b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز - به گواهی تاریخ مطبوعات ترکمن ها، به موازات رشد و توسعه ی فضای مکتوب، افراد روشنفکر و اهل قلم ترکمن نیز رسالت رسانه ای خود را با ارائه گزارش هایی در باره مناطق ترکمن نشین ایفا نموده اند. 
 
✅ در اوایل قرن بیستم مابین سالهای ۱۹۱۴الی ۱۹۱۷م در عشق آباد نشریه ای به نام 《روزنامه ی ماورای خزر 》منتشر گردید که بخاطر تکیه این روزنامه به خبرنگاران محلی، امکان مهارت آموزی خبرنگاران ترکمن پدید آمد. گزارش های آن روز این گزارش نویسان غیر حرفه ای امروزه یکی از منابع قابل مطالعه در تاریخ ترکمن است. 
 
✅ تقریبا همزمان در ایران انقلاب مشروطه پدید آمد. لیکن گزارش مستقیم و از درون طوایف ترکمن در مطبوعات تهران منتشر نشد. بلکه آنچه که در مطبوعات عصر مشروطه در باره ترکمن ها نوشته شد؛ بدون هیچ تغییر ماهوی همان مطالب خلاف واقع و مشحون از اهانت های ناروا که منبعث از ذهنیت های  غلط و مغرضانه قاجاری بود؛ تکرار گردید. البته گزارش خفیه نویس انگلیس در استراباد یعنی مقصودلو(مخابرات استراباد) را در باره ی ترکمنان باید جدا نمود. 
 
✅ پس از انقلاب بلشویکی در آن سوی مرز روند انتشار نشریات با طابع سنگین ایدئولوژیکی استمرار بیشتری یافت. 
در بین ترکمنان ایران چنین بستری در جهت توسعه نشریات چندان قابل توجه نبود. نشریاتی مثل حبل المتین، وقایع اتفاقیه، دولت علیه ایران کمتر عنایتی به امور ترکمن ها داشته اند.  لذا با دقت در مطبوعات عصر قاجار و پهلوی در می یابیم که حوادث ترکمنان در گزارش هایی از ایالت استراباد بدون توجه کافی گم شده است. مگر حوادث فتوحات مزعوم(!!) لشکرنویسان مزدور، کمتر رویدادهای فرهنگی اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. 
 
✅ در دوره ی پهلوی دوم وضع نشریاتی که به ترکمن ها می پرداختند، مطلوب تر گردید. حضور احزاب سیاسی مثل حزب توده و رستاخیز موجب شد تا مسائل ترکمنها از نظر پنهان نماند.نشریاتی در گرگان و تهران پا گرفت مانند ندای گرگان، نهضت شمال (مربوط به وابستگان محمد آخوند گرگانی) که تا حدودی به تحلیل ها و گزارش های درون ترکمنصحرا عنایت داشتند.
از طرفی روشنفکران ترکمن چون عبدالقادیر آهنگری در نشریات پایتخت همچون مجله وحید قلم زدند تا تابوی ننوشتن مقاله، مطلب و خبر از طرف خود ترکمن ها در مطبوعات ایران شکسته شود. 
 
✅ پیروزی انقلاب اسلامی موجب گشت تا فضای بیشتری جهت رسانه ها باز شود. با کشاقوسی که در اوایل انقلاب در طی دو جنگ در گنبد پدید آمد نشریات چپ  به موازات نشریات طرفدار انقلاب اسلامی به انتشار رسید. نشریه ایل گویجی سیل گویجی و ندای ترکمن از این نشریات به شمار می رود.
 
✅ در شهرهای ترکمن نشین چه قبل و چه بعد از انقلاب نشریات کثیرالانتشار کشوری مانند اطلاعات و کیهان نمایندگی مطبوعاتی داشته اند از جمله مطبوعاتی قابوس در گنبد و یا در آق قلا و بندر ترکمن. لذا بخش قابل توجهی از گزارش های آن دوره مدیون همین زحمت کشان عرصه ی فرهنگ است.
 
✅در دهه ی شصت حرکت های ترکمنان جهت داشتن نشریه مکتوب تنها منجر به انتشار چند شماره به عنوان ضمیمه یک نشریه آذری زبان به نام آق یول شد. لیکن تقاضای انتشار نشریات ترکمنی هرگز منجر به صدور مجوز نشد. در این دوره اغلب روشنفکران و اهل قلم ترکمن گاهی صفحاتی را در نشریات پایتخت به چاپ رسانیده اند.
 
✅ روی کار آمدن دولت آقای خاتمی فضای رسانه ای کشور را بازتر نمود درنتیجه نشریات ترکمنی پس از سالیان دراز انتظار و آرزو چون صحرا(عبدالرحمن دیه جی)، پاپراق(یوسف قوجق) و فراغی (ارازمحمد سارلی)پا به عرصه ی وجود نهاد. بدین ترتیب طیفی از اهل قلم ترکمن توانستند با تحقق آمال خود در این نشریات قلم بزنند. 
 
✅ در این دوره بخش دیگری از رسانه ترکمنی مصداق پیدا کرد. با ورود اینترنت و فضای مجازی به صحنه ی حیات مردم، سایت های ترکمنی پا گرفت که در صدر آنسایت دانشجویان ترکمن ( به مدیریت محمد امین قرنجیک) قرار داشت. سایت‌ اولکامیز ( به مدیریت لطیف ایزدی) پس از آن بسیار درخشید . از آن پس سایت های بسیاری مثل ترکمن نیوز، ترکمن سسی، ترکمن نشر، ترکمنیا و...فضای فعالیت مجازی ترکمن ها را متاثر ساختند. به این جریان می توان وجود گروههای تلگرامی رانیز افزود که در انتقال اطلاعات و اخبار داخلی ترکمنان به ایفای نقش پرداختند. 
 
✅ با روی کار آمدن دولت یازدهم روحانی، در کنار گسترش فعالیت های مجازی موج دوم نشریات مکتوب ترکمن پا به عرصه ی وجود نهاد. از جمله: گل صحرا، سایراق، سلام صحرا،  بحر خزر، ایلای و.... که خود نوید تداوم حضور فعال ترکمن ها در عرصه ی مطبوعات را به همراه  دارد. 
✅در پایان امیدوارم فعالیت رسانه ای مکتوب  ترکمن ها علی رغم پا به میدان گذاشتن رقیب های مجازی همچنان و با کیفیت و دقتی بیش از گذشته ادامه پیدا کند. و در جامعه کارکردمطلوب خود را حفظ کند.
امیدوارم نویسندگان،خبرنگاران و گزارشگران ترکمن در این عرصه بتوانند ما فی ضمیر خود را آزادانه بیان کرده به تنویر افکار عمومی کمک شایان نمایند. 
 
✍دکتر اراز محمد سارلی 
مدیر مسئول فصلنامه فراغی
۱۷/مرداد/۱۳۹۶

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.