1374.jpgاولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:سلام بر آخوند بهلکه:۱- داوری در اصول و فروع دین کتاب الله و سنت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم است نه شعر مولانا و حافظ و مختومقلی و ... پس هر آنچه با کتاب الله و سنت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم مخالف است باطل و مردود است. مثلا وقتی منطق و استدلال خداوند متعال با منطق شعرا در تعارض و تقابل قرار گیرد؛ به منطق خداوند متعال تسلیم می شویم. خداوند منان در این باره می گوید: در راه دین استوار و دستورات الهی استقامت و فرمانبرداری کن.

۲- در بزرگی شخصیت مولانا حرفی نیست ولی این دلیل نمی شود که مثل انبیا علیهم السلام معصوم بوده باشد و کتابش عین قرآن باشد معاذ الله. برخی مولوی پژوهان می گویند: همه اشعار مولانا از مولوی نیست بلکه صوفیه به آن الحاق کرده اند وقتی با وزن اشعار آشنا باشید تحریف شعر کار آسانی می شود وزن عروضی مثنوی مولانا فاعلاتن فاعلاتن فاعلن رمل مسدس محذوف است.

مولانا در برخی ابیاتش دچار تشبیه شاعرانه می شود و به خداوند متعال مانند انسان، شکل و تصویر می دهد معاذ الله که این ابیات مولانا با آیات قرآن کریم در تعارض است البته بیشتر شعرا گرفتار این تشبیه بودند به همین خاطر خداوند متعال می گوید: شعرا غرق تخیلات و تشبیهات شاعرانه خویش بوده و در بند منطق و استدلال نمی باشند.

۳- این حدیث مثنوی؛ المومن ینظر بنور الله. جزو احادیث ضعیف است. محدثین در باب این حدیث می گویند این روایت ضعیف است.

نکته: فقهای اهل سنت و جماعت در باب احادیث ضعیف می گویند: نباید از آن مسائل عقیدتی بداشت کنیم. 

توضیح و شرح حدیث: از اول و آخر و غایب و حاضر فقط خداوند متعال آگاه است اگر بگوییم من دون الله هم آگاه هستند با آیه ای از سوره حدید در تعارض و تقابل قرار می گیرد در اینجا ما دوباره به آیه قرآن و منطق و استدلال خداوند متعال تسلیم می شویم.

این حدیث ضعیف رسول الله صلی الله علیه و سلم را اخلاقی در نظر می گیریم و می گوییم: مومن آینه مومن است مومن اگر با نور خدا نگاه نمی کرد چگونه عیب مومن را می نمود شخصی که در نور هدایت خداوند متعال وارد نشود نمی تواند خوبی را از بدی تمییز بدهد در واقع او مثل چهار پایان هست! اشعار را درست معنی کنیم!

مومنا! ینظر بنور الله شدی

از خطا و سهو ایمن آمدی

نه اینکه مومن مثل خداوند متعال می شود! معاذ الله.

۴- حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم را درست شرح ندادید مانند شعرا گرفتار تشبیه شدید:

چون صور بنده ست، بر یزدان مگو

ظن مبر صورت، به تشبیهش مجو

معنی درست حدیث:

خداوند متعال همانند انسان به گوش و چشم و ... نیاز ندارد. کنت سمعه الذی یسمع به و ... یعنی خداوند متعال؛ گوش و چشم و دست و پای دوستش را در راه دین و حقیقت استوار می سازد تا آنها را در راه طاعت و عبادت الله به کار گیرد.

چونک تو ینظر بنار الله بدی

نیکوی را وا ندیدی از بدی

۵- اشتباه برخی علما در تفسیر معنایی لغات این است که در بار معنایی واژه ها نتوانستند تمایز درست را قایل شوند مثلا برخی واژه هایی که برای صفات خداوند متعال استفاده می شود برای صفات انسان هم کاربرد دارد را عینا به کار بردند مانند کلمهٔ شاهد؛ شاهد برای خداوند متعال بار معنایی اول، آخر، نهان، و آشکارا را می دهد ولی بار معنایی آن برای انبیا علیهم السلام و فرشتگان و مومنان و اعضای بدن؛ در روز قیامت در دادگاه و عدل الهی شاهد می شود که منکرین حق و حقیقت بر پروردگار خود دروغ بسته اند. ر.ج: سوره نسا، بقره، نبا، نور.

به این خاطر مولانا در مثنوی می گوید:

در نظر بودش مقامات العباد

زان سبب نامش شاهد نهاد

در روز قیامت تمامی انبیا علیهم السلام به عنوان شاهد می آید حتی قرآن کریم نیز شاهد است.

هان! نفرین خدا بر ستمکاران باد! ۱۱ / ۱۸.

الذین یدعون من دونه لایستیجون لهم بشی.

غیر حق را هر که خواند ای پسر

کیست در عالم از او گمراه تر

و ما توفیقی الا بالله.

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - آخوند بهلکه

  دو سوال:
  ۱- به نظر شما ، امام فخرالدین رازی متخصص کلام وعقاید در تعبیراتی که از او گذشت دچار تشبیه خالق به مخلوق شده است ؟!
  ۲- عرفا و اهل تصوف مشهور از جمله امام ربانی ملقب به مستشهد المتکلّمین قایل اند به اینکه خدا " ظاهر " است و انسان کامل " مظهر " . سوال: فرق ظاهر و مظهر در چیست ؟!

 • مهمان - شهروند

  سلام آقای قجقی از بیانات شما استفاده بردیم بعدشم آقای بهلکه فخر رازی اهل تصوف بودند آخر عمرش هم گفته ای کاش عالم واهل حدیث می شدم . چرا درمقابل سنت وقرآن جبهه میگیرید مگه آقای قجقی غیراز سنت پیامبر وقرآن چی گفتند . که درمقابلش گارد میگیرید . مگه دین را از سنت صحیح وقرآن بگیریم یا از مثنوی ومعنوی مولانا یا فخررازی !! احترام به آنها جای خود دارد نه اینکه آنها را به مقام معصومیت یا انبیای برسانیم !نعوذبالله . بازم از محقیقین دین مبین اسلام نهایت تشکررا دارم خداوند توفیق دهد .

 • مهمان - شهروند

  باسلام آقای قجقی خیلی مطالب ارزنده ای نوشتید ولی نمیدونم چرا بعضی ها درمقابل قرآن وسنت جبهه میگیرند مگه دین را نباید از قرآن وسنت بگیریم چرا درمقابل قرآن وسنت سرتعظیم فرود نمیاورند ! ؟ احترام شعرا جای خود دارد ولی نباید به آنها مقام انبیایی ومعصومیت داد . مگه آقای قجقی غیراز قرآن وسنت چیز دیگری گفتند . چرا درمقابل قرآن وسنت گارد میگیرید بچسبید به قرآن وسنت . هدایت میشوید . خداوند همه مارا هدایت کند.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.