b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز - به گواهی تاریخ مطبوعات ترکمن ها، به موازات رشد و توسعه ی فضای مکتوب، افراد روشنفکر و اهل قلم ترکمن نیز رسالت رسانه ای خود را با ارائه گزارش هایی در باره مناطق ترکمن نشین ایفا نموده اند. 
 
✅ در اوایل قرن بیستم مابین سالهای ۱۹۱۴الی ۱۹۱۷م در عشق آباد نشریه ای به نام 《روزنامه ی ماورای خزر 》منتشر گردید که بخاطر تکیه این روزنامه به خبرنگاران محلی، امکان مهارت آموزی خبرنگاران ترکمن پدید آمد. گزارش های آن روز این گزارش نویسان غیر حرفه ای امروزه یکی از منابع قابل مطالعه در تاریخ ترکمن است. 
 
✅ تقریبا همزمان در ایران انقلاب مشروطه پدید آمد. لیکن گزارش مستقیم و از درون طوایف ترکمن در مطبوعات تهران منتشر نشد. بلکه آنچه که در مطبوعات عصر مشروطه در باره ترکمن ها نوشته شد؛ بدون هیچ تغییر ماهوی همان مطالب خلاف واقع و مشحون از اهانت های ناروا که منبعث از ذهنیت های  غلط و مغرضانه قاجاری بود؛ تکرار گردید. البته گزارش خفیه نویس انگلیس در استراباد یعنی مقصودلو(مخابرات استراباد) را در باره ی ترکمنان باید جدا نمود. 
 
✅ پس از انقلاب بلشویکی در آن سوی مرز روند انتشار نشریات با طابع سنگین ایدئولوژیکی استمرار بیشتری یافت. 
در بین ترکمنان ایران چنین بستری در جهت توسعه نشریات چندان قابل توجه نبود. نشریاتی مثل حبل المتین، وقایع اتفاقیه، دولت علیه ایران کمتر عنایتی به امور ترکمن ها داشته اند.  لذا با دقت در مطبوعات عصر قاجار و پهلوی در می یابیم که حوادث ترکمنان در گزارش هایی از ایالت استراباد بدون توجه کافی گم شده است. مگر حوادث فتوحات مزعوم(!!) لشکرنویسان مزدور، کمتر رویدادهای فرهنگی اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. 
 
✅ در دوره ی پهلوی دوم وضع نشریاتی که به ترکمن ها می پرداختند، مطلوب تر گردید. حضور احزاب سیاسی مثل حزب توده و رستاخیز موجب شد تا مسائل ترکمنها از نظر پنهان نماند.نشریاتی در گرگان و تهران پا گرفت مانند ندای گرگان، نهضت شمال (مربوط به وابستگان محمد آخوند گرگانی) که تا حدودی به تحلیل ها و گزارش های درون ترکمنصحرا عنایت داشتند.
از طرفی روشنفکران ترکمن چون عبدالقادیر آهنگری در نشریات پایتخت همچون مجله وحید قلم زدند تا تابوی ننوشتن مقاله، مطلب و خبر از طرف خود ترکمن ها در مطبوعات ایران شکسته شود. 
 
✅ پیروزی انقلاب اسلامی موجب گشت تا فضای بیشتری جهت رسانه ها باز شود. با کشاقوسی که در اوایل انقلاب در طی دو جنگ در گنبد پدید آمد نشریات چپ  به موازات نشریات طرفدار انقلاب اسلامی به انتشار رسید. نشریه ایل گویجی سیل گویجی و ندای ترکمن از این نشریات به شمار می رود.
 
✅ در شهرهای ترکمن نشین چه قبل و چه بعد از انقلاب نشریات کثیرالانتشار کشوری مانند اطلاعات و کیهان نمایندگی مطبوعاتی داشته اند از جمله مطبوعاتی قابوس در گنبد و یا در آق قلا و بندر ترکمن. لذا بخش قابل توجهی از گزارش های آن دوره مدیون همین زحمت کشان عرصه ی فرهنگ است.
 
✅در دهه ی شصت حرکت های ترکمنان جهت داشتن نشریه مکتوب تنها منجر به انتشار چند شماره به عنوان ضمیمه یک نشریه آذری زبان به نام آق یول شد. لیکن تقاضای انتشار نشریات ترکمنی هرگز منجر به صدور مجوز نشد. در این دوره اغلب روشنفکران و اهل قلم ترکمن گاهی صفحاتی را در نشریات پایتخت به چاپ رسانیده اند.
 
✅ روی کار آمدن دولت آقای خاتمی فضای رسانه ای کشور را بازتر نمود درنتیجه نشریات ترکمنی پس از سالیان دراز انتظار و آرزو چون صحرا(عبدالرحمن دیه جی)، پاپراق(یوسف قوجق) و فراغی (ارازمحمد سارلی)پا به عرصه ی وجود نهاد. بدین ترتیب طیفی از اهل قلم ترکمن توانستند با تحقق آمال خود در این نشریات قلم بزنند. 
 
✅ در این دوره بخش دیگری از رسانه ترکمنی مصداق پیدا کرد. با ورود اینترنت و فضای مجازی به صحنه ی حیات مردم، سایت های ترکمنی پا گرفت که در صدر آنسایت دانشجویان ترکمن ( به مدیریت محمد امین قرنجیک) قرار داشت. سایت‌ اولکامیز ( به مدیریت لطیف ایزدی) پس از آن بسیار درخشید . از آن پس سایت های بسیاری مثل ترکمن نیوز، ترکمن سسی، ترکمن نشر، ترکمنیا و...فضای فعالیت مجازی ترکمن ها را متاثر ساختند. به این جریان می توان وجود گروههای تلگرامی رانیز افزود که در انتقال اطلاعات و اخبار داخلی ترکمنان به ایفای نقش پرداختند. 
 
✅ با روی کار آمدن دولت یازدهم روحانی، در کنار گسترش فعالیت های مجازی موج دوم نشریات مکتوب ترکمن پا به عرصه ی وجود نهاد. از جمله: گل صحرا، سایراق، سلام صحرا،  بحر خزر، ایلای و.... که خود نوید تداوم حضور فعال ترکمن ها در عرصه ی مطبوعات را به همراه  دارد. 
✅در پایان امیدوارم فعالیت رسانه ای مکتوب  ترکمن ها علی رغم پا به میدان گذاشتن رقیب های مجازی همچنان و با کیفیت و دقتی بیش از گذشته ادامه پیدا کند. و در جامعه کارکردمطلوب خود را حفظ کند.
امیدوارم نویسندگان،خبرنگاران و گزارشگران ترکمن در این عرصه بتوانند ما فی ضمیر خود را آزادانه بیان کرده به تنویر افکار عمومی کمک شایان نمایند. 
 
✍دکتر اراز محمد سارلی 
مدیر مسئول فصلنامه فراغی
۱۷/مرداد/۱۳۹۶

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE مراسم نکوداشت زنده یاد حاجی محمد کر برگزار می شود
به اطلاع کلیه دوستان ، آشنایان ، دوستداران و علاقمندان مرحوم حاجی محمد کر میرساند...

یادداشت

IMAGE مساجد شیک خالی در کنار مدارس کلنگی مملو از دانش آموز چیزی جز عقب ماندگی فرهنگی نیست

اولکامیز-امان محمد خوجملی در پاسخ به آچیک: با عرض سلام به دوست بزرگوارم آچیک. شما در یادداشت خودتان مطالب مختلف و خوبی را مطرح کرده اید که لازم است به برخی موارد آن توضیح داده شود که جریان از چه... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا به رای مردم بعد از انتخابات توجه نمی شود؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: عرصه ی سیاست و قدرت در ایران طوری است که همه ی مسئولان حکومتی برای انجام کاری می توانند قول بدهند و در عین حال در صورت عدم تحقق وعده ها از زیر بار مسئولیت شانه خالی... ادامه مطلب ..
IMAGE آن کدام مشکل هست که علمای بزرگوار بدان نپرداخته باشند؟!

اولکامیز-  آخوند بهلکه : وبسایت اولکامیز نوشت ؛ " لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرهاذیل آن عنوان نویسنده ی مطلب آقای عبدالرحمن حبیب لی نکاتی را عرض کرد و جامعه ی روحانیت را مورد بازپرسی... ادامه مطلب ..
IMAGE حاجی گدی :کار عالم دینی با حرف ومشاغل دیگر قابل قیاس نیست

اولکامیز-حاشیه نگاری پرمعنای استاد حاجی گدی به یادداشت کاربر عزیزمان که بانام احمد ارسال گردیده بود:توجه داشته باشیم که اشتباه یک پزشک در این دنیا قابل مشاهده و اثبات پذیر است اما اشتباه یک... ادامه مطلب ..
IMAGE آقای خجملی نگذارید قبح مسائل این چنینی ازبین برود

اولکامیز - امان بردی کر(مستعار یا حقیقی) :نمی دانم چرا اقای خوجملی خودش رامدرنیته می داند وبا سطح سوادغیرآکادمیک خوددرزمینه های دینی وفقهی نظرمی دهدوبااین جواب های معمولی خودرا... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر نورقلی پور : گلایه مطرح بر دولت در زمینه عدم دعوت از بزرگان اهل سنت وارد است

اساس نیوز- طاهر جانی : انتشار اخبار غیر رسمی درباره خبر کسالت جسمانی رامین نورقلی پور نماینده حوزه شهرستان های غرب استان گلستان (بندرترکمن،گمیشان،کردکویی و بندرگز) درمجلس شورای اسلامی که از... ادامه مطلب ..
IMAGE مولانا عبدالحمید : جامعه اهل‌سنت فقط حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کند

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (20 مرداد 1396)، با بیان اینکه «خواسته‌های اهل‌سنت فراتر از قانون نیست، بلکه فقط حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کنند»، بر لزوم «نگاه یکسان» و... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه یکی از مخاطبان اولکامیز به خوجملی:بهتر است احترام مولوی گرگیج پاس داشته شود

اولکامیز- به قلم یکی از کاربران اولکامیز به نام مستعار یا حقیقی احمد:آقای خوجملی بنده مقالات شمارا اکثرا میخوانم و به شما احترام میگذارم اما اصلا نمیپسندم که در رسانه،به زعم خود جواب عالم... ادامه مطلب ..
IMAGE تجربیات زندگی

اولکامیز -  به قلم خوجه دردی قجقی : هفتادسال ازطول عمرم بگذشت۰ باچنددهه ی تجربه؛ باهمه ی داروگیرزندگی۰ باتنگناهای کوبنده وکمرخم کننده؛ همراه باغم وغصه وبانوعی استرس؛ گاهی به سراشیبی گراییدن... ادامه مطلب ..
IMAGE لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرها

(اولکامیز- انتشار این مطلب به معنی تایید نظرات مطروحه نیست)- عبدالرحمان حبیب لی :درجامعه هر قشر و صنفی با توجه به تخصص خودشان خدماتی به جامعه عرضه می کنند و هر شخصی با توجه به معیار علاقه،نیاز... ادامه مطلب ..
IMAGE اشتباهات مکرر قره جه طیار = تنزل مقبولیت عمومی

اولکامیز- آتا گوگلان:(انتشار این مطلب به معنی تایید آن از سوی اولکامیز نیست)این روزها دررسانه های مجازی و مکتوب نام قره جه طیار نماینده مردم گنبد کاووس درمجلس بسیار به چشم میخورد وبه جز... ادامه مطلب ..
IMAGE جوابیه استاد امان محمد خوجملی به استاد علامه مولوی محمد حسین گرگیج :جامعه تشنه عدالت است نه سنگسار

اولکامیز -امان محمد خوجملی: مباحثات و مناقشات احکام اسلامی پایانی ندارد. از صدر اسلام تا کنون بحث نابرابری حقوقی ارباب وبرده ، زن و مرد، مسلمان و نامسلمان جریان داشته است. بحث ما هم از این قاعده... ادامه مطلب ..
IMAGE آپارتمان به جای کارخاته !

 اولکامیز - یادداشتی از امان محمد خوجملی : ایران کشوری است که بیشتر سرمایه های آن صرف امور جاری می شود یا کارهای دلالی و یا امور ساختمانی بسازوبفروش. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر مطبوعات ترکمن های ایران

اولکامیز - به گواهی تاریخ مطبوعات ترکمن ها، به موازات رشد و توسعه ی فضای مکتوب، افراد روشنفکر و اهل قلم ترکمن نیز رسالت رسانه ای خود را با ارائه گزارش هایی در باره مناطق ترکمن نشین ایفا نموده... ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر عملکرد نخبگان ، مسئولین ، دستگاههای مسئول ورجال متنفذ منطقه درحادثه قتل های اخیر

اولکامیز- آتا گوگلان: حادثه جنایی اخیر ترکمن صحرا، فارغ از این که چه شد، چراو چگونه صورت گرفت وچه فرجامی خواهد داشت ازجهت نحوه کنش و واکنش نخبگان، افراد شاخص و دستگاه های مسئول نیز قابل بررسی... ادامه مطلب ..
IMAGE خطاب تندعلامه گرگیج به منتقدان سنگسار:شما نسبت به مبانی اسلام ناآگاهید زیرا که درآیات قرآن شبهه ای وجود ندارد

مولانا گرگیج در بخش پایانی بیاناتشان در واکنش به اظهارات برخی افراد و نقد سخنان ایشان در مورد سنگسار افرادی که به نوامیس مردم تجاوز می کنند تصریح کردند: بنده دو هفته پیش در نمازجمعه گالیکش نسبت... ادامه مطلب ..
IMAGE قتل دو نوجوان گنبدی نشانه چیست ؟

  اولکامیز - امان محمد خوجملی: گم شدن دونوجوان گنبدی حدود ده روز پیش افکار عمومی را  نگران و ملتهب کرده بود که مبادا اتفاق بدی برای این نوجوانان عزیز افتاده باشد. در نهایت در بهت و حیرت اعلام شد... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از مهندس عبدالرحمن قزلجه

اولکامیز - شعری از مهندس عبدالرحمن قزلجه در خصوص تخریب محیط زیست در گالیکش  ادامه مطلب ..
IMAGE در حاشیه رفتار دور از شان برخی مجلسی ها در مراسم تحلیف

  عصر ایران؛ جعفر محمدی : هجوم  مضحک برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سمت خانم فدریکو موگرینی-مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا- برای گرفتن سلفی و عکس یادگاری با او بازتاب گسترده ای در رسانه... ادامه مطلب ..
IMAGE علم افلاطون کی شود حریف جهل آدمیزاد(بدترین فقر ،فقرذهنی است)

    اولکامیز - مجمد سلاق : انتخابات شورای شهرو روستا با تمام فراز و فرودها به پایان رسید  انتخاباتی که نتایج آن مثل نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به معنای واقعی معنا دار بود البته با تفاوتهای خاص.... ادامه مطلب ..
IMAGE رانندگان ترانزیت قربانی قاچاقچیان مواد مخدر

اگرچه در یک ماه گذشته چندین مطلب در مورد قاچاق مواد مقدر از طریق بارهای صادراتی و مشکلاتی که رانندگان در صورت بروز چنین رویدادی با آن مواجه می‌شوند، در تین‌نیوز منتشر شد اما آن‌چنان که از... ادامه مطلب ..
IMAGE شیخ التفسیر گرگیج: اهل سنت نامحرم نیست و سرمایه های کشور متعلق به کل ملت ایران است

مولانامحمدحسین گرگیج با توجه به مراسم تنفیذ روز گذشته دکترروحانی به بیان برخی از مطالبات و انتظارات جامعه اهل سنت پرداختند و بار دیگر بر لزوم مشارکت اهل سنت در مدیریت های کلان کشور تاکید کرد.... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از حاجی مراد آق

اولکامیز - تازه ترین شعر  حاجی مراد آق شاعر خوش قریحه گنبدی   ادامه مطلب ..
IMAGE پیرامون تیره ساروانلی

اولکامیز - مقاله زیر  از بصیر شهنازی محقق ترکمن در باره یکی از تیره های طایفه دوگونچی به رشته تحریر در آمده است که می خوانید :   مقدمه                     بر اساس شجره نامه های موجود در منطقه ترکمن... ادامه مطلب ..
IMAGE فکری به حال تشنگی ما بکنید!

اولکامیز –آتا گوگلان: درخبرها چنین آمده بود که قرار است مسئولین آب استان گلستان ،تجربیات بسیار ارزشمند خود را درزمینه ی مدیریت منابع آب ،در اختیار کشورهایی نظیر تاجیکستان و عراق قرار... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

شما هزار بار هم از این خبرها بگذارید اینجا تونس نمی شود!
ما که مجبوریم صبور باشیم ولی در این مدت افرادی که زیر فقر کمر می شکنند.هزینه های بیت المال که به هدر...
به قول معروف حرف حساب جواب ندارد اما، به نظر می رسد همانگونه که آنان با تاکید فراوان روی احکام فقهی ...
متاسفانه به جای اینکه به اصل موضوع و مطلب پرداخته شود بحث را شخصی می کنند و چیزی یاد نمی گیریم! ما ک...
كاملا درست است. ما در هر شغل حرفه اي كه باشيم بايد خودمان را اثبات كنيم، نشان دهيم كه بهره ور و اثرب...
سلام آقای بهلکه بله درسته روحانیون زحمتکش زیادی داریم ولی اینه مدنظر داشته باشیم وقتی مردم یه قشرازج...
باسلام با بخش دوم ضرب المثل آقای ماهری مشکل دارید چه میشه کردواللا این ضرب المثل از قدیم مورد استفاد...
بهترین نقد ، نقدازدرون است یعنی هرصنف وگروهی خودشان مسائل خودرا نقدکنند تا به نقطه مطلوب برسند ، واق...
آیا عالمان دین از عملکرد خود راضی اند؟چه نمره ای به خود می دهند؟ آیا نمره پایین را ناشی از تنبلی دان...
با قسمت دوم ضرب المثل آقای ماهری مشکل دارم! چون باور به باورهای دینی نیاز به حداقل آگاهی و معرفت دار...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.