photo_2015-11-17_12-01-04.jpgاولکامیز- نورمحمد نجاری: کوموش‌تپه زادگاه خیلی از بزرگان علم و دانش ترکمن‌های ایران می‌باشد. کوموش تپه‌ای که تنها نقطه جغرافیایی ترکمن‌صحرا از زمان اشکانیان تا دوران اخیر تنها نقطه ارتباط با اروپا و تأمین کننده بخشی از نیازهای اروپا بوده است. کوموش تپه‌ای که به قول محمدعلی قورقانچی صولت نظام، طایفه جعفربای ساکن کوموش‌تپه از حیث بهداشت و ثروت نخستین طایفه یموت است و از حیث میل و لباس خیلی خوبند و همه صبح‌های خودشان را با صابون‌های معطر آغاز می‌کنند و در زمستان‌ها با گالیش و پوتین و نیم‌پالتو راه می‌روند. بازارشان رواج دارد و همه قسم اقشمه روسی، خرازی و سماور و ظروف حاجی‌طرحان و قند و چای به فروش می‌رسد. میان اهالی گدایی و مزاحمت عیب است و در اینجا هیچ گدایی دیده نمی‌شود.

خانواده‌های علم‌پرور بنیان‌گذار آن شهر بوده‌اند. خانواده‌هایی که در آن مهندس آنا آخوندی‌ها و دکتر عایشه مخدومی‌ها پرورش یافته‌اند.

اخیراً طی ملاقاتی که با دکتر عایشه مخدومی اولین دکتر زن ترکمن داشته‌ایم از تلاش‌های نیم قرن خدمت خود گفت:

سرهنگ مخدومی (پدر دکتر عایشه مخدومی ) در سال 1318 از دانشگاه جنگ فارغ‌التحصیل شده و همان سال هم با درجه ستوان‌دومی استخدام ارتش گردیدند و به مدت دو سال در بلوچستان خدمت نمود و در همان سال‌ها تنها دختر وی به نام عایشه مخدومی در کوموش‌تپه به‌دنیا آمد. و به علت شرایط سخت زندگی در آن دیار، سرهنگ خانواده‌اش را در کوموش‌تپه گذاشته و به علت دوری راه کمتر موفق به دیدار خانواده و تنها دخترش می‌شده است، تا این که موفق می‌شود به تهران منتقل شوند و حال با خیالی آسوده خانواده‌اش را همراه خود به تهران می‌آورند و عایشه مخدومی در آن سال‌ها دو ساله بودند.

دکتر عایشه مخدومی تعریف می‌کنند: تنها سرگرمی پدرشان سوادآموزی به من و مادرم بود و به من به روش خاصی که امروزه باب شده است کلمات را آموزش می‌دادند مثلاً داس می‌نوشتند و هم داس را نقاشی می‌کردند و به مادرم به روش دیگری که حوصله بسیار لازمه آن کار بود انجام می‌دادند و با این حوصله پدر و علاقه مادرم تا سیکل قدیم یعنی نهم دبیرستان تحصیل کردند و مدرک لازم را دریافت نمودند.

بدین‌ترتیب در فضایی کاملاً فرهنگی بزرگ می‌شدم و من چهار سال تحصیلات دوران ابتدایی را در تهران درس خواندم و همیشه شاگرد اول بودم و دوسال آخر دبستان را هم در سنندج درس خواندم.

دوران دبیرستان را هم دوباره به تهران آمده در تهران به اتمام رسانده و در سال 1340 وارد دانشگاه تهران شدم و بدون وقفه درس خوانده و در سال 1346 فارغ‌التحصیل رشته داروسازی شدم.

در آن سال‌ها کمتر ترکمنی در تهران زندگی می‌کرد و ما مدام به بهانه‌های مختلف به کوموش‌تپه سفر می‌کردیم و دیدار فامیل برای من بزرگ‌ترین لذت و تفریح بود. بوی نان تازه... آمیخته با صدای طبیعت و یکرنگی مردم خاطرات بسیار زیبایی را من همیشه از این شهر دارم و همین سفرها باعث شد تا با پسرعمویم که وی هم مهندس کشاورزی بودند در سال 1343 ازدواج کنم و حاصل ازدواج ما یک پسر و یک دختر به‌نام‌های یاشا و ناتاشا شد.

برای احداث داروخانه به گنبدکاووس آمدیم و داروخانه سینا را به‌صورت شبانه‌روزی اداره می‌کردم کم‌کم بچه‌ها بزرگ می‌شدند و همانطور که پدرم در تحصیلات من حساس بودند من هم در امر تحصیل فرزندانم از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کردم که الآن یاشا فوق تخصصی سرطان‌شناسی را دارند و ناتاشا هم فوق تخصص زبان انگلیسی را در دانشگاه تهران دانشکده پزشکی تدریس می‌کنند.

در سال 1366 احساس کردم فروش دارو در داروخانه مرا ارضاء نمی‌کند چون که هیچ‌وقت خانواده‌ من به دنبال کسب مال نبودند و به همین خاطر دوباره با فروش داروخانه برای کسب علم و ادامه تحصیل راهی تهران شدم که همزمان با کار دوره‌های داروسازی را تحصیل می‌کردم و تازه متوجه می‌شدم که تحصیل علم هیچ‌وفت انتها ندارد و دنیای علم و دانش بسیار وسیع می‌باشد. و صنعت داروسازی را تا حد فوق خواندم و به دانشجویان دانشکده‌های جندی‌شاهپور ـ تهران (شامل دانشکده‌های تهران، شهید بهشتی و آزاد اسلامی) ـ تبریز و کرمان به صورت عملی تدریس کردم و حتی تا این اواخر تدریس عملی داروسازی را که شامل 4 واحد است را در لابراتوارها به شیمیست‌ها و میکروبیولوژیست‌ها که از کشور ترکیه هم می‌آمدند را داشتم و کل تدریس و کار در کارخانه‌های داروسازی نزدیک به نیم قرن شد یعنی نیم‌قرن از عمر من فقط به تحصیل و تدریس اختصاص یافت و الآن هم با مطالعه کتب علمی و پزشکی و مجلات ورزشی اوقات را می‌گذرانم.

نورمحمد نجاری: چرا ورزش؟

عایشه مخدومی: به خاطر علاقه خاصی که به فرهاد قائمی و سردار آزمون و عزت‌الله پورقاز دارم و خود هم در دوران دانشگاهی در تیم والیبال حضور داشته که اغلب مقام خوبی را کسب می‌کردیم.

در فرصتی مناسب با ناتاشا مخدومی که خود حدیثی مفصل دارد مصاحبه خواهیم کرد.

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - عبدالله

  آفرین به این مادر فرهیخته و آفرین به دست اندرکاران سایت. ایده جالبی بود و پیشنهاد می شود بجای بحث های بسیار سنگین ادبی و فلسفی و مجادلات بی اساس که کمتر از مشارکت مخاطبان در موزد مطالب برخوردار است پرهیز و از مشاهیر و نخبه گان ترکمن صحرا گزارش هایی تهیه نمایند تا افرادی که خادمند و اکثرا گمنام مانند خانم دکتر بیشتر آشنا شویم.

 • مهمان - تركمن

  آقاي نجاري بد نيست وقتي قلم به دست ميگيريم قبلش يه تحقيق مختصري داشته باشيم . آنطور كه بنده اطلاع دارم اولين پزشك زن تركمن خانم مهين گرگاني دختر محمد آخوند گرگاني بوده است .

 • مهمان - مهمان

  آقا عبدالله:
  سلایق فرق می کنند. ذائقه و مزاج آدم ها هم فرقدارند. شما سفارش خودتان را بدهید. ما هم نیز. زحمتش می افتد به اولکامیز!

 • با سلام من با این قسمت از متن مشکل دارم بخونید

  طایفه جعفربای ساکن کوموش‌تپه از حیث بهداشت و ثروت نخستین طایفه یموت است و از حیث میل و لباس خیلی خوبند و همه صبح‌های خودشان را با صابون‌های معطر آغاز می‌کنند و در زمستان‌ها با گالیش و پوتین و نیم‌پالتو راه می‌روند. بازارشان رواج دارد و همه قسم اقشمه روسی، خرازی و سماور و ظروف حاجی‌طرحان و قند و چای به فروش می‌رسد. میان اهالی گدایی و مزاحمت عیب است و در اینجا هیچ گدایی دیده نمی‌شود.

  یعنی مایی که از طایفه قوجق یموت هستیم یا طایفه اتابای و ... بی بهداشت و ندار و فقیر هستن این قوم گرایی رو اسلام رد میکنه گویی که ما بی فرهنگ و تمدن هستیم حال میدانیم که ساکنان اصلی گنبد طایفه قوجق هست و این قدیمی ترین شهر ترکمن صحراست و از هر لحاظ بهتره ما میتونیم بقیه رو خورد کنیم؟؟ ولله که من روستاهای به قول معروف چاروا رو بیشتر دوست دارم.

 • مهمان - حسابدار

  ARMANعزیزباشناختی که بنده ازاقای نجاری دارم اینجور نوشتنهاعادی هست مخصوصا این قسمت راداشته باشید(د. کوموش تپه‌ای که تنها نقطه جغرافیایی ترکمن‌صحرا از زمان اشکانیان تا دوران اخیر تنها نقطه ارتباط با اروپا و تأمین کننده بخشی از نیازهای اروپا بوده است.)بهرحال بهتره به قسمت اصل قضیه مصاحبه توجه کنیم.

 • مهمان - مهمان

  جناب آرمان قوجق:
  از قول ... صولت نظام نقل قول کرده و در رابطه با کس دیگری حرفی نزده است.به خود نگیرید،حسن ظن داشته باشید. یادی از دوران معطر کومش تپه کرده زیاد سخت نگیرید.در رابطه با تاریخ خیلی مناقشه می توان کرد بدون آنکه به نتیجه خاصی رسید.طایفه بازی و قوم گرایی را اسلام رد کرده ما چی ؟

 • مهمان - سهیلارستمی

  با سلام خانم دکتر مخدومی عزیز با شناختی که از ایشان و خانواده محترمشون دارم بسیار انسان و دوست داشتنی و با معرفت هستند برایشان طول عمر و آرزوی سلامتی خواهانم .

 • مهمان - sajedi

  جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقتضای شهرنشینی و ارتباط با روسیه و تاجران اروپایی و دسترسی راحت به دولت رعایت بهداشت و فرهنگ شهرنشینی برایشان دور از تصور نیست. انموقع در اطراف گنبد تمام ساکنان یموت کوچ نشین بودند که فرهنگ و افتخارات خاص خودشان را داشتن البته ساکنان اصلی شهر گنب و اطراف اول طایفه قان یوقماز بودن سپس قوجق ها. شما میتوانید به نقشه جغرافیایی قبل انقلاب مراجعه کنید . گنبد جزو قان یوقماز شرقی میباشد

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.