b_150_100_16777215_00_images_33.jpgاولکامیز - دکتر جلالی زاده استاد دانشگاه تهران و نماینده سنندج در مجلس ششم که رئیس ستاد روحانی در انتخابات اخیر بود در گفتگو با کمپین حقوق بشر در ایران از مطالبات جامعه اهل سنت سخن گفت مطالباتی که هنوز با وجود گذشت 40 سال از انقلاب بر زمین مانده و تحقق نیافته  است و این زیبنده نظام جمهوری اسلامبی نیست .  حرفهای صریح این فعال سیاسی کرد را به نقل از کانال تلگرامی سنی آنلاین می خوانید :   " ایران در انتخابات حضور پرشور و حداکثر داشتند  نیز بر اساس قانون از حقوق «شعار انقلاب، استقلال آزادی جمهوری اسلامی با مشارکت همه ایرانیان بود. یعنی همه ایرانیان و همه گروه‌ها در حاکمیت مشارکت و سهم داشته باشند اما من نمی‌دانم چه کسانی هستند که طرفدار آشکار نقض حقوق بشر هستند؟»وقتی نمی‌گذارند اهل سنت را در وزارتخانه‌ها و مسولیت‌ها مشارکت بکنند حدود ۱۵ میلیون نفر یعنی یک‌چهارم ساکنان کشور از حق مشارکت خود محروم می‌شوند.»
 
 «آقای روحانی باید نه به عنوان رییس‌جمهور، بلکه به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی، اصل نوزدهم و اصل سوم قانون اساسی را اجرا کند و به عنوان طرفداری از حقوق شهروندی مردم، باید به مردم اعلام کند چه کسانی هستند که نمی‌گذارند کسانی که به ایشان رای داده‌اند مطالبات خود را بر کرسی بنشانند؟ این افراد باید به عنوان «ناقضان حقوق بشر» معرفی شوند.»
 
 اصلا وزارت نمی‌خواهیم به مردم معرفی کنید کسانی که مخالف برابری و مساوات و عدالت هستند چه کسانی هستند.»
 
«مردم از دو مراسم تنفیذ و تحلیف که برگزار شد و هیچ کسی از اهل سنت دعوت نشد خیلی ناراحت هستند و می‌گویند چگونه است که در مرزداری و مشکلات کشور و ایام انتخابات، ما شهروند هستیم ولی بعد از پیروزی‌ها هیچ نقش و نمودی نداریم؟ این احساس تحقیر و این احساس عدم مشارکت مردم، بحرانی در کشور ایجاد می‌کند که مسئولین باید به آن بپردازند.»
 
«با توجه به وضعیت ناگوار منطقه و خطراتی که متوجه کشور ماست و نیازی که به همبستگی ملی و احقاق حقوق شهروندی داریم نگذاریم حقوق شهروندان و اقوام ایرانی، مخصوصا اهل سنت این‌طور آشکارا پایمال شود.»
 
وقتی من کاندیدای هیئت‌رئیسه مجلس بودم یک مرجعی از قم جمعی پیامی فرستاد که نباید اهل سنت در هیئت‌رئیسه باشد و اصلاح‌طلبان هم عقب‌نشینی کردند؛ از آن زمان مدام عقب‌نشینی می‌شود.»
 
با شش میلیون و نیم رأیی که اهل سنت به آقای روحانی داده‌اند اگر او با ۲۴ میلیون رای انتخاب شده، یک‌چهارم رای او، مال اهل سنت است. کابینه را تقسیم بر ۴ کنیم باید یک‌چهارم کابینه مال اهل سنت باشد. اما حتی در معاونت‌ها و سفارت‌ها هم اهل سنت فراموش می‌شود.»
 
«ما با افراد مختلف صحبت کردیم. آقای مولوی عبدالحمید با آقای جهانگیری و شریعتمداری صحبت کرده و گفته‌ایم که انتظار اهل سنت این است که گذشته‌ها جبران شود. عدالت برقرار شود و اهل سنت در قدرت سهمی داشته باشند، اما متاسفانه این افراد چه آقای روحانی و چه دیگران، همیشه "مخالفت‌های پشت‌پرده" را به‌عنوان یک بهانه و عذر مطرح می‌کنند.»
 
 «اینکه هر بار اهل سنت پای صندوق رای حاضر شوند و بعد با یک عذری اینها را کنار بگذارند، این مورد قبول آدم‌های عاقل و فعالان سیاسی قرار نمی‌گیرد و مردم قانع و راضی نمی‌شوند.»
 
 «حتی اگر اهل سنت هم دنبال مطالبات و حقوق خود نباشند وظیفه رئیس‌جمهور است که از اهل‌سنت به عنوان وزیر معرفی کند، اما متاسفانه هیچ اراده‌ای برای سهیم کردن اهل سنت در قدرت وجود ندارد و ادامه این وضعیت به ضرر امنیت ملی و وحدت ما تمام می‌شود.»
 
✅«در دنیای امروز مساله سنی و شیعه و کرد و غیره مطرح نیست. در قاموس حقوق بشری امروز بحث انسان و کرامت انسانی است. در آمریکا یک سیاهپوست رئیس‌جمهور می‌شود، در سوئد و در آلمان کردها وزیر می‌شوند، اما متاسفانه ما در کشورمان باید شاهد پایمال شدن حقوق هموطنان مان باشیم .

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.