1374.jpgاولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:سلام بر آخوند بهلکه:۱- داوری در اصول و فروع دین کتاب الله و سنت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم است نه شعر مولانا و حافظ و مختومقلی و ... پس هر آنچه با کتاب الله و سنت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم مخالف است باطل و مردود است. مثلا وقتی منطق و استدلال خداوند متعال با منطق شعرا در تعارض و تقابل قرار گیرد؛ به منطق خداوند متعال تسلیم می شویم. خداوند منان در این باره می گوید: در راه دین استوار و دستورات الهی استقامت و فرمانبرداری کن.

۲- در بزرگی شخصیت مولانا حرفی نیست ولی این دلیل نمی شود که مثل انبیا علیهم السلام معصوم بوده باشد و کتابش عین قرآن باشد معاذ الله. برخی مولوی پژوهان می گویند: همه اشعار مولانا از مولوی نیست بلکه صوفیه به آن الحاق کرده اند وقتی با وزن اشعار آشنا باشید تحریف شعر کار آسانی می شود وزن عروضی مثنوی مولانا فاعلاتن فاعلاتن فاعلن رمل مسدس محذوف است.

مولانا در برخی ابیاتش دچار تشبیه شاعرانه می شود و به خداوند متعال مانند انسان، شکل و تصویر می دهد معاذ الله که این ابیات مولانا با آیات قرآن کریم در تعارض است البته بیشتر شعرا گرفتار این تشبیه بودند به همین خاطر خداوند متعال می گوید: شعرا غرق تخیلات و تشبیهات شاعرانه خویش بوده و در بند منطق و استدلال نمی باشند.

۳- این حدیث مثنوی؛ المومن ینظر بنور الله. جزو احادیث ضعیف است. محدثین در باب این حدیث می گویند این روایت ضعیف است.

نکته: فقهای اهل سنت و جماعت در باب احادیث ضعیف می گویند: نباید از آن مسائل عقیدتی بداشت کنیم. 

توضیح و شرح حدیث: از اول و آخر و غایب و حاضر فقط خداوند متعال آگاه است اگر بگوییم من دون الله هم آگاه هستند با آیه ای از سوره حدید در تعارض و تقابل قرار می گیرد در اینجا ما دوباره به آیه قرآن و منطق و استدلال خداوند متعال تسلیم می شویم.

این حدیث ضعیف رسول الله صلی الله علیه و سلم را اخلاقی در نظر می گیریم و می گوییم: مومن آینه مومن است مومن اگر با نور خدا نگاه نمی کرد چگونه عیب مومن را می نمود شخصی که در نور هدایت خداوند متعال وارد نشود نمی تواند خوبی را از بدی تمییز بدهد در واقع او مثل چهار پایان هست! اشعار را درست معنی کنیم!

مومنا! ینظر بنور الله شدی

از خطا و سهو ایمن آمدی

نه اینکه مومن مثل خداوند متعال می شود! معاذ الله.

۴- حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم را درست شرح ندادید مانند شعرا گرفتار تشبیه شدید:

چون صور بنده ست، بر یزدان مگو

ظن مبر صورت، به تشبیهش مجو

معنی درست حدیث:

خداوند متعال همانند انسان به گوش و چشم و ... نیاز ندارد. کنت سمعه الذی یسمع به و ... یعنی خداوند متعال؛ گوش و چشم و دست و پای دوستش را در راه دین و حقیقت استوار می سازد تا آنها را در راه طاعت و عبادت الله به کار گیرد.

چونک تو ینظر بنار الله بدی

نیکوی را وا ندیدی از بدی

۵- اشتباه برخی علما در تفسیر معنایی لغات این است که در بار معنایی واژه ها نتوانستند تمایز درست را قایل شوند مثلا برخی واژه هایی که برای صفات خداوند متعال استفاده می شود برای صفات انسان هم کاربرد دارد را عینا به کار بردند مانند کلمهٔ شاهد؛ شاهد برای خداوند متعال بار معنایی اول، آخر، نهان، و آشکارا را می دهد ولی بار معنایی آن برای انبیا علیهم السلام و فرشتگان و مومنان و اعضای بدن؛ در روز قیامت در دادگاه و عدل الهی شاهد می شود که منکرین حق و حقیقت بر پروردگار خود دروغ بسته اند. ر.ج: سوره نسا، بقره، نبا، نور.

به این خاطر مولانا در مثنوی می گوید:

در نظر بودش مقامات العباد

زان سبب نامش شاهد نهاد

در روز قیامت تمامی انبیا علیهم السلام به عنوان شاهد می آید حتی قرآن کریم نیز شاهد است.

هان! نفرین خدا بر ستمکاران باد! ۱۱ / ۱۸.

الذین یدعون من دونه لایستیجون لهم بشی.

غیر حق را هر که خواند ای پسر

کیست در عالم از او گمراه تر

و ما توفیقی الا بالله.

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - آخوند بهلکه

  دو سوال:
  ۱- به نظر شما ، امام فخرالدین رازی متخصص کلام وعقاید در تعبیراتی که از او گذشت دچار تشبیه خالق به مخلوق شده است ؟!
  ۲- عرفا و اهل تصوف مشهور از جمله امام ربانی ملقب به مستشهد المتکلّمین قایل اند به اینکه خدا " ظاهر " است و انسان کامل " مظهر " . سوال: فرق ظاهر و مظهر در چیست ؟!

 • مهمان - شهروند

  سلام آقای قجقی از بیانات شما استفاده بردیم بعدشم آقای بهلکه فخر رازی اهل تصوف بودند آخر عمرش هم گفته ای کاش عالم واهل حدیث می شدم . چرا درمقابل سنت وقرآن جبهه میگیرید مگه آقای قجقی غیراز سنت پیامبر وقرآن چی گفتند . که درمقابلش گارد میگیرید . مگه دین را از سنت صحیح وقرآن بگیریم یا از مثنوی ومعنوی مولانا یا فخررازی !! احترام به آنها جای خود دارد نه اینکه آنها را به مقام معصومیت یا انبیای برسانیم !نعوذبالله . بازم از محقیقین دین مبین اسلام نهایت تشکررا دارم خداوند توفیق دهد .

 • مهمان - شهروند

  باسلام آقای قجقی خیلی مطالب ارزنده ای نوشتید ولی نمیدونم چرا بعضی ها درمقابل قرآن وسنت جبهه میگیرند مگه دین را نباید از قرآن وسنت بگیریم چرا درمقابل قرآن وسنت سرتعظیم فرود نمیاورند ! ؟ احترام شعرا جای خود دارد ولی نباید به آنها مقام انبیایی ومعصومیت داد . مگه آقای قجقی غیراز قرآن وسنت چیز دیگری گفتند . چرا درمقابل قرآن وسنت گارد میگیرید بچسبید به قرآن وسنت . هدایت میشوید . خداوند همه مارا هدایت کند.

IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.