1374.jpgاولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:سلام بر آخوند بهلکه:۱- داوری در اصول و فروع دین کتاب الله و سنت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم است نه شعر مولانا و حافظ و مختومقلی و ... پس هر آنچه با کتاب الله و سنت حضرت محمد صلی الله علیه و سلم مخالف است باطل و مردود است. مثلا وقتی منطق و استدلال خداوند متعال با منطق شعرا در تعارض و تقابل قرار گیرد؛ به منطق خداوند متعال تسلیم می شویم. خداوند منان در این باره می گوید: در راه دین استوار و دستورات الهی استقامت و فرمانبرداری کن.

۲- در بزرگی شخصیت مولانا حرفی نیست ولی این دلیل نمی شود که مثل انبیا علیهم السلام معصوم بوده باشد و کتابش عین قرآن باشد معاذ الله. برخی مولوی پژوهان می گویند: همه اشعار مولانا از مولوی نیست بلکه صوفیه به آن الحاق کرده اند وقتی با وزن اشعار آشنا باشید تحریف شعر کار آسانی می شود وزن عروضی مثنوی مولانا فاعلاتن فاعلاتن فاعلن رمل مسدس محذوف است.

مولانا در برخی ابیاتش دچار تشبیه شاعرانه می شود و به خداوند متعال مانند انسان، شکل و تصویر می دهد معاذ الله که این ابیات مولانا با آیات قرآن کریم در تعارض است البته بیشتر شعرا گرفتار این تشبیه بودند به همین خاطر خداوند متعال می گوید: شعرا غرق تخیلات و تشبیهات شاعرانه خویش بوده و در بند منطق و استدلال نمی باشند.

۳- این حدیث مثنوی؛ المومن ینظر بنور الله. جزو احادیث ضعیف است. محدثین در باب این حدیث می گویند این روایت ضعیف است.

نکته: فقهای اهل سنت و جماعت در باب احادیث ضعیف می گویند: نباید از آن مسائل عقیدتی بداشت کنیم. 

توضیح و شرح حدیث: از اول و آخر و غایب و حاضر فقط خداوند متعال آگاه است اگر بگوییم من دون الله هم آگاه هستند با آیه ای از سوره حدید در تعارض و تقابل قرار می گیرد در اینجا ما دوباره به آیه قرآن و منطق و استدلال خداوند متعال تسلیم می شویم.

این حدیث ضعیف رسول الله صلی الله علیه و سلم را اخلاقی در نظر می گیریم و می گوییم: مومن آینه مومن است مومن اگر با نور خدا نگاه نمی کرد چگونه عیب مومن را می نمود شخصی که در نور هدایت خداوند متعال وارد نشود نمی تواند خوبی را از بدی تمییز بدهد در واقع او مثل چهار پایان هست! اشعار را درست معنی کنیم!

مومنا! ینظر بنور الله شدی

از خطا و سهو ایمن آمدی

نه اینکه مومن مثل خداوند متعال می شود! معاذ الله.

۴- حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم را درست شرح ندادید مانند شعرا گرفتار تشبیه شدید:

چون صور بنده ست، بر یزدان مگو

ظن مبر صورت، به تشبیهش مجو

معنی درست حدیث:

خداوند متعال همانند انسان به گوش و چشم و ... نیاز ندارد. کنت سمعه الذی یسمع به و ... یعنی خداوند متعال؛ گوش و چشم و دست و پای دوستش را در راه دین و حقیقت استوار می سازد تا آنها را در راه طاعت و عبادت الله به کار گیرد.

چونک تو ینظر بنار الله بدی

نیکوی را وا ندیدی از بدی

۵- اشتباه برخی علما در تفسیر معنایی لغات این است که در بار معنایی واژه ها نتوانستند تمایز درست را قایل شوند مثلا برخی واژه هایی که برای صفات خداوند متعال استفاده می شود برای صفات انسان هم کاربرد دارد را عینا به کار بردند مانند کلمهٔ شاهد؛ شاهد برای خداوند متعال بار معنایی اول، آخر، نهان، و آشکارا را می دهد ولی بار معنایی آن برای انبیا علیهم السلام و فرشتگان و مومنان و اعضای بدن؛ در روز قیامت در دادگاه و عدل الهی شاهد می شود که منکرین حق و حقیقت بر پروردگار خود دروغ بسته اند. ر.ج: سوره نسا، بقره، نبا، نور.

به این خاطر مولانا در مثنوی می گوید:

در نظر بودش مقامات العباد

زان سبب نامش شاهد نهاد

در روز قیامت تمامی انبیا علیهم السلام به عنوان شاهد می آید حتی قرآن کریم نیز شاهد است.

هان! نفرین خدا بر ستمکاران باد! ۱۱ / ۱۸.

الذین یدعون من دونه لایستیجون لهم بشی.

غیر حق را هر که خواند ای پسر

کیست در عالم از او گمراه تر

و ما توفیقی الا بالله.

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - آخوند بهلکه

  دو سوال:
  ۱- به نظر شما ، امام فخرالدین رازی متخصص کلام وعقاید در تعبیراتی که از او گذشت دچار تشبیه خالق به مخلوق شده است ؟!
  ۲- عرفا و اهل تصوف مشهور از جمله امام ربانی ملقب به مستشهد المتکلّمین قایل اند به اینکه خدا " ظاهر " است و انسان کامل " مظهر " . سوال: فرق ظاهر و مظهر در چیست ؟!

 • مهمان - شهروند

  سلام آقای قجقی از بیانات شما استفاده بردیم بعدشم آقای بهلکه فخر رازی اهل تصوف بودند آخر عمرش هم گفته ای کاش عالم واهل حدیث می شدم . چرا درمقابل سنت وقرآن جبهه میگیرید مگه آقای قجقی غیراز سنت پیامبر وقرآن چی گفتند . که درمقابلش گارد میگیرید . مگه دین را از سنت صحیح وقرآن بگیریم یا از مثنوی ومعنوی مولانا یا فخررازی !! احترام به آنها جای خود دارد نه اینکه آنها را به مقام معصومیت یا انبیای برسانیم !نعوذبالله . بازم از محقیقین دین مبین اسلام نهایت تشکررا دارم خداوند توفیق دهد .

 • مهمان - شهروند

  باسلام آقای قجقی خیلی مطالب ارزنده ای نوشتید ولی نمیدونم چرا بعضی ها درمقابل قرآن وسنت جبهه میگیرند مگه دین را نباید از قرآن وسنت بگیریم چرا درمقابل قرآن وسنت سرتعظیم فرود نمیاورند ! ؟ احترام شعرا جای خود دارد ولی نباید به آنها مقام انبیایی ومعصومیت داد . مگه آقای قجقی غیراز قرآن وسنت چیز دیگری گفتند . چرا درمقابل قرآن وسنت گارد میگیرید بچسبید به قرآن وسنت . هدایت میشوید . خداوند همه مارا هدایت کند.

IMAGE تسلیت به وابستگان جانباختگان زلزله کرمانشاه
به خانواده های داغدار و مصیبت دیده  جانباختگان زلزله کرمانشاه و مناطق غربی کشور...

یادداشت

IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE اولین ها در باره شهردار مراوه تپه

اولکامیز- یکی از کاربران خوش قلم و تیزبین کانال تلگرامی اولکامیز در باره گلالگ بیگی زاده گزینه نهایی شورای شهر مراوه تپه برای احراز پست شهرداری مطلبی کوتاه و خواندنی نوشته اند که بی کم و کاست... ادامه مطلب ..
IMAGE فاجعه !

عصرایران-احسان محمدی: چند وقتی است که تصمیم گرفته ام اتفاقات خوب زندگی را هم ببینم. چشمم را به «بد» دیدن و دستم را به «سیاه» نوشتن عادت ندهم اما مگر می شود؟ وقتی اخبار بد مثل هوای آلوده پیرامون... ادامه مطلب ..
IMAGE دست از سر من بردارید!

فرارو- «دولت دوازدهم ادامه این دولت، دولت اعتدال و دولت اصلاحات است.» حسن روحانی این حرف را 23 اردیبهشت در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران و در برابر چشم 20 هزار نفر هوادار خود بیان کرد، همان... ادامه مطلب ..
IMAGE وضعیت کشورهای اسلامی

اولکامیز- امان محمد خوجملی: کشورهای اسلامی با تمام ادعاهای خود در هیچ زمینه ای وضعیت مناسبی نسبت به دیگر کشورهای غیر اسلامی ندارند. در زمینه های اقتصادی و اجتماعی وصنعت و تکنولوژی و فناوری و... ادامه مطلب ..
IMAGE جهالت و تخریب فرهنگی

کمی بالاتر از مصلی اهل سنت گنبد قبرستانی معروف به نام نازقلی خوجه وجود دارد که در محدوداش شخصیت های بسیاری از تورکمن ها آرمیده اند. از جمله این شخصیتها خوده نازقلی خوجه می باشد که قبرستان به نام... ادامه مطلب ..
IMAGE ادبیات مختومقلی

کانال مختومقلی : دکتر مصطفی تانچ، استاد دانشگاه ترکیه : عصری که مختومقلی در آن می زیست بهترین آثار ادبی ترکمن به اوج خود رسید. این آثار و سخن ناب شاعر برای ما خیلی پرفایده است. ادامه مطلب ..
IMAGE مجموعه طوایف اغوزخان

اولکامیز-  مجموعه ی قبایل بزرگ اعوذخان ازنسل فرزندقره خان ازآسیای میانه برخاسته اند۰ بیشترین آنها درتمامیت نقاط قاره ی آسیاودیگرقاره هابطورپراکنده گسترش پیداکرده مستقرشده اند؛البته... ادامه مطلب ..
IMAGE نکته های یک جشن

 اولکامیز- مراسم جشن فارغ التحصیلی طلاب جوان حوزه علمیه قازانقایه پیام ها و نکته های تلخ و شیرین داشت که به شرح ذیل می خوانید : ادامه مطلب ..
IMAGE دین و اجبار

 احسان مکتبی - ايمان از منظر لاك، وجهي با اجبار ندارد، آزادي انتخاب، حق اوليه انسان‌هاي عاقل و بالغ است و كسي را نمي‌توان به غير آنچه خود مي‌خواهد به ديني وا‌داشت ضمن آن‌كه حوزه دين حوزه... ادامه مطلب ..
IMAGE چه کردیم با سرزمین خود !

به قلم مهرداد خدیر- «ما خودخواه ترین نسلی هستیم که در طول هفت هزار سال پیش در این سرزمین زیسته چون هر بلایی بر سر حوزه محیط زیست آمده طی چهار دهه گذشته بوده است. ادامه مطلب ..
IMAGE فرصت‌ها را دریابیم...

خانم ناظم از دختر محصل پرسید: به خاطر غیبت دیروز گواهی پزشک آورده‌ای؟ دختر نوجوان پاسخ داد: نه. چون بیمار نبودم و مادرم هم اطلاع داده بود که نمی توانم به مدرسه بیایم. ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

  گفتاری از صادق زیباکلام : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به نظر می‌رسد ما دو ایران داریم یکی در عالم واقعیت و دومی هم در ذهن... ادامه مطلب ..
IMAGE ماجرای سپنتا و یک پرسش متفاوت: رییس قوه مقننه کیست؟

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- سخنان روز یکشنبه رییس مجلس شورای اسلامی در ابراز مجدد مخالفت با لغو عضویت سپنتا نیک نام عضو زرتشتی شورای شهر یزد تغییری در موضع فقهای شورای نگهبان ایجاد نکرده و سخنگو... ادامه مطلب ..
IMAGE وصیت کورش یا منشور سبز؟

 کانال فردای بهتر - گفتاری از سید مصطفی‌ تاجزاده : ✅ قطعه زیر را به کورش نسبت می دهند. صرف نظر از درستی یا نادرستی این انتساب، می توان آن را به عنوان"منشور سبز" معرفی کرد و برای تحقق توصیه هایش... ادامه مطلب ..
IMAGE نیست های هست نما

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: در این دنیا هر شخصی شب و روز در جستجوی چیزهایی است که فعلا نیست بعدا هست می شود مثلا اگر کسی گدایی می کند طالب بخششی است که فعلا یافت نمی شود ادامه مطلب ..
واکنش‌ها به درگذشت علی‌اشرف درویشیان

ایسنا نوشت: محمود دولت آبادی، شمس لنگرودی و جمال میرصادقی در پی درگذشت علی اشرف درویشیان از این نویسنده پیشکسوت و دغدغه‌هایش سخن گفتند. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

روز18 ابان هم سالگرد شهید حاج معمی هلاکو نماینده شجاع اسبق و سیاستمدار برجسته ترکمن بود لطفا در رسان...
اقای یلمه شما دیگه این حرف را نزنید خواهشا یلمه ها که مدعی اند ادم و حوا یلمه بوده
البته در ثلاثین حضور داشتند نه در اربعین
ضمن اینکه تک تک افراد جامعه در حفظ محیط زیست مسئولیت دارند افراد متولی امور اجتماعی لازم است طرح هائ...
لطیف جان ، تعداد نمایندگان شهید در سقوط یاک 40 بیشتر از 5 نفر بودند . لطفا اصلاح فرمایید. ممنون
مطالب نگارش شده کامل نبوده قهرمانی تیم کلنی اق قلا درسطح کشورجام نصر ویادی ازپدرفوتبال اق قلانشده وا...
سلام دوست عزیز ما فرزندان آدم وحوا هستیم مطرح کردن چنین مسا ئلی عقبگرد مردم یک منطقه را می رساند ب...
اظهارات شماپسندیده است۰ واقعٱ سقف وشیشه های اتوبوس عمومی چندان ایمنی نیستند۰ بایدفکری خوب وایمنی بای...
درگذشت حاج آقای نافعی که به ورزش مدارس نیز خدمت فراوانی کرد را تسلیت گفته و برای او و سایر درگذشتگان...
ببخشید که جسارت میکنم و واقعا شرمنده ام که عرض میکنم ولی شما یموت ها تنگ نظرترین افراد برای تاریخ ت...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.