photo_2017-10-06_07-03-10.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : در سیزدهمین روز از مهرماه  سال 96 در هوایی کاملا پاییزی و نسبتا سرد ، مراسم فارغ التحصیلی 6 نفر از طلاب و حفاظ  حوزه علمیه عرفانی شهر مرزی مراوه تپه با حضور معنوی جمع کثیری از مردم مؤمن منطقه ، روحانیون ، طلاب و مسئولین محلی با شکوه هر چه تمامتر برگزار گردید . ملا احمد پهلوان دوجی  و ملا یعقوب پهلوان دوجی هر دو از شهر مراوه تپه ، ملا رشید سیدی از روستای چایلی ، لطیف بهلکه از روستای دولت اورلان، یوسف گرگانلی دوجی و عبدالرحیم گرگانلی دوجی دو برادر از روستای  قره قل تپه ، گلهای سر سبد این مجلس بزرگ و باشکوه بودند که به پاس زحمات و تلاش های آنها  و اتمام دروس حوزه و حفظ قرآن کریم این مراسم دینی برگزار می شد.  

 

اولین سخنران مراسم، کریم آخوند جاوربود. امام جمعه اهل سنت گنبد به ضرورت توجه به دینداری و پایبندی به تعالیم شریعت اسلام و پرهیز از معاصی و منکرات تاکید کرد .  

امین آخوند صفری سخنران دوم مراسم در باره تقوی صحبت کرد و گفت : تقوی وظیفه دینی همه ماست اگر تقوی نداشته باشیم عاقبت خوبی نخواهیم داشت.

امام جمعه شهر فراغی یکی از معضلات جامعه  را  بحث سه طلاقه کردن دانست و گفت بسیاری از این سه طلاقه ها بر اساس شریعت نیست .

 آخوند صفری همنشینی با متقین و صالحان ، بهره گیری از مربی و مشاور و استاد برای انتخاب راه درست و دعا و تضرع و زاری به درگاه خداوند را سه راه به دست آوردن تقوی یاد کرد .

سخنران پایانی مراسم حجت الاسلام خیرخواه بود . در حالیکه حجاج  بیت الله به تازگی در کمال امنیت و آرامش از سفر حج برگشته بودند  وی در قسمتی از سخنانش به عربستان حمله کرد.

مسئول مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور گفت : خیلی از آسیب های اجتماعی در درون جامعه تولید می شود . امروز نسل جوان بیش از گذشته نیاز به ارشاد دارد .

این روحانی شیعه مذهب خطاب به روحانیون گفت دین را خوب معرفی کنیم  و خودمان را به ابزار روز مجهز بکنیم تا حرفی برای گفتن داشته باشیم . مردم از مادیگری خسته شده اند و به معنویت تمایل دارند.

چاری آخوند محمدی مجری این مراسم که خود شاعر و حافظ قرآن است در فرازی از برنامه،  شعری در رثای مرحوم یارمحمد آخوند نظری عالم برجسته اهل سنت قرائت کرد که با سوز و گداز همراه بود.

همچنین ملا عبدالرحیم اوزین دوجی یکی از طلاب فعال و خوش صدای حوزه علمیه عرفانی مرواه تپه سرودی ترکمنی و زیبا اجرا کرد .

در ادامه حاجی محمد آخوند کرند ، عبدالرحمن آخوند توغدری از چای قوشان ، حجت الاسلام خیرخواه از گرگان ، چاری آخوند از شیخ لر، صلاح الدین ایشان گوگلان از چنارلی و مرد محمد آخوند کسلخه از قره ماخر عمامه های سفید و متبرک را همچون تاج پیامبر برسر 6 تن از طلاب و قاریان حوزه علمیه مراوه تپه نهادند.  

پس از آن مدارک فارغ التحصیلی و لوح های تقدیر این 6 طلبه و قاری جوان بودند توسط عبدالمطلب آخوند پهلوان زاده از قارناوه ، آنه منگلی اخوند قزل از قازانقایه ، نعمت الله ایشان مختومی از کلاله ، امین آخوند صفری ، عبدالله آخوند خوش نظر از تازه یاب جرگلان تقدیم شد .

در اواخر این مراسم  دعای خیر توسط  کریم آخوند جاور، مرد محمد آخوند کسلخه ، عزیز قاری ، کمال اخوند غراوی ، ناصر آخوند قاری از ساری قامیش ، حال محمد آّبروش از چناران ، حجت الاسلام خیرخواه از گرگان، خوجه دردی آخوند غراوی مدیر و مؤسس حوزه علمیه عرفانی مراوه تپه ، احمد آخوند غراوی ( مدرس حوزه ) و یوسف اخوند غراوی ( مدرس حوزه ) انجام شد.  

صرف نهار و اقامه نماز ظهر پایان بخش این مراسم دینی بود که بیش از دو هزار نفر در آن حضور سبز و پررنگ داشتند. پایان برنامه با بارش باران همراه شد.   

گفتنی است هر یک از این 6 طلبه و قاری در منازل خودشان نیز ضیافت دینی برگزار می کنند که برنامه  آن توسط مجری اعلام شد

در حاشیه این مراسم حاج دردی محمد غراوی فر فرزند امام جمعه و عضو هیئت امنای حوزه علمیه عرفاانی مراوه تپه به اولکامیز گفت : این مراسم یازدهمین مراسم فارغ التحصیلی طلاب و حفاظ حوزه علمیه عرفانی مراوه تپه است . در حال حاضر این حوزه 47 طلبه  مشغول به تحصیل است . حوزه علمیه عرفانیه مراوه تپه  به همت  خوجه دردی آخوند غراوی امام جمعه شهرستان در سال 1364 تاسیس شد .

وی از مشارکت گسترده مردم مؤمن مراوه تپه و حومه در برگزاری این مراسم تشکر کرد و گفت برای برگزاری این مراسم به تعداد  30 راس گوسفند و مبلغ 15 میلیون تومان  توسط مردم به حوزه کمک شده است . 

به گزارش اولکامیز برخی از چهره ها  همچون  دکتر عبدالصمد غراوی پزشک متخصص  ، آقای رحمانی معلم قدیمی مراوه تپه ، طوی محمد آق ارکاکلی  مدیر داخلی بیمارستان بسکی و . . . در این مراسم حضور داشتند .  

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.