b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-10-06_07-03-10.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : در سیزدهمین روز از مهرماه  سال 96 در هوایی کاملا پاییزی و نسبتا سرد ، مراسم فارغ التحصیلی 6 نفر از طلاب و حفاظ  حوزه علمیه عرفانی شهر مرزی مراوه تپه با حضور معنوی جمع کثیری از مردم مؤمن منطقه ، روحانیون ، طلاب و مسئولین محلی با شکوه هر چه تمامتر برگزار گردید . ملا احمد پهلوان دوجی  و ملا یعقوب پهلوان دوجی هر دو از شهر مراوه تپه ، ملا رشید سیدی از روستای چایلی ، لطیف بهلکه از روستای دولت اورلان، یوسف گرگانلی دوجی و عبدالرحیم گرگانلی دوجی دو برادر از روستای  قره قل تپه ، گلهای سر سبد این مجلس بزرگ و باشکوه بودند که به پاس زحمات و تلاش های آنها  و اتمام دروس حوزه و حفظ قرآن کریم این مراسم دینی برگزار می شد.  

 

اولین سخنران مراسم، کریم آخوند جاوربود. امام جمعه اهل سنت گنبد به ضرورت توجه به دینداری و پایبندی به تعالیم شریعت اسلام و پرهیز از معاصی و منکرات تاکید کرد .  

امین آخوند صفری سخنران دوم مراسم در باره تقوی صحبت کرد و گفت : تقوی وظیفه دینی همه ماست اگر تقوی نداشته باشیم عاقبت خوبی نخواهیم داشت.

امام جمعه شهر فراغی یکی از معضلات جامعه  را  بحث سه طلاقه کردن دانست و گفت بسیاری از این سه طلاقه ها بر اساس شریعت نیست .

 آخوند صفری همنشینی با متقین و صالحان ، بهره گیری از مربی و مشاور و استاد برای انتخاب راه درست و دعا و تضرع و زاری به درگاه خداوند را سه راه به دست آوردن تقوی یاد کرد .

سخنران پایانی مراسم حجت الاسلام خیرخواه بود . در حالیکه حجاج  بیت الله به تازگی در کمال امنیت و آرامش از سفر حج برگشته بودند  وی در قسمتی از سخنانش به عربستان حمله کرد.

مسئول مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور گفت : خیلی از آسیب های اجتماعی در درون جامعه تولید می شود . امروز نسل جوان بیش از گذشته نیاز به ارشاد دارد .

این روحانی شیعه مذهب خطاب به روحانیون گفت دین را خوب معرفی کنیم  و خودمان را به ابزار روز مجهز بکنیم تا حرفی برای گفتن داشته باشیم . مردم از مادیگری خسته شده اند و به معنویت تمایل دارند.

چاری آخوند محمدی مجری این مراسم که خود شاعر و حافظ قرآن است در فرازی از برنامه،  شعری در رثای مرحوم یارمحمد آخوند نظری عالم برجسته اهل سنت قرائت کرد که با سوز و گداز همراه بود.

همچنین ملا عبدالرحیم اوزین دوجی یکی از طلاب فعال و خوش صدای حوزه علمیه عرفانی مرواه تپه سرودی ترکمنی و زیبا اجرا کرد .

در ادامه حاجی محمد آخوند کرند ، عبدالرحمن آخوند توغدری از چای قوشان ، حجت الاسلام خیرخواه از گرگان ، چاری آخوند از شیخ لر، صلاح الدین ایشان گوگلان از چنارلی و مرد محمد آخوند کسلخه از قره ماخر عمامه های سفید و متبرک را همچون تاج پیامبر برسر 6 تن از طلاب و قاریان حوزه علمیه مراوه تپه نهادند.  

پس از آن مدارک فارغ التحصیلی و لوح های تقدیر این 6 طلبه و قاری جوان بودند توسط عبدالمطلب آخوند پهلوان زاده از قارناوه ، آنه منگلی اخوند قزل از قازانقایه ، نعمت الله ایشان مختومی از کلاله ، امین آخوند صفری ، عبدالله آخوند خوش نظر از تازه یاب جرگلان تقدیم شد .

در اواخر این مراسم  دعای خیر توسط  کریم آخوند جاور، مرد محمد آخوند کسلخه ، عزیز قاری ، کمال اخوند غراوی ، ناصر آخوند قاری از ساری قامیش ، حال محمد آّبروش از چناران ، حجت الاسلام خیرخواه از گرگان، خوجه دردی آخوند غراوی مدیر و مؤسس حوزه علمیه عرفانی مراوه تپه ، احمد آخوند غراوی ( مدرس حوزه ) و یوسف اخوند غراوی ( مدرس حوزه ) انجام شد.  

صرف نهار و اقامه نماز ظهر پایان بخش این مراسم دینی بود که بیش از دو هزار نفر در آن حضور سبز و پررنگ داشتند. پایان برنامه با بارش باران همراه شد.   

گفتنی است هر یک از این 6 طلبه و قاری در منازل خودشان نیز ضیافت دینی برگزار می کنند که برنامه  آن توسط مجری اعلام شد

در حاشیه این مراسم حاج دردی محمد غراوی فر فرزند امام جمعه و عضو هیئت امنای حوزه علمیه عرفاانی مراوه تپه به اولکامیز گفت : این مراسم یازدهمین مراسم فارغ التحصیلی طلاب و حفاظ حوزه علمیه عرفانی مراوه تپه است . در حال حاضر این حوزه 47 طلبه  مشغول به تحصیل است . حوزه علمیه عرفانیه مراوه تپه  به همت  خوجه دردی آخوند غراوی امام جمعه شهرستان در سال 1364 تاسیس شد .

وی از مشارکت گسترده مردم مؤمن مراوه تپه و حومه در برگزاری این مراسم تشکر کرد و گفت برای برگزاری این مراسم به تعداد  30 راس گوسفند و مبلغ 15 میلیون تومان  توسط مردم به حوزه کمک شده است . 

به گزارش اولکامیز برخی از چهره ها  همچون  دکتر عبدالصمد غراوی پزشک متخصص  ، آقای رحمانی معلم قدیمی مراوه تپه ، طوی محمد آق ارکاکلی  مدیر داخلی بیمارستان بسکی و . . . در این مراسم حضور داشتند .  

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.