دغدغه‌های جدی و فراگیر بعنوان بخشی از شهروندان جمهوری اسلامی ایران وهمچنین بخشی از اهل سنت ایران پی گیری وتحقق مطالبات قانونی ومشروعشان می باشد که در قانون اساسی بدان تصریح گردیده ولی کماکان معلق و معوق مانده است . شهروندان ترکمن و اهل سنت ایران دارای پیشینه درخشانی در دفاع از حاکمیت وتمامیت ارضی کشور می باشند. و صداقت خود را در همدلی و همراهی با نظام مقدس جمهوری اسلامی در تمام عرصه‌های انقلاب اسلامی ثابت نموده و جای هیچ گونه شک و تردیدی در این زمینه باقی نگذاشته‌اند. حمایت قاطع اهل سنت از جناب آقای دکتر حسن روحانی بیانگر همدلی وهمراهی با نظام و امید به بهبود اوضاع و توجه به مطالبات، به لحاظ رویکرد ایشان نسبت به اقوام و مذاهب ایرانی بود.


مطالبات شهروندان ترکمن و اهل سنت چیزی نیست جز همان حقوق مصرح درقانون ومشروع شهروندی که هر ایرانی آنها را حق مسلم خود می‌داند و بعنوان کف حقوق اساسی بایستی به آنها دست یابد ومی دانیم خواست بنیانگذار انقلاب و مقام معظم رهبری نیز بوده ومی باشد. یکی از‌ این مطالبات قانونی بکارگیری نیروهای شایسته از میان اهل سنت در سطوح مختلف مدیریتی کشوری، استانی و منطقه‌ای است که متأسّفانه‌ سال‌هاست مغفول مانده است. جز موارد نادر.


شهروندان نجیب و وحدت طلب ترکمن با جمعیتی بالغ بر45% جمعیت استان گلستان متأسّفانه‌ علی‌رغم‌ تمام همراهی‌ها وتعاملاتشان با دولت ونظام ، هنوز شاهد عدم اهتمام به شایستگان اهل سنت این استان بوده وهستند. سؤال اساسی ما از ریاست محترم جمهوری و وزیر کشور و مدیران استان بطور عام اینست که چرا شایستگان ما را نمی‌بینید؟ و چرا به استفاده از ظرفیت های این جمعیت چشمگیر مخلص اهتمام نمی ورزند.؟ مدّت‌هاست بدنبال پاسخی برای اقناع فرزندان ومردم خود هستیم ولی همچنان در فقدان توجیهی معقول و قانونی درمانده ایم.


علیرغم اینکه مقام معظّم‌ رهبری، ریاست محترم جمهوری و نیز بزرگان نظام در مورد برادری و برابری شهروندان ایرانی و اهل سنت و اهل تشیّع، تأکید ویژه داشتند ودارند به نظر می رسد حقوق قانونی اهل سنت در به کارگرفته شدن در مدیریت های کلان کشوری و منطقه ای عمدا یا سهوا مغفول مانده واین مسئله به نوعی نادیده گرفتن قانون، بی‌توجهی به منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های عدالت محورانه ی نظام بوده است.


همانگونه که مبرهن است که لزوم حفظ وحدت و همدلی در بین تمامی آحاد واقشارجامعه از ملزومات افزایش همگرایی در میان ملت بزرگ ایران می باشد و تأثیر‌ مستقیم مشارکت همه مردم در سیستم سیاسی کشور ضریب مقبولیت ومشروعیت و به تبع آن امنیت و ثبات نظام را افزایش می دهد. بر این باوریم که سیستم های امنیتی کشور سیاست خود را هرگز بر حذف جمعیت، گروه، مذهب و یا قوم خاصی بنا ننهاده است. بر عکس آنچه دشمنان و بدخواهان نظام سعی در القاء آن دارند همه ی ارکان نظام تأکید‌ بر الزام سیاست‌های مبتنی بر امنیت پایدار ملّی‌ نظام جمهوری اسلامی بواسطه ی مشارکت همه ایرانیان معتقد و متعهد به نظام ، در همه سطوح مدیریتی دارد.
مایلیم باورمان در این خصوص تقویت شود که ایجاد محدودیت بر شهروندان ترکمن و اهل سنت با توجه به سابقه وفاداری، تعهّد‌ و ایثارگری‌هایشان از نظر مسئولین محترم فاقد توجیه امنیتی بوده و هیچ‌وقت‌ نگاه‌ها به ما نگاه تهدیدمحور نبوده و نخواهد بود. بلکه بالعکس، سیاست دولت فرصت‌محور بوده و فاکتور عدالت اجتماعی در تنظیم سیاست ها توسط دولت از پشتوانه چنین استنباط و تحلیل قانونمدارانه و عدالت گسترانه ئی برخوردار و متمتع می باشد.
در اینصورت می‌توان نتیجه گرفت که «عدم بکارگیری نیروهای شایسته و توانمند اهل سنت ناشی از بی‌تدبیری و کج‌سلیقگی مدیران می‌باشد.» و این بی‌توجهی و عدم به کارگیری دقیقاً‌ بر خلاف سیاست‌ها و استراتژی نظام جمهوری اسلامی می‌باشد و لزوم بازبینی و بازنگری در عملکرد مدیران کشوری و استانی را در این زمینه لازم و ضروری می‌نمایاند.

چنانچه مدیران ارشد استان نسبت به بکارگیری و استفاده از شایستگان اهل سنت در مدیریّت‌ها تجدید نظر نکنند و یا توجهی به این مسئله ننمایند، از نظر فعالین اجتماعی وانتخاباتی مردم شریف ترکمن صحرا قابل توجیه و اغماض نبوده و قطعاً‌ عملکرد آنها در محضر تاریخ و از منظر بی کیاستی در تشخیص و درک مصلحت نظام و کشورمورد قضاوت قرار خواهد گرفت.لذا انتظار پاسخی شایسته به این همه خلوص و صداقت مردم و فعالین مدنی تورکمن ها را از مسئولان اجرائی ودولت محترم وعنایت ویژه ومحبت آمیز حضرت عالی داریم.

امید است که همه ما بتوانیم در راستای سربلندی ایران اسلامی به وظایف و تکالیف خود جامه عمل بپوشانیم! تا همهٔ اقوام ایرانی، احساس پیوند بیشتری با بدنهٔ ملت بزرگ ایران داشته باشند.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.