b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز - به گواهی تاریخ مطبوعات ترکمن ها، به موازات رشد و توسعه ی فضای مکتوب، افراد روشنفکر و اهل قلم ترکمن نیز رسالت رسانه ای خود را با ارائه گزارش هایی در باره مناطق ترکمن نشین ایفا نموده اند. 
 
✅ در اوایل قرن بیستم مابین سالهای ۱۹۱۴الی ۱۹۱۷م در عشق آباد نشریه ای به نام 《روزنامه ی ماورای خزر 》منتشر گردید که بخاطر تکیه این روزنامه به خبرنگاران محلی، امکان مهارت آموزی خبرنگاران ترکمن پدید آمد. گزارش های آن روز این گزارش نویسان غیر حرفه ای امروزه یکی از منابع قابل مطالعه در تاریخ ترکمن است. 
 
✅ تقریبا همزمان در ایران انقلاب مشروطه پدید آمد. لیکن گزارش مستقیم و از درون طوایف ترکمن در مطبوعات تهران منتشر نشد. بلکه آنچه که در مطبوعات عصر مشروطه در باره ترکمن ها نوشته شد؛ بدون هیچ تغییر ماهوی همان مطالب خلاف واقع و مشحون از اهانت های ناروا که منبعث از ذهنیت های  غلط و مغرضانه قاجاری بود؛ تکرار گردید. البته گزارش خفیه نویس انگلیس در استراباد یعنی مقصودلو(مخابرات استراباد) را در باره ی ترکمنان باید جدا نمود. 
 
✅ پس از انقلاب بلشویکی در آن سوی مرز روند انتشار نشریات با طابع سنگین ایدئولوژیکی استمرار بیشتری یافت. 
در بین ترکمنان ایران چنین بستری در جهت توسعه نشریات چندان قابل توجه نبود. نشریاتی مثل حبل المتین، وقایع اتفاقیه، دولت علیه ایران کمتر عنایتی به امور ترکمن ها داشته اند.  لذا با دقت در مطبوعات عصر قاجار و پهلوی در می یابیم که حوادث ترکمنان در گزارش هایی از ایالت استراباد بدون توجه کافی گم شده است. مگر حوادث فتوحات مزعوم(!!) لشکرنویسان مزدور، کمتر رویدادهای فرهنگی اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. 
 
✅ در دوره ی پهلوی دوم وضع نشریاتی که به ترکمن ها می پرداختند، مطلوب تر گردید. حضور احزاب سیاسی مثل حزب توده و رستاخیز موجب شد تا مسائل ترکمنها از نظر پنهان نماند.نشریاتی در گرگان و تهران پا گرفت مانند ندای گرگان، نهضت شمال (مربوط به وابستگان محمد آخوند گرگانی) که تا حدودی به تحلیل ها و گزارش های درون ترکمنصحرا عنایت داشتند.
از طرفی روشنفکران ترکمن چون عبدالقادیر آهنگری در نشریات پایتخت همچون مجله وحید قلم زدند تا تابوی ننوشتن مقاله، مطلب و خبر از طرف خود ترکمن ها در مطبوعات ایران شکسته شود. 
 
✅ پیروزی انقلاب اسلامی موجب گشت تا فضای بیشتری جهت رسانه ها باز شود. با کشاقوسی که در اوایل انقلاب در طی دو جنگ در گنبد پدید آمد نشریات چپ  به موازات نشریات طرفدار انقلاب اسلامی به انتشار رسید. نشریه ایل گویجی سیل گویجی و ندای ترکمن از این نشریات به شمار می رود.
 
✅ در شهرهای ترکمن نشین چه قبل و چه بعد از انقلاب نشریات کثیرالانتشار کشوری مانند اطلاعات و کیهان نمایندگی مطبوعاتی داشته اند از جمله مطبوعاتی قابوس در گنبد و یا در آق قلا و بندر ترکمن. لذا بخش قابل توجهی از گزارش های آن دوره مدیون همین زحمت کشان عرصه ی فرهنگ است.
 
✅در دهه ی شصت حرکت های ترکمنان جهت داشتن نشریه مکتوب تنها منجر به انتشار چند شماره به عنوان ضمیمه یک نشریه آذری زبان به نام آق یول شد. لیکن تقاضای انتشار نشریات ترکمنی هرگز منجر به صدور مجوز نشد. در این دوره اغلب روشنفکران و اهل قلم ترکمن گاهی صفحاتی را در نشریات پایتخت به چاپ رسانیده اند.
 
✅ روی کار آمدن دولت آقای خاتمی فضای رسانه ای کشور را بازتر نمود درنتیجه نشریات ترکمنی پس از سالیان دراز انتظار و آرزو چون صحرا(عبدالرحمن دیه جی)، پاپراق(یوسف قوجق) و فراغی (ارازمحمد سارلی)پا به عرصه ی وجود نهاد. بدین ترتیب طیفی از اهل قلم ترکمن توانستند با تحقق آمال خود در این نشریات قلم بزنند. 
 
✅ در این دوره بخش دیگری از رسانه ترکمنی مصداق پیدا کرد. با ورود اینترنت و فضای مجازی به صحنه ی حیات مردم، سایت های ترکمنی پا گرفت که در صدر آنسایت دانشجویان ترکمن ( به مدیریت محمد امین قرنجیک) قرار داشت. سایت‌ اولکامیز ( به مدیریت لطیف ایزدی) پس از آن بسیار درخشید . از آن پس سایت های بسیاری مثل ترکمن نیوز، ترکمن سسی، ترکمن نشر، ترکمنیا و...فضای فعالیت مجازی ترکمن ها را متاثر ساختند. به این جریان می توان وجود گروههای تلگرامی رانیز افزود که در انتقال اطلاعات و اخبار داخلی ترکمنان به ایفای نقش پرداختند. 
 
✅ با روی کار آمدن دولت یازدهم روحانی، در کنار گسترش فعالیت های مجازی موج دوم نشریات مکتوب ترکمن پا به عرصه ی وجود نهاد. از جمله: گل صحرا، سایراق، سلام صحرا،  بحر خزر، ایلای و.... که خود نوید تداوم حضور فعال ترکمن ها در عرصه ی مطبوعات را به همراه  دارد. 
✅در پایان امیدوارم فعالیت رسانه ای مکتوب  ترکمن ها علی رغم پا به میدان گذاشتن رقیب های مجازی همچنان و با کیفیت و دقتی بیش از گذشته ادامه پیدا کند. و در جامعه کارکردمطلوب خود را حفظ کند.
امیدوارم نویسندگان،خبرنگاران و گزارشگران ترکمن در این عرصه بتوانند ما فی ضمیر خود را آزادانه بیان کرده به تنویر افکار عمومی کمک شایان نمایند. 
 
✍دکتر اراز محمد سارلی 
مدیر مسئول فصلنامه فراغی
۱۷/مرداد/۱۳۹۶

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.