b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز - به گواهی تاریخ مطبوعات ترکمن ها، به موازات رشد و توسعه ی فضای مکتوب، افراد روشنفکر و اهل قلم ترکمن نیز رسالت رسانه ای خود را با ارائه گزارش هایی در باره مناطق ترکمن نشین ایفا نموده اند. 
 
✅ در اوایل قرن بیستم مابین سالهای ۱۹۱۴الی ۱۹۱۷م در عشق آباد نشریه ای به نام 《روزنامه ی ماورای خزر 》منتشر گردید که بخاطر تکیه این روزنامه به خبرنگاران محلی، امکان مهارت آموزی خبرنگاران ترکمن پدید آمد. گزارش های آن روز این گزارش نویسان غیر حرفه ای امروزه یکی از منابع قابل مطالعه در تاریخ ترکمن است. 
 
✅ تقریبا همزمان در ایران انقلاب مشروطه پدید آمد. لیکن گزارش مستقیم و از درون طوایف ترکمن در مطبوعات تهران منتشر نشد. بلکه آنچه که در مطبوعات عصر مشروطه در باره ترکمن ها نوشته شد؛ بدون هیچ تغییر ماهوی همان مطالب خلاف واقع و مشحون از اهانت های ناروا که منبعث از ذهنیت های  غلط و مغرضانه قاجاری بود؛ تکرار گردید. البته گزارش خفیه نویس انگلیس در استراباد یعنی مقصودلو(مخابرات استراباد) را در باره ی ترکمنان باید جدا نمود. 
 
✅ پس از انقلاب بلشویکی در آن سوی مرز روند انتشار نشریات با طابع سنگین ایدئولوژیکی استمرار بیشتری یافت. 
در بین ترکمنان ایران چنین بستری در جهت توسعه نشریات چندان قابل توجه نبود. نشریاتی مثل حبل المتین، وقایع اتفاقیه، دولت علیه ایران کمتر عنایتی به امور ترکمن ها داشته اند.  لذا با دقت در مطبوعات عصر قاجار و پهلوی در می یابیم که حوادث ترکمنان در گزارش هایی از ایالت استراباد بدون توجه کافی گم شده است. مگر حوادث فتوحات مزعوم(!!) لشکرنویسان مزدور، کمتر رویدادهای فرهنگی اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. 
 
✅ در دوره ی پهلوی دوم وضع نشریاتی که به ترکمن ها می پرداختند، مطلوب تر گردید. حضور احزاب سیاسی مثل حزب توده و رستاخیز موجب شد تا مسائل ترکمنها از نظر پنهان نماند.نشریاتی در گرگان و تهران پا گرفت مانند ندای گرگان، نهضت شمال (مربوط به وابستگان محمد آخوند گرگانی) که تا حدودی به تحلیل ها و گزارش های درون ترکمنصحرا عنایت داشتند.
از طرفی روشنفکران ترکمن چون عبدالقادیر آهنگری در نشریات پایتخت همچون مجله وحید قلم زدند تا تابوی ننوشتن مقاله، مطلب و خبر از طرف خود ترکمن ها در مطبوعات ایران شکسته شود. 
 
✅ پیروزی انقلاب اسلامی موجب گشت تا فضای بیشتری جهت رسانه ها باز شود. با کشاقوسی که در اوایل انقلاب در طی دو جنگ در گنبد پدید آمد نشریات چپ  به موازات نشریات طرفدار انقلاب اسلامی به انتشار رسید. نشریه ایل گویجی سیل گویجی و ندای ترکمن از این نشریات به شمار می رود.
 
✅ در شهرهای ترکمن نشین چه قبل و چه بعد از انقلاب نشریات کثیرالانتشار کشوری مانند اطلاعات و کیهان نمایندگی مطبوعاتی داشته اند از جمله مطبوعاتی قابوس در گنبد و یا در آق قلا و بندر ترکمن. لذا بخش قابل توجهی از گزارش های آن دوره مدیون همین زحمت کشان عرصه ی فرهنگ است.
 
✅در دهه ی شصت حرکت های ترکمنان جهت داشتن نشریه مکتوب تنها منجر به انتشار چند شماره به عنوان ضمیمه یک نشریه آذری زبان به نام آق یول شد. لیکن تقاضای انتشار نشریات ترکمنی هرگز منجر به صدور مجوز نشد. در این دوره اغلب روشنفکران و اهل قلم ترکمن گاهی صفحاتی را در نشریات پایتخت به چاپ رسانیده اند.
 
✅ روی کار آمدن دولت آقای خاتمی فضای رسانه ای کشور را بازتر نمود درنتیجه نشریات ترکمنی پس از سالیان دراز انتظار و آرزو چون صحرا(عبدالرحمن دیه جی)، پاپراق(یوسف قوجق) و فراغی (ارازمحمد سارلی)پا به عرصه ی وجود نهاد. بدین ترتیب طیفی از اهل قلم ترکمن توانستند با تحقق آمال خود در این نشریات قلم بزنند. 
 
✅ در این دوره بخش دیگری از رسانه ترکمنی مصداق پیدا کرد. با ورود اینترنت و فضای مجازی به صحنه ی حیات مردم، سایت های ترکمنی پا گرفت که در صدر آنسایت دانشجویان ترکمن ( به مدیریت محمد امین قرنجیک) قرار داشت. سایت‌ اولکامیز ( به مدیریت لطیف ایزدی) پس از آن بسیار درخشید . از آن پس سایت های بسیاری مثل ترکمن نیوز، ترکمن سسی، ترکمن نشر، ترکمنیا و...فضای فعالیت مجازی ترکمن ها را متاثر ساختند. به این جریان می توان وجود گروههای تلگرامی رانیز افزود که در انتقال اطلاعات و اخبار داخلی ترکمنان به ایفای نقش پرداختند. 
 
✅ با روی کار آمدن دولت یازدهم روحانی، در کنار گسترش فعالیت های مجازی موج دوم نشریات مکتوب ترکمن پا به عرصه ی وجود نهاد. از جمله: گل صحرا، سایراق، سلام صحرا،  بحر خزر، ایلای و.... که خود نوید تداوم حضور فعال ترکمن ها در عرصه ی مطبوعات را به همراه  دارد. 
✅در پایان امیدوارم فعالیت رسانه ای مکتوب  ترکمن ها علی رغم پا به میدان گذاشتن رقیب های مجازی همچنان و با کیفیت و دقتی بیش از گذشته ادامه پیدا کند. و در جامعه کارکردمطلوب خود را حفظ کند.
امیدوارم نویسندگان،خبرنگاران و گزارشگران ترکمن در این عرصه بتوانند ما فی ضمیر خود را آزادانه بیان کرده به تنویر افکار عمومی کمک شایان نمایند. 
 
✍دکتر اراز محمد سارلی 
مدیر مسئول فصلنامه فراغی
۱۷/مرداد/۱۳۹۶

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.