b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز - به گواهی تاریخ مطبوعات ترکمن ها، به موازات رشد و توسعه ی فضای مکتوب، افراد روشنفکر و اهل قلم ترکمن نیز رسالت رسانه ای خود را با ارائه گزارش هایی در باره مناطق ترکمن نشین ایفا نموده اند. 
 
✅ در اوایل قرن بیستم مابین سالهای ۱۹۱۴الی ۱۹۱۷م در عشق آباد نشریه ای به نام 《روزنامه ی ماورای خزر 》منتشر گردید که بخاطر تکیه این روزنامه به خبرنگاران محلی، امکان مهارت آموزی خبرنگاران ترکمن پدید آمد. گزارش های آن روز این گزارش نویسان غیر حرفه ای امروزه یکی از منابع قابل مطالعه در تاریخ ترکمن است. 
 
✅ تقریبا همزمان در ایران انقلاب مشروطه پدید آمد. لیکن گزارش مستقیم و از درون طوایف ترکمن در مطبوعات تهران منتشر نشد. بلکه آنچه که در مطبوعات عصر مشروطه در باره ترکمن ها نوشته شد؛ بدون هیچ تغییر ماهوی همان مطالب خلاف واقع و مشحون از اهانت های ناروا که منبعث از ذهنیت های  غلط و مغرضانه قاجاری بود؛ تکرار گردید. البته گزارش خفیه نویس انگلیس در استراباد یعنی مقصودلو(مخابرات استراباد) را در باره ی ترکمنان باید جدا نمود. 
 
✅ پس از انقلاب بلشویکی در آن سوی مرز روند انتشار نشریات با طابع سنگین ایدئولوژیکی استمرار بیشتری یافت. 
در بین ترکمنان ایران چنین بستری در جهت توسعه نشریات چندان قابل توجه نبود. نشریاتی مثل حبل المتین، وقایع اتفاقیه، دولت علیه ایران کمتر عنایتی به امور ترکمن ها داشته اند.  لذا با دقت در مطبوعات عصر قاجار و پهلوی در می یابیم که حوادث ترکمنان در گزارش هایی از ایالت استراباد بدون توجه کافی گم شده است. مگر حوادث فتوحات مزعوم(!!) لشکرنویسان مزدور، کمتر رویدادهای فرهنگی اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. 
 
✅ در دوره ی پهلوی دوم وضع نشریاتی که به ترکمن ها می پرداختند، مطلوب تر گردید. حضور احزاب سیاسی مثل حزب توده و رستاخیز موجب شد تا مسائل ترکمنها از نظر پنهان نماند.نشریاتی در گرگان و تهران پا گرفت مانند ندای گرگان، نهضت شمال (مربوط به وابستگان محمد آخوند گرگانی) که تا حدودی به تحلیل ها و گزارش های درون ترکمنصحرا عنایت داشتند.
از طرفی روشنفکران ترکمن چون عبدالقادیر آهنگری در نشریات پایتخت همچون مجله وحید قلم زدند تا تابوی ننوشتن مقاله، مطلب و خبر از طرف خود ترکمن ها در مطبوعات ایران شکسته شود. 
 
✅ پیروزی انقلاب اسلامی موجب گشت تا فضای بیشتری جهت رسانه ها باز شود. با کشاقوسی که در اوایل انقلاب در طی دو جنگ در گنبد پدید آمد نشریات چپ  به موازات نشریات طرفدار انقلاب اسلامی به انتشار رسید. نشریه ایل گویجی سیل گویجی و ندای ترکمن از این نشریات به شمار می رود.
 
✅ در شهرهای ترکمن نشین چه قبل و چه بعد از انقلاب نشریات کثیرالانتشار کشوری مانند اطلاعات و کیهان نمایندگی مطبوعاتی داشته اند از جمله مطبوعاتی قابوس در گنبد و یا در آق قلا و بندر ترکمن. لذا بخش قابل توجهی از گزارش های آن دوره مدیون همین زحمت کشان عرصه ی فرهنگ است.
 
✅در دهه ی شصت حرکت های ترکمنان جهت داشتن نشریه مکتوب تنها منجر به انتشار چند شماره به عنوان ضمیمه یک نشریه آذری زبان به نام آق یول شد. لیکن تقاضای انتشار نشریات ترکمنی هرگز منجر به صدور مجوز نشد. در این دوره اغلب روشنفکران و اهل قلم ترکمن گاهی صفحاتی را در نشریات پایتخت به چاپ رسانیده اند.
 
✅ روی کار آمدن دولت آقای خاتمی فضای رسانه ای کشور را بازتر نمود درنتیجه نشریات ترکمنی پس از سالیان دراز انتظار و آرزو چون صحرا(عبدالرحمن دیه جی)، پاپراق(یوسف قوجق) و فراغی (ارازمحمد سارلی)پا به عرصه ی وجود نهاد. بدین ترتیب طیفی از اهل قلم ترکمن توانستند با تحقق آمال خود در این نشریات قلم بزنند. 
 
✅ در این دوره بخش دیگری از رسانه ترکمنی مصداق پیدا کرد. با ورود اینترنت و فضای مجازی به صحنه ی حیات مردم، سایت های ترکمنی پا گرفت که در صدر آنسایت دانشجویان ترکمن ( به مدیریت محمد امین قرنجیک) قرار داشت. سایت‌ اولکامیز ( به مدیریت لطیف ایزدی) پس از آن بسیار درخشید . از آن پس سایت های بسیاری مثل ترکمن نیوز، ترکمن سسی، ترکمن نشر، ترکمنیا و...فضای فعالیت مجازی ترکمن ها را متاثر ساختند. به این جریان می توان وجود گروههای تلگرامی رانیز افزود که در انتقال اطلاعات و اخبار داخلی ترکمنان به ایفای نقش پرداختند. 
 
✅ با روی کار آمدن دولت یازدهم روحانی، در کنار گسترش فعالیت های مجازی موج دوم نشریات مکتوب ترکمن پا به عرصه ی وجود نهاد. از جمله: گل صحرا، سایراق، سلام صحرا،  بحر خزر، ایلای و.... که خود نوید تداوم حضور فعال ترکمن ها در عرصه ی مطبوعات را به همراه  دارد. 
✅در پایان امیدوارم فعالیت رسانه ای مکتوب  ترکمن ها علی رغم پا به میدان گذاشتن رقیب های مجازی همچنان و با کیفیت و دقتی بیش از گذشته ادامه پیدا کند. و در جامعه کارکردمطلوب خود را حفظ کند.
امیدوارم نویسندگان،خبرنگاران و گزارشگران ترکمن در این عرصه بتوانند ما فی ضمیر خود را آزادانه بیان کرده به تنویر افکار عمومی کمک شایان نمایند. 
 
✍دکتر اراز محمد سارلی 
مدیر مسئول فصلنامه فراغی
۱۷/مرداد/۱۳۹۶

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.