b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-10-06_07-03-10.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : در سیزدهمین روز از مهرماه  سال 96 در هوایی کاملا پاییزی و نسبتا سرد ، مراسم فارغ التحصیلی 6 نفر از طلاب و حفاظ  حوزه علمیه عرفانی شهر مرزی مراوه تپه با حضور معنوی جمع کثیری از مردم مؤمن منطقه ، روحانیون ، طلاب و مسئولین محلی با شکوه هر چه تمامتر برگزار گردید . ملا احمد پهلوان دوجی  و ملا یعقوب پهلوان دوجی هر دو از شهر مراوه تپه ، ملا رشید سیدی از روستای چایلی ، لطیف بهلکه از روستای دولت اورلان، یوسف گرگانلی دوجی و عبدالرحیم گرگانلی دوجی دو برادر از روستای  قره قل تپه ، گلهای سر سبد این مجلس بزرگ و باشکوه بودند که به پاس زحمات و تلاش های آنها  و اتمام دروس حوزه و حفظ قرآن کریم این مراسم دینی برگزار می شد.  

 

اولین سخنران مراسم، کریم آخوند جاوربود. امام جمعه اهل سنت گنبد به ضرورت توجه به دینداری و پایبندی به تعالیم شریعت اسلام و پرهیز از معاصی و منکرات تاکید کرد .  

امین آخوند صفری سخنران دوم مراسم در باره تقوی صحبت کرد و گفت : تقوی وظیفه دینی همه ماست اگر تقوی نداشته باشیم عاقبت خوبی نخواهیم داشت.

امام جمعه شهر فراغی یکی از معضلات جامعه  را  بحث سه طلاقه کردن دانست و گفت بسیاری از این سه طلاقه ها بر اساس شریعت نیست .

 آخوند صفری همنشینی با متقین و صالحان ، بهره گیری از مربی و مشاور و استاد برای انتخاب راه درست و دعا و تضرع و زاری به درگاه خداوند را سه راه به دست آوردن تقوی یاد کرد .

سخنران پایانی مراسم حجت الاسلام خیرخواه بود . در حالیکه حجاج  بیت الله به تازگی در کمال امنیت و آرامش از سفر حج برگشته بودند  وی در قسمتی از سخنانش به عربستان حمله کرد.

مسئول مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور گفت : خیلی از آسیب های اجتماعی در درون جامعه تولید می شود . امروز نسل جوان بیش از گذشته نیاز به ارشاد دارد .

این روحانی شیعه مذهب خطاب به روحانیون گفت دین را خوب معرفی کنیم  و خودمان را به ابزار روز مجهز بکنیم تا حرفی برای گفتن داشته باشیم . مردم از مادیگری خسته شده اند و به معنویت تمایل دارند.

چاری آخوند محمدی مجری این مراسم که خود شاعر و حافظ قرآن است در فرازی از برنامه،  شعری در رثای مرحوم یارمحمد آخوند نظری عالم برجسته اهل سنت قرائت کرد که با سوز و گداز همراه بود.

همچنین ملا عبدالرحیم اوزین دوجی یکی از طلاب فعال و خوش صدای حوزه علمیه عرفانی مرواه تپه سرودی ترکمنی و زیبا اجرا کرد .

در ادامه حاجی محمد آخوند کرند ، عبدالرحمن آخوند توغدری از چای قوشان ، حجت الاسلام خیرخواه از گرگان ، چاری آخوند از شیخ لر، صلاح الدین ایشان گوگلان از چنارلی و مرد محمد آخوند کسلخه از قره ماخر عمامه های سفید و متبرک را همچون تاج پیامبر برسر 6 تن از طلاب و قاریان حوزه علمیه مراوه تپه نهادند.  

پس از آن مدارک فارغ التحصیلی و لوح های تقدیر این 6 طلبه و قاری جوان بودند توسط عبدالمطلب آخوند پهلوان زاده از قارناوه ، آنه منگلی اخوند قزل از قازانقایه ، نعمت الله ایشان مختومی از کلاله ، امین آخوند صفری ، عبدالله آخوند خوش نظر از تازه یاب جرگلان تقدیم شد .

در اواخر این مراسم  دعای خیر توسط  کریم آخوند جاور، مرد محمد آخوند کسلخه ، عزیز قاری ، کمال اخوند غراوی ، ناصر آخوند قاری از ساری قامیش ، حال محمد آّبروش از چناران ، حجت الاسلام خیرخواه از گرگان، خوجه دردی آخوند غراوی مدیر و مؤسس حوزه علمیه عرفانی مراوه تپه ، احمد آخوند غراوی ( مدرس حوزه ) و یوسف اخوند غراوی ( مدرس حوزه ) انجام شد.  

صرف نهار و اقامه نماز ظهر پایان بخش این مراسم دینی بود که بیش از دو هزار نفر در آن حضور سبز و پررنگ داشتند. پایان برنامه با بارش باران همراه شد.   

گفتنی است هر یک از این 6 طلبه و قاری در منازل خودشان نیز ضیافت دینی برگزار می کنند که برنامه  آن توسط مجری اعلام شد

در حاشیه این مراسم حاج دردی محمد غراوی فر فرزند امام جمعه و عضو هیئت امنای حوزه علمیه عرفاانی مراوه تپه به اولکامیز گفت : این مراسم یازدهمین مراسم فارغ التحصیلی طلاب و حفاظ حوزه علمیه عرفانی مراوه تپه است . در حال حاضر این حوزه 47 طلبه  مشغول به تحصیل است . حوزه علمیه عرفانیه مراوه تپه  به همت  خوجه دردی آخوند غراوی امام جمعه شهرستان در سال 1364 تاسیس شد .

وی از مشارکت گسترده مردم مؤمن مراوه تپه و حومه در برگزاری این مراسم تشکر کرد و گفت برای برگزاری این مراسم به تعداد  30 راس گوسفند و مبلغ 15 میلیون تومان  توسط مردم به حوزه کمک شده است . 

به گزارش اولکامیز برخی از چهره ها  همچون  دکتر عبدالصمد غراوی پزشک متخصص  ، آقای رحمانی معلم قدیمی مراوه تپه ، طوی محمد آق ارکاکلی  مدیر داخلی بیمارستان بسکی و . . . در این مراسم حضور داشتند .  

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.