b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-10-06_07-03-10.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : در سیزدهمین روز از مهرماه  سال 96 در هوایی کاملا پاییزی و نسبتا سرد ، مراسم فارغ التحصیلی 6 نفر از طلاب و حفاظ  حوزه علمیه عرفانی شهر مرزی مراوه تپه با حضور معنوی جمع کثیری از مردم مؤمن منطقه ، روحانیون ، طلاب و مسئولین محلی با شکوه هر چه تمامتر برگزار گردید . ملا احمد پهلوان دوجی  و ملا یعقوب پهلوان دوجی هر دو از شهر مراوه تپه ، ملا رشید سیدی از روستای چایلی ، لطیف بهلکه از روستای دولت اورلان، یوسف گرگانلی دوجی و عبدالرحیم گرگانلی دوجی دو برادر از روستای  قره قل تپه ، گلهای سر سبد این مجلس بزرگ و باشکوه بودند که به پاس زحمات و تلاش های آنها  و اتمام دروس حوزه و حفظ قرآن کریم این مراسم دینی برگزار می شد.  

 

اولین سخنران مراسم، کریم آخوند جاوربود. امام جمعه اهل سنت گنبد به ضرورت توجه به دینداری و پایبندی به تعالیم شریعت اسلام و پرهیز از معاصی و منکرات تاکید کرد .  

امین آخوند صفری سخنران دوم مراسم در باره تقوی صحبت کرد و گفت : تقوی وظیفه دینی همه ماست اگر تقوی نداشته باشیم عاقبت خوبی نخواهیم داشت.

امام جمعه شهر فراغی یکی از معضلات جامعه  را  بحث سه طلاقه کردن دانست و گفت بسیاری از این سه طلاقه ها بر اساس شریعت نیست .

 آخوند صفری همنشینی با متقین و صالحان ، بهره گیری از مربی و مشاور و استاد برای انتخاب راه درست و دعا و تضرع و زاری به درگاه خداوند را سه راه به دست آوردن تقوی یاد کرد .

سخنران پایانی مراسم حجت الاسلام خیرخواه بود . در حالیکه حجاج  بیت الله به تازگی در کمال امنیت و آرامش از سفر حج برگشته بودند  وی در قسمتی از سخنانش به عربستان حمله کرد.

مسئول مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور گفت : خیلی از آسیب های اجتماعی در درون جامعه تولید می شود . امروز نسل جوان بیش از گذشته نیاز به ارشاد دارد .

این روحانی شیعه مذهب خطاب به روحانیون گفت دین را خوب معرفی کنیم  و خودمان را به ابزار روز مجهز بکنیم تا حرفی برای گفتن داشته باشیم . مردم از مادیگری خسته شده اند و به معنویت تمایل دارند.

چاری آخوند محمدی مجری این مراسم که خود شاعر و حافظ قرآن است در فرازی از برنامه،  شعری در رثای مرحوم یارمحمد آخوند نظری عالم برجسته اهل سنت قرائت کرد که با سوز و گداز همراه بود.

همچنین ملا عبدالرحیم اوزین دوجی یکی از طلاب فعال و خوش صدای حوزه علمیه عرفانی مرواه تپه سرودی ترکمنی و زیبا اجرا کرد .

در ادامه حاجی محمد آخوند کرند ، عبدالرحمن آخوند توغدری از چای قوشان ، حجت الاسلام خیرخواه از گرگان ، چاری آخوند از شیخ لر، صلاح الدین ایشان گوگلان از چنارلی و مرد محمد آخوند کسلخه از قره ماخر عمامه های سفید و متبرک را همچون تاج پیامبر برسر 6 تن از طلاب و قاریان حوزه علمیه مراوه تپه نهادند.  

پس از آن مدارک فارغ التحصیلی و لوح های تقدیر این 6 طلبه و قاری جوان بودند توسط عبدالمطلب آخوند پهلوان زاده از قارناوه ، آنه منگلی اخوند قزل از قازانقایه ، نعمت الله ایشان مختومی از کلاله ، امین آخوند صفری ، عبدالله آخوند خوش نظر از تازه یاب جرگلان تقدیم شد .

در اواخر این مراسم  دعای خیر توسط  کریم آخوند جاور، مرد محمد آخوند کسلخه ، عزیز قاری ، کمال اخوند غراوی ، ناصر آخوند قاری از ساری قامیش ، حال محمد آّبروش از چناران ، حجت الاسلام خیرخواه از گرگان، خوجه دردی آخوند غراوی مدیر و مؤسس حوزه علمیه عرفانی مراوه تپه ، احمد آخوند غراوی ( مدرس حوزه ) و یوسف اخوند غراوی ( مدرس حوزه ) انجام شد.  

صرف نهار و اقامه نماز ظهر پایان بخش این مراسم دینی بود که بیش از دو هزار نفر در آن حضور سبز و پررنگ داشتند. پایان برنامه با بارش باران همراه شد.   

گفتنی است هر یک از این 6 طلبه و قاری در منازل خودشان نیز ضیافت دینی برگزار می کنند که برنامه  آن توسط مجری اعلام شد

در حاشیه این مراسم حاج دردی محمد غراوی فر فرزند امام جمعه و عضو هیئت امنای حوزه علمیه عرفاانی مراوه تپه به اولکامیز گفت : این مراسم یازدهمین مراسم فارغ التحصیلی طلاب و حفاظ حوزه علمیه عرفانی مراوه تپه است . در حال حاضر این حوزه 47 طلبه  مشغول به تحصیل است . حوزه علمیه عرفانیه مراوه تپه  به همت  خوجه دردی آخوند غراوی امام جمعه شهرستان در سال 1364 تاسیس شد .

وی از مشارکت گسترده مردم مؤمن مراوه تپه و حومه در برگزاری این مراسم تشکر کرد و گفت برای برگزاری این مراسم به تعداد  30 راس گوسفند و مبلغ 15 میلیون تومان  توسط مردم به حوزه کمک شده است . 

به گزارش اولکامیز برخی از چهره ها  همچون  دکتر عبدالصمد غراوی پزشک متخصص  ، آقای رحمانی معلم قدیمی مراوه تپه ، طوی محمد آق ارکاکلی  مدیر داخلی بیمارستان بسکی و . . . در این مراسم حضور داشتند .  

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.