1374.jpgاولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:سلام بر آخوند بهلکه:۱- داوری در اصول و فروع دین کتاب الله و سنت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم است نه شعر مولانا و حافظ و مختومقلی و ... پس هر آنچه با کتاب الله و سنت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم مخالف است باطل و مردود است. مثلا وقتی منطق و استدلال خداوند متعال با منطق شعرا در تعارض و تقابل قرار گیرد؛ به منطق خداوند متعال تسلیم می شویم. خداوند منان در این باره می گوید: در راه دین استوار و دستورات الهی استقامت و فرمانبرداری کن.

۲- در بزرگی شخصیت مولانا حرفی نیست ولی این دلیل نمی شود که مثل انبیا علیهم السلام معصوم بوده باشد و کتابش عین قرآن باشد معاذ الله. برخی مولوی پژوهان می گویند: همه اشعار مولانا از مولوی نیست بلکه صوفیه به آن الحاق کرده اند وقتی با وزن اشعار آشنا باشید تحریف شعر کار آسانی می شود وزن عروضی مثنوی مولانا فاعلاتن فاعلاتن فاعلن رمل مسدس محذوف است.

مولانا در برخی ابیاتش دچار تشبیه شاعرانه می شود و به خداوند متعال مانند انسان، شکل و تصویر می دهد معاذ الله که این ابیات مولانا با آیات قرآن کریم در تعارض است البته بیشتر شعرا گرفتار این تشبیه بودند به همین خاطر خداوند متعال می گوید: شعرا غرق تخیلات و تشبیهات شاعرانه خویش بوده و در بند منطق و استدلال نمی باشند.

۳- این حدیث مثنوی؛ المومن ینظر بنور الله. جزو احادیث ضعیف است. محدثین در باب این حدیث می گویند این روایت ضعیف است.

نکته: فقهای اهل سنت و جماعت در باب احادیث ضعیف می گویند: نباید از آن مسائل عقیدتی بداشت کنیم. 

توضیح و شرح حدیث: از اول و آخر و غایب و حاضر فقط خداوند متعال آگاه است اگر بگوییم من دون الله هم آگاه هستند با آیه ای از سوره حدید در تعارض و تقابل قرار می گیرد در اینجا ما دوباره به آیه قرآن و منطق و استدلال خداوند متعال تسلیم می شویم.

این حدیث ضعیف رسول الله صلی الله علیه و سلم را اخلاقی در نظر می گیریم و می گوییم: مومن آینه مومن است مومن اگر با نور خدا نگاه نمی کرد چگونه عیب مومن را می نمود شخصی که در نور هدایت خداوند متعال وارد نشود نمی تواند خوبی را از بدی تمییز بدهد در واقع او مثل چهار پایان هست! اشعار را درست معنی کنیم!

مومنا! ینظر بنور الله شدی

از خطا و سهو ایمن آمدی

نه اینکه مومن مثل خداوند متعال می شود! معاذ الله.

۴- حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم را درست شرح ندادید مانند شعرا گرفتار تشبیه شدید:

چون صور بنده ست، بر یزدان مگو

ظن مبر صورت، به تشبیهش مجو

معنی درست حدیث:

خداوند متعال همانند انسان به گوش و چشم و ... نیاز ندارد. کنت سمعه الذی یسمع به و ... یعنی خداوند متعال؛ گوش و چشم و دست و پای دوستش را در راه دین و حقیقت استوار می سازد تا آنها را در راه طاعت و عبادت الله به کار گیرد.

چونک تو ینظر بنار الله بدی

نیکوی را وا ندیدی از بدی

۵- اشتباه برخی علما در تفسیر معنایی لغات این است که در بار معنایی واژه ها نتوانستند تمایز درست را قایل شوند مثلا برخی واژه هایی که برای صفات خداوند متعال استفاده می شود برای صفات انسان هم کاربرد دارد را عینا به کار بردند مانند کلمهٔ شاهد؛ شاهد برای خداوند متعال بار معنایی اول، آخر، نهان، و آشکارا را می دهد ولی بار معنایی آن برای انبیا علیهم السلام و فرشتگان و مومنان و اعضای بدن؛ در روز قیامت در دادگاه و عدل الهی شاهد می شود که منکرین حق و حقیقت بر پروردگار خود دروغ بسته اند. ر.ج: سوره نسا، بقره، نبا، نور.

به این خاطر مولانا در مثنوی می گوید:

در نظر بودش مقامات العباد

زان سبب نامش شاهد نهاد

در روز قیامت تمامی انبیا علیهم السلام به عنوان شاهد می آید حتی قرآن کریم نیز شاهد است.

هان! نفرین خدا بر ستمکاران باد! ۱۱ / ۱۸.

الذین یدعون من دونه لایستیجون لهم بشی.

غیر حق را هر که خواند ای پسر

کیست در عالم از او گمراه تر

و ما توفیقی الا بالله.

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - آخوند بهلکه

  دو سوال:
  ۱- به نظر شما ، امام فخرالدین رازی متخصص کلام وعقاید در تعبیراتی که از او گذشت دچار تشبیه خالق به مخلوق شده است ؟!
  ۲- عرفا و اهل تصوف مشهور از جمله امام ربانی ملقب به مستشهد المتکلّمین قایل اند به اینکه خدا " ظاهر " است و انسان کامل " مظهر " . سوال: فرق ظاهر و مظهر در چیست ؟!

 • مهمان - شهروند

  سلام آقای قجقی از بیانات شما استفاده بردیم بعدشم آقای بهلکه فخر رازی اهل تصوف بودند آخر عمرش هم گفته ای کاش عالم واهل حدیث می شدم . چرا درمقابل سنت وقرآن جبهه میگیرید مگه آقای قجقی غیراز سنت پیامبر وقرآن چی گفتند . که درمقابلش گارد میگیرید . مگه دین را از سنت صحیح وقرآن بگیریم یا از مثنوی ومعنوی مولانا یا فخررازی !! احترام به آنها جای خود دارد نه اینکه آنها را به مقام معصومیت یا انبیای برسانیم !نعوذبالله . بازم از محقیقین دین مبین اسلام نهایت تشکررا دارم خداوند توفیق دهد .

 • مهمان - شهروند

  باسلام آقای قجقی خیلی مطالب ارزنده ای نوشتید ولی نمیدونم چرا بعضی ها درمقابل قرآن وسنت جبهه میگیرند مگه دین را نباید از قرآن وسنت بگیریم چرا درمقابل قرآن وسنت سرتعظیم فرود نمیاورند ! ؟ احترام شعرا جای خود دارد ولی نباید به آنها مقام انبیایی ومعصومیت داد . مگه آقای قجقی غیراز قرآن وسنت چیز دیگری گفتند . چرا درمقابل قرآن وسنت گارد میگیرید بچسبید به قرآن وسنت . هدایت میشوید . خداوند همه مارا هدایت کند.

یادداشت

چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..
"الف " را بهتر بشناسیم

ا لکامیز - طوی قلیچ طاطار : مقاله ای با عنوان «الف را بشناسیم» درباره شناسایی بیشتر حرکات (اِعراب) و صداهای حروف خط رایج ترکمن (یورگینلی خط) و انتقادی بر اشکالات و کمبودهای نوشتاری خط جدید... ادامه مطلب ..
چالش شهردار گرگان

کانال گلستان و توسعه - حامد صمدلویی ( دکترای علوم سیاسی)     حماسه 29 اردیبهشت شهروندان گرگانی و انتخاب تمام و کمال لیست غیر سیاسی, فراجناحی و توسعه محور حامیان صادقلو نقطه عطفی در تاریخ تحولات... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت کامبیز قجقی نژاد درخصوص نقد تصوف و صوفی گری

اولکامیز – کامبیز قجقی نژاد:تقلید کورکورانه در عقاید و عباداتِ شریعتِ دینِ اسلام جایز نیست ما مسلمانان از پیروی آداب و سنن اهل کتاب و مشرکان نهی شده ایم عرفان و تصوف در اعمالشان با اهل کتاب... ادامه مطلب ..
IMAGE جلسه ی دیدار با قرجه طیار

اولکامیز-امان محمد خوجملی : گروههای تلگرامی و فضای مجازی شهرستان گنبد کاووس برای عمران و آبادانی و عقب ماندگی گنبد از سایر شهرهای بزرگ بسیار حساس هستند. این طلیعه ای مبارک و میمون برای حرکت در... ادامه مطلب ..
IMAGE درباره مسلمانان روهینگیا

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:مسلمانان روهینگا در برمه توسط بوداییان مورد کشتار و تعرض و ظلم قرار گرفتند متاسفانه این ظلم و تجاوز در حال حاضر به اوج خود رسیده است در حالیکه دنیا و تمام طواغیت بر... ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخ به کامبیز قجقی نژاد:نیست پیغمبر ولی کتاب دارد

اولکامیز-آخوند بهلکه:و علیکم السلام کامبیز عزیز۱- هجویری نوشت: از پیغمبر علیه السّلام پرسیدند از شعر ، وی گفت ، صلی اللّه علیه : «کلامٌ حَسَنُه حَسَنٌ و قبیحُه قبیحٌ.» سخنی است، نیکوی آن نیکو... ادامه مطلب ..
IMAGE فساد در ایران و فساد در غرب

اولکامیز- امان محمد خوجملی: فساد یک اتهام کلی است که می شود قباحت هر جُرم و بزه و گناه را با آن واژه بیان کرد بی آنکه نوع و جنس آن تفکیک و مشخص شود. عنوان فساد همواره در عرصه ی سیاست و اقتصاد و دین و... ادامه مطلب ..
IMAGE بای ذنب قتلت ؟!

اولکامیز - دکتر اراز محمد سارلی :  برمه، دولتی کوچک و خاموش در دنیای امروز است. کشوری با عقاید متعصبانه ی بودیسم، با گرایش های افراطی‌ و با نظامیانی که به راحتی مسلمانان را با تیر مستقیم می کشند  ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخ به آخوند بهلکه:مسائل اعتقادی را فقط از قرآن و حدیث رسول الله (ص) می توان برداشت کرد

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به آخوند بهلکه و کاربران وزین سایت اولکامیز.دوبیتی که از مولانا گفتید دلالت به حاضر و ناظر بودن من دون الله را ندارد بلکه دلالت به عالم کبری بودن آدمی را... ادامه مطلب ..
IMAGE عوامل فزونی جرم و جنایت در گنبد کاووس

اولکامیز - حاج قوجق قلی آق:مدتی است بزه و جرم در شهرستان اپیدمی شده فقط چند صباحی جامعه و مسئولین، موقتی دردمند شده افسوس می خورند و سپس فراموش می کنند. فراوانی اعمالی مثل سب وشتم ،ضرب و جرح ، قتل... ادامه مطلب ..
IMAGE من دون الله....

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:جمله قرآن هست در نفی سبب. کار خدا مانند انسان به علت و دلیل نیاز ندارد. انبازها و معبودهای دروغین را به فریاد بخوانند نمی توانند شما را یاری کنند. من دون الله؛ نمی... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه محمدرضا کیانفر به رئیس جمهور: فرصت نجات کشور رااز دست ندهید

رئیس جمهور محترم آقای دکتر حسن روحانیمایه ی مسرت بسیار است که موفق شدید کابینه ای تشکیل دهید که می توان به آن نام واقعی ی اعتدال را داد و نسبتاً مطمئن بود که دیگر مشکل عمده ای برای دستیابی به... ادامه مطلب ..
IMAGE کارخانه ید اینچه برون عنصر پرتوزای رادیوم تولید می کند

یک فعال محیط زیست گفت : کارخانه ید با بازگرداندن و رها پساب ها در تالاب اینچه تهدیدی برای محیط زیست جانوری به شمار می رود. کارخانه کانسار خزر ، ۲۰۰ لیتر بر ثانیه پساب اسیدی تولید می‌کند و مکاتبه... ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخی به نظرات کاربران:مجریان شبکه های مروج وهابیت بزرگان اهل سنت نیستند

اولکامیز- آخوند بهلکه:با سلام و تبریک عید پرشکوه قربان۱. بدیهی است که اولکامیز خوانندگان زیادی دارد و آخوند بهلکه نمی تواند همه را در یک سطح بینگارد. نگارنده توقّع ندارد که همه ی دلها را تسلیم... ادامه مطلب ..
IMAGE عید سعید قربان مبارک باد

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:قلم می گوید:ای همراه حیران منبنگر ای عاشقتوحید ابراهیمی راز ساقی مست شوبندهٔ شهنشاهی لطیف شو«بیزار شدم ز بت پرستان کنشت»ابراهیم علیه السلام به پدرش می گفت:پدرم! چرا... ادامه مطلب ..
IMAGE غارت ثروت ملی به بهانه ایجاد اشتغال و توسعه صنعتی

    اولکامیز - احمد مراد پور * : نیلكوه بخشي از  زنجيره پاياني كوههاي البرز در شمال شرق كشور   از سال ٩٠ تا كنون توسط شركت سيمان پيوند  گلستان تراشيده ، تجزيه و فروخته  و وجه حاصل از فروش نيز به... ادامه مطلب ..
IMAGE افراط و تفریط ،تیشه بر ریشه ی دین

اولکامیز- آخوند بهلکه: چهارشنبه ی گذشته ۲۵ مرداد ، همایشی تحت عنوان:تکفیر و افراط گراییاز دیدگاه قرآن و سنّت در شهر بندر ترکمن برگزار گردیده است.ترکمن صحرا پویاست ، پویا تر باد.امروزه اهمیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE توکه نوشم نه ای،نیشم چرایی؟

اولکامیز – آتا گوگلان: چند سالی می شود که فروشندگان گنبدی  یک هفته مانده به عید های فطر و قربان ،شبانه  در خیابان کاخ  گردهم می آیند و از تقاطع سعدی تا وشمگیر بازاری پرجنب و جوش که دیگر لفظ... ادامه مطلب ..
IMAGE رشته زبان ترکمنی دانشگاه شمس؛طرحی با بنیان علمی محکم یا حرکتی سمبولیک با رویکردی پوپولیستی

اولکامیز –(یادداشت ذیل توسط برادر بزرگوارمان عطا محمد فروز شاعر ،نویسنده ودبیر ادبیات برای سایت ارسال شده است Tاولکامیز نظری در رد یا تایید مطالب مطروحه ایشان ندارد و ازنظرات دیگر مخاطبان... ادامه مطلب ..
IMAGE فساد فرزند انحصار

اولکامیز- امان محمد خوجملی: ایران یکی از کشورهایی است که فساد اداری و اقتصادی آن در سطح بسیاری بالایی قرار دارد. کاریابی برای جوانان بیکار و تحصیل کرده دشواراست. برای استخدام درکارهای دولتی... ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

به نظر من برای یک بار هم که شده اهل سنت چاله دروغگویان(اصلاح طلبان،که وعده دروغ می دهند و هیچ وقت عم...
سلام خسته نباشید آره فقط نان قیمتش برای مردم مناسب بوده مردم این استان هم بیشتر به نان تمایل دارند ا...
اگر گوش شنوائی باشد پیشهاد خوبی است و این کار شاید باعث شود که افراد توانمند برای امر خیر با همدیگر ...
مثلا چکار می خواهد بکند و چکار می تواند بکند؟ تبعیض تبعیض است.
آقای طیار چرا صحبت از یوسف آباد و نورحان آباد نکردید که ظرفیت شهرشدنش بیش از محله گدم اباد شماست در ...
سپاس از جناب آقای طیار
خداقوت پهلوان
پاینده وپیروز باشید درسایه ی الطاف بیکران الهی
با سلام خدمت نویسنده محترم آقای قجقی
بنده هم معتقدم بعضی از صوفیان غلو میکنند و برخی طرق صوفیه از ...
نقد صوفی نه همه صافی بی غش باشد
ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

روح و روان حافظ شاد باد که هموا...
و اینجاست ک معلوم میشود حکومت های اسلامی دست نشانده ی چند کشور بزرگ هستن و خاک بر سر ان ملت های بیسو...
مهمان - آقای سخاوی نمیدانم شمادرچه پست ومقامی هستی اگربرای شمایک دوست صمیمی چنین مطالبی رامی نوشتند ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.